Wikipedia:Kawiarenka/Ogólne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Taza de café.png
Kawiarenka pod Wesołym Encyklopedystą – tematy ogólne
Tu omawiamy tematy ogólne dotyczące Wikipedii, jej metastron (nie artykułów!), koordynacji, współpracy, badań i rozwoju, dostępności dla nowych użytkowników, promocji, działań Wikimedia Foundation. Jeżeli chcesz przyłączyć się do promowania Wikipedii, zajrzyj na stronę Stowarzyszenia Wikimedia Polska.

Obserwuj stolikArchiwum stolikaWszystkie stoliki • Skróty: WP:OG, WP:BAR:OG


Oklejanie szablonami {Integruj}, {Podziel}, {Dopracować} i podobnymi. Gdzie i kiedy, po co i dla kogo?[edytuj | edytuj kod]

Temat oszablonowania pojawiał się już wielokrotnie i nie bez powodu. Szablony niezaprzeczalnie są potrzebne, a nawet bardzo, niepotrzebne jest natomiast ich nadużywanie i wstawianie tam gdzie ich nie powinno być. Skupię się na jednym (chociaż podobnych jest kilka i wszystkie mają wiele wspólnego). Szablon {Integruj} zapewne wszyscy kojarzą i równie czesto udają że go nie widzą. Ale nie w tym rzecz. Chciałem tylko zapytać, po jaką ch... wstawiany jest do hasła a nie do dyskusji hasła? Średnio taki szablon wisi sobie przez kilka lat, wszyscy czytelnicy go czytają (czesto po kilkaset lub wiecej odwiedzin w miesiącu), więc pytam dla kogo on jest. Tak między nami: integrujacych hasła jest garstka, najwyżej kilku, więc jaki ma sens wklejanie tego szablonu do haseł. Ci co integrują mają do tego kategorię wiec po co oklejać hasło, od tego jest strona dyskusji. Proponuję więc aby ten szablon i jemu podobne przenieść tam gdzie być powinny. Dyskusja jest miejscem odpowiednim. Jckowal piszże 23:35, 25 sty 2018 (CET)

