Parafia św. Kazimierza w Policach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Parafia Świętego Kazimierza
kościół św. Kazimierza Królewicza w Policach
kościół św. Kazimierza Królewicza w Policach
Siedziba Police
Adres ul. Księdza Kardynała Stefana Wyszyńskiego 2F
72-009 Police
Data powołania 22 czerwca 1985
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Archidiecezja szczecińsko-kamieńska
Dekanat Police
Kościół Kościół św. Kazimierza Królewicza w Policach
Proboszcz ks. kan. Waldemar Gasztkowski
Wezwanie św. Kazimierza
Wspomnienie liturgiczne 4 Marca – św. Kazimierza Królewicza
brak współrzędnych
Strona internetowa

Parafia pw. Świętego Kazimierza w Policachparafia w dekanacie Police, w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej Kościoła rzymskokatolickiego. Parafia obejmuje część miasta Police – dzielnicę Nowe Miasto. Jest najmłodszą w mieście. Mieści się przy ulicy Księdza Prymasa Stefana Wyszyńskiego, na osiedlu Anny Jagiellonki. Parafia ta od 1992 r. wydaje miesięcznik parafialny "Świadomi Chrystusa".

Świadomi Chrystusa[edytuj | edytuj kod]

Świadomi Chrystusa
Częstotliwość miesięcznik
Kraj Polska 
Wydawca Parafia pw. św. Kazimierza w Policach
Rodzaj czasopisma katolickie, lokalne, społeczne
Pierwsze wydanie 1992
Redaktor naczelny ks. kan. Waldemar Gasztkowski
Średni nakład 1000 egz.
Format A4
Liczba stron 8
ISSN 1505-7585
Strona internetowa czasopisma

Świadomi Chrystusa – lokalny (parafialny) miesięcznik katolicki wydawany w Policach przez parafię pw. św. Kazimierza, jedna z najstarszych (o ile nie najstarsza) i najdłużej nieprzerwanie działających gazet parafialnych archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. Na łamach gazety poruszane są zarówno tematy związane z funkcjonowaniem lokalnego Kościoła, jak również te o charakterze teologicznym i społecznym. Świadomi Chrystusa od samego początku miała być "gazetą dobrych wiadomości". Od momentu rozpoczęcia wydawania Świadomi Chrystusa jest redagowana przez osoby świeckie we współudziale z księżmi pracującymi w parafii[1].

Czasopismo powstało w 1992 r., w czasie gdy proboszczem parafii pw. św. Kazimierza w Policach był ks. kan. Jan Kazieczko. W 1999 r. redakcja Świadomi Chrystusa zorganizowała w Policach Archidiecezjalne Forum Prasy Parafialnej. W latach 1999-2009 gazeta wydawana była nieregularnie, jednak po zmianach w redakcji w 2009 r. do dzisiaj gazeta ukazuje się regularnie - z reguły w pierwszą lub ostatnią niedzielę miesiąca[2].

Początkowo gazeta była jednokolorowa, z czasem stała się wielokolorowa - kolorowa była okładka i dwie środkowe strony, reszta była czarno-biała. Począwszy od września 2013 r. Świadomi Chrystusa jest drukowane w pełni kolorowo na papierze kredowym. Ponadto archiwalne numery są udostępniane w wersji cyfrowej (format PDF) na stronie internetowej parafii pw. św. Kazimierza w Policach.

Przypisy

  1. Maciej Zaśko, Świadomi Chrystusa epilog V, "Świadomi Chrystusa", październik 2009, s. 2.
  2. Tamże.


Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]