Nadieżda Trojan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Nadieżda Trojan
Надежда Викторовна Троян
ilustracja
starszy lejtnant służby medycznej starszy lejtnant służby medycznej
Data i miejsce urodzenia

24 października 1921
Drissa (obecnie Wierchniedźwińsk)

Data i miejsce śmierci

7 września 2011
Moskwa

Przebieg służby
Lata służby

1941–1945

Formacja

Armia Czerwona
radziecka partyzantka

Główne wojny i bitwy

II wojna światowa

Późniejsza praca

lekarz

Odznaczenia
Złota Gwiazda Bohatera Związku Radzieckiego
Order Lenina Order Wojny Ojczyźnianej I klasy Order Czerwonego Sztandaru Pracy Order Czerwonego Sztandaru Pracy Order Przyjaźni Narodów Order Czerwonej Gwiazdy

Nadieżda Wiktorowna Trojan, Nadzieja Wiktarauna Trajan (ros. Надежда Викторовна Троян, biał. Надзея Віктараўна Траян, ur. 24 października 1921 w Drissie (obecnie Wierchniedźwińsk), zm. 7 września 2011 w Moskwie) – radziecka partyzantka i sanitariuszka, Bohater Związku Radzieckiego (1943).

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodziła się w rodzinie białoruskiej. Skończyła 10 klas szkoły. Podczas wojny z Niemcami znajdowała się na okupowanym terytorium i brała udział w działalności podziemnej organizacji komsomolskiej w Smolewiczach, pomagając partyzantom. W lipcu 1942 została łączniczką, zwiadowcą i sanitariuszką trzech oddziałów partyzanckich działających w obwodzie mińskim. Wraz z Aleną Mazanik i Mariją Osipową brała udział w przygotowaniach do zamachu na Wilhelma Kubego, za co została nagrodzona tytułem Bohatera Związku Radzieckiego. Po wojnie, w 1947 ukończyła 1 Moskiewski Instytut Medyczny, później była dyrektorem jednego z instytutów Ministerstwa Ochrony Zdrowia ZSRR i adiunktem katedry chirurgii 1 Moskiewskiego Instytutu Medycznego. Była członkiem prezydium Radzieckiego Komitetu Weteranów Wojny, członkiem Komitetu Obrony Pokoju i przewodniczącą Komitetu Wykonawczego Związku Towarzystwa Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca ZSRR i współprzewodniczącą Międzynarodowej Organizacji Edukacji Sanitarnej. Zdobyła tytuł kandydata nauk medycznych, miała stopień starszego porucznika służby medycznej rezerwy. Pochowana na Cmentarzu Trojekurowskim w Moskwie[1].

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

i medale.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]