Co prawda to prawda - jeśli ktoś ma pomysł genialny na integrację, to niech pokaże swój kunszt i sam integruje, a nie paskudzi po arcie następnym wielgachnym szablonem... Zwykle po wstawieniu takiego szablonu i tak się nic nie dzieje (bo autorowi się nie chce a wszelkie dyskusje z pomysłodawcą aby sam się wziął do roboty oczywiście i tak nie mają większego sensu), i szablonik sobie wisi latami... nie wiadomo po kiego grzyba. Electron   01:53, 26 sty 2018 (CET)
Jak dla mnie, to szablony w obecnej formie nie są niezaprzeczalnie potrzebne, ale szkodliwe. Jeśli ktoś uważa, że artykuły wymagają integracji, to powinien sam to zrobić. A tak artykuły zostają okraszane szablonami, które niszczą estetykę artykułów, wiszą latami i nikt do nich nie sięga. Więc po co? Osobiście byłbym za likwidacją tego szablonu lub jego zmianą w taki sposób, by był niewidoczny dla czytelnika, a jedynie powodował wstawienie do kategorii „Strony wymagające zintegrowania”. Opcjonalnie propozycje integracji mogłyby być odnotowywane na stronie dyskusji artykułu. Jacek555 09:23, 26 sty 2018 (CET)
Szablony są rozwiązaniem na krótko i nie powinny być w artykułach przez lata. Jeśli nie można znaleźć źródła na {fakt}, to trzeba nieuźródłowioną informacje usunąć. (Anagram16 (dyskusja) 02:07, 26 sty 2018 (CET))
 • A to nie jest tak, że integracja czy podzielenie hasła wymagają działań administratorów? Jak zwykły użytkownik ma to zrobić? PuchaczTrado (dyskusja) 06:03, 26 sty 2018 (CET)
  Nie, nie wymaga. Zob.: Pomoc:Integracja. Jacek555 09:23, 26 sty 2018 (CET)
  W przypadku kroku 2A (zostaje przekierowanie) wikipedysta może poradzić sobie bez pomocy administratora (w dyskusji da odnośnik do historii edycji dointegrowanego artykułu), w przypadku kroku 2B (kasacja dointegorwanego artykułu) ostatnią czynnością powinno być wykonanie przez administratora integracji historii edycji, ale ze strony wikipedysty wiąże się to tylko z dodaniem szablonu {{Połącz}}. KamilK7 09:43, 26 sty 2018 (CET)
 • Gdyby każdy z czytelników tego wątku zrobił 10 integracji (w ciągu np. miesiąca), to wczyścilibyśmy kategorię do zera. :) Gdarin dyskusja 10:45, 26 sty 2018 (CET)
  A gdyby babcia miała wąsy... Problem w tym że rzeczywistość zwykle odbiega daleko od idei, ale idealiści próbują ten fakt uparcie ignorować. Electron   10:59, 26 sty 2018 (CET)
  ja swoją 10 zrobię, a Wy sobie w tym czasie spokojnie dyskutujcie o wyższości szablonów w dyskusji nad szablonami w artykule czy odwrotnie :P Gdarin dyskusja 11:11, 26 sty 2018 (CET)
  No to wielkie brawo, admin powinien świecić przykładem ;) A my tymczasem spokojnie podyskutujemy... Electron   11:49, 26 sty 2018 (CET)
 • Hasło to hasło i na stronie hasła winno być miejsce tylko na hasło. Wszelkie techniczne sprawy: zapytania, dyskusje, szablony, itp., powinny być w dyskusji hasła (i niech tych szablonów będzie w dyskusji nawet sto). Strona hasła jest dla czytelnika, którego nie obchodzą problemy techniczne, ale zdobycie wiedzy. Dlatego wszelkie "zaśmiecanie" strony hasła uważam za niepożądane i szkodliwe. Pzdr. MOs810 (dyskusja) 11:55, 26 sty 2018 (CET)
  Otóż to, z ust mi to wyjąłeś. Popieram w całej rozciągłości. Wszelkie szablony problemów należy przenieść tam gdzie ich miejsce, czyli na stronę dyskusji. A tam sobie można już dyskutować do woli o naprawie Rzeczy..., eee... to jest o naprawie danego artu. Electron   12:00, 26 sty 2018 (CET)
 • Niektóre propozycje integracji są dyskusyjne, na przykład sugestia połączenia tarana i taranowania. Chyba nikt nie uważa, że trzeba w jednym artykule omawiać narty i narciarstwo? (Anagram16 (dyskusja) 15:39, 26 sty 2018 (CET))
  @Anagram16 nie rozwadniajmy tej dyskusji, tu dyskutujemy czy pozostać przy tym jak jest (a jest brzydko i bez sensu), czy zrobić porządek z tymi szablonami. A to czy niektore zgłoszenia do integracji mają sens czy nie, można przedyskutowac oddzielnie. A właściwie nie potrzeba dyskutować, bo mogę od razu wyjaśnić że część zgłoszeń jest błędnych. Jckowal piszże 16:11, 26 sty 2018 (CET)
  Rozumiem. Jako administrator możesz ocenić zasadność zgłoszeń. (Anagram16 (dyskusja) 16:34, 26 sty 2018 (CET))
  Nie zrozum mnie opacznie, ale przy ocenie potrzebny mi jest tylko mózg, natomiast z uprawnień korzystam dopiero, kiedy jest już to niezbędne ;) Jckowal piszże 16:44, 26 sty 2018 (CET)
  @Jckowal, między innymi dlatego się do Ciebie zwracam (i nie tylko ja, bo inni też), że wielokrotnie dałeś dowód, że potrafisz wykorzystać swój intelekt dla dobra tego projektu. Ale Twoje zalety przedyskutowaliśmy już na PUA. Tutaj poprzestańmy na wniosku, że szablony powinny trafiać na stronę dyskusji (bo po to została wymyślona) i się pod tym wnioskiem podpiszmy. (Anagram16 (dyskusja) 17:40, 26 sty 2018 (CET))
 • MOs i Electron mają całkowitą rację, właśnie taki cel mi przyświecał i dlatego poruszyłem ten temat. Oczywiście Gdarin też ma rację, że trzeba brać się i robic porządki, jedyny haczyk polega na tym, że porządki są robione codziennie i tak bedzie zawsze póki będzie ten projekt. A w tym miejscu chcemy przedyskutować i zadecydować co dalej z szablonami nazwijmy je "czysto technicznymi". Moim zdanie na stronach haseł powinny pozostać tylko i wyłącznie szablony skierowane do czytelników, jak np. {{aktualne}} {{przyszłe}} czy też {{w edycji}} (niezbędny a jednocześnie skrajnie tymczasowy szablon) i jeszcze tylko kilka innych jak np. ostrzegający czytelników o braku w haśle neutralnego punktu widzenia itp. Encyklopedia i jej hasła są dla czytelników, my natomiast musimy po części działać w ukryciu. Czyli podsumowując, wszystkie szablony skierowane do edytorów, czyli adminów, "technokratów" ;), i redaktorów powinny znajdować się na stronach dyskusji (tylko i wyłącznie). Poza tym mamy od tego kategorie i strony specjalne, wiec edytorzy jeśli tylko chcą się czymś zająć to się zajmują i żadne szablony zamieszczane bezpośrednio w hasłach nie mają wcale, bądź mają znikomy wpływ na podejmowane działania. Jckowal piszże 15:58, 26 sty 2018 (CET)
 • Czy technicznie możliwe jest wprowadzenie szablonów, które wyświetlają się tylko określonym użytkownikom (redaktorom, administratorom). A tak na marginesie, sprawę technokratów pogrzebaliśmy chyba głębiej niż Tutenchamona? (Anagram16 (dyskusja) 16:06, 26 sty 2018 (CET))
  Tak, to możliwe z poziomu CSS. Tar Lócesilion (queta) 19:46, 26 sty 2018 (CET)
 • @Electron @Jckowal A kto w ogóle wie jak zintegrować dwa hasła? Na 10 redaktorów z wieloletnim doświadczeniem, choćby 1 ma jakiekolwiek pojęcie jak to się robi i kto w ogóle ma do tego uprawnienia? Wątpię. Zapytajcie ilu adminów ma jakiekolwiek pojęcie o tym.... Dopóki sposoby i warunki integracji nie będą jasno określone i wszystkim wiadome, szablon "Integracja" będzie bezużyteczny. Sztuka dla sztuki. Jak chciałem swojego czasu zintegrować dwa artykuły aby zachować historię zmian obu artykułów, nikt z iluś pytanych osób nie potrafił udzielić mi odpowiedzi --Matrek (dyskusja) 17:54, 26 sty 2018 (CET)
  Choćby główni autorzy Pomoc:Integracja i Pomoc:Łączenie historii stron. Na WP:A masz napisane który admin czym się zajmuje. To są jasne wskazówki. Tar Lócesilion (queta) 19:46, 26 sty 2018 (CET)
  Ja wiem o co w tym technicznie biega (jeśli ci chodzi łączeniu historii), chociaż w sumie robiłem to może ze 3 razy. Oczywiście do tego trzeba mieć uprawnienie admina; tutaj ich nie mam, ale robiłem to na innej wiki. Btw. być może do tego przydały by się właśnie (postulowane przez @Anagram16) uprawnienia technokraty (można by było dododać im możliwość łączenia historii, bo to nie jest jakaś tam wielce skomplikowana sprawa), aby większa liczba zaawansowanych redaktorów je mogła (i nie tylko je) przećwiczyć, a nie z każdą choć troszkę nietypową sprawą zawracać głowę adminom? A że większość tutejszych adminów nie ma zielonego pojęcia, co mają w ręku (i nie tylko usuń i zablokuj), to już inna kwestia... Electron   10:16, 27 sty 2018 (CET)
  Mówię oczywiście za siebie, ale uważam że integrowanie nie jest jakieś bardzo trudne, chociaż wiadomo, aby załapać o co "kaman" i się w tym wyrobić, potrzeba trochę chęci, czasu i ździebko inteligencji :) Często samo integrowanie jest mylone z łączeniem historii, a jedno z drugim nie zawsze się łączy. Może być integracja "na miękko" lub "na twardo", w drugim przypadku potrzebny jest admin, ale tylko aby postawić kropkę nad i. Ale przecież nie o tym mamy tutaj debatować, tylko o zbędnym oklejaniu haseł szablonami, zamiast umieszczać je na stronach dyskusji, po to zostały te strony wymyślone. Jckowal piszże 18:29, 26 sty 2018 (CET)
  @Jckowal Właśnie to łączenie historii jest najważniejsze. Gdyby nie problem z tym, to większość nie zawracałaby sobie głowy wstawianiem szablonów, lecz sami by integrowali, tak samo jak sami przenoszą artykuły pod inne nazwy. A tak, wstawiają szablony i liczą na to że ktoś - nie wiadomo kto, bo niemal nikt nie ma do tego uprawnień/ nie wie jak to zrobić - zintegruje artykuły za nich. --Matrek (dyskusja) 01:47, 31 sty 2018 (CET)
  Ale przecież szablon do integracji ma się raczej nijak do łączenia historii. Najpierw należałoby zintegrować treść strony i uzyskać na jednej ze stron, to co się chce – dopiero potem ewentualnie wkracza admin i robi wygibasy z łączeniem historii. Wostr (dyskusja) 02:04, 31 sty 2018 (CET)
  @Wostr Przeciwnie - łączenie historii jest krytycznym elementem tej operacji. Inaczej nie będzie to integracja, lecz wandalizm i naruszenie praw autorskich. Nikt nie podejmie się faktycznej integracji treści artykułu, nie mając absolutnej pewności ze ktoś inny podejmie się integracji historii, i faktycznie to zrobi. Przynajmniej nikt odpowiedzialny. Integracja historii jest absolutnym kluczem do rzeczywistego integrowania artykułów. Sam wstawiłem w ciągu tych lat mojej obecności w Wikipedii ileś tak szablonów "Do integracji", tylko dlatego ze nie było komu zintegrować historii. --Matrek[odp] (dyskusja) 02:43, 31 sty 2018 (CET)
  Łączenie historii to nie jest jedyna metoda, aby zintegrować dwie strony z poszanowaniem PA. Rzekłbym nawet, że wcale nie jest to metoda podstawowa bądź główna – wiele integracji to przecież zamiana na przekierowanie jednego z artykułów, a wtedy przeważnie historii się nie łączy, tylko korzysta z odpowiedniego szablonu. Druga sprawa: nawet jeśli połączenie historii jest konieczne, to nie ma żadnych przeszkód w tym, aby najpierw zintegrować treść, w opisie edycji i dyskusji artykułu wstawić odpowiednią informację (co zostało zintegrowane i gdzie jest historia edycji drugiego artu – przecież na takiej zasadzie działają tłumaczenia: zachowujemy PA poprzez umieszczenie informacji w dyskusji artu/opisie edycji), a dopiero na koniec poprosić admina o techniczne połączenie historii. Bo widzisz, gdyby iść Twoim tokiem, to żaden artykuł nie zostałby nigdy zintegrowany – tworzy się błędne koło: autor nie integruje, bo się boi, że admin mu nie zintegruje historii; admin nie integruje, bo nie ma pojęcia jak ma wyglądać docelowy kształt hasła. Serio, łączenia historii nie trzeba wykonać w tej samej sekundzie co integracja treści (a nawet jeśli to poczeka dłużej, to o ile dobrze oznaczyło się co i skąd zostało zintegrowane, to w czym jest tutaj problem?). Wostr (dyskusja) 03:21, 31 sty 2018 (CET)
