Paravoca

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Paravoca
Forster et Wilton, 1973
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Podtyp

szczękoczułkowce

Gromada

pajęczaki

Rząd

pająki

Podrząd

Opisthothelae

Infrarząd

Araneomorphae

Rodzina

Cycloctenidae

Rodzaj

Paravoca

Typ nomenklatoryczny

Paravoca otagoensis Forster et Wilton, 1973

Paravocarodzaj pająków z rodziny Cycloctenidae. Obejmuje dwa opisane gatunki. Zamieszkują Nową Zelandię.

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Pająki te osiągają od 5 do 6,5 mm długości ciała. Karapaks ma od 2,3 do 3,9 mm długości i od 1,7 do 2,8 mm szerokości, zaś opistosoma (odwłok) od 2,6 do 3,5 mm długości i od 1,5 do 2,4 mm szerokości[1].

Część głowowa karapaksu jest szeroka i wyniesiona. Ośmioro oczu rozmieszczonych jest w dwóch rzędach o mniej więcej prostym przebiegu. Oczy wszystkich par są podobnych rozmiarów z wyjątkiem wyraźnie mniejszych oczu przednio-bocznych. Cała grupa oczu jest zwarta i zajmuje połowę szerokości części głowowej karapaksu. Szczękoczułki mają nabrzmiałe powierzchnie przednio-dosiebne oraz bruzdę z dwoma ząbkami na krawędzi przedniej i trzema na tylnej. Szerokość wciętej u podstawy wargi dolnej jest równa jej długości[1].

Kolejność par odnóży od najdłuższej do najkrótszej to: I, IV, II, III. Osiągają długość od 4,5 do 10,6 mm. Wszystkie pary mają pozbawione wcięć krętarze, pozbawione skopuli i grzebieni nadstopia oraz organy tarsalne położone odsiebnie względem trichobotrii. Pierwsza para odnóży ma na spodzie goleni trzy pary kolców, z których jedna ulokowana jest dystalnie. Golenie trzeciej i czwartej pary mają po dwa kolce grzbietowe, zaś na parze pierwszej i drugiej występują w ich miejsce szczecinki bazalne. Najbardziej odsiebne trichobotrium nadstopia jest długie i kątowo zagięte. Nogogłaszczki zachowały trichobotria na stopach. U samca nogogłaszczki mają krótki i silnie zmodyfikowany goleń, zesklerotyzowaną apofyzę medialną, tęgi embolus oraz umieszczony odsiebnie błoniasty konduktor[1].

Opistosoma (odwłok) zaopatrzona jest w duży, spłaszczony stożeczek równomiernie porośnięty włoskami. Kądziołki przędne pary przedniej są dłuższe niż te pary tylnej[1].

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Rodzaj ten wprowadzony został w 1973 roku przez Raymonda Roberta Forstera i Cecila Louisa Wiltona[1][2] w czwartej części monografii poświęconej pająkom Nowej Zelandii[1]. Autorzy wyznaczyli jego gatunkiem typowym opisanego w tej samej publikacji P. otagoensis. Rodzaj umieszczany był początkowo w rodzinie sidliszowatych[1][2]. Do rodziny Cycloctenidae przeniesiony został na podstawie molekularnej analizy filogenetycznej w 2017 roku przez Warda C. Wheelera i współpracowników[3].

Do rodzaju tego należą 2 opisane gatunki[2]:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g R.R. Forster, C.L. Wilton. The spiders of New Zealand. Part IV. Agelenidae, Stiphidiidae, Amphinectidae, Amaurobidae, Neolanidae, Ctenidae, Psechridae. „Otago Museum Bulletin”. 4, s. 1-309, 1973. Otago Museum, John McIndoe Ltd.. 
  2. a b c Gen. Paravoca Forster & Wilton, 1973. [w:] World Spider Catalog Version 21.5 [on-line]. Natural History Museum Bern. [dostęp 2021-01-03].
  3. Ward C. Wheeler i inni, The spider tree of life: phylogeny of Araneae based on target-gene analyses from an extensive taxon sampling, „Cladistics”, 6, 33, 2017, s. 576-616, DOI10.1111/cla.12182.