Parafia św. Małgorzaty Szkockiej w Seattle

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Parafia św. Małgorzaty Szkockiej
St. Margaret of Scotland Parish
Państwo

 Stany Zjednoczone

Siedziba

Seattle, WA

Adres

3221 14th Ave W

Data powołania

1910

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Archidiecezja

Seattle

Kościół

St. Margaret of Scotland

Nadzór

Towarzystwo Chrystusowe dla Polonii Zagranicznej

Proboszcz

Stanisław Michałek TChr.

Wezwanie

św. Małgorzaty Szkockiej

Wspomnienie liturgiczne

16 listopada

Położenie na mapie Waszyngtonu
Mapa konturowa Waszyngtonu, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Parafia św. Małgorzaty Szkockiej”
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa konturowa Stanów Zjednoczonych, blisko górnej krawiędzi po lewej znajduje się punkt z opisem „Parafia św. Małgorzaty Szkockiej”
Ziemia47°38′54,9″N 122°22′31,5″W/47,648583 -122,375417
Strona internetowa

Parafia św. Małgorzaty Szkockiej w Seattle (ang. St. Margaret of Scotland Parish) – parafia rzymskokatolicka położona w Seattle w stanie Washington w Stanach Zjednoczonych.

Jest ona wieloetniczną parafią w archidiecezji Seattle, z mszą św. w j. polskim dla polskich imigrantów.

Nadzór klerycki nad parafią ma Towarzystwo Chrystusowe dla Polonii Zagranicznej.

Parafia została poświęcona św. Małgorzacie Szkockiej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W 1910 roku, Ojcowie Redemptoryści założyli misję która obsługiwała parafię Najświętszego Serca przy Warren Avenue N., w pobliżu obecnego Seattle Center. Kościół ten został wybudowany wkrótce potem przy West 14th Avenue i West Bertona, a następnie, w 1914 roku, został przeniesiony na obecne miejsce.

W 1923 roku, parafia założyła szkołę, która została zamknięta w 1971 roku. Na jej miejscu, w 1977 roku, w sąsiedztwie kościoła, powstał ogród, nazwany Corboy Park, na cześć długoletniego proboszcza tej parafii.

Jednak początek stałej opieki duszpasterskiej dla Polonii datowany jest od 1983 roku. Duży napływ z Polski tak zwanej fali solidarnościowej spowodował, że ks. Mieczysław Szwej S.Ch. dojeżdżał w każdą niedzielę po południu do Seattle, z parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Tacoma. Pierwsza msza św. była celebrowana w Domu Polskim, a potem już na stałe w kościele Św. Brygidy. Jesienią 1988 roku, ks. Mieczysław Szwej S.Ch. został przeniesiony do Kanady, a jego miejsce zajął ks. Józef Calik S.Ch. Rozpoczęto zbierać funduszy na polski kościół.

W sierpniu 1992 roku, Arcybiskup Seattle, Thomas Murphy, wysłuchał próśb Polaków o miejsce dla odprawiania mszy św. w j. polskim, i przydzielił im zaniedbany kościół św. Małgorzaty Szkockiej. 6 września 1992 roku, pierwszą Mszę św., w odremontowanym kościele, odprawił Przełożony Generalny Towarzystwa Chrystusowe dla Polonii Zagranicznej ks. Bogusław Nadolski S.Ch. z Poznania, w towarzystwie ks. Prowincjała Tadeusza Winnickiego i ks. Józefa Calika S.Ch., którego Arcybiskup Seattle mianował kapelanem dla Polaków z prawami proboszcza.

19 stycznia 2004 roku, po krótkiej chorobie, niespodziewanie umiera ks. Józef Calik S.Ch. Po śmierci wieloletniego proboszcza, przez kilka miesięcy, obowiązki proboszcza piastował ks. Stanisław Kuczaik S.Ch., a od października 2004, proboszczem został ks. Stanisław Michałek S.Ch.

Kościół ten jest jednym z najmniejszych i najstarszych katolickich kościołów w Seattle.
Za kościołem jest kamienne sanktuarium wzniesione przez imigrantów polskich i oddane w 1993 roku.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]