  @Matrek, NPA to możliwe (bo też nie zawsze), ale to wcale nie podpada pod definicję wandalizmu. Odśwież sobie pamięć: wp:wandalizm. Tar Lócesilion (queta) 12:28, 31 sty 2018 (CET)
  @Matrek, połączenie przeplatających się historii dwóch artykułów to najgorsza rzecz, jaką można zrobić, więc należy to przeprowadzać tylko w ostateczności. Połapanie się w takiej historii jest karkołomnym zadaniem. Wbrew temu co piszesz, przeniesienie treści z jednego hasła do drugiego jest w pełni poprawne i zgodne z wymogami licencji CC-BY-SA, pod warunkiem, że odpowiednio się ją opisze, wraz z linkiem do hasła źródłowego w opisie edycji hasła docelowego i vice versa, ze wskazaniem hasła docelowego w opisie edycji hasła źródłowego zmienianego na przekierowanie. Robiłem tak mnóstwo razy, więc pisząc o wandalizmie, piszesz o mojej działalności. Chyba się trochę zagalopowałeś. :-) Uzupełnieniem integracji może (a wręcz powinien) być szablon {{Zintegrowany}}, którego stosowanie wszystkim polecam. Michał Sobkowski dyskusja 17:40, 12 lut 2018 (CET)
  @Michał Sobkowski Widzisz, to nie jest bynajmniej takie proste, bo dotykamy tu kwestii prawnych. Konkretnie praw autorskich. Jak już napisałem wyżej, edytując Wikipedię nie zrzekamy się ich całkowicie, lecz tylko ich aspektu materialnego. Zgodnie z prawem natomiast, nie można się zrzec autorskich praw osobistych. Dalej więc musimy być wskazywani jako autorzy pracy, czy jego fragmentu, przy cytowaniu artykułu. W tym kontekście, przez proste skopiowanie bez transferu historii edycji, naruszamy przysługujące mu prawa autorskie. Po lewej stronie każdego artykułu znajduje się narzędzie "Cytowanie tego artykułu" - pod tym linkiem znajdziesz miedzy innymi narzędzie "Główni autorzy: zobacz listę" - i dalej lista 20 autorów z największym wkładem. Jeśli tylko skopiujesz treść artykułu bądź jego fragmenty, a ich autora umieścisz jedynie w opisach zmian, to on nie będzie wskazywany na liście głównych autorów, choćby napisał największą część objętości zintegrowanego artykułu. A to już niebłahe naruszenie osobistych praw autorskich. Każdemu z nas tutaj przysługuje prawna ochorna autorstwa utworu której na mocy art. 16 UoPAiP nie można sie zrzec, podobnie jak prawa do oznaczenia utworu swoim nazwiskiem lub pseudonimem. Niezależnie od tego, że zgodziliśmy się na zrzeczenie autorskich praw majątkowych, a wiec ze można nasze utwory wykorzystywać w dowolnym celu bez pytania nas o zgodę i honorarium. Niemniej wskazywani jako autorzy być musimy. --Matrek (dyskusja) 00:12, 13 lut 2018 (CET)
  @Matrek, oczywiście wiem, że mówimy o kwestiach prawnych. Wymóg podania autorów jest realizowany przez podanie linku, gdzie tych autorów można łatwo znaleźć. W przeciwnym razie wszystkie hasła utworzone przez przetłumaczenia z innej wiki lub przez wydzielenie z innego hasła by byłyby nielegalne. A więc pytanie do Ciebie: czy twierdzisz, że powszechne w Wikipedii tłumaczenie (i w mniejszym stopniu wydzielanie haseł) to masowe NPA na skalę globalną? A jeśli tak, to co z tym zrobić? Przy okazji: link "główni autorzy" wyświetla listę wszystkich autorów, 20 "top editors" można zobaczyć w linku z "Informacji o stronie". Michał Sobkowski dyskusja 21:14, 13 lut 2018 (CET)
 • Wydaje mi się, że lepszym rozwiązaniem niż przenoszenie ich do dyskusji, jest ukrycie przez CSS dla niezarejestrowanych (albo od autoconfirmed/redaktora?) niektórych szablonów. Ja rzadko korzystam z odpowiednich kategorii technicznych, tylko robię to przez PetScana – i może nie jest niemożliwe, ale to jednak utrudnia, jeśli np. jeden szablon jest w dyskusji, drugi w artykule (albo też potrzebuję uzyskać wyniki dla dwóch kategorii technicznych, z których jedna grupuje artykuły, a druga strony dyskusji... tu już jest klops). Efekt przenoszenia części szablonów do dyskusji, a pozostawienia innych w artykule będzie wyłącznie utrudniał pracę. Dodatkowo w ramach CSS wydaje mi się, że można dla niezarejestrowanych odchudzić te nasze szablony w dużej mierze – po co mu jakieś informacje jak się wstawia linki albo żeby po uźródłowieniu usunąć szablon? Natomiast co do głosów, że czemu od razu się nie dzieli/integruje, tylko wstawia szablony – chyba jeszcze nigdy nie trafiłem na artykuł w swojej dziedzinie, w którym mógłbym to zrobić od ręki, bez sięgania do źródeł i bez godzin siedzenia nad tym. Więc zazwyczaj wstawiam szablon, który potem wisi. Fajnie, że czasem są łatwe przypadki (albo ja jestem jakoś mało inteligentny i sobie nie radzę bez źródeł), ale niestety nie zawsze. Wostr (dyskusja) 22:24, 27 sty 2018 (CET)
 • w ciągu czterech dni liczba haseł w kategorii zmalała o ok. 40, dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego: zrobienie porządku z 830, które zostały, wydaje się czymś niemożliwym i na pewno nie na siły jednej czy dwóch osób, ale gdyby tak włączyło się więcej chętnych i każdy zintegrował choć parę to dalibyśmy radę pokonać tego smoka :) Gdarin dyskusja 12:19, 30 sty 2018 (CET)
Też jestem rad że na tym polu drgnęło, jednak to nie ma związku z tematem tego wątku. Każdy z nas ma tylko jeden mózg i dwie ręce, nie jesteśmy procesorami z wieloma rdzeniami i nie wykonujemy jednocześnie wielu zadań. Tak więc integrując, nie robimy czegoś innego, i vice versa. Dobrze wiemy że aby wykonać wszystkie zadania o których nam mają przypominać te wszystkie szablony (dopracuj, integruj, źródła i inne) zejdzie nam jeszcze wiele wiele lat, i chociaż jestem w tej sprawie ostrożnym optymistą to nie liczę wcześniej jak za kilkanaście lat (przy obecnym zaangażowaniu, a może być z tym jeszcze gorzej). Tak więc jeśli chodzi o szablony szpecące hasła (w niczym nie pomagające, a jedynie irytujące) to możemy przynajmniej schować je do stron dyskusji, można to zrobić szybko i łatwo. Robota z uźródławianiem, integrowaniem itp. przebiega stopniowo i sukcesywnie bedzie szła do przodu, ale trzeba zrozumieć że nic sie z dnia na dzień cudownego nie wydarzy. Rozumiem, że kiedy zaczęto stosować te szablony i zgodzono się umieszczać je na stronach haseł była wiara i optymizm że staną się inspiracją i szybciutko załatwią problem. Niestety lawinowo przybywały i przybywają, z prędkością wielokrotnie większą niż można je wyeliminować. Jesteśmy o ileś tam lat mądrzejsi więc czas podjąć decyzję które szablony zostawiamy w hasłach, a które przenosimy. Z tej i innej równoległej dyskusji jasno wynika że większość rozumie potrzebę oczyszczenia haseł z balastu. Naprawa haseł i tak trwa i będzie trwać nadal bez względu gdzie te szablony się znajdą. Jckowal piszże 23:22, 30 sty 2018 (CET)
 • Hm, a może by się to dało scentralizować przez Wikidata? Zamiast wielkiego, paskudnego szablonu "Integruj" pojawiałaby się tam gdzie są kłódeczki zabezpieczeń taka mała ikonka prowadząca do odpowiedniego pola na Wikidata, gdzie byłoby wskazanie do docelowego artykułu np. Q131015. Może się da zrobić centralne wikidatowe repozytorium szablonów „Dopracować”, „Brak źródeł” i tylko wstawiać takie małe symboliki. Np. stukający młoteczek jako ikonka do „dopracować”, tryskającą wodę jako „potrzebne źródło”, małe, skreślone flagi zamiast odpowiednich narodo-centryzmów itp. Byłoby i estetycznie i mogłoby zachęcać też nowych edytorów do zajęcia się problemami (starzy się zorientują z samej treści hasła) --Felis domestica (dyskusja) 00:24, 31 sty 2018 (CET)
  • Wydaje się mało realne, aby Wikidane przyjęły na siebie techniczno-porządkowe kwestie z naszych (lub czyichkolwiek) artykułów. Nie w tę stronę zmierza ten projekt i stawia bardziej na bycie zupełnie oddzielnym projektem mającym służyć także wielu projektom spoza WMF, a nie tylko zapleczem techniczno-infoboksowym dla projektów Wikimedia. Wostr (dyskusja) 01:26, 31 sty 2018 (CET)
 • Nadmienię przy okazji (tak, wiem, inne wersje językowe nas guzik obchodzą – wskazuję jako ciekawostkę), że przenoszenie szablonów technicznych na strony dyskusji jest wylistowane na en.wikowym Perennial proposals (a więc propozycjom bardzo często pojawiającym się, ale ciągle odrzucanym przez ich społeczność). Wostr (dyskusja) 01:26, 31 sty 2018 (CET)
Wow. Chyba się spóźniłem, ale dzięki za podjecie wątku. Jakiś czas temu zwracałem się z pytaniem o integrację w barze i odpowiedzi były na zasadzie "kieruj się zdrowym rozsądkiem", a to wcale nie jest takie hop siup. Mamy 2 nieuźródłowione artykuły do zintegrowania i co dalej, albo jeden ma uźródłowione tylko jedno zdanie. Albo uźródłowiony powinien być (ze względu na nazwę) dointegrowany do nieuźródłowionego, ale w nim też jest skąpo ze źródłami. Pewnie osoby integrujące wiedzą jak to zrobić (kiedy integrować, a kiedy podjąć inne działanie - jakie?). @Matrek, widzę (po powyższym) że też się przymierzałeś. Zobacz na stronę pomocy Pomoc:Integracja - może też znajdziesz, czego na niej brakuje. A oblatanych w integrowaniu adminów @Jckowal, @Gdarin proszę (prosimy) o dodanie tam paru porad jak to robić dobrze pls ^^ Hedger z Castleton (dyskusja) 11:13, 31 sty 2018 (CET)
trudno to opisać, bo za każdym razem sytuacja jest nieco inna, więc trzeba to robić z wyczuciem :) Gdarin dyskusja 12:10, 31 sty 2018 (CET)
@Matrek @Hedger z Castleton Pomimo tego że temat integracji jest odpryskiem tej dyskusji, też jest ważny, gdyż wielu tu o to pyta. Poziom trudności tego działania jest dość wysoki, a ponadto niełatwo jest (zgadzam się z Gdarinem) wyjaśnić wszystkie niuanse i wymienić wszystkie sposoby na dobrą integrację. Niestety, ale tu nie ma prostych i uniwersalnych rozwiązań (to znaczy są ogólne), ale wszystko zależy od dużego doświadczenia i intuicji redaktora, bądź admina. Oprócz Pomoc:Integracja jest jeszcze Pomoc:Łączenie historii stron a tam sekcja o Integracji na miękko. Te dwie strony wyjaśniają prawie wszystko, reszta to doświadczenie, próby i intuicja. Przy okazji proszę Was jeszcze o wypowiedzenie sie na główny temat wątku, czyli oklejania haseł szablonami/płachtami typu {Dopracować} (kilkadziesiąt tysięcy takich szablonów w hasłach) oraz {Integruj}, {Podziel} i podobnymi. Jckowal piszże 18:27, 31 sty 2018 (CET)
Btw. Właśnie to zbędne oklejanie wielgachnymi, nic nie wnoszącymi szablonami powoduje m.in. to, że Wikipedia "zyskała" złą prasę. Bo jak ktoś nie znający tutejszych narowów, wchodzi na jej strony i widzi te wielgachne szablony, to jego pierwszą myślą jest: choroba, gdzie ja wlazłem, toż to ciągle rozgrzebane; tu błocko, tam lecą jakieś wióry, a ówdzie wystaje drut zbrojeniowy, i to prosto w moje oko... Na stronach innych encyklopedii tego się nie spotyka, chociaż nie są w niczym lepsze... Ale swoje problemy edytorskie potrafią sprawnie ukryć a nie je eksponować w jakiś taki sadomasochistyczny sposób. I słusznie, bo co to może obchodzić czytelnika, jakie problemy ma wydawca. Electron   11:33, 31 sty 2018 (CET)
przynajmniej jesteśmy uczciwi, podajemy informację, kiedy artykuł jest na medal a kiedy do du...(żych poprawek) :) Gdarin dyskusja 12:10, 31 sty 2018 (CET)
Wolałbym to przemilczeć, ale przecież uczciwość nie zawsze idzie w parze z rozsądkiem. Czy człowiek całkowicie, totalnie prawdomówny zostałby uznany za rozsądnego? To, że podamy informację przykładowo kiedy artykuł jest na medal a kiedy do du...("żych poprawek") czy też jakiś tam szablon na stronie dyskusji, nie będzie to świadczyło o naszej hipokryzji, ale o braku z naszej strony naiwności. Jckowal piszże 19:17, 31 sty 2018 (CET)

