Shadowrun (gra komputerowa 2007)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Shadowrun
Producent FASA Interactive
Wydawca Microsoft Game Studios
Silnik Badger
Data wydania

USA: 29 maja 2007
EUR: 1 czerwca 2007

Gatunek

First-person shooter

Tryby gry gra wieloosobowa
Kategorie wiekowe

ESRB: Mature
PEGI: 16+

Wymagania sprzętowe
Platforma Windows Vista, Xbox 360

Shadowruncyberpunkowa gra First-person shooter stworzona przez FASA Studios na platformy Windows Vista i Xbox 360. Gra jest luźno oparta na grze fabularnej Shadowrun, którą stworzyła FASA Corporation.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W latach dziewięćdziesiątych stworzono trzy gry w uniwersum gry Shadowrun: jedną na SNES, jedną na Sega Genesis, i jeszcze jedną na Mega CD (wydana wyłącznie w Japonii).

W styczniu 1999, Microsoft kupił FASA Interactive[1], zdobywając dzięki temu prawa do elektronicznej wersji Shadowrun. W listopadzie 2004 roku Microsoft zarejestrował tę nazwę tego tytułu jako markę [2].

Na taragach w maju 2006 Microsoft oficjalnie ujawnił, że powstanie Shadowrun na platformy Vista i Xbox 360. [3].

Gra[edytuj | edytuj kod]

Shadowrun jest "strzelanką z pierwszej perspektywy", w którą można grać wyłącznie w trybie wieloosobowym. Gra czerpie luźne inspiracje z konwencji cyberpunk. Z tego, co ujawniono na oficjalnej stronie gry, oświadczeń dla prasy oraz obserwacji, wynika, że gra ma miejsce w Brazylii, w roku 2031, czyli wcześniej, niż zdarzenia, które ukształtowały uniwersum gry Shadowrun.

Gracz będzie mógł wybrać, po której stronie konfliktu będzie grać: megakorporacji RNA Global czy grupy oporu znanej jako The Lineage. Gracze będą mogli wybrać, która rasą chcą grać: człowiekiem, elfem, trollem lub krasnoludem. Każda rasa ma swoje wady i zalety (Ludzie mogą korzystać z Tech, elfy mogą regenerować zdrowie, Krasnoludy mogą wysysać Esencję).

Gracze nabywają czary, technologie, oraz broń pomiędzy kolejnymi rundami walki. Magia to m.in. teleportacja, wskrzeszanie, oraz możliwość rzucenia czaru, tworzącego drzewo życia, które wolno będzie leczyć graczy, którzy stoją w pobliżu. Technologie, które można nabyć to wzmocnienie wzroku (które umożliwi graczowi patrzenie poprzez ściany), i skrzydła, łączące cechy szybowca i spadochronu, które umożliwią szybowanie na krótkich dystansach. Bronie to karabin snajperski, pistolet maszynowy, oraz broń służąca do walki na bliski dystans: japoński miecz, Katana.

Kontrowersje[edytuj | edytuj kod]

Wielu fanów fabularnej wersji gry ma za złe twórcom gry za to, zmiany, które doprowadziły do tego, że komputerowa wersja Shadowrun oddaliła się od pierwowzoru. Wydawca gry fabularnej Shadowrun, firma FanPro, wydała oświadczenie [4], w którym podkreślono, że komputerowa wersja gry jest luźno oparta na licencji Shadowrun. Zarzuty dotyczą przede wszystkim jest to, że komputerowy Shadowrun nie jest w konwencji RPG, oraz wielu zmian jakie wprowadzono w opisie świata oraz podstaw świata gry.

Najważniejsze różnice, to m.in.:

  • Czas gry: Akcja gry komputerowej ma miejsce w roku 2031, a w wersji RPG w latach 2050-2070.
  • Miejsce: Gra toczy się przede wszystkim w azteckich piramidach. Aztecka piramida, zwana też w grze FASA Studios Zigguratem jest tylko jednym scenariuszem. Inne, włączając w to państwo-miasto Santos (najważniejsze z miejsc w Brazylii)oraz centrala RNA, będą dostępne.
  • Magia: Teleportacja oraz wskrzeszanie chociaż obecne, są nieosiągalne podczas gry w grze fabularnej. Brak magii ofensywnej (ogniste kule, pociski many, itd. ...) są planowane, oraz czary takie jak lewitacja, iluzje itd.
  • Rasy: Brak orków w Shadowrun FPS jako rasy, którą może wybrać gracz, chociaż wspomniano o nich w historii gry. W przeciwieństwie do swoich odpowiedników w grze fabularnej, elfy w wersji komputerowej mogą regenerować zdrowie, a krasnoludy - absorbować magię wokół siebie. Trolle "twardnieją" po zranieniu, co je spowalnia, ale czyni bardziej odpornymi na obrażenia.
  • Kanon: Gra komputerowa ukazuje dwie równie silne frakcje, które nigdy nie pojawiły się w grze fabularnej, i opisując wydarzenia, które nigdy nie miały miejsca w wersji RPG. FASA wolała "wymyślić świat od nowa" niż wykorzystać większość wydarzeń, jakie są standardem w świecie gry fabularnej.
  • Technologia: W strzelance brak walki w cyberprzestrzeni, oraz zdalnie sterowanych pojazdów, dwóch znaków rozpoznawczych w Shadowrun RPG, zwanych odpowiednio jako dekowanie riggowanie.
  • Shadowrunnerzy: w komputerowej wersji nie ma shadowrunnerów lub shadowrun-ów, kolejnych znaków rozpoznawczych gry fabularnej oraz powodu, dla których gra Shadowrun nazywa się tak, a nie inaczej.

FASA Studios ostatnio zmieniła historię wprowadzającą do gry, co zbliżyło nieco grę komputerową do "papierowego" pierwowzoru. Tryb gry pozostał jednak nie zmieniony.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

W trailerze do gry użyto piosenki Baianá zespołu Barbatuques. Kompletną wersję utworu można odsłuchać na oficjalnej stronie zespołu.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]