Spartathlon

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Awers medalu za ukończenie biegu.
Rewers medalu za ukończenie biegu.
Tablica ze zwycięzcami Spartathlonu w Sparcie

Spartathlonultramaraton na dystansie 246 km, z Aten do Sparty, rozgrywany od 1983 roku. Limit czasu wynosi 36 godzin.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Za "wynalazcę" Spartathlonu uważa się greckiego posłańca Fidippidesa, który miał pobiec z Aten do Sparty, aby poprosić Spartańczyków o pomoc przy bitwie pod Maratonem. Według opowieści wyruszył w trasę o poranku i przybiegł wieczorem następnego dnia.

Warunki[edytuj | edytuj kod]

W Spartathlonie może wziąć udział każdy, kto w ciągu ostatnich trzech lat spełnił co najmniej jeden z tych warunków:

  • ukończenie biegu na 100 km w czasie krótszym niż 10:30 h
  • udział w Spartathlonie i zameldowanie się co najmniej w punkcie kontrolnym Nestani (172 km) w czasie 24:30 h
  • ukończenie Spartathlonu
  • ukończenie biegu na co najmniej 200 km

Statystyka[edytuj | edytuj kod]

Zwycięzcy[edytuj | edytuj kod]

Rok Mężczyźni Narodowość Czas Kobiety Narodowość Czas
2010 Ivan Cudin  Włochy 23:03:06 Emily Gelder 30:17:03
2009 Ryoichi Sekiya  Japonia 23:48:24 Sumie Inagaki  Japonia 27:39:49
2008 Scott Jurek  Stany Zjednoczone 22:20:01 Sook-Hue Hur  Korea Południowa 30:03:22
2007 Scott Jurek  Stany Zjednoczone 23:12:14 Akiko Sakamoto  Japonia 31:09:24
2006 Scott Jurek  Stany Zjednoczone 22:52:18 Sumie Inagaki  Japonia 28:37:20
2005 Jens Lukas  Niemcy 24:20:39 Kimie Noto  Japonia 30:23:07
2004 Jens Lukas  Niemcy 25:49:59 Kimie Noto  Japonia 29:57:40
2003 Markus Thalmann  Austria 23:28:24 Akiko Sakamoto  Japonia 29:07:44
2002 Ryōichi Sekiya  Japonia 23:47:54 Irina Reutowitsch  Rosja 28:10:48
2001 Valmir Nunes  Brazylia 23:18:05 Alzira da Silva Portela Lário  Portugalia 30:31:41
2000 Masayuki Ōtaki  Japonia 24:01:10 Hiroko Okiyama  Japonia 29:16:37
1999 Jens Lukas  Niemcy 25:38:03 Anny Monot  Francja 35:38:08
1998 Kostas Reppos  Grecja 25:11:41 Mary Larsson-Hanudel  Szwecja 28:46:58
1997 Kostas Reppos  Grecja 23:37 h Helga Backhaus  Niemcy 30:39 h
1996 Roland Vuillemenot  Francja 26:21 h Helga Backhaus  Niemcy 29:50 h
1995 James Zarei  Wielka Brytania 25:59:42 Helga Backhaus  Niemcy 29:33 h
1994 James Zarei  Wielka Brytania 26:15 h Helga Backhaus  Niemcy 30:41 h
1993 Rune Larsson  Szwecja 25:57:12 Sigrid Lomsky  Niemcy 32:43:32
1992 Rusko Kantiew  Bułgaria 24:15:31 Hilary Walker  Wielka Brytania 29:49:49
1991 János Bogár  Węgry 24:15:31 Ursula Blasberg  Niemcy 34:42:45
1990 Yiannis Kouros  Grecja 20:29 h Anne-Marie Deguilhem  Francja 34:07:41
1989 Patrick Macke  Wielka Brytania 24:32 h Mary Larsson-Hanudel  Szwecja 31:57:23
1988 Rune Larsson  Szwecja 24:42 h brak kobiet na mecie
1987 Rune Larsson  Szwecja 24:41 h Hilary Walker  Wielka Brytania 31:23:30
1986 Yiannis Kouros  Grecja 21:57 h Waltraud Reisert  Niemcy 32:21 h
1985 Patrick Macke  Wielka Brytania 23:18 h Mary Larsson-Hanudel  Szwecja 34:10 h
1984 Yiannis Kouros  Grecja 20:25 h Mary Larsson-Hanudel,
Lorna Richie
Marcy Schwam

