Wikipedia:Kawiarenka/Ogólne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez Ferdydurkistka (dyskusja | edycje) o 22:02, 16 kwi 2023. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
Kawiarenka pod Wesołym Encyklopedystą – tematy ogólne
Tu omawiamy tematy ogólne dotyczące Wikipedii, jej metastron (nie artykułów!), koordynacji, współpracy, badań i rozwoju, dostępności dla nowych użytkowników, promocji, działań Wikimedia Foundation i Wikimedia Polska. Zobacz też: Wikipedia:Wsparcie.

Obserwuj stolikArchiwum stolikaWszystkie stoliki • Skróty: WP:OG, WP:BAR:OG


Spotkanie w sprawie CEE Spring i innych spraw regionu: CEE Hub/Catch up

Cześć,

zapraszamy wszystkich zainteresowanych wiki życiem w Europie Centralnej i Wschodniej na pierwsze z cyklu spotkań CEE Catch Up. Spotkanie odbędzie się online we wtorek 21 marca o godzinie 18 i poprowadzi je koordynatorka CEE Hubu Barbara Klen. Będzie o CEE Spring i nie tylko. Szczegóły spotkania i miejsce na rejestrację znajdziecie tutaj: https://meta.wikimedia.org/wiki/Wikimedia_CEE_Hub/Catch_up Grzegorz Kopaczewski (WMPL) (dyskusja) 17:41, 16 mar 2023 (CET)[odpowiedz]

Projekt badawczy: czytelnicy i redaktorzy Wikipedii

Cześć wszystkim!

Jestem ambasadorem projektu badawczego Surveying readers and contributors to Wikipedia na pl-wiki. W dużym skrócie, kampania ma na celu przeprowadzenie ankiety wśród użytkowników i redaktorów Wikipedii odnośnie ich doświadczeń zarówno jeśli chodzi o sam interfejs jak i przepływ wiedzy/informacji na polskiej Wikipedii. Dla badaczy istotny jest też kontekst–tj. czy Wikipedia używana jest w celach zawodowych (np. jako pomoc pedagogiczna dla nauczycieli lub wykładowców) lub osobistych. Istotna jest też kwestia poziomu zaangażowania, zarówno wśród redaktorów jak i czytelników, oraz czasu spędzanego na Wikipedii.

Projekt zarządzany jest przez grupę badaczy z kilku publicznych instytucji badawczych, głównie francuskich, koordynowanych przez sieć badawczą Marsouin, która współpracuje z różnymi społecznościami Wikipedii poprzez ambasadorów.

Przykładowe pytania:

  • dla redaktorów: co oznacza dla nich być autorem lub współautorem artykułu; jak udział w projekcie postrzegany jest przez ich przyjaciół, krewnych; jak wpływa to na ich karierę zawodową lub rozwój intelektualny w życiu prywatnym, ich wizję Wikipedii i tego jak jest zarządzana (patrz taksonomia „luków wiedzy” w raporcie WMF wydanym w 2021 roku, s. 16)
  • dla czytelników: w jaki sposób korzystają z Wikipedii a także w jakim stopniu uznają ją jako istotne źródło informacji oraz wiedzy w formie ogólnodostępnej internetowej encyklopedii; tutaj również liczy się kontekst–szkoła, uczelnia, lub podstawowa chęć poszerzania wiedzy itp. (patrz taksonomia tego samego raportu WMF opisującego „luki wiedzy” w sekcji dla czytelników, s. 10)

Cały kwestionariusz opierał się będzie rozszerzoną wersją badań przeprowadzonych przez WMF w 2019 r. W tym celu zwracamy się do społeczności pl-wiki z prośbą: zależałoby nam na uzyskaniu Waszej opinii i merytorycznych uwag odnośnie pytań, które są dla Was najistotniejsze względem dalszego rozwoju Wikipedii. Ankieta będzie skompletowana pod koniec marca i bylibyśmy szalenie wdzięczni za Waszą pomoc. Pytania, sugestie i dodatkowe komentarze możecie zamieszczać poniżej. Ja z kolei zajmę się streszczeniem, tłumaczeniem oraz przekazaniem tego materiału bezpośrednio do autorów projektu badawczego.

Z góry dziękujemy!

Ppt91 (dyskusja) 17:43, 16 mar 2023 (CET)[odpowiedz]

Domyślny gadżet dla linków interwiki

wersja mobilna aka smartfonowa

Cześć. Szablon {{Link-interwiki}} jest umiarkowanie użyteczny bez odpowiedniego gadżetu. Dzięki @Msz2001 staje się on bardzo użyteczny zarówno wersji desktopowej jak i w wersji mobilnej. Na komórce bardzo łatwo jest trafić w te linki dzięki pomysłowemu wykorzystaniu menu tworzenia artykułu (widoczne na zrzucie).