Oszablonowanie wikipedii to jedna z form działalności tych, którzy nic twórczego nie potrafią już na wikipedii zrobić, ale koniecznie chcieliby zaistnieć i nabijać liczniki edycji. Selso (dyskusja) 17:39, 31 sty 2018 (CET)

 • Na szczęście nie tylko tych. Bo gdybyś przypisywał wstawianie szablonów tylko takim osobom, to byłaby bzdura jakiej dawno nie czytałem. Tar Lócesilion (queta) 20:03, 31 sty 2018 (CET)

Przepraszam, ale zauważyłem drugie (z dziś) ogłoszenie na TO, co powoduje, że powyższa dyskusja, mimo że ważna, staje się błaha. Odłóżmy to na parę dni. :( Hedger z Castleton (dyskusja) 19:08, 31 sty 2018 (CET)

Pora na podsumowanie i przejście od słów do czynów. Nie można kręcić się bezustannie wokół ogona i co jakiś czas wracać i wracać do tego samego tematu nie robiąc w końcu nic. Z tej dyskusji, jak i tej równoległej jasno wynika, że zdecydowana większość dyskutantów nie zgadza się na oszablonowanie haseł szablonami problemów, czyli krótko mówiąc "technicznymi". Padło już tak wiele argumentów przeciw tej praktyce, że absurd i bezsensowność (a nawet wykazaną pewną szkodliwość) ich zamieszczania na stronach haseł już chyba wszyscy (prawie wszyscy) rozumieją. Aby przybliżyć skalę problemu (chociaż było to już poruszane), haseł które nie mają ani przypisów, ani bibliografii, ani też szablonu {{Dopracować}}, a więc potencjalnych kandydatów na dodanie szablonu jest teraz ponad 270 tysięcy, a więc kilkakrotnie więcej niż jest obecnie oszablonowanych. Więc wszystkich łącznie haseł do poprawy jest kilkadziesiąt procent całej puli haseł na Wikipedii. Proces naprawczy będzie trwał lata całe, zakładam że nawet dziesięciolecia, więc logiczne jest że większość tych szablonów będzie wisieć przez -naście lub -dziesiąt lat. Dopiero co trafiłem na hasło które miało dwa szablony {integruj} i {doprawować} wiszące 7 lat. Skala tego problemu i jej absurd jest porażający. Niektórym się wydaje (marzy) że te szablony będą spełniać funkcję edukacyjną dla wchodzących na Wikipedię i próbujących edytować. Oczywiście jest to myślenie błędne i życzeniowe, ale rozwiązania są inne i lepsze i były wcześniej poruszane. Należy umieszczać w oknie edycji hasła, dla edytorów np. poniżej redaktora komunikat o konieczności dodawania źródeł. Ponadto każdy zakładający konto otrzymuje witajkę z poradnikiem i samouczkiem, więc co jeszcze można w tej sprawie dodać. Hasła muszą być oczyszczone ze zbędnych szablonów i przeniesione do stron dyskusji. Jeszcze jedna ważna sprawa - obecne szablony {dopracować|źródła} nie tylko są zbędne z wielu powodów, są też szkodliwe wprowadzając w błąd, hasło nie ma źródeł np. od 10 lat, a z szablonu wynika że od chwili kiedy zamieszczono szablon. @malarz pl @Paweł Ziemian czy możecie przenieść wszystkie szablony {{dopracować}} do dyskusji haseł, to jest najpilniejsze. To na początek, później należy to zrobić również ze wszystkimi innymi szablonami problemów. Jckowal piszże 13:04, 10 lut 2018 (CET)

