Rusałka laik

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Rusałka laik
Nymphalis vaualbum
Denis & Schiffermüller, 1775
Rusałka laik
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ stawonogi
Gromada owady
Podgromada owady uskrzydlone
Rząd motyle
Rodzina rusałkowate
Podrodzina Nymphalinae
Plemię Nymphalini
Rodzaj Nymphalis
Gatunek rusałka laik
Commons Multimedia w Wikimedia Commons

Rusałka laik (Nymphalis vaualbum) – motyl z rodziny rusałkowatych.

Wygląd
Wierzch skrzydeł jasnobrązowy z licznymi czarnymi i po jednej białej plamce na każdym skrzydle. Spód szary, ciemno prążkowany, z charakterystyczną, jaśniejszą literką "L" (stąd nazwa laik). Rozpiętość skrzydeł do 65 mm. Brzegi skrzydeł powcinane.
Czas lotu
Od lipca do czerwca, w tym czasie laik zimuje w dziuplach, szczelinach skalnych, na strychach. Jeśli zima jest długa i mroźna, osobniki zimujące latają nawet do końca lipca, dając początek nowemu pokoleniu w sierpniu.
Biotop
Laik żyje w lasach liściastych i mieszanych, szczególnie w łęgach i grądach, gdzie możemy go spotkać na polanach leśnych, skrajach lasu i leśnych drogach. Gatunek ten jest terytorialny, samiec nerwowo lata wzdłuż dróg leśnych patrolując otoczenie i szybko przepędza intruzów. W czasie żerowania nie atakuje przybyszów.
Stadia rozwojowe
Gąsienica jest jasno nakrapiana, przypomina grudkę ptasiego kału. Żyje na brzozie, iwie, osice i wiązie. Poczwarka szara z metalicznymi plamkami, wisząca.
Występowanie
Południowa Europa, Azja, Kanada i północna część USA. W Polsce gatunek ten wymarł w latach sześćdziesiątych, w poprzednim stuleciu widywano regularnie migrujące osobniki, natomiast w XIX w. istniała stała populacja. Obecnie najbliższa populacja lęgowa występuje we wschodniej części Ukrainy i w krajach bałkańskich (również tam gatunek uważany jest za rzadki).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]