Pelobates vespertinus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pelobates vespertinus[1]
(Pallas, 1771)
Ilustracja
Różne typy ubarwienia występujące w populacji P. vespertinus
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Gromada

płazy

Rząd

płazy bezogonowe

Podrząd

Pelobatoidea

Rodzina

grzebiuszkowate

Rodzaj

Pelobates

Gatunek

Pelobates vespertinus

Pelobates vespertinusgatunek płaza bezogonowego z rodziny grzebiuszkowatych występujący głównie we wschodniej części Ukrainy i w Rosji. Do niedawna uważany za podgatunek grzebiuszki ziemnej, od której różni się nieznacznie wyglądem.

Pozycja taksonomiczna[edytuj | edytuj kod]

Do niedawna uznawany za podgatunek grzebiuszki ziemnej (Pelobates fuscus)[2]. W 2001 roku opisano różnice w rozmiarach genomu między zachodnimi i wschodnimi populacjami grzebiuszki ziemnej (Pelobates fuscus). W 2007 roku wykazano różnice w mitochondrialnym DNA, a w 2013 roku także nDNA i zasugerowano, że P. fuscus vespertinus powinien być traktowany jako osobny gatunek[3]. Obecnie w związku z bardzo ograniczonym mieszaniem się tych dwóch taksonów (co sugeruje występowanie bariery reprodukcyjnej), różnicami w rozmiarach genomu ( znacznie większy u P. vespertinus), a także wykazaniem, że gatunki te ewoluują niezależnie od siebie od 2-3 milionów lat status Pelobates vespertinus jako osobnego gatunku jest powszechnie akceptowany[2][3][4].

Wygląd[edytuj | edytuj kod]

Gatunek ten dorasta do 4-7 cm długości[4]. Z wyglądu podobny do grzebiuszki i ziemnej i, tak jak ona, posiada blady modzel na stopie oraz kopulastą czaszkę. Występuje duża zmienność w ubarwieniu - skóra może mieć kolor od szarego przez żółtawy i brązowawy do czerwonawego. Występują również często pomarańczowe kropki. Od grzebiuszki ziemnej różni się obecnością trzech podłużnych jasnych pasów na grzbiecie (występujących u większości osobników) oraz czarnym paskiem pomiędzy oczami[2].

Zasięg występowania i siedlisko[edytuj | edytuj kod]

Gatunek ten występuje od wschodniej Ukrainy i zachodniej Rosji (gdzie krzyżuje się z grzebiuszką ziemnej na niewielkim obszarze) do zachodniej Syberii i Kazachstanu. Na południu spotykany jest wzdłuż linii brzegowej Morza Azowskiego, Półwyspie Krymskim i Kaukazie do Dagestanu. P. vespertinus występuje jest wysokościach 0 – 830 m n.p.m.[2].

Zasiedla obszary nizinne charakteryzujące się występowaniem miękkiej gleby[4].

Status[edytuj | edytuj kod]

Gatunek ten nie został oszacowany według kryteriów IUCN (stan na 30.06.2023)[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Pelobates vespertinus, [w:] Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. a b c d e Christophe Dufresnes i inni, Call a spade a spade: taxonomy and distribution of Pelobates, with description of a new Balkan endemic, „ZooKeys”, 859, 2019, s. 131–158, DOI10.3897/zookeys.859.33634, ISSN 1313-2970 [dostęp 2023-06-30] (ang.).
  3. a b Jeroen Speybroeck i inni, Species list of the European herpetofauna – 2020 update by the Taxonomic Committee of the Societas Europaea Herpetologica, „Amphibia-Reptilia”, 12 czerwca 2020.
  4. a b c Dufresnes Ch., Amphibians of Europe, North Africa and the Middle East, 19 stycznia 2019, s. 57, ISBN 978-1-4729-4137-4.