Robert Louis Stevenson

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ujednoznacznienie Ten artykuł dotyczy pisarza. Zobacz też: inne osoby o imieniu i nazwisku Robert Stevenson.
Robert Louis Stevenson
Robert Louis Stevenson 1885.jpg
Robert Louis Stevenson (1885)
Imiona i nazwisko Robert Louis Stevenson
Data i miejsce urodzenia 13 listopada 1850
Edynburg, Szkocja, Wielka Brytania
Data i miejsce śmierci 3 grudnia 1894
Vailima, Samoa
Narodowość Szkot
Dziedzina sztuki pisarz, poeta, reporter
Ważne dzieła Doktor Jekyll i pan Hyde
Wyspa Skarbów
Porwany za młodu
Commons Multimedia w Wikimedia Commons
Wikicytaty Robert Louis Stevenson w Wikicytatach

Robert Louis Stevenson (ur. 13 listopada 1850 w Edynburgu, zm. 3 grudnia 1894 w Vailima na Samoa) – szkocki powieściopisarz, poeta i reportażysta podróżnik, główny reprezentant neoromantyzmu w literaturze brytyjskiej.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Stevenson urodził się w Edynburgu (Szkocja). Jego ojciec Thomas Stevenson i dziadek Robert Stevenson byli projektantami i inżynierami. Prawdopodobnie po swojej matce, Margaret Balfour, pisarz odziedziczył słabe płuca, które mogły ułatwić rozwój gruźlicy. Stevenson spędzał zimy w domu z pielęgniarką czytającą mu Biblię. Podczas lata zachęcano go do zabaw na świeżym powietrzu. Był przygotowywany by pójść w ślady ojca i dziadka, ale nie akceptował tego. Postanowił studiować literaturę angielską. Resztę życia spędził na podróżach i szukaniu lepszego klimatu dla jego zdrowia. Zmarł w wieku 44 lat na udar mózgu, spowodowany zażywaniem przez większą część życia opium i laudanum. Jego żoną od 1880 roku była Fanny Vandergrift Osbourne, która miała trójkę dzieci z pierwszego małżeństwa (Isobel, Lloyd i Hervey Osbourne'owie). Sztandarowymi powieściami Stevensona są Wyspa skarbów, Porwany za młodu oraz nowela Doktor Jekyll i pan Hyde.

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Tłum. J. Birkenmajer; inny polski tytuł – Dziecko sprzedane albo pamiętnik przygód Dawida Balfoura w R[oku]. P[ańskim]. 1751, tłum. S. Piekarski.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]