Rezerwat przyrody Malý Polom

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Rezerwat przyrody Malý Polom
Národná prírodná rezervácia
Malý Polom
Państwo

 Słowacja

Kraj

 żyliński

Mezoregion

Beskid Śląsko-Morawski

Data utworzenia

1981

Powierzchnia

86,1 ha

Położenie na mapie kraju żylińskiego
Mapa konturowa kraju żylińskiego, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Rezerwat przyrody Malý Polom”
Położenie na mapie Słowacji
Mapa konturowa Słowacji, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Rezerwat przyrody Malý Polom”
Ziemia49°30′14″N 18°35′56″E/49,503889 18,598889

Rezerwat przyrody Malý Polom (słow. Národná prírodná rezervácia Malý Polom) – rezerwat przyrody w grupie górskiej Beskidu Śląsko-Morawskiego w północno-zachodniej Słowacji. Na terenie rezerwatu obowiązuje 5. (w pięciostopniowej skali) stopień ochrony.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Rezerwat leży w granicach katastralnych wsi Klokočov w powiecie Czadca w kraju żylińskim. Zlokalizowany jest w grzbietowych partiach pasma Połomów. Obejmuje fragment południowych stoków Małego Połomu (1061 m n.p.m.) oraz zachodnich zboczy grzbietu biegnącego od tegoż Małego Połomu na południe, w kierunku szczytu Čuboňov (1011 m n.p.m.). Tereny rezerwatu rozciągają się od wierzchołków obu wymienionych szczytów w dół po poziomice ok. 920–880 m n.p.m.[1] Rezerwat znajduje się w granicach zachodniej części Obszaru Chronionego Krajobrazu Kisuce.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Rezerwat został powołany rozporządzeniem Ministerstwa Kultury Słowackiej Republiki Socjalistycznej nr 3242/1981-32 z dnia 30 czerwca 1981 r.[2]

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Rezerwat obejmuje miernie nachylone stoki głównego grzbietu Karpat, budowane piaskowcami, zlepieńcami i iłowcami fliszu karpackiego[3]. Skały te pojawiają się na powierzchni w formie najdłuższego na Kisucach muru skalnego, o długości ok. 600 m i wysokości od 1 do 8 m[4]. Stosunkowo słabo rozczłonkowane, wspomniane stoki odwadniane są przez źródłowe cieki potoku Predmieranka (lewobrzeżny dopływ Kisucy).

Cały teren rezerwatu porastają lasy bukowe ze sporą domieszką jodły i świerka, występujące tu w górnych partiach regla dolnego. Ze względu na mierne nachylenie stoków wytworzyły się na nich lokalne, podmokłe depresje terenowe, z fragmentami torfowisk i torfowiskowych borów świerkowych, będące miejscami występowania specyficznych zbiorowisk roślinnych oraz rzadkich gatunków zwierząt, głównie bezkręgowców.

Cel ochrony[edytuj | edytuj kod]

Celem funkcjonowania rezerwatu jest ochrona cennych, dobrze zachowanych naturalnych zbiorowisk leśnych typowych dla wyższych położeń fliszu zachodniobeskidzkiego Kisuc dla celów naukowo-badawczych i kulturalno-edukacyjnych[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. "Kysucké Beskydy. Turistická mapa 1:50 000" Wydawnictwo BB Kart s.r.o., Banská Bystrica 2013
  2. a b wg Enviroportalu [1]
  3. wg Geoportalu ŠGÚDŠ [2]
  4. wg oficjalnej strony wsi Klokočov [3]