Nie czytałem całości stąd pytanie: o które szablony chodzi, czy to tylko "dopracować", "integruj"? Jakie jeszcze? Stanko (dyskusja) 13:53, 10 lut 2018 (CET)
Dyskusja rozwinęła się w tym kierunku, że chodzi o to aby z przestrzeni głównej usunąć wszystkie niepotrzebnie zaśmiecające ją szablony techniczne, nic nie wnoszące merytorycznego w dany art, nieinteresujące zwykłego czytelnika. I przenieść je na stronę dyskusji. A te szablony które są niezbędne - zminimalizować, przenieść na koniec artu lub zastąpić np. szablonami wstawiającymi ukryte kategorie techniczne. W skrócie: wszystkie niepotrzebne szablony techniczne z artu: won... Electron   14:14, 10 lut 2018 (CET)
 • @Jckowal Przeniesienie {{dopracować}} może być trudne, ponieważ niektóre wywołania są umieszczone w sekcji wymagającej dopracowania. Trzeba by się na taką okoliczność najpierw przygotować. Obecnie wywołanie w sekcji to {{dopracować|sekcja|...}}. Przy przenosinach do dyskusji teoretycznie wyobrażam sobie postać {{dopracować|sekcja=Tytuł sekcji|...}}. Jednak jeśli ktoś tylko zmieni nazwę sekcji to stracimy synchronizację z artykułem. Inna sprawa, to kto będzie ten szablon usuwał po naprawieniu. Nikt nie zagląda do dyskusji. Natomiast szablon widoczny w artykule po naniesieniu poprawek na pewno będzie usunięty. Paweł Ziemian (dyskusja) 21:48, 10 lut 2018 (CET)
@Paweł Ziemian patrzę na ten problem w bardzo szerokiej i długiej perspektywie. Nie spodziewałem się że to będzie proste, ale zdajesz sobie sprawę, że jeśli nie przeprowadzimy tego zabiegu teraz, to prawdopodobnie zostaniemy z problemem na bardzo długo, a może i na zawsze. To nie jest jeden z tych problemów które mają swoje skutki jedynie tu i teraz, ale to jest rozwiązanie długofalowe i wieloaspektowe, które niesie ze sobą wiele dobroczynnych dla Wikipedii skutków. To trochę tak (że posłużę się medyczną analogią) kiedy lekarz pyta chorego, czy usunąć wielkiego guza na czole pacjenta. Oczywiście jest to trudne i wiąże się to z pewnym ryzykiem, ale czy pacjent nie podejmie się krótkiej uciążliwości z korzyścią dla normalnego życia w przyszłości? Stwierdzasz że nikt nie zagląda do dyskusji (oczywiście że się zagląda, i to często), ale nawet jeśli taki szablon jest już nieaktualny, to w dyskusji i tak się nie rzuca w oczy, to nie to samo co nieaktualny szablon na tle hasła. Ale z tym nie ma dużego problemu, ponieważ codziennie widzę i mam do czynienia z usuwaniem zbędnych szablonów na stronach dyskusji typu {nieaktualny po martwym linku} czy {nieaktualny po wstawionym infoboxie}. Każdy kto załatwi sprawę usuwa te szablony ze strony dyskusji. Uważam, że wstawianie tych szablonów do przestrzeni haseł, zarówno na czoło jak i do sekcji to jest choroba przewlekła, to trwa od dawna i jeśli tego nie zahamujemy, nigdy się nie skończy. W tej chwili jest około 40 tys. takich szablonów i jedne są usuwane, a pojawiają się kolejne w innych hasłach. Jeśli nie zatrzymamy tego procesu, to bedziemy z tym żyć jak z tym przykładowym guzem na czole. Uważam że rozwiązaniem tego problemu (od strony technicznej na pewno niełatwym) jest jednorazowa operacja przeniesienia do dyskusji haseł, a potem już uruchomienie bota do przenoszenia pojedynczych szablonów błędnie wstawianych do haseł. Jckowal piszże 23:10, 10 lut 2018 (CET)
@Paweł Ziemian widzę że zaczynamy dreptać w miejscu. Zapytam wprost, ile jest procent, czy może wręcz promili przypadków kiedy występuje {{dopracować|sekcja|...}}. Ponieważ boję się, że próbujemy zatrzymać pociąg bo przez tory przechodzi mrówka. Jckowal piszże 21:53, 11 lut 2018 (CET)
Nie wiem, nie zrobiłem statystyki. Przykłady znajdziesz tutaj. Po drugie, czemu chcesz przenosić tylko {{dopracować}}. Akurat ten szablon oprócz technicznych funkcji kategoryzujących spełnia dodatkowe zadanie ostrzegawcze dla czytelnika. Uważam, że lepiej zebrać kompletną listę wszystkich szablonów, które należałoby przenieść do stron dyskusji i wykonać wszystko za jednym przebiegiem bota. Inna sprawa to nauczenie przenoszenia do dyskusji. Być może należy ustalić jakąś kolejność wstawiania szablonów, jeśli ich zbiór będzie wieloelementowy. Należy również pamiętać o obecnych już tam innych szablonach w stylu {{potrzebne infoboksy}}, {{wikiprojekt:Filmy/info}} lub {{martwy link dyskusja}}. W każdym razie jeśli chodzi o mojego bota nie jest to zadanie do zrobienia z dnia na dzień. Mogę się do niego przygotować, a w międzyczasie niech trwa dyskusja. Paweł Ziemian (dyskusja) 22:24, 11 lut 2018 (CET)
@Paweł Ziemian A więc po kolei. Nie ja chcę przenosić, tylko jest to wola i oczekiwanie osob które brały udzial w dyskusjach na ten temat i tego oczekują. Dlaczego szablony {dopracować}? Prawie wszystko na ten temat można przeczytac w tej i drugiej równoległej dyskusji, ale po krótce wyjaśnię: jest tych szablonów najwięcej, są to płachty tekstu bez większego znaczenia dla edytorów jak też (przede wszystkim) dla czytelników, co zostało dobitnie wykazane w dyskusjach. Nie sposób streścić wszystkich krytycznych komentarzy na temat tych szablonów, ale wynika z nich jednoznacznie że są zbędne, a nawet szkodliwe dla Wikipedii (chodzi oczywiście o eksponowanie w przestrzeni haseł). Ale tu trzeba zapoznać się i wczytac w obydwie dyskusje na ten temat. Oczywiście zgadzam się że spełniają one techniczną funkcję kategoryzującą i dlatego proponujemy przenoszenie ich do stron dyskusji a nie usuwanie. W drugiej kolejności pójdą takie szablony jak {Integruj} czy {Podziel} {Wydziel}, a może jeszcze inne. Czyli to co interesuje i dotyczy edytorow Wikipedii chowamy do dyskusji, a wtedy i tak wszystkie te szablony problemów będą dla nich dostępne poprzez odpowiednie kategorie. Piszesz że na stronach dyskusji są już inne szablony. Wiec czy będzie tam jeden, dwa, czy cztery szablony to nie ma jakiegokolwiek znaczenia, od tego jest dyskusja, czyli strona do zgłaszania problemów, szablonów, uwag i całej reszty. Rozumiem że przygotowanie takiej operacji musi czas jakiś potrwać, to trzeba zrobić mądrze i skutecznie, więc nie ponaglam/my. Jckowal piszże 23:36, 11 lut 2018 (CET)
Jak na razie to ciężko mówić o jakichkolwiek przygotowaniach, bo większość argumentów w tej dyskusji jest zupełnie pozamerytoryczna (z rodzaju brzydko wygląda), a do kwestii, że przeniesienie szablonów do dyskusji sprawi, że korzystanie z niektórych narzędzi stanie się utrudnione lub niemożliwe nikt się odnieść nie chce. Wostr (dyskusja) 22:58, 11 lut 2018 (CET)
Może zamiast przenosin rozwinąć wątek widzialności sterowanym przez CSS, o którym wspomniał @Tar Lócesilion. Domyślnie wynik szablonu byłby niewidoczny. Trzeba by go sobie jakimś skryptem lub gadżetem odblokowywać. Takie rozwiązanie nie powinno już mieć negatywnego wpływu na inne narzędzia. Paweł Ziemian (dyskusja) 23:23, 11 lut 2018 (CET)
 • Panowie, a może by tak odrobinę uczciwości? Chcecie usuwać szablony „dopracować”, "integruj" i inne do są brzydkie, „dają Wikipedii złą prasę”, „zaśmiecają”, „są jak wielki guz”, „świadczą o naiwności”, to do jasnej anielki, usuwajcie. Jak umiecie sprawdzić ile razy hasło z szablonem było oglądane bez podjęcia akcji, to umiecie też sprawdzić jak bardzo nikt nie zagląda na strony dyskusji artów. Nie wiem kogo tu chcecie nabierać, siebie, czy resztę, ale jak Wam tak zależy, żeby było ładnie, to zabierzcie się do kasowania wprost, bez zbędnego zamiatania pod dywan (aka przenoszenia na stronę dyskusji, a potem zapewne zgłoszenia propozycji, że po co takie zbędne strony dyskusji, skoro i tak tam nikt nie zagląda, więc lepiej wykasować). Nie będzie nawet potrzeby wymieniać szablonu „źródła” na obrazek wodotrysku co proponowałem wyżej (aczkolwiek nikt nie załapał sarkazmu)--Felis domestica (dyskusja) 23:43, 11 lut 2018 (CET)
Panie :) O jaką uczciwość Ci chodzi? Czy o taką. Szablon wstawiony 10 lat temu i co, jak długo jeszcze powisi. W tym czasie art mial około 300 edycji, o oglądalnosci już nie wspomnę. I co, jak wisiał tak wisi. A to jeden z kilkudziesięciu tysięcy takich przypadków mniej lub bardziej jaskrawych. Nie ma tu mowy o żadnym zamiataniu pod dywan, szablony ze stron dyskusji i tak będą widoczne w kategoriach:dopracować. Sto razy już była mowa o tym, że uzupełnianie i uźródławianie posuwa się sukcesywnie do przodu, a te szablony nie mają prawie żadnego znaczenia, a tym bardziej są zbędne dla czytelnikow Wikipedii. A co, wizerunek Wikipedii nie ma już żadnego znaczenia: jak cię widzą, tak cię piszą. Czyli róbmy porządki, naprawiajmy, uźródławiajmy, ale na litość, czy musimy jednocześnie pokazywać cały goły zadek. Jckowal piszże 00:30, 12 lut 2018 (CET)
Nie zrozumiałeś? On pyta po co go przenosić bo nikt nie reaguje, skoro wiadomo ze po przenosinach do strony dyskusji tym bardziej nikt nie zareaguje. Pytając o uczciwość, postuluje usuniecie tych szablonów, zamiast - tu znowu cytat - zamiatania ich pod dywan. I trudno odmówić logiki jego wywodowi. --Matrek (dyskusja) 01:05, 12 lut 2018 (CET)
To jak z przeterminowanym produktem spożywczym na półce. Jak usuniemy z niego datę, czy stanie się przez to lepszy? Gdarin dyskusja 09:28, 12 lut 2018 (CET)
@Jckowal, przepraszam, ale to „a tym bardziej są zbędne dla czytelnikow Wikipedii” to tischnerowska 2., a może 3. prawda. {{Zasięg geograficzny}} robi dobrą robotę, ostrzegając, że Wikipedia po polsku nie jest polska. Czytelnicy to widzą. Co do wyglądu szablonów: proponowałem lifting – zrobienie ikonek na flat, wykorzystanie zestawu ikon OOjs UI i standardowej palety kolorów. Byłoby ładniej, ale nie. Pamiętajmy wszyscy, że strona dyskusji ze swojej natury NIE służy do przechowywania szablonów (dokumentacji). Tylko społeczność ją tak zaczęła traktować, przez umowę. Ona z natury służy do... dyskusji. Dlatego np. Flow był pisany tak, żeby poprawiał komunikację, a nie dokumentację. Wniosek: ustawmy css tak, żeby żaden ambox nie był widoczny dla czytelników. Bo głęboko nie zgadzam się z tym, że szablony ambox są w ogóle zbędne. Tar Lócesilion (queta) 10:03, 12 lut 2018 (CET)
 • Problem z {{Dopracować|sekcja|...}} po przeniesieniu na stronę dyskusji, w celu zapobieżenia utraty synchronizacji z artykułem po zmianie tytułu sekcji, można by rozwiązać za pomącą ćzegoś w rodzaju {{Dopracować|...}}. Natomiast w wariancie Tara, który moim zdaniem jest o wiele lepszy, nie byłoby to potrzebne. Rzeczywiście, niech czytelników (osób niezalogowanych) te szablony nie rażą, natomiast osoby zalogowane częściej poprawiają źródła, więc niech je widzą. KamilK7 12:43, 12 lut 2018 (CET)
