Niagara-on-the-Lake

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Niagara-on-the-Lake
Niagara-on-the-Lake
Państwo  Kanada
Prowincja Ontario Ontario
Burmistrz Gary Burroughs
Powierzchnia 132,83 km²
Populacja (2006)
• liczba ludności
• gęstość

14 587
109,8 os./km²
Plan Niagara-on-the-Lake
Plan Niagara-on-the-Lake
Położenie na mapie Ontario
Mapa lokalizacyjna Ontario
Niagara-on-the-Lake
Niagara-on-the-Lake
Położenie na mapie Kanady
Mapa lokalizacyjna Kanady
Niagara-on-the-Lake
Niagara-on-the-Lake
Ziemia 43°15′N 79°04′W/43,250000 -79,066667Na mapach: 43°15′N 79°04′W/43,250000 -79,066667
Commons Multimedia w Wikimedia Commons
Strona internetowa
Portal Portal Kanada

Niagara-on-the-Lake – miasto (ang. town) w Kanadzie, w prowincji Ontario, w regionie Niagara. Miasto jest położone w rogu uformowanym przez jezioro Ontario i wpływającą do niego rzekę Niagara która tworzy granicę między Kanadą i USA.

Po drugiej, amerykańskiej stronie rzeki jest zabytkowy Fort Niagara. Wodospad Niagara leży około 20 km na południe od miasta.

Liczba mieszkańców Niagara-on-the-Lake wynosi 14 587. Język angielski jest językiem ojczystym dla 74,5%, francuski dla 1,6% mieszkańców (2006)[1].

Niagara-on-the-Lake jest jednym z najstarszych miast w prowincji Ontario. Najpierw znane jako Butlersburg, otrzymało prawa miasteczka w 1781 pod nazwą Newark. Pierwszymi osadnikami byli Lojaliści, uchodzący ze Stanów Zjednoczonych.

Miasto zostało pierwszą stolicą Górnej Kanady, późniejszej prowincji Ontario. Pierwszy parlament prowincjalny spotkał się w mieście w 1792. Niedługo potem, w 1796, stolicę przeniesiono do Yorku, późniejszego Toronto. Wtedy miasto zmieniło nazwę z Newark na Niagara. Około roku 1900 oficjalnie zmieniono nazwę na obecną, by uniknąć pomyłek z nazwą pobliskiego miasta Niagara Falls.

Polski cmentarz wojskowy, na którym pochowani są żołnierze Błękitnej Armii zmarli podczas epidemii hiszpanki w 1918

W czasie wojny brytyjsko-amerykańskiej miejsce zaciętych walk, głównie o znajdujący się obok miasta Fort George. 27 maja 1813 Amerykanie zdobyli fort i miasto, utrzymując się w nim prawie do końca roku. W grudniu 1813 Amerykanie wycofując się z miasta spalili je. Po odzyskaniu miasta Brytyjczycy zbudowali niedaleko zrujnowanego starego fortu nowy, mniejszy Fort Mississauga. Zrekonstruowany w latach 30. i 40., Fort George jest obecnie otwarty dla turystów jako muzeum. Fort Mississauga jest dobrze zachowaną ruiną, również dostępną do zwiedzania.

Podczas I wojny światowej pod miasteczkiem funkcjonował Tadeusz Kosciuszko Camp - ośrodek szkoleniowy dla polskich ochotników do armii polskiej organizowanej przez państwa Ententy która później była znana jako Armia Błękitna pod dowództwem generała Hallera. W ośrodku przeszkolono ogółem 23 tys. żołnierzy.

W 1918 epidemia grypy zabrała życie 41 rekrutów, z których 25 za zgodą władz zostało pochowanych na ziemi w pobliżu centrum szkoleniowego. Tak powstał najprawdopodobniej jedyny polski cmentarz wojskowy na terenie Ameryki Północnej. Tradycyjnie w czerwcu każdego roku odbywają się na cmentarzu uroczystości pamiątkowe które przyciągają Polonię z całego Ontario i wschodnich Stanów Zjednoczonych.

27 listopada 1923 generał broni Józef Haller, w obecności doktora Michała Straszewskiego, konsula generalnego w Montrealu, odznaczył pomnik polskich żołnierzy Krzyżem Srebrnym Orderu Wojskowego Virtuti Militari[2].

Miasteczko jest dziś dużą atrakcją turystyczną. Jego położenie nieco na uboczu i stara architektura tworzą miły kontrast z raczej kiczowatą zabudową zatłoczonego Niagara Falls. W mieście co roku odbywa się festiwal teatralny Shaw Festival.

Z miasta pochodzi hokeista polskiego pochodzenia, Zenon Konopka.

Przypisy

  1. Statistics Canada. 2006 Community Profiles
  2. Polska Zbrojna Nr 346 z 19 grudnia 1923 r. s. 4.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]