Nowy Ratusz w Chemnitz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Nowy Ratusz w Chemnitz
Neues Rathaus in Chemnitz
Ilustracja
Widok z Neumarkt
Państwo

 Niemcy

Miejscowość

Chemnitz

Adres

Markt 1, 09111 Chemnitz-Zentrum, Niemcy

Typ budynku

Ratusz miejski

Styl architektoniczny

neorenesans

Architekt

Richard Möbius

Inwestor

miasto Chemnitz

Ukończenie budowy

1911

Położenie na mapie Saksonii
Mapa konturowa Saksonii, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Nowy Ratusz w Chemnitz”
Położenie na mapie Niemiec
Mapa konturowa Niemiec, po prawej znajduje się punkt z opisem „Nowy Ratusz w Chemnitz”
Ziemia50°49′58,9901″N 12°55′11,1360″E/50,833053 12,919760

Nowy Ratusz w Chemnitz (niem. Neues Rathaus in Chemnitz) – budynek ratusza zlokalizowany na Neumarkt (nowym rynku miejskim) w Chemnitz (Saksonia, Niemcy).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Posąg Rolanda

Nowy Ratusz to trzeci ratusz w Chemnitz. Jego budowa stała się konieczna, gdy na przełomie XIX i XX wieku miasto osiągnęło 100.000 mieszkańców i tym samym stało się dużym miastem (włączono wówczas w obszar Chemnitz liczne przedmieścia, a zaopatrzenie mieszkańców w gaz i wodę, wymagały zwiększonego wysiłku administracyjnego). Kamienica na Beckerplatz, która od 1886 pełniła funkcję ratusza, nie była już w stanie sprostać zwiększonym wymaganiom. Zrealizowano więc plan budowy nowego ratusza, który oddano do użytku w 1911. Został zbudowany według projektu urzędnika budowlanego, Richarda Möbiusa[1][2].

Wnętrze budynku utrzymane jest głównie w stylu secesyjnym. Wewnątrz znajduje się mural Praca – Dobrobyt – Piękno autorstwa Maxa Klingera (1918)[2].

W 1978 na wieży zawieszono karylion[2].

Posąg Rolanda[edytuj | edytuj kod]

Wiele rzeźb na i w ratuszu, zostało stworzonych przez drezdeńskiego rzeźbiarza Aleksandra Höfera. Duże renesansowe okno i przylegający do niego wykusz są także dziełem tego artysty. Höfer stworzył też narożną, pięciometrową[2] figurę Rolanda. Do czasu jej posadowienia na narożniku ratusza miasto było pozbawione symbolu wolności i jurysdykcji, chociaż od dawna miało prawa targowe i prawo do samorządu. W pamiątkowej publikacji poświęconej poświęceniu ratusza napisano: Jako symbol nienaruszalnej miejskiej wolności i niepodległości, jako symbol i strażnik władzy i wielkości, na jakie wzniosła nasze Chemnitz burżuazja i administracja miejska, stoi w miejscu, gdzie przedstawiciele społeczności przychodzą na poważne rady dotyczące jego bogactwa[1].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b 74.de, Altes Chemnitz – Die Chemnitzer Rathäuser [online], www.altes-chemnitz.de, 1 lipca 2003 [dostęp 2021-12-04] (niem.).
  2. a b c d Stadt Chemnitz, Das Chemnitzer Rathaus [online], Stadt Chemnitz [dostęp 2021-12-04] (niem.).