 • IMO tak jak parę osób wspomniało: niezalogowany nie widzi, zalogowany tak. Dodatkowo (ale nie wiem czy jest to możliwe z poziomu CSS) przydałoby się aby w czasie edycji również niezalogowani widzieli te elementy. ~malarz pl PISZ 13:23, 12 lut 2018 (CET)
 • Po raz pierwszy muszę przyznać że mamy już bardzo blisko do uzyskania konsensusu. Rozwiązanie z przenoszeniem do dyskusji nasuwało się jako pierwsze, ale brałem pod uwagę, że padną też inne propozycje. Zastanawiałem się też nad możliwością ukrycia tych szablonów dla niezalogowanych, a po ostatnich komentarzach Tara i malarza wydaje się, że to będzie chyba dobry, a może i najlepszy kompromis. @Tar Lócesilion zgadzam się z Tobą, że szablony ambox są potrzebne, nigdy nie twierdziłem inaczej. Cały czas walczę tylko o to, aby ustalić, gdzie jest ich miejsce i dla kogo one są. Dla edytorów - zgoda, dla czytelników - tylko czysto informacyjne (np. nawigacyjne, czy "tymczasowe"). Nie zgadzam się z Tobą w jednym, że strona dyskusji ze swojej natury NIE służy do przechowywania szablonów (dokumentacji). Tylko społeczność ją tak zaczęła traktować, przez umowę. Otóż jest to jedyne miejsce gdzie można przechować, zapisać i przedyskutować wszystko co jest związane z hasłem, a to że się nazywa Stroną dyskusji, to jest związane z prapoczątkiem projektu, kiedy rzeczywiście służyła temu celowi, więc tak ją nazwano. A więc teraz co, mamy stworzyć jeszcze jedną "Stronę techniczną"? Więc nie mając wyboru pchamy teraz wszystko do Dyskusji, i nie wydaje mi się to niewłaściwe. Jckowal piszże 16:31, 12 lut 2018 (CET)
  • @Jckowal, wyobrażam sobie, że ktoś mógłby powiedzieć: tworzymy oprogramowanie dla stron dyskusji obsługujące TYLKO dyskusje, a szablony nie. W tym kierunku mogą pójść zmiany Dyskusji strukturyzowanych (uwaga: nie mam żadnej wiedzy o tym, żeby w WMF to rozważali). Na tym polega różnica między początkową obiektywną „naturą” strony, wspólną dla całego MediaWiki, do której można wrócić jedną decyzją, a „funkcją” strony, która jest zmienna i ewoluuje w zależności od lokalnej społeczności. Teoretycznie, modelowo, stworzenie 3. strony („dokumentacyjnej”), ze wszystkimi podręcznymi metadanymi, statystykami i szablonami nie byłoby od czapy. Praktycznie to zostałoby pewnie uznane za wymysł wikipedysty, który nie ma większych problemów. Tar Lócesilion (queta) 16:54, 12 lut 2018 (CET)
  • BTW, dlaczego, u licha, nie uznamy, że te wszystkie szablony pełnią jakieś funkcje i dla czytelników, i dla wikipedystów? Na 10. urodzinach w Poznaniu Jan Wróbel powiedział, że zaletą Wikipedii jest to, że podajemy wprost, że artykuł da się jeszcze poprawić. Inne materiały edukacyjne, np. podręczniki, nie robiąc tak, tworzą wrażenie, że wiedza została podana we właściwej formie, jest merytorycznie poprawna i ogólnie absolutnie wiarygodna. Tar Lócesilion (queta) 17:03, 12 lut 2018 (CET)
   • Jak to dlaczego? Bo, cytując "świadczy o naszej naiwności", że nie jesteśmy jak inni wydawcy i portale, które "swoje problemy edytorskie potrafią sprawnie ukryć". Albowiem to nie problem w artykule jest „jak wielki guz na czole pacjenta”, lecz szablon, który o nim informuje.--Felis domestica (dyskusja) 17:48, 12 lut 2018 (CET)
   • Ale my jesteśmy wiki! mamy przycisk „edytuj”, dzięki któremu zasoby Wikipedii są wspólnym dobrem, a nie tylko towarem. My nie musimy nikogo przekonywać, że nasz kontent jest najlepszy. Nie sprzedajemy produktu. Staramy się wspólnym wysiłkiem pisać najlepszą encyklopedię świata. Po drodze do tego są różne problemy, o których warto mówić czytelnikom, którymi kiedyś wszyscy byliśmy. Może ktoś z nich czuje się zachęcony, gdy widzi, że coś trzeba dopracować?
    Jeżeli wielkość szablonu jest głównym problemem, to zmieńmy formatowanie. Można poszczególne problemy wymienić w linii, nie każdy w osobnej, można usunąć kursywę i zmienić ikonkę. I już mamy mniejszy, nowocześniejszy komunikat. Tar Lócesilion (queta) 18:44, 12 lut 2018 (CET)
    • @Tar Lócesilion czy nie stać Cię na pójście na kompromis, przecież sam zaproponowałeś takie rozwiązanie. Ja zrezygnowałem już ze swojej propozycji dla wspólnego dobra i konsensusu. Tarze i @Felis domestica czy możecie zaakceptować fakt, że każde hasło, zarówno w Wikipedii jak i każdej drukowanej encyklopedii (nawet Britannice) jest zawsze "tymczasowe" i opisane na podstawie aktualnie dostępnej wiedzy. Każda wersja zarówno drukowana jak i internetowa jest aktualna dopóty, dopóki nie zostanie zaktualizowana. Czyli każde hasło, w druku czy online powinno mieć (wedle waszej wizji uczciwości) swój szablon, który zawsze, po każdej aktualizacji będzie ostrzegał to jest hasło oparte na aktualnej wiedzy, która podlega i będzie podlegać zawsze aktualizacji. Ja widzę to tak: Wikipedia zawsze będzie w budowie i w remoncie, nie sposob jej nigdy ostatecznie uzupełnić i uźródłowić, więc ostrzeganie czytelnika szablonami o "niepełności", "niepełnej wiarygodności" nie ma sensu, ponieważ wiedza nigdy nie jest pełna, hasło nigdy nie wyczerpuje i nie opisuje w pełni zagadnienia, a do tego wiedza i jej interpretacja ulegają zmianie. Proponuję więc kompromis w sprawie szablonów "problemów" aby zadowolić różne punkty widzenia i różne wizje na Wikipedię. Jckowal piszże 20:27, 12 lut 2018 (CET)
    • @Jckowal, stać mnie na kompromis, jeżeli wydaje mi się, że znam nie tylko argumenty, ale rozumiem myśl stojącą za nimi. Trudno polemizować z argumentem „Właśnie to zbędne oklejanie wielgachnymi, nic nie wnoszącymi szablonami powoduje m.in. to, że Wikipedia "zyskała" złą prasę”. Można osobno argumentować, że wygląd szablonu można zmieniać, że wiele szablonów coś wnosi, że są potrzebne (i osobno opisywać potrzeby różnych grup), że Wikipedia ma złą prasę głównie przez społeczność, hoaxy i nieznajomość zasad Wikipedii u krytyków. Można stwierdzić, że zła prasa to tylko korelacja, a nie wynik istnienia szablonów. Można domagać się dowodu na każdą z tych tez. Ale ja bym głównie chciał zrozumieć dlaczego ktoś przyjmuje takie stanowisko. Gdybym miał się kierować własnymi potrzebami, to bym się łatwo zgodził, żeby wszystkie takie szablony (wszystkie: nawet powiadamiające o propozycji do DA czy Czy wiesza) były poza artykułem. Tylko żeby społeczność o tym wiedziała i żebyśmy częściej odwiedzali strony dyskusji. Bo może byśmy wtedy częściej rozmawiali na stronach dyskusji, skoro byśmy już je odwiedzali? Rozumiem założenie „zasady klarowności kontentu”: treść encyklopedyczna gdzie indziej, cała kuchnia gdzie indziej. Ale po prostu mam świadomość, wiem, że te szablony służą przynajmniej niektórym czytelnikom. Nie bronię własnych potrzeb czy przyzwyczajeń. No więc właśnie: muszę uważnie przeczytać dyskusję i wyłuskać jakieś idee zza komentarzy, bo niektóre głosy są dygresyjne i właściwie nie wiadomo czy tam jest ślad jakiejś myśli na główny temat. Tar Lócesilion (queta) 21:08, 12 lut 2018 (CET)
 • Pozwolę sobie wyrazić swoje zdanie w tej kwestii. Otóż uważam, że szablon {{dopracować}} ma wartość dla czytelnika i nie powinien być przed nim ukrywany (choć może powinien zostać np. zmniejszony lub przeniesiony na koniec artykułu). Ten szablon wyraźnie informuje czytelnika, że do artykułu mamy poważne zastrzeżenia i korzystając z niego należy zachować szczególną ostrożność. W przypadku przywoływanych papierowych wydawnictw tego typu ostrzeżenia byłyby zbędne, gdyż (przynajmniej w teorii) poważny autor/wydawca nie pozwala sobie na publikowanie treści, które sam uważa za mocno niekompletne lub wątpliwe (chyba, że jakoś to wyraźnie zaznaczy, np. przypisem rzeczowym). U nas zaś takie treści pojawiać się mogą i oznaczenie ich jest wg mnie dobrym kompromisem pomiędzy radykalnym usuwaniem wątpliwych treści a udawaniem, że wszystko jest ok. Niby możemy wyjść z założenia, że czytelnik zawsze powinien podchodzić nieufnie do treści z Wikipedii, ale wg mnie to nie jest dobra koncepcja. Idąc tym tropem można pousuwać znaki ostrzegawcze z dróg, bo przecież kierowca i tak ma obowiązek patrzeć na drogę i zauważy wszystkie zakręty czy zwężenia. Co więcej, moim zdaniem takie szablony mogą być zachętą do edytowania, bo wyraźnie wskazują, że mile widziana byłaby pomoc. Podobne zdanie miałem przed laty do szablonów zalążków (choć wtedy chyba nie edytowałem jeszcze z tego konta). Pozdrawiam (dyskusja) 13:34, 13 lut 2018 (CET)
 • Jestem szczerze zaskoczony, że tak daleko idące zmiany są wprowadzane bez jasnego wskazania tematu, przy okazji dyskusji nieco na inny temat. Do tego dyskusja nie pojawiła się w Ogłoszeniach lokalnych, zaś na tablicy ogłoszeń wpis o niej był dość enigmatyczny. Nie ma w tej sprawie jasnego konsensusu zaś działania, które z niej wynikły są zdecydowanie zbyt daleko idące. Jestem zdecydowanie  Przeciw ukrywaniu przed IP-kami szablonów czy-wiesz, DNU, i dopracować. Dwa pierwsze chyba nie budzą wątpliwości, a co do dopracować to podzielam zdanie przedmówcy. @Paweł Ziemian proszę o wycofanie zmian, które wprowadziłeś bez konsensusu społeczności. Andrzei111 (dyskusja) 12:32, 15 lut 2018 (CET)
 • Wikipedia to wieczna prowizorka i projekt w wiecznym rozwoju. Nie tylko nie powinniśmy ukrywać niedoróbek, ale wręcz winniśmy nimi epatować. W ten sposób uświadamiany czytelnikom ile jeszcze jest do zrobienia, że praktycznie do zrobienia jest prawie wszystko. --Teukros (dyskusja) 13:56, 15 lut 2018 (CET)
 • No i jest ślicznie i przypudrowane i nie widać wystających drutów. I przy okazji podzieliliście edytorów na lepszych, którzy mają pełen dostęp do wiedzy o konieczności poprawek i gorszych, którzy jej nie dostaną, bo są „tylko IP-kami”. A podobno mamy pozyskiwać nowych edytorów... ukrywając przed nimi ewentualne prace, w które mogliby się włączyć. To by było na tyle w temacie „Wikipedii, którą wszyscy mogą edytować” (ale niektórym się nie mówi, że należy coś poprawić, bo ma być "ładnie"). Info o artykule dla „elyty”, uładzona propaganda dla „mas”. Moje gratulacje, Wikipedia równa do najgorszych wzorów medialnych. A @Teukros ma oczywiście rację – info o niedoróbkach jest także, a nawet przede wszystkim dla czytelnika --Felis domestica (dyskusja) 15:39, 15 lut 2018 (CET)
 • To techniczny gniot i jestem szczerze zdziwiony, że został wyprodukowany--Tokyotown8 (dyskusja) 19:40, 15 lut 2018 (CET)
 •  Przeciw Każda sekunda ukrywania tych szablonów to strata dla Wikipedii. Również nie wierze, że z taką łatwością ukryto dla niezalogowanych (czyli zdecydowanej większości) takie szablony jak czywiesz, DNU i dopracować. Strazak sam (dyskusja) 20:41, 15 lut 2018 (CET)