Chciałbym jednak, żeby ten gadżet był dostępny dla wszystkich i włączyć go jako domyślny. Bez tego traci się możliwość szybkiego przejścia do innej wersji językowej. A nie chcemy, żeby czytelnicy tracili czas :). Jeśli nie będzie przeciwwskazań, to chciałbym włączyć gadżet w przyszłym tygodniu. Poniżej można wyrażać ew. uwagi oraz zachwyt i podziękowania dla M.Sz. za ten wspaniały gadżet :)

Pozdrawiam, Nux (dyskusja) 20:21, 17 mar 2023 (CET)[odpowiedz]

 Za Nadzik (dyskusja) 16:32, 20 mar 2023 (CET)[odpowiedz]
Dokonało się! Zrobione Nux (dyskusja) 00:42, 25 mar 2023 (CET)[odpowiedz]

Wikimedia Polska zatrudni asystenta lub asystentkę projektu zapobiegania konfliktom

Droga Społeczności, Stowarzyszenie Wikimedia Polska poszukuje asystenta lub asystentki projektu Zapobieganie konfliktom w społeczności wikimedian. Poszukujemy osoby, która dobrze zna społeczność wikimedian i środowisko wiki, jest doświadczonym wikipedystą lub wikipedystką. Praca ma charakter zdalny, jednak wymagana będzie obecność na kilku wydarzeniach na żywo. Umowa zlecenie na okres ośmiu miesięcy (od kwietnia do listopada 2023), szacowany nakład pracy może wynieść do 30 godzin miesięcznie. Szczegółowe informacje znajdziecie na stronie z ofertą pracy. Paulina Studniczka (WMPL) (dyskusja) 09:54, 20 mar 2023 (CET)[odpowiedz]

Rada Powiernicza Wikimedia Foundation ratyfikowała Wytyczne egzekwowania Powszechnych Zasad Postępowania

Ten komunikat przeczytasz też w innych językach na Meta-Wiki.

Drogie i Drodzy, mamy ważną wiadomość dotyczącą Zasad egzekwowania PZP:

Głosowanie społecznościowe nad Wytycznymi egzekwowania PZP ze stycznia 2023 zakończyło się znacznym poparciem Wytycznych. Głosujący napisali 369 komentarzy - szczegóły zostaną podane niebawem. Oddano 3097 głosów, z których 76% poparło wprowadzenie Wytycznych. Statystyki głosowania znaleźć można na Meta-Wiki.

Zwiększone poparcie oznaczało dla Rady Powierniczej, że aktualna wersja prawidłowo odniosła się do rzeczy podniesionych podczas przeglądu Wytycznych z roku 2022. Rada Powiernicza WMF przegłosowała ratyfikację Wytycznych. Uchwałę znaleźć można na wiki Fundacji, a w tym poście w serwisie Diff znajduje się więcej informacji na temat procesu przeglądu Wytycznych w roku 2023.

Rekomendacje zawarte w Wytycznych niosą ze sobą konieczność podjęcia następnych działań. Kalendarz tych działań zostanie ogłoszony wkrótce. Dziękujemy wszystkim za zainteresowanie i dotychczasowy udział w procesie.

W imieniu zespołu projektowego PZP,

AAkhmedova (WMF) - 13:29, 24 mar 2023 (CET)[odpowiedz]

Maszynowe kasowanie treści

Proszę o przejrzenie wkładu [[1]] i refleksje, jaki zysk mamy z braku blokad dla osób kasujących treści z artykułu po artykule co 2 minuty. Jeżeli nie jest to wandalizm, to nie wiem, czym to jest. I ile trzeba jeszcze haseł zdemolować, aby wprowadzić limity kasowania przynajmniej dla IP. Proponuje wprowadzenie zasady, aby w przypadku ujemnego bilansu zmienianych przez IP treści (jeśli nie w jednym, to np. w trzech kolejnych zmienianych artykułach), uniemożliwiać dalszą edycję w mainie. Skończyłoby się eldorado Wikingiera, którego cały wkład to ciągłe opiłowywanie artykułów poza granice ich wandalizowania. Dla normalnych IP, widzących błędy do usunięcia, dalej zostawiono by przecież ZB.

