Rodinia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Wyobrażenie Ziemi w czasie, gdy istniała Rodinia
Jedna z możliwych konfiguracji tego superkontynentu, około 1,1 miliarda lat temu

Rodinia – jeden z najstarszych znanych superkontynentów w geologicznej historii Ziemi. Rodinia otoczona była wszechoceanem Mirowia.

Rodinia uformowała się pod koniec mezoproterozoiku, około 1,2 – 1,1 mld lat temu. Nie są znane jej dokładne rozmiary i położenie, ale uważa się, że w skład Rodinii wchodziły wszystkie istniejące wówczas masy lądowe. Kraton północnoamerykański stanowił centrum tego kontynentu. W kriogenie, okresie w którym Rodinia uległa rozpadowi, miały miejsce zlodowacenia o zasięgu globalnym; było to związane z faktem, że duża część rozpadającego się superkontynentu znalazła się wówczas w pobliżu bieguna południowego.

Około 750 mln lat temu Rodinia rozdzieliła się na trzy części, pomiędzy którymi otworzył się nowy oceanPanthalassa. Laurencja przemieściła się na południe, ląd Gondwany (Australia, Antarktyda i Indie) odsunął się na północ, a pomiędzy nimi znalazł się kraton Konga (obszar środkowozachodniej Afryki). Kontynenty te przypuszczalnie przejściowo połączyły się ponownie, tworząc superkontynent Pannocja.

Nazwa "Rodinia" pochodzi z języka rosyjskiego, gdzie родина oznacza "ojczyzna", "kraj rodzinny". Podobnie termin "Mirowia" pochodzi od rosyjskiego мировой ("światowy").

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]