Domyślnie ukryte amboksy[edytuj | edytuj kod]

 • Dorobiłem ukrywanie amboksów dla niezalogowanych. Rozwiązanie skryptem ma jednak tę wadę, że mimo wszystko komunikat „mignie” tuż po załadowaniu strony. Natomiast powinien być normalnie widoczny podczas podglądu edycji lub dla zalogowanych. Paweł Ziemian (dyskusja) 20:53, 12 lut 2018 (CET)
  • @Paweł Ziemian Sprawdziłem i niestety „mignie”, reszta działa tak jak twierdzisz, czyli ok. Nie ma sposobu aby to poprawić? Jckowal piszże 21:57, 12 lut 2018 (CET)
   • Teoretycznie jest. Trzeba domyślnie ukryć {{ambox}}, a pokazywać innym skryptem. Tylko, że wtedy będzie się on pokazywał z opóźnieniem odpowiednim dla obecnego mignięcia. Coś za coś. Paweł Ziemian (dyskusja) 22:10, 12 lut 2018 (CET)
    • I jest domyślne wyłączenie podczas czytania i pokazywanie zalogowanym. Paweł Ziemian (dyskusja) 22:38, 12 lut 2018 (CET)
     • Dzięki @Paweł Ziemian Jeszcze dopytam, jeśli i tak szablon pokazuje się z tym minimalnym opóźnieniem, to czy wyświetlenia hasla nie można zsynchronizować tak, aby "zaczekało" na ten szablon i wyświetliło się razem z szablonem. Po prostu aby pobrało szablon i wyświetliło się razem - lepiej jest z minimalnym opóźnieniem ale razem, niż osobno z przerwą. No chyba że to jest już całkiem niemożliwe, wtedy niech pozostanie tak jak jest. Jckowal piszże 22:58, 12 lut 2018 (CET)

Wstawiłem sobie do Specjalna:Moja strona/common.css taki kod:

.ns-0.action-view .ambox {
	display: inherit;
}

i już mi nie miga. Nie wiem czy można taki sam efekt uzyskać przez MediaWiki:Gadgets-definition robiąc z tego kodu gadżet. Zawołam specjalistów od MediaWiki @Peter Bowman, @Matma Rex czy istnieje metoda na rozpoznawanie zalogowanych na podstawie opcji rights, i czy to razem z opcjonalnym hidden pomoże naprawić ten problem. Paweł Ziemian (dyskusja) 23:24, 12 lut 2018 (CET)

@Paweł Ziemian: możesz wstawić CSS ukrywający amboksy w MediaWiki:Common.css, a potem nadpisać regułę w MediaWiki:Group-user.css, aby wyświetlało je zalogowanym (CSS specificity). Peter Bowman (dyskusja) 23:34, 12 lut 2018 (CET)
Dodałem regułę dla zalogowanych, i anulowałem zmiany w skryptach. Paweł Ziemian (dyskusja) 23:44, 12 lut 2018 (CET)
Btw. jak już się coś takiego robi to dobrze by było, aby także zalogowani mogli wyłączyć widoczność tych szablonów odpowiednim gadżetem. Nie każdy zalogowany jest nimi zainteresowany. Electron   02:12, 13 lut 2018 (CET)
@Electron Zalogowani, to sobie mogą do swojego common.js dodać:
mw.util.addCSS( '.ns-0.action-view .ambox { display: none; }' );
i po kłopocie. :-) KamilK7 11:53, 13 lut 2018 (CET)
Ok. Rozumiem. Ale jednak jakiś gadżet by jednak nie zawadził. Ja sobie poradzę, ale nie każdy zna się na css-ie. Electron   11:59, 13 lut 2018 (CET)
To, co podałem, to kod w java-script był, a w css jest jeszcze prośćiej, wystarczy sobie w common.css dokleić:
.ns-0.action-view .ambox {
	display: none;
}
Znać się nikt nie musi, wystarczy, że copy/paste sobie zrobi. Gadżet z guziczkiem, który sobie włączasz i wyłączasz mogę napisać, ale i tak będzie wymagał sobie dodania tego kodu do własnego common (albo dodania kodu, który go zaimportuje). Natomiast dodanie dla wszystkich dodatkowego guziczka w sekcji "Gadżety" w preferencjach, to wymaga chyba czegoś więcej niż chciejstwa dwu wikipedystów (nie robiłem tego jeszcze nigdy, więc nie wiem, kto musi wyrazić zgodę). KamilK7 13:07, 13 lut 2018 (CET)
Moim zdaniem nie jest to jakaś pryncypialna zmiana zasad, reguł, itp., a tylko możliwość ukrycia/odkrycia części dostępnej informacji, więc można "działać śmiało". Kto chce to sobie to włączy, kto nie chce, nie włączy. I wszyscy powinni być zadowoleni. Oczywiście aby móc edytować na stronach MediaWiki trzeba mieć uprawnienia admina, więc samo umieszczenie tam kodu wymaga dogadania się z jakimś adminem, najlepiej technicznym, który wie co i jak. Electron   13:30, 13 lut 2018 (CET)
@KamilK7 Zrobienie gadżetu wymaga praw admina. Ja już teoretycznie pamiętam jak go się robi, lecz mimo to mam ściągę (minih2). @Electron Zamiast tworzyć gadżet do każdej drobnostki, zawsze można zapytać w WP:TECH, czy da się i jak to zrobić. Nie wydaje mi się aby wiele osób było zainteresowanych personalizowaniem wyświetlania tych szablonów. Chyba, że się mylę i są zainteresowani utworzeniem gadżetu. Tylko czy miałby on ukrywać amboksy zawsze i wszędzie, zawsze w artykułach bądź tak jak obecnie dla niezalogowanych, że nie widać w artykułach a w edycji i na podglądzie są. Paweł Ziemian (dyskusja) 22:19, 13 lut 2018 (CET)
Moim zdaniem jest wiele gadżetów z których korzysta tylko niewielki procent użytkowników, ale dobrze że są. Bo czasami się przydają. Co do pytania: jego włączenie powinno powodować taki sam efekt jak dla niezalogowanych. Jak zalogowany zdecyduje się na edycję, to oczywiście dobrze jest gdy widzi te szablony. Bo uwagi z nich płynące może uwzględnić przy poprawkach artu. A o to przecież chodzi. Btw. dobrze by było aby ten gadżet pracował także w monobooku (skórka: Książka), bo głównie z niego korzystam (ale to już taka moja prywatna prośba :). Electron   12:03, 14 lut 2018 (CET)
 • Z uwagi na pojawiające się sprzeciwy powyżej stosowne wydaje się przerobienie obecnego sztywnego rozwiązania na gadżet. Paweł Ziemian (dyskusja) 22:46, 15 lut 2018 (CET)
  • "pojawiające się sprzeciwy powyżej"???? Sugeruje przyjrzenie się dyskusji i opiniom na ten temat tutaj Wikipedia:Kawiarenka/Wikipedyści.--Tokyotown8 (dyskusja) 23:03, 15 lut 2018 (CET)
   • Już jest nowy gadżet, ostatni w sekcji Wygląd. Przywróciłem jednocześnie wyświetlanie wszystkich komunikatów. Paweł Ziemian (dyskusja) 23:09, 15 lut 2018 (CET)
    • Dziękuje--Tokyotown8 (dyskusja) 23:14, 15 lut 2018 (CET)
    • Ja też pięknie dziękuję. Włączyłem go sobie i widzę, że arty zyskały na wyglądzie. Jak chce sobie dany art poprawić to mi żaden wielgachny ambox nie jest do tego potrzebny... Electron   03:08, 18 lut 2018 (CET)