 Szwecja
 Stany Zjednoczone
 Stany Zjednoczone
34:15:10
1983 Yiannis Kouros  Grecja 21:53 h Eleanor Adams  Wielka Brytania 32:37:52

Najlepsze wyniki[edytuj | edytuj kod]

  • Mężczyźni: 20:25:00, Yiannis Kouros,  Grecja, 1984
  • Kobiety: 27:39:49, Sumie Inagaki,  Japonia, 2009
Atleta Czas Narodowość Rok Miejsce Wiek
1. Yiannis Kouros 20:25:00  Grecja 1984 1 28
2. Yiannis Kouros 20:29:04  Grecja 1990 1 34
3. Yiannis Kouros 21:53:42  Grecja 1983 1 27
4. Yiannis Kouros 21:57:00  Grecja 1986 1 30
5. Scott Jurek 22:20:01  Stany Zjednoczone 2008 1 34
6. Scott Jurek 22:52:18  Stany Zjednoczone 2006 1 32
7. Ivan Cudin 23:03:06  Włochy 2010 1 35
8. Patrik Macke 23:08:41  Wielka Brytania 1990 2 35
9. Scott Jurek 23:12:14  Stany Zjednoczone 2007 1 33
10. Patrik Macke 23:18:00  Wielka Brytania 1985 1 30
11. Valmir Nunes 23:18:05  Brazylia 2001 1 37
12. Markus Thalmann 23:28:24  Austria 2003 1 39
13. Jan Lantink 23:31:22  Holandia 2010 2 52
14. Kostas Reppos 23:37:00  Grecja 1997 1 31
15. Dušan Mravlje 23:44:00  Jugosławia 1985 2 32
16. Riochy Sekiya 23:47:54  Japonia 2002 1 35
17. Riochy Sekiya 23:48:24  Japonia 2009 1 42
18. Ohtaki Masayuki 24:01:10  Japonia 2000 1 34
19. Rusko Kantief 24:08:13  Bułgaria 1992 1 34
20. Ryoichi Sekiya 24:14:11  Japonia 2006 2 39
21. János Bogár 24:15:31  Węgry 1991 1 27
22. Jens Lukas 24:20:39  Niemcy 2005 1 39
23. Piotr Kuryło 24:29:41  Polska 2007 2 35
24. Lars Christoffers 24:31:45  Dania 2009 2 37
25. Patrik Macke 24:32:05  Wielka Brytania 1989 1 34
26. Dušan Mravlje 24:39:22  Jugosławia 1983 2 30
27. Dušan Mravlje 24:40:38  Jugosławia 1984 2 31
28. Rune Larsson 24:41:46  Szwecja 1987 1 31
29. Jean-Dominique Calbera 24:42:00  Francja 1985 3 37
30. Rune Larsson 24:42:05  Szwecja 1988 1 32
31. Jens Lukas 24:46:51  Niemcy 2001 2 35
32. János Bogár 24:49:19  Węgry 1990 3 26
33. Marcus Thalmann 24:52:09  Austria 2008 2 44
34. Jan Prockaska 24:55:58  Niemcy 2010 3 44
35. Jens Lukas 24:59:54  Niemcy 2000 2 34
36. Jean-Jacques Moros 25:03:30  Francja 2005 2 35
37. Paul Beckers 25:05:48  Belgia 1992 2 30
38. Jon Berge 25:09:38  Norwegia 2009 3 40
39. Kostas Reppos 25:11:41  Grecja 1998 1 32
40. Markus Thalmann 25:16:56  Austria 2002 2 38
41. Masayuki Ohtaki 25:19:12  Japonia 2006 3 40
42. Ryoichi Sekiya 25:27:30  Japonia 2001 3 34
43. Rune Larsson 25:28:48  Szwecja 1989 2 33
44. Lars Skytte Christoffersen 25:29:41  Dania 2008 3 36
45. Valmir Nunes 25:30:35  Brazylia 2003 2 39
46. Rune Larsson 25:32:55  Szwecja 1990 4 34
47. Akihiko Kumasaka 25:34:49  Japonia 2001 4 33
48. Verhagen Gees 25:35:50  Holandia 2000 3 40
49. Valmir Nunes 25:37:40  Brazylia 2007 2 43
50. Jens Lukas 25:38:03  Niemcy 1999 1 33

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]