Siostry Soong

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Siostry Soong
Song jia huang chao
Rok produkcji

1997

Kraj produkcji

Hongkong

Język

kantoński
mandaryński

Czas trwania

144 minut

Reżyseria

Mabel Cheung

Scenariusz

Alex Law

Główne role

Maggie Cheung
Michelle Yeoh
Vivian Wu

Muzyka

Kitarō, Randy Miller

Zdjęcia

Arthur Wong

Siostry Soong (oryg. Song jia huang chao) – hongkoński dramat historyczny z 1997 roku oparty na życiu sióstr Soong. Akcja filmu dzieje się między 1911 a 1949 rokiem. Trzy tytułowe siostry poślubiły najważniejsze postacie historyczne podczas zakładania Republiki Chińskiej – Sun Yat-sena, Czang Kaj-szeka i K'ung Hsiang-hsi, przez co rodzina odgrywała dużą rolę w życiu politycznym współczesnych Chin. Film został wyreżyserowany przez Mabel Cheung, a w roli sióstr wystąpiły Maggie Cheung, Michelle Yeoh i Vivian Wu. Scenariusz napisał mąż Mabel Cheung – Alex Law.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Film otwiera scena z dzieciństwa trzech sióstr Soong podczas późnej dynastii Qing. Ich ojciec, Charlie Soong, demonstruje bogactwo i prestiż swojej rodziny, prowadząc jedną z największych firm drukarskich. Siostry wyjeżdżają do Stanów Zjednoczonych, aby uczęszczać do Wesleyan College w Macon w stanie Georgia.

Najstarsza z sióstr, Soong Ai-ling, jako pierwsza bierze ślub w 1914 roku. Jej mężem jest K'ung Hsiang-hsi, bogaty bankier i potomek Konfucjusza.

Sun Yat-sen jest zbiegiem słabnącego rządu Qing i mieszka na wygnaniu w Japonii. Poślubia Soong Ching-ling, pomimo surowego sprzeciwu ze strony jej ojca. Po obaleniu dynastii Qing w 1911 roku przez rewolucję Xinhai Sun zostaje pierwszym tymczasowym prezydentem Republiki Chińskiej i zakłada Kuomintang (Partię Nacjonalistyczną). Sun umiera na raka wątroby w 1925 roku i pozostawia żonę z pragnieniem zjednoczenia Chin.

Czang Kaj-szek zastępuje Sun Yat-sena na stanowisku nowego wodza Kuomintangu. W 1927 roku poślubia Soong Mei-ling, najmłodszą z trzech sióstr. Para Czangów przeciwstawia się Partii Komunistycznej. Owdowiała Soong Ching-ling często kłóci się z rodziną, oskarżając Czang Kaj-szeka i jego zwolenników o prześladowanie komunistów i utrudnianie zjednoczenia Chin. Opuszcza Kuomintang i otwarcie wyraża sprzeciw wobec Chang.

Podczas gdy Kuomintang i komuniści walczą ze sobą, Cesarstwo Japonii wykorzystuje sytuację, by najechać Chiny. W 1936 roku Chang Kai-shek zostaje porwany przez Zhanga Xuelianga podczas incydentu Xi'an. Jest zmuszony zawrzeć pokój z komunistami i skupić się na walce z japońskimi najeźdźcami, co prowadzi do drugiej wojny chińsko-japońskiej. Chińska wojna domowa trwa po kapitulacji Japonii w 1945 roku do końca 1949 roku.

Film kończy się prawdziwym nagraniem i pokazuje, jak Kuomintang przenosi rząd Republiki Chińskiej na Tajwan oraz przywódcę komunistycznego Mao Zedonga proklamującego w Pekinie 1 października 1949 roku Chińską Republikę Ludową.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Film miał swoją premierę na 47. MFF w Berlinie w 1997 roku.

Chociaż koncentruje się na polityce i postaciach politycznych Republiki Chińskiej, film pozostaje pod silnym wpływem chińskiej polityki lat 90. Jego premiera w 1997 roku zbiegła się w czasie z przekazaniem brytyjskiej suwerenności nad Hongkongiem Chińskiej Republice Ludowej.

Film nie trafił do kin w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]