Next Century Foundation

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Next Century Foundation
Ilustracja
Państwo

 Wielka Brytania

Siedziba

Londyn

Rodzaj stowarzyszenia

Fundacja

Profil działalności

Think-tank, dyplomacja nieformalna

Zasięg

Ogólnoświatowy

Sekretarz Generalny

William Morris

Data rejestracji

1990

brak współrzędnych
Strona internetowa

The Next Century Foundation (NCF) to think tank i organizacja dyplomacji nieformalnej działająca w różnych strefach objętych konfliktem, głównie na Bliskim Wschodzie. Założona w 1990 r. w celu zapewnienia forum dla dyskusji między Palestyńczykami i Izraelczykami, organizacja rozszerzyła swoje kompetencje, koncentrując się na Iraku, Kaszmirze[1], Kosowie, Sudanie, Egipcie, Afganistanie, Jemenie, Syrii i Libii.

Działalność[edytuj | edytuj kod]

Zespół monitorujący wybory NCF w Czerwonej Strefie w Iraku: wyjazd do prowincji Niniwa w 2006 r.

Fundacja określa się jako „think and do tank”. NCF opracowuje dokumenty strategiczne, a także promuje dialog między różnymi frakcjami na Bliskim Wschodzie; w związku z tym większość działalności NFC odbywa się za kulisami w ramach dyplomacji nieformalnej. Przykłady prac NCF obejmują:

  • Opracowywanie szeregu raportów dotyczących sytuacji politycznej i bezpieczeństwa w Iraku oraz stosunków regionalnych Iraku i terytoriów spornych (w tym Kirkuku). Raporty tworzone są jako efekt szeroko zakrojonych misji rozpoznawczych prowadzonych w całym Iraku od 2003 r., również w niektórych z jego najbardziej niebezpiecznych i niestabilnych obszarów[2].
  • Monitorowanie wyborów prowincjonalnych i parlamentarnych w Iraku od 2005 roku (delegaci NFC monitorujący wybory byli jedynymi obserwatorami międzynarodowymi działającymi zarówno w zielonej, jak i czerwonej strefie Iraku)[3].
  • Organizację i uczestnictwo w szeregu konferencji poświęconych m.in. rozwiązywaniu konfliktów, przeciwdziałaniu ekstremizmowi i migracji[4].

Międzynarodowe nagrody medialne "International Media Awards"[edytuj | edytuj kod]

Od 2005 r. Międzynarodowa Rada Prasy, Radiofonii i Telewizji, organ zależny od Next Century Foundation, organizuje coroczną ceremonię wręczenia nagród w Londynie, aby uczcić wysokie standardy dziennikarstwa na Bliskim Wschodzie[5]. Nagrody są przyznawane dziennikarzom i nadawcom, którzy poprzez niezmiennie wysoki standard swojej pracy promują lepsze zrozumienie ludów i polityki na świecie[6]. Chociaż nie ograniczone do jednego regionu, w przeszłości Nagrody koncentrowały się szczególnie na Bliskim Wschodzie i Azji Południowej[7].

We wrześniu 2013 r. Międzynarodowa Rada Prasy, Radiofonii i Telewizji połączyła się z Międzynarodowym Forum Komunikacji, co ostatecznie ma doprowadzić do rozwiązania Rady wraz ze wszystkimi jej działaniami, w tym dorocznymi nagrodami Media Awards, które prowadzone być mają pod szyldem ICF.

W czerwcu 2017 roku Next Century Foundation ponownie była gospodarzem Nagród International Media Awards. Wydarzenie odbyło się w środę 28 czerwca[7]. Next Century Foundation ogłosiła, że w związku z pandemią COVID-19 w 2020 roku ceremonia wręczenia Nagród odbędzie się wirtualnie.

Organizacja[edytuj | edytuj kod]

Członkami założycielami byli biznesmeni, politycy, dziennikarze i dyplomaci, w tym Claud Morris, Lord Arnold Weinstock, David Alliance, Baron Alliance CBE, Jaweed al-Ghussein i Arnold Goodman, Baron Goodman i Haim Yosef Zadok.

Sekretarzem generalnym jest William Morris, a koordynatorką Maggie Tomkinson. Powiernikami Fundacji są Hon Mark Gregory Hambley (USA), BaronDavid Alliance (Wielka Brytania), George Windsor, hrabia St Andrews (Wielka Brytania), Alastair King-Smith, Vivian Wineman i Mili Gottlieb.

W skład Rady Doradczej Fundacji Next Century wchodzą: Andrew Stone, Baron Blackheath; Rt Hon Sir Jeremy Hanley KCMG; HE Nasser Bin Hamad M. Al-Khalifa Michael Binyon OBE; Saad Bin Tefla; Walid Khalid Issa Taha; Jane Kinninmont; Rev. Larry Wright, płk Richard T. Ryer i Claudia Shaffer.

W kwietniu 2017 r. Next Century Foundation przyznano specjalny status doradczy przy ONZ[8]. Przedstawiciele NCF byli obecni na siedemdziesiątej drugiej sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ we wrześniu 2017 r., aby omówić takie kwestie jak np. prawa kobiet w Bahrajnie[9].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]