Parana (rzeka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Paraná
Paraná
Paraná
Lokalizacja Ameryka Południowa
 Brazylia
 Paragwaj
 Argentyna
Źródło Wyżyna Brazylijska
Ujście Ocean Atlantycki
Długość 4380 km
Powierzchnia zlewni 3,1 mln km²
Średni przepływ 16 800 m³/s
mapa
Paraná
Galeria zdjęć w Wikimedia Commons Galeria zdjęć w Wikimedia Commons

Paraná (hiszp. Río Paraná, port. Rio Paraná) – rzeka w Ameryce Południowej, która płynie przez terytorium Brazylii, Paragwaju i Argentyny.

Jej długość wynosi 4380 km, a powierzchnia jej dorzecza – 3,1 mln km². To pierwsza po Amazonce pod względem długości i powierzchni dorzecza rzeka w Ameryce Płd. Posiada ujście typu lejkowe.

Powstaje z połączenia rzek Rio Grande i Paranaiba, które zbierają wody z południowo-wschodniej części Wyżyny Brazylijskiej. Płynie w kierunku południowo-zachodnim i uchodzi do Oceanu Atlantyckiego w postaci estuarium La Plata. Do ujścia jej głównego dopływu, rzeki Paragwaj, nazywana często Alto Paraná.

Główne dopływy Parany:

Na Paranie znajduje się jedna z największych na świecie elektrowni wodnych przy tamie Itaipu wykorzystująca spadek wody na zatopionych w wyniku tej inwestycji wodospadach Guairá. Rozpoczęła ona wytwarzanie energii w 1984, a jej moc obecnie wynosi ok. 14 000 MW.Pracuje 20 generatorów po 700 MW.

Ważniejsze miasta nad Paraną: Três Lagoas, Guaíra, Foz do Iguaçu (Brazylia), Ciudad del Este, Encarnación (Paragwaj), Posadas, Corrientes, Santa Fe, Parana i Rosario (Argentyna).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Commons in image icon.svg