Nie jest to zresztą tylko mój problem: [[2]]. 91.235.231.108 (dyskusja) 00:26, 26 mar 2023 (CET)[odpowiedz]

  • Kilka sprawdziłem i usunięcia te są uzasadnione. Sposób opisywania linii kolejowych (głębokość w chodzenia w detale) w dużym stopniu jest sprzeczny z WP:CWNJ#BEZŁAD (nie zamieszczamy informacji "zmieniających się często, szybko dezaktualizujących i tymczasowych). Tymczasem pełno tam treści o przesuniętej dacie przetargu, wykonaniu drobnych prac utrzymaniowych, pojedynczych wypadkach komunikacyjnych – takie rzeczy powinny być usuwane z encyklopedii, a ze względu na ich ilość – ich kasowanie może przypominać "działanie maszynowe". Kenraiz (dyskusja) 08:09, 26 mar 2023 (CEST)[odpowiedz]
    Jaki poziom detaliczności jest ency? Bo usuwano mi już podpisywanie kontraktów na przerobienie galicyjskich patatajni we współczesne szlaki komunikacyjne za blisko miliard złotych. 91.235.231.108 (dyskusja) 20:56, 28 mar 2023 (CEST)[odpowiedz]
  • Rzuciłem okiem. W mojej ocenie dzięki tym usunięciom hasła są teraz lepsze. Nie umieszczamy w encyklopedii wszystkiego. Nie zgłaszam także uwag co do tempa edycji i osobistej produktywności. To sprawa indywidulana, ważne, żeby były poprawne. Natomiast propozycja „ujemnego bilansu” jest nie do przyjęcia. Boston9 (dyskusja) 14:55, 26 mar 2023 (CEST)[odpowiedz]
  • Popierając przedmówców (a przeciw pomysłowi zakładającego wątek) powiem, że równie częste jest wandalizowanie poprzez dodawanie tekstu. I akurat jakiś element zwalniający szybkie dodawanie lub ujmowanie treści dla IP popieram. Ale to było dyskutowane niedawno i przepadło. Ciacho5 (dyskusja) 16:46, 26 mar 2023 (CEST)[odpowiedz]
Co do IP. Masowo dodajesz treści sprzeczne z WP:KULA i WP:CWNJ#BEZŁAD. Dobrze, że jest edytor, który sprząta tą działkę. SkrzydlatyMuflon Pisz tutaj 15:11, 28 mar 2023 (CEST)[odpowiedz]
proponuję się ogarnąć i podarować sobie teksty, gdzie mogę publikować (Zapraszam do założenia bloga). I nie doprowadzać do sytuacji absurdalnych. Bo tu widać właśnie absurd. Ciekawe, kto i kiedy zauważy, na czym on polega.

Wreszcie: proszę o katalog informacji, które można dodawać do artykułów o liniach kolejowych i stacjach. Obecna praktyka redaktorska prowadzi do stanu wiszenia na wiki beznadziejnie niekompletnych i zdezaktualizowanych ogryzków oraz uniemożliwiania czy to rozbudowy artykułów, czy ich aktualizacji. Rzekomo nic nie jest w tym temacie ency. 91.235.231.108 (dyskusja) 20:56, 28 mar 2023 (CEST)[odpowiedz]

Do artykułów o liniach kolejowych możemy dodawać zasadniczo takie informacje jak wzmianki o podpisanych umowach na remont danego odcinka. Natomiast pisanie o planach związanych z CPK i Kolej+ nie są encyklopedyczne i ponadczasowe - to mrzonki w wielu przypadkach. 95.41.211.230 (dyskusja) 21:30, 28 mar 2023 (CEST)[odpowiedz]
Do Ip bydgoskiego. Forsujesz swoją wizję Wikipedii odkąd jestem w projekcie (a nawet dłużej, mój staż nie jest powalający). Nie jesteś nowicjuszem, ogarniasz Pda, BAR, DNU i inne zakamarki. Nikt (na razie) w tej dyskusji nie popiera twojego stanowiska, wręcz przeciwnie. Zamiast rozpaczliwe lamentować nad wyniszczaniem projektu przez redaktorów, proponuję zacząć respektować jego zasady i zarzucić robienia z Wikipedii: bloga, stronę BIP-u, przewodnika turystycznego, kroniki kolejowej. SkrzydlatyMuflon Pisz tutaj 21:54, 28 mar 2023 (CEST)[odpowiedz]
A ja proponuję stosowanie się do zapisów źródłowych. Remont kapitalny jest istotnym wydarzenie w życiu budynku i jeżeli źródła podają, że takowy przeprowadzono, to prosiłbym o przyjęcie tego do wiadomości, a nie heheszkowanie, że jest inaczej. 91.235.231.108 (dyskusja) 05:37, 30 mar 2023 (CEST)[odpowiedz]
"proszę o katalog informacji, które można dodawać do artykułów o liniach kolejowych i stacjach" - kiedy doświadczony edytor stawia takie żądanie, to albo jest bardzo zdenerwowany i litery mu same lecą z klawiatury, albo troluje. Bo jasnym jest dla każdego doświadczonego edytora, że takiego katalogu nie ma i nie będzie.
"Obecna praktyka redaktorska prowadzi do stanu... ...uniemożliwiania czy to rozbudowy artykułów, czy ich aktualizacji" - nie zauważyłem ani jawnego ani tajnego Ruchu Przeciw Rozbudowie Artykułów. Wprost przeciwnie- tworzone są nowe artykuły dotyczące transportu szynowego, a stare są rozbudowywane. Jeśli chodzi Ci o usuwanie nieencyklopedycznych treści, to dotyczy to artykułów z różnych dziedzin; sporo takich treści jest usuwane ze współczesnych biogramów aktorskich i muzycznych, jak również z artykułów o serialach. Dzięki swej konsekwentnej działalności wbrew zgodnym opiniom wikipedystów, zbliżyłeś kolejnictwo poziomem do seriali telewizyjnych.
"Rzekomo nic nie jest w tym temacie ency" - kto Ci taką rzecz napisał? Daj koniecznie jakiegoś difa, to stanę w obronie encyklopedyczności kolejnictwa i poproszę jeszcze innych o pomoc. A jeśli nie masz difa, to nie pisz, proszę rzeczy, które imputują innym słowa, których nie napisali.
[3], [4], [5],
I na koniec apel o większą kulturę wypowiedzi, bo takie słowa (proponuję się ogarnąć i podarować sobie teksty, gdzie mogę publikować) nie powinny paść.
Szerokich torów, czy co tam innego kolejarze sobie życzą. I powodzenia w edycjach. Majonez truskawkowy (dyskusja) 01:43, 29 mar 2023 (CEST)[odpowiedz]

