Monaster Ciuflea

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Monaster Ciuflea
Mănăstirea Ciuflea
Ilustracja
Kompleks monasterski: cerkiew św. Teodora Tyrona, budynek mieszkalny z cerkwią Świętych Archaniołów, kaplica Iwerskiej Ikony Matki Bożej
Państwo

 Mołdawia

Miejscowość

Kiszyniów

Kościół

Mołdawski Kościół Prawosławny

Rodzaj klasztoru

monaster

Eparchia

kiszyniowska

Typ monasteru

żeński

Obiekty sakralne
Cerkiew

św. Teodora Tyrona

Cerkiew

Świętych Archaniołów Michała i Gabriela

Kaplica

Iwerskiej Ikony Matki Bożej

Fundator

Anastasie Ciufli

Styl

bizantyjsko-rosyjski

Data budowy

1854–1858

Położenie na mapie Kiszyniowa
Mapa konturowa Kiszyniowa, w centrum znajduje się punkt z opisem „Monaster Ciuflea”
Położenie na mapie Mołdawii
Mapa konturowa Mołdawii, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Monaster Ciuflea”
47°00′45,7200″N 28°50′48,1200″E/47,012700 28,846700
Strona internetowa

Monaster Ciuflea – żeński klasztor prawosławny w Kiszyniowie, w centrum miasta, przy ul. Ciuflea, w jurysdykcji eparchii kiszyniowskiej Mołdawskiego Kościoła Prawosławnego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Inicjatorami budowy cerkwi św. Teodora Tyrona, wokół której powstał następnie monaster, byli bracia Teodor i Anastasie Ciufli[1]. Wznoszenie świątyni rozpoczęto w 1854. W tym samym roku Teodor Ciufli zmarł; prace zakończył młodszy brat Anastasie (zm. 1870)[1]. Pierwotnie miejsce, gdzie znajduje się budynek, było oddalone od centrum Kiszyniowa[2]. Pierwsza świątynia była znacznie mniejsza od obecnej; aktualny kształt cerkiew przybrała po rozbudowie na początku XX wieku, przeprowadzonej, by obiekt mógł służyć rosnącej liczbie wyznawców[2].

W 1962 r. cerkiew św. Teodora Tyrona stała się soborem katedralnym biskupów kiszyniowskich[1]. Stało się tak, gdyż władze radzieckie zamknęły lub zniszczyły prawie wszystkie[a] pozostałe prawosławne świątynie w Kiszyniowie, adaptując je na cele świeckie lub nakazując rozbiórkę. W dotychczasowym soborze Narodzenia Pańskiego rozmieszczono salę wystawową[3]. W 1972 odremontowano świątynię. Malarz A. Burbela wykonał nowe freski wzorowane na twórczości Wiktora Wasniecowa. Dwa lata później w cerkwi wzniesiono boczny ołtarz Opieki Matki Bożej[1].

Do 2002 r. przy cerkwi zgromadziła się żeńska wspólnota żyjąca według reguły monastycznej. W wymienionym roku, na mocy błogosławieństwa Świętego Synodu Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego i metropolity kiszyniowskiego i całej Mołdawii Włodzimierza, uzyskała ona status monasteru. Przy cerkwi wzniesiono na potrzeby klasztoru budynek z celami mniszek, muzeum sztuki cerkiewnej, refektarz, mniejszą cerkiew Świętych Archaniołów Michała i Gabriela. W 2008 r. do świątyni tej wstawiono kopię Iwerskiej Ikony Matki Bożej podarowaną przez wspólnotę mniszą Athosu[1]. W 2009 r. przeniesiono ją do specjalnie w tym celu wzniesionej kaplicy, którą w tym samym roku poświęcił metropolita kiszyniowski Włodzimierz[4].

Cerkiew monasterska wpisana jest do rejestru zabytków Mołdawii[2].

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Wnętrze cerkwi św. Teodora Tyrona

Cerkiew św. Teodora Tyrona została zbudowana w stylu rosyjsko-bizantyjskim, w oparciu o wzorcowe projekty cerkwi wypracowane w XIX w. przez rosyjskich architektów oraz o budownictwo sakralne Moskwy[2]. Budynek wieńczą typowe dla rosyjskiej architektury cerkiewnej cebulaste kopuły[2].

Na wyposażeniu cerkwi znajdują się liczne zabytkowe ikony, w tym kopie czczonych jako cudotwórcze Kazańskiej i Herbowieckiej Ikon Matki Bożej. Otaczane kultem są również cząstki relikwii różnych świętych[1].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f Istoricul Mănăstirii [online], ciuflea.md [dostęp 2016-09-12].
  2. a b c d e Biserica Sfantul Mucenic Teodor Tiron [online], www.crestinortodox.ro [dostęp 2016-09-12].
  3. Ce fac comunistii in biserica [online], www.zdg.md [dostęp 2016-09-12].
  4. Preot Iulian Raţă, Un nou paraclis la Mănăstirea Ciuflea [online], www.ortodoxia.md [dostęp 2016-09-12].