Network Q RAC Rally

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Network Q RAC Rally
Producent

Pixelkraft

Wydawca

Europress
Accolade

Data wydania

1993

Gatunek

komputerowe wyścigi

Tryby gry

gra jednoosobowa, gra wieloosobowa

Wymagania sprzętowe
Platforma

PC

Network Q RAC Rally (w Stanach Zjednoczonych Rally) – komputerowa gra wyścigowa o tematyce rajdowej, wydana w 1993 roku.

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

Gra jest następcą Lombard RAC Rally. Gracz rywalizuje w niej jako kierowca na trasie Rajdu Wielkiej Brytanii. Gra zawiera 35 odcinków specjalnych edycji z 1993 roku o zmiennej nawierzchni (m.in. asfalt i trasy leśne). Występuje także zmienna pogoda – słońce, deszcz i śnieg[1]. W grze zawarto pięć samochodów: Subaru Imprezę, Forda Escorta, Toyotę Celikę, Lancię Delta Integrale i Mitsubishi Lancera[2].

Do dyspozycji gracza jest trening oraz rywalizacja w całym rajdzie. Twórcy zawarli system uszkodzeń samochodu powodujący, iż nadmiernie zepsuty samochód powoduje wycofanie z rajdu, przy czym system ten można wyłączyć. Przed każdym odcinkiem specjalnym gracz ma możliwość doboru opon oraz dokonania napraw poszczególnych części, przy czym występuje limit czasowy[2].

Rozwój[edytuj | edytuj kod]

W tworzeniu gry pomagali różni eksperci, w tym organizatorzy Rajdu Wielkiej Brytanii i przedstawiciele Subaru, Forda, Toyoty, Lancii i Mitsubishi[3].

Odbiór[edytuj | edytuj kod]

Czasopismo „Computer Gaming World” wypowiedziało się pozytywnie na temat grafiki (w tym zmiennych warunków oraz ruchomych wycieraczek), jazdy nocnej i rajdowego pilota używającego żargonu[1]. Z drugiej strony zwrócono uwagę na fakt, iż gra w porównaniu do IndyCar Racing i World Circuit jest kiepskim symulatorem: podniesiono niekonsekwencję w sterowaniu samochodem, trudność w wyprzedzaniu rywali, niewielki realizm, brak powtórek, tylko jedną kamerę (z samochodu) i brak możliwości ustawień pojazdu z wyjątkiem opon[3]. W kwestii sprzętowej mimo teoretycznej możliwości korzystania z dżojstika czasopismo zauważyło problemy z jego kalibracją[4]. Podsumowując stwierdzono, iż miłośnicy symulacji samochodowych niekoniecznie będą chcieli grać w tę grę[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Robin Matthews, Rally Round The Wicket, Boys!, „Computer Gaming World”, 3 (116), marzec 1993, s. 98.
  2. a b Network Q RAC Rally PC [online], GRYOnline.pl [dostęp 2022-05-12].
  3. a b c Gordon Goble, Around The UK In Four Days, „Computer Gaming World”, 4 (117), marzec 1993, s. 82–84.
  4. Taking A PEEK, „Computer Gaming World”, 3 (116), marzec 1993, s. 174.