Office hour of the CEE Hub (3 April 2023)

Hello everyone,

We want to invite you to the second monthly office hour(s) that CEE Hub will organize, where you can learn more about newly formed regional hub, and what CEE Hub can help you and your communities. The second session will take place on Monday, April 3rd at 18:00 CET time.

Open office hours are meant as a virtual space where anyone can talk to CEE Hub staff, ask questions, or discuss relevant CEE and Hub related topics.

Please sign up for the upcoming session at following Meta page, as you can get the invitation link on time.

We will be happy to see some of you. --MediaWiki message delivery (dyskusja) 13:48, 28 mar 2023 (CEST)[odpowiedz]

Ilustracje na Medal - propozycja reorganizacji

Hej, to znowu ja :) Od jakiegoś czasu przyglądam się strukturze strony Wikipedia:Ilustracje na Medal i doszedłem do wniosku, że warto ją na nowo poukładać. Jest osobna podstrona dla heraldyki, gdzie od lat nie ma nowych rysunków, a starszych jest kilkanaście. Map i planów jest 29, a budynków 25% całej zawartości i nie maja, osobnych podstron. Podstrona biologia (poniżej 100 pozycji) jest podzielona na kilka sekcji, ale nie ma wydzielonych ssaków, których jest 17, a jest podsekcja dla gadów i płazów (razem 3 ilustracje). Architektura (blisko 300 pozycji) ma tylko podsekcje dla budownictwa sakralnego i zamków. Poza tym umieszczanie na podstronach i w sekcjach obrazków wygląda różnie. Pod biologią jest ilustracja drzewostanu Drzew Jozuego po pożarze, ale wymarły las w Górach Sowich i pokryte śniegiem lasy w Beskidzie Śląsko-Morawskim są pod geografią (w sekcji góry). Może dlatego, że nie określono gatunków. Część figur, kolumn itp. obiektów małej architektury jest pod sztuką, część pod architekturą... Zacząłem się temu przyglądać i spróbowałem na nowo poukładać - ze względu na obiekt ilustracji, a nie tylko link do hasła w którym obiekt umieszczano. @Openbk zaproponował, aby trę układankę pokazać tutaj. Jest w moim brudnopisie: Wikipedysta:Hedger z Castleton/brudnopis. @EwkaC, @Adamt, @Kenraiz możecie zerknąć na geografię, biologię i architekturę?? ^^ Tam miałem jeszcze parę wątpliwości. Ale ogólnie przedstawiam do wglądu. Ahoj! Hedger z Castleton (dyskusja) 15:57, 28 mar 2023 (CEST)[odpowiedz]