Zamierzam przeanalizować trzy dyskusje na powiązane tematy: niniejszą, ze stolika artykułów i stolika społeczności. Na górze mojej strony napiszę syntezę wszystkich dyskusji i każdej z osobna. Mam nadzieję, że w ten sposób będzie można wyłuskać poważne argumenty i większe błędy w rozumowaniu i ostatecznie wskazać jakieś pożyteczne wyjście. Tar Lócesilion (queta) 01:29, 18 lut 2018 (CET)

Przerabianie przypisów[edytuj | edytuj kod]

Chodzi o tę edycję. Może mi ktoś przetłumaczyć, jaki ona ma sens? Może podnosi nieco czytelność kodu, z drugiej strony niczego nie wnosi do artykułu. Czy jest jakiś konsens w tej sprawie, czy po prostu robi się jakaś wolna amerykanka? Bo mnie na przykład ten sposób umieszczania przypisów nie leży i uważam tę zmianę za zupełnie niepotrzebną. kićor =^^= 18:33, 1 lut 2018 (CET)

 • WP:Śmiało modyfikuj strony ;) Ja tak robię regularnie, choć raczej przy przebudowach, a nie tylko dla czytelności kodu. Ot, nawyki....--Felis domestica (dyskusja) 18:43, 1 lut 2018 (CET)
 • Chyba żadnego aczkolwiek widuję tego typu edycje...przyzwyczajenie??--Tokyotown8 (dyskusja) 18:45, 1 lut 2018 (CET)
 • Im mniej kodu tym szybciej strona się ładuje. 5.172.255.213 (dyskusja) 18:46, 1 lut 2018 (CET)
  • W tej edycji akurat liczba bajtów się zwiększyła ;) Ponadto dodano sporo szablonów co raczej nie przyspiesza a zwalnia - niemniej przy obecnych łączach i sprzęcie robi to raczej niezauważalną różnicę. Strazak sam (dyskusja) 18:51, 1 lut 2018 (CET)
 • Nie ma o co kruszyć kopii. Ja uważam sposób z użyciem szablonu {{r}} za zdecydowanie lepszy, gdyż i kod i oglądany tekst wygląda b. podobnie, i co z tego. Tam gdzie w taki sposób zbudowałem kod, ale przez długi czas nie zaglądałem do każdej edycji wycinano ten sposób, nawet w haśle Przypisy, i już nie będę pisał kto (ze względu na dany moment). Ency (replika?) 20:04, 1 lut 2018 (CET)
 • Cóż, generalnie panuje wolna amerykanka. A szkoda, bo gdyby zabronić (na przykład) tego typu edycji, to może udało by się też zabronić usilnego przerabiania klasycznych przypisów na te przeklęte przypisy harvardzkie, które akurat mnie zdecydowanie nie leżą. Też nic to nie wnosi, ale się to robi, niestety. ptjackyll (zostaw wiadomość) 20:09, 1 lut 2018 (CET)
  • Tu się nie zgodzę: w jakiś sposób skrócone przypisy trzeba czasem robić, bo nie da się zastosować u nas typowych skrótów stosowanych w przypisach. Więc albo {{odn}}, albo w jakiś inny sposób musiałyby być robione. A ten sposób zapewnia przynajmniej działające odwołanie do konkretnej pozycji bibliograficznej, nie zaś jest sobie skrótem autora i tytułu, a potem szukaj sobie właściwego przypisu wśród 100 innych. Wostr (dyskusja) 20:12, 1 lut 2018 (CET)
   • Dlaczego twierdzisz że się nie da? Da się - oto przykład --Matrek (dyskusja) 20:20, 1 lut 2018 (CET)
    • Dokładnie, to świetny przykład. Wystarczy z głową zrobić skrócony przypis i nie trzeba ani nigdzie przejeżdżać, ani w nic klikać. Generalnie dobrze by było gdyby uszanować zdanie innych wikipedystów i nie prowokować wojen edycyjnych tj. stosować wybrany przez siebie zapis w "swoich artykułach" (przez "swoje" rozumiem artykuły, które sam napisałem lub znacząco rozbudowałem i trzymam w obs.), natomiast w "nieswoich" artykułach pozostawić system przypisów bez zmian. ptjackyll (zostaw wiadomość) 20:26, 1 lut 2018 (CET)
    • Może inaczej, da się, ale wykonanie pozostawia wiele do życzenia, nie jest w żaden sposób zestandaryzowane (czyli jak to se uważa, tak se skróci przypis i doda) i wciąż nie ułatwia znalezienia właściwej pozycji bibliograficznej (trzeba szukać, do której pozycji dany przypis się odnosi – tu dałeś lajtowy przypadek, gdzie przypisów jest mało). Nie uważam Twojego sposobu dodawania skróconych przypisów za wzór do naśladowania, a raczej za przykład tego, że trzeba szukać innych technicznych sposobów na realizację skróconych przypisów. Wostr (dyskusja) 20:29, 1 lut 2018 (CET)
     • Twoje święte prawo. Ja akurat nie uważam używania odnów za wzór (gdyż podają one bezużyteczny rok wydania, zamiast najbardziej intuicyjnego tytułu), ale nie walczę z tym na siłę, przerabiając je na powrót na przypisy klasyczne. Tak samo nie używam wszędzie gdzie się da prettyrefa (choć kiedyś tak niestety robiłem, ale gdy dowiedziałem się, że nie wszystkim się to podoba – zaprzestałem). Bardzo wątpię, by udało się tutaj coś konstruktywnego ustalić, także zalecałbym przynajmniej ograniczenie pewnych automatycznych działań na tym polu, co by nie prowokować konfliktów. ptjackyll (zostaw wiadomość) 20:44, 1 lut 2018 (CET)
     • @Wostr Jak przy pomocy odyna rozwiążesz problem przypisów, gdy korzystasz z dwóch różnych źródeł ale tego samego autora, na dodatek jeszcze wydanych w tym samym roku? Ja już takie przypadki na pl: widywałem. Podałem lajtowy przykład? No to prosze super heavy weight przykład. W czym sa lepsze odyny od tego? --Matrek (dyskusja) 21:09, 1 lut 2018 (CET)
      • @Matrek, tak samo jak w całym świecie, gdzie używa się przypisów harwardzkich (nawet w Polsce): dodając kolejną literę do roku. Nie twierdzę, że {{odn}} jest najlepszym możliwym rozwiązaniem, ale dla mnie ma niewątpliwe zalety nad ręcznie wstawianymi przypisami skróconymi. Wostr (dyskusja) 21:13, 1 lut 2018 (CET)
       • Odyny nie są żadnymi przypisami skróconymi. To jedynie nazwisko i rok, z czego nic poza tym nie wynika, a nie przypis skrócony. Przewagą każdego systemu nad odynami, jest to że czytający od razu widzi tytuł publikacji, bądź jego część jednoznacznie wskazującą na tytuł. --Matrek (dyskusja) 21:30, 1 lut 2018 (CET)
        • Uważam, że nie masz racji. Wostr (dyskusja) 22:31, 1 lut 2018 (CET)
        • @Matrek zaletą {{odn}} jest to, że tworzy link do odpowiedniej pozycji bibliograficznej, co jest szczególnie przydatne jeśli bibliografii jest w artykule dużo. Natomiast wada, którą próbujesz tutaj akcentować nie istnieje, możesz przecież tak użyć tego szablonu, aby nie było tego roku, który tak ci się nie podoba, oraz aby był fragment tytułu - robisz to na przykład tak: {{odn|Branfill-Cook|loc=''Torpedo''|s=169}}, natomiast w pozycji bibliograficznej dodajesz coś w takim stylu: |odn={{odn/id|Branfill-Cook}}, rezultat obejrzyj sobie tutaj. KamilK7 10:07, 2 lut 2018 (CET)
         • @KamilK7 Kierujesz mnie do listy swoich artykułów? Sam mam sobie znaleźć wśród nich przykład? Przejrzałem kilka z nich, i nie znalazłem. Albo klasyczne, albo typowe odyny. Proponujesz mi szablon z kodem jak wyżej? To czym on sie różni in plus pod względem stopnia komplikacji od standardowego wywołania? Lepsze jest wrogiem dobrego. Póki co, po wprowadzeniu przez P. Ziemiana dotychczasowych masowych zmian w przypisach, skutek jest tylko taki, że przypisy w dotychczasowych medalowych artykułach wyglądają szkaradnie, przesunięte wszystkie na lewą stronę w jednej kolumnie, z nieregularną prawą stroną kolumny o rożnej długości, nie sięgającej dalej lub niewiele ponad połowę szerokości strony artykułu. Tylko pogratulować. Ale wierzę że animatorzy zmian, na pewno czują się niedocenieni. Przykro mi z tego powodu. Po co link w przypisach do pozycji Bibliopgrafi? Ile my ich mamy? kilkaset, że trudno znaleźć? Czy kilkanaście najwyżej w rekordowo rozbudowanych artykułach, a najczęściej nie więcej niż 3-5 w artykule? Uważam że to zwykły wodotrysk, nikomu niepotrzebny, nieużyteczny, ale za to atrakcyjny na lubiących wodotryski. Generalnie, wszystkie te ostatnie zmiany przypisach są jednym z elementów obserwowanego już od jakiegoś czasu robienia co się podoba z systemem Wikipedii, zwłaszcza przez informatyków, bez uzyskania zgody większości, a czasem przy jej wyraźnym sprzeciwie. Podobnie jak kiedyś