Monaster Opieki Matki Bożej w Samokowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Monaster Opieki Matki Bożej
Самоковски манастир „Покров пресвятия Богородици“
Ilustracja
Cerkiew monasterska
Państwo

 Bułgaria

Miejscowość

Samokow

Kościół

Bułgarski Kościół Prawosławny

Rodzaj klasztoru

monaster

Eparchia

Metropolia sofijska

Ihumenia

Pelagia

Klauzura

nie

Typ monasteru

żeński

Liczba mniszek (pocz. XXI w.)

5

Obiekty sakralne
Cerkiew

Opieki Matki Bożej

Założyciel klasztoru

mnisi z monasteru Chilandar

Styl

bułgarski

Data budowy

1837–1839

Położenie na mapie Bułgarii
Mapa konturowa Bułgarii, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Monaster Opieki Matki Bożej”
Ziemia42°20′15″N 23°33′27″E/42,337500 23,557500

Monaster Opieki Matki Bożejprawosławny żeński monaster w Samokowie, w jurysdykcji metropolii sofijskiej Bułgarskiego Kościoła Prawosławnego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W XVIII w. w Samokowie działało kilka placówek filialnych monasterów Athosu: Zografu, Iwironu i Chilandaru, jak również monasterów jerozolimskich. Żyjący w nich mnisi zajmowali się zbieraniem datków na swoje wspólnoty[1]. Monaster został założony w 1772 jako żeńska wspólnota afiliowana przy klasztorze Chilandar. Pierwszą przełożoną niewielkiej wspólnoty była ihumenia Fotynia, która zarządzała nią do śmierci w 1844. Cerkiew monasterską zbudowano w latach 1837–1839, następnie wzniesiono przy niej zabudowania mieszkalne i gospodarcze. W II połowie XIX w. monaster szybko się rozwijał, pod koniec stulecia żyło w nim blisko sto mniszek[2]. Reguła klasztorna została opracowana na podstawie tej, która obowiązywała w Monasterze Rilskim. Monaster był lokalnym centrum życia religijnego i oświaty[1]. Od momentu założenia jest nieprzerwanie czynny[2]. Na początku XXI w. żyło w nim pięć mniszek[2].

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Cerkiew monasterska jest trójnawowa. Poszczególne nawy oddzielają od siebie rzędy kolumn. Do pomieszczenia ołtarzowego przylegają trzy absydy. Obiekt wzniesiony został w stylu typowym dla bułgarskiego odrodzenia narodowego, bliski jest budowlom powstającym w kręgu szkół drianowskiej, samokowskiej i trewneńskiej. Prawdopodobnie właśnie przedstawiciel tej ostatniej, Dimityr Sergiow, był autorem projektu świątyni. Z kolei autorzy ze szkoły samokowskiej wykonali ikonostas we wnętrzu obiektu i baldachim nad ołtarzem[1].

Ikony we wnętrzu cerkwi monasterskiej napisał Dimityr Zograf, zaś Zachari Zograf wykonał w przedsionku freski przedstawiające Opiekę Matki Bożej. Ikony w ikonostasie są najprawdopodobniej dziełem Christa Dimitrowa, ikonografa z Samokowa. Autorzy samokowscy wykonali również pozostałe ikony znajdujące się w świątyni[1]. Z pierwotnego kompleksu fresków w cerkwi zachowały się kompozycje przedstawiające Pana Boga Zastępów, Jezusa Chrystusa oraz Matkę Bożą z Dzieciątkiem[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]