  • Ja tylko powiem, że z obecnej struktury korzysta Moduł:Kalendarium#Ilustracja na medal, który losuje ilustracje na medal prezentowane na stronie głównej. Dlatego zalecam ostrożność, a zwłaszcza aby nie usuwać ani nie pustoszyć obecnych stron z galerii. Paweł Ziemian (dyskusja) 19:40, 28 mar 2023 (CEST)[odpowiedz]
  • @Hedger z Castleton Podkategorie "Kwiatów i kwiatostanów" oraz "Lasów i drzew" w obrębie "Rośliny" są dość logiczne (problemy są drugorzędne: 1) w polskiej literaturze szyszki uznawane są za kwiaty/kwiatostany nagonasiennych, ale nie jest to intuicyjne i nie jest zgodne z literaturą anglojęzyczną, 2) podział na podkategorie jest czytelny w spisie treści, ale przy przeglądaniu strony brak zauważalnej różnicy w formatowaniu nagłówków, przez co ktoś może uznać, że rośliny i kwiaty są osobnymi, równorzędnymi sekcjami). Grubszy problem związany z nieczytelnym formatowaniem nagłówków to niejednolite formatowanie liczby zdjęć w danej sekcji (goła liczba, liczba w pojedynczym nawiasie, liczba w podwójnym nawiasie). Rozumiem, że odpowiada to randze danej sekcji, ale IMO jest zupełnie nieczytelne i lepiej chyba ujednolicić podawanie tych liczb. Ze względu na brak zauważalnych różnic w formatowaniu nagłówków poziomów 3-5 warto użyć przynajmniej dla głównych sekcji standardowego dla nich formatowania nagłówka (== Architektura ==) – przynajmniej główne działy staną się widoczne. Kenraiz (dyskusja) 18:41, 31 mar 2023 (CEST)[odpowiedz]
    • @Kenraiz, dzięki za uwagi :) Szyszki przeniosłem do kwiatów. Liczby przy sekcjach są tylko tymczasowo, aby zorientować się, ile jest obrazków w każdej kategorii. Główne sekcje tworzyłyby osobne podstrony, dlatego są wytłuszczone. Jeżeli chodzi o formatowanie nagłówków, tak to na razie wygląda na podstronach (nic nie zmieniałem). Zobacz: Wikipedia:Ilustracje na Medal/biologia. Z chęcią bym zmienił, ale nie wiem, czy to nie zepsułoby czegoś w technikaliach... Ewentualnie, można byłoby nie dublować obecnej nazwy głównej sekcji tożsamej z tytułem podstrony i jako główne dać rośliny i zwierzęta. Nawiasy (chwilowo z liczbami) dałem właśnie dlatego, bo przy oglądaniu nie widać, jaki to jest poziom sekcji. @Paweł Ziemian - czy główna sekcja na planowanych podstronach mogłaby być większa (== zamiast ===)?? @Openbk, czy nazwy muszą się dublować w pierwszej podsekcji z nazwą podstrony?? Hedger z Castleton (dyskusja) 12:58, 3 kwi 2023 (CEST)[odpowiedz]
      Myślę, że nie muszą. Openbk (dyskusja) 22:43, 3 kwi 2023 (CEST)[odpowiedz]
  • Nie pasowała mi jeszcze zmiana, którą zrobiłem - te pręty i samorodki, które były pod chemią nie pasowały do geologii, gdzie je wrzuciłem. Wydzieliłem osobną sekcję (dla podstrony) Fizyka i chemia. @Michał Sobkowski, @Aotearoa, zerknęlibyście, czy jeszcze czegoś nie należałoby poprawić w sekcjach: Geografia i geologia oraz Fizyka i chemia?? Tutaj w brudnopisie: Wikipedysta:Hedger z Castleton/brudnopis. Hedger z Castleton (dyskusja) 10:04, 4 kwi 2023 (CEST)[odpowiedz]
Przyporządkowanie zdjęć do kategorii nie jest dla mnie czytelne: raz wyspa jest w urbanistyce (Sveti Stefan), raz w hydrologii (Sveti Đorđe); widok miasta z rzeką na pierwszym planie raz jest w hydrologii (Nysa Kłodzka w Bystrzycy Kłodzkiej, Rzeka Tarn w mieście Albi), raz w urbanistyce (Bydgoszcz, Brzeg wyspy Piasek w Kłodzku), a raz w budynkach (Hotel Oberoi, Elefantyna), skały są raz w geomorfologii (Trzy Świnki), raz w górach i pasmach górskich (Adršpašskoteplické skály). Tytuł sekcji "geografia i geologia" raczej nie jest właściwy – tu chyba chodzi o tzw. geografię fizyczną, bo miasta też są częścią geografii. Aotearoa dyskusja 11:35, 4 kwi 2023 (CEST)[odpowiedz]
@Aotearoa, dziękuję za uwagi. Adršpašskoteplické skály i Sveti Đorđe to moje przeoczenie. Przeniosłem skałki oczko wyżej do geomorfologii, a klasztor na wyspie do budynków sakralnych (to są główne obiekty tych zdjęć). Z rzekami w miastach mam większy problem i właściwie prawie ich nie ruszałem, poza wydzieleniem sekcji hydrologicznej w geografii (zmieniłem na geografię fizyczną :). Brdę z urbanistyki przeniosłem do hydrologii (skopiowałem opis z Commons). Na zdjęciu z Elefantyną na pierwszym planie jest łódź na Nilu i nie wiem, co jest tematem zdjęcia. Chyba ogólnie widoczek z Egiptu :/ Zilustrowany w artykule jest jako "Feluka na tle wschodniego brzegu Elefantyny". Brzeg wyspy Piasek w Kłodzku bym zostawił w urbanistyce, bo to jednak nocne zdjęcie tej części miasta. Gorzej z Bystrzycą (z Nysą Kłodzką w sekcji hydrologia) i Weroną (w sekcji urbanistyka, była pod architekturą). Właściwie to bardziej Adyga w Weronie jest głównym tematem zdjęcia niż Nysa Kłodzka w Bystrzycy Kłodzkiej. Jeszcze spróbuję się temu przyjrzeć. Hedger z Castleton (dyskusja) 16:36, 5 kwi 2023 (CEST)[odpowiedz]
@Aotearoa, chyba udało mi się to ułożyć lepiej.
@Adamt, @Jacek Halicki, @EwkaC, rzucilibyście okiem na sekcję Urbanistyka, Architektura i Sztuka? W sztuce niewiele zostało, większość to była mała architektura albo detale architektoniczne. Z chęcią bym połączył Architekturę i Sztukę w całość, a wydzielił z tego budynki i budowle jako podstronę. Schemat podziału na podstrony (główne sekcje) jest w moim brudnopisie: Wikipedysta:Hedger z Castleton/brudnopis. Wiem, że to się da poukładać na wiele różnych sposobów. Koncentrowałem się na rodzaju ilustracji - tzn. wnętrza budowli sakralnych i świeckich się różnią, tak samo detale, ale dla jakości ilustracji to nie są wielkie różnice. Bardziej różnią się budynki sakralne od świeckich, dlatego zostawiłem je wydzielone. Figury stojące na zewnątrz (mała architektura) i wewnątrz (sztuka) też właściwie co do zasady mogłyby z pomnikami tworzyć wspólną sekcję - i gdyby była duża sekcja wspólna dla architektury i sztuki, tak można by zrobić. Jak to widzicie?? Park miniatur w Kłodzku też bym gdzieś przypasował, ale hmm, do urbanistyki mimo wszystko? (na razie pozostaje w "innych" na samym dole). Hedger z Castleton (dyskusja) 16:32, 12 kwi 2023 (CEST)[odpowiedz]
@Hedger z Castleton Wywołana do tablicy wrzucam kilka przemyśleń: Podział ogólnie jest dobry, nie łączyłabym architektury i sztuki, a także rzeźb na zewnątrz i wewnątrz, ale o tym za chwilę. Urbanistyka ewentualnie mogłaby być podzielona na panoramy (które tworzą tu wyraźny, odrębny zbiór) oraz „ulice, place, zespoły zabudowy”. Architektura: ja bym ewentualnie zastanowiła się czy nie zrobić tego tak: 1-zamki (to można połączyć ogólnie z architekturą militaris i wtedy będzie tu można wrzucać np. różnego rodzaju fortyfikacje); 2- pałace/dwory (może ogólnie rezydencje, wtedy też będzie bardziej pojemne), 3-budynki użyteczności publicznej (wtedy będą tu mogły być ratusze, ale również szkoły czy urzędy). Pojęcie budynku użyteczności publicznej mieści również budynki związane z kultem religijnym - ale te, zgadzam się całkowicie z Tobą, lepiej wyodrębnić jako 4-budynki sakralne. Dodałabym ewentualnie, jakby była taka potrzeba: budynki przemysłowe, budynki mieszkaniowe, inne budynki i budowle. „Budownictwo ludowe” jak najbardziej (choć ja bym nazwała wiejskie), „obiekty infrastruktury transportu” - również. „Wieże, bramy, latarnie” - brama to element małej architektury. Można wyróżnić wieże i latarnie jako budowle o charakterystycznej formie, ale bez bram. Mała architektura: proponuję podzielić na rzeźby (plenerowe)/pomniki oraz małą architekturę (bramy, ławki, latarnie, kosze na śmieci, schody terenowe, fontanny itp). Detale i elementy budowlane - jak najbardziej, rozumiem, że tu będą wszystkie „kawałki” budynków. Może zastanowiłabym się nad słowem detale architektoniczne, mamy jeszcze detale rzeźbiarskie, elementy wystroju, elementy wyposażenia… - warto by to sformułować jak najbardziej ogólnie. Wnętrza budowli - też jest to grupa warta wyróżnienia, tak jak to zrobiłeś jest ok. „Sztuka i symbole” - nie za bardzo rozumiem jakie symbole. Może warto zostawić tylko sztuka, a symbole (jeżeli nie będą mieściły się w kategorii „sztuka” dawać do kategorii „inne”). Rzeźby „na zewnątrz” powinny przejść z tej kategorii do rzeźby/pomniki. Takie elementy jak „Płaskorzeźba Matki Boskiej z Dzieciątkiem w Norawanku” - do detali. Zostają nam trzy grupy zdjęć w „sztuce”: sztuki piękne (obrazy, rzeźby), sztuka użytkowa (naczynia) oraz inne (sfragistyka, falerystyka). Rozumiem, że zdjęć jest za mało, żeby je jeszcze jakoś dodatkowo dzielić, ale w przyszłości… Oczywiście, są to moje przemyślenia i wcale ze wszystkimi nie musisz się zgadzać. Pozdrawiam serdecznie EwkaC (dyskusja) 10:19, 13 kwi 2023 (CEST)[odpowiedz]

Raport z komentarzy głosujących - głosowanie nad poprawionymi Wytycznymi egzekwowania PZP

Możesz znaleźć tłumaczenie tej wiadomości na inne języki na Meta-wiki.

Drogie i drodzy,

Zespół projektowy Powszechnych Zasad Postępowania zakończył analizę komentarzy pozostawionych w głosowaniu nad ratyfikacją poprawionych Wytycznych egzekwowania PZP.

Każdy uczestnik głosowania mógł zostawić komentarz na temat poprawionych Wytycznych egzekwowania. Nadesłano 369 komentarzy w 18 językach - w roku 2022 było to 657 komentarzy w 27 językach. Zespół trust and Safety Policy zakończył analizę komentarzy, identyfikując główne kategorie i obszary zainteresowania. Raport dostępny jest w tłumaczeniach na różne języku w serwisie Meta-Wiki. Zachęcamy do dodawania kolejnych tłumaczeń.

Jesteśmy ponownie wdzięczni wszystkim uczestnikom głosowania i dyskusji. Więcej informacji na temat PZP i Wytycznych egzekwowania znaleźć można na Meta-wiki.

W imieniu zespołu PZP,

AAkhmedova (WMF) - 10:30, 3 kwi 2023 (CEST)[odpowiedz]

Nowa akcja bez widocznej koordynacji

Ktoś zorganizował opisywanie hinduskich kobiet. Czy (tradycyjnie) mogę prosić koordynatora/opiekuna o ujawnienie się oraz akcji. Naprawdę dobrze byłoby, gdyby każdy z uczniów-uczestników wstawił na swoją stronę Działam w projekcie... pod opieką Wikipedyst..... @Mary Piotrow, @Cototonie, @Kanye west lover1 czy moglibyście pokazać ten wpis opiekunowi? Ciacho5 (dyskusja) 14:57, 3 kwi 2023 (CEST)[odpowiedz]

  • Cóż, wystarczyło poklikać trochę, to Bednarska pod kierunkiem @Maria Weronika Kmoch. MWK - wnoszę jak wyżej. To powinno być dobrą praktyką. Ciacho5 (dyskusja) 15:10, 3 kwi 2023 (CEST)[odpowiedz]
  • A może dasz nam chwilę i nie będziesz od razu, pierwszego dnia, jak tylko zaczęliśmy, nas wywoływać z nastawieniem, które już raz prezentowałeś, że ktoś, że nie wiadomo, kto, jak, gdzie, o co chodzi...? Info o projekcie i o mnie jako opiekunce będzie na stronie każdej osoby dosłownie lada moment. Jak już raz to wprowadziłam, przy edycji jesiennej, to będzie i teraz. Maria Weronika Kmoch (dyskusja) 16:19, 3 kwi 2023 (CEST)[odpowiedz]
  • Przepraszam, Mario Weroniko, trafiło akurat na Wasz projekt, z reguły niezły. Ale co najmniej kilka projektów już "obskakiwałem", gdzie po zauważeniu brudnopisu pisałem do autora, że będzie duży problem (temat na 90 % nieency, język z hagiografii czy utworu rapowego, informacje nie do uźródłowienia, zdjęcia NPA). Napisałem, wysłałem, na OZach widzę następny, podobny brudnopis. I następny. Żadnego wskazania, że pracują razem, że mają projekt. Czasami wpis u pierwszego nadaje się do skopiowania do następnych, czasami nie. Prośby o kontakt - często bez odzewu. A czasami, jak się zrobi raban, to się odzywają opiekunowie. To co robić w takiej sytuacji? Raban robię, a później to już zależy od rozwoju sytuacji.

Dlatego jeszcze raz proszę organizatorów i Stowarzyszenie wysyłające instruktorów, żeby pierwszą edycją było utworzenie strony użytkownika z informacją o projekcie i opiekunie a ów opiekun dobrze by zrobił, gdyby poinformował w Kawiarence czy na TO o zaczęciu projektu. Ciacho5 (dyskusja) 17:06, 5 kwi 2023 (CEST)[odpowiedz]

Reminder: Office hours about updating the Wikimedia Terms of Use

You can find this message translated into additional languages on Meta-wiki.

Hello everyone,

This a reminder that the Wikimedia Foundation Legal Department is hosting office hours with community members about updating the Wikimedia Terms of Use.

The office hours will be held on April 4, at 17:00 UTC to 18:30 UTC. See for more details here on Meta.

We hereby kindly invite you to participate in the discussion. Please note that this meeting will be held in English language and led by the members of the Wikimedia Foundation Legal Team, who will take and answer your questions. Facilitators from the Movement Strategy and Governance Team will provide the necessary assistance and other meeting-related services.

On behalf of the Wikimedia Foundation Legal Team,

AAkhmedova (WMF) - 10:40, 4 kwi 2023 (CEST)[odpowiedz]

I'd like to propose that the article TV4 Group be moved to TV4 AB.

  1. Sweden's TV4 AB dropped the "TV4 Group" trade name years ago.
  2. TV4 AB's parent company Bonnier Broadcasting changed its name to "TV4 Media" after it was sold to Telia Company. Wouldn't it confuse some readers?

JSH-alive (dyskusja) 18:59, 9 kwi 2023 (CEST)[odpowiedz]

Interia o logo dźwiękowym WMF

„Wikimedia Foundation, organizacja non-profit zarządzająca Wikipedią...” – @Jolanta Drzewakowska (WMPL) chyba byłoby dobre by wyjaśnić autorowi jaka jest struktura Wikipedii i jakie są relacje między Wiki a WMF? Jacek555 13:05, 11 kwi 2023 (CEST)[odpowiedz]

Call for early input on the proposed Movement Charter ratification methodology

You can find this message translated into additional languages on Meta-wiki.

Hello all,

The Movement Charter Drafting Committee (MCDC) is collecting early input from the Wikimedia movement on the proposed methodology for the ratification of the Movement Charter from April 10 to 28, 2023. Ratification of the Movement Charter is planned to take place in early 2024 according to the timeline.

There are six questions that the MCDC requests your input on. Please share your feedback by:

Conversation hours

The MCDC also invites everyone interested in sharing their feedback on the proposed methodology to join the community conversation hours:

The language of conversation hours is English. Please comment if you need language support. Please note that language interpretation will be provided if at least 3 people expressed interest to participate in the following languages: Arabic, Mandarin Chinese, French, German, Indonesian, Japanese, Polish, Portuguese (Brazilian), Russian and Spanish.

On behalf of the Movement Charter Drafting Committee,

AAkhmedova (WMF) - 20:50, 11 kwi 2023 (CEST)[odpowiedz]

Elections Committee: Call for New Members

You can find this message translated into additional languages on Meta-wiki.

Hello everyone,

The Wikimedia Foundation elections committee (Elections Committee) is, from today until April 24, seeking an additional 2–4 members to help facilitate the Wikimedia Foundation Board of Trustee (Board) selection process.

The 2024 Wikimedia Foundation Board of Trustees election is being planned. New members are invited to join the Elections Committee. The Elections Committee oversees the Board of Trustees community seat selection process. Join the committee and contribute your valuable skills and ideas to the Trustee selection process.

There are eight community- and affiliate-selected seats on the Wikimedia Foundation Board. The wider Wikimedia community votes for community members to occupy these seats. In 2024, the Elections Committee will oversee this selection process for the community- and affiliate-selected seats with expiring terms. This process will be supported by the Wikimedia Foundation.

Elections Committee members sign up for three-year terms and will be asked to sign a confidentiality agreement. Members can expect to contribute 2–5 hours per week before the selection process and 5–8 hours per week during the selection process.

As an Elections Committee member, you will be responsible for:

  • Attending online meetings between now and the next election (mid-2024)
  • Attending onboarding and online training in May–June 2023
  • Working with the Committee to fulfill its other responsibilities

New members should have the following qualities:

  • Fluency in English
  • Responsiveness to email collaboration
  • Knowledge of the movement and movement governance

If you would like to volunteer for this role, please submit your candidacy by April 24, 2023 23:59 on this Meta-Wiki page.

You can read the full announcement here. Thank you in advance for your interest! If you are not interested but know someone who might be, share this message with them. Please let me know if you have questions.

On behalf of the Elections Committee,

AAkhmedova (WMF) - 00:58, 15 kwi 2023 (CEST)[odpowiedz]

Zaproszenie na warsztaty antydyskryminacyjne dla osób ze społeczności Wikipedii

Stowarzyszenie 9dwunastych zaprasza na warsztaty antydyskryminacyjne dla osób ze społeczności Wikipedii. W warsztatach będzie mogło uczestniczyć 11 osób z dowolnej części kraju chętnych do zgłębiania tematów równościowych i antydyskryminacyjnych. Termin spotkania to 13–14 maja we Wrocławiu. Warsztat to łącznie 9 godzin – sobota 16:00–20:00, niedziela 10:00–15:00. Zapewnione są: dofinansowanie na jeden nocleg (z soboty na niedzielę), catering na czas wydarzenia i podróże w obie strony. Więcej informacji i link do zapisów: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfBnQNgTK8QWNl9z1Hsv8jj8v-6-PBd4qwLr_BjtOgy1gPZ7A/viewform Udostępniam informację na prośbę 9dwunastych. Ferdydurkistka (dyskusja) 22:02, 16 kwi 2023 (CEST)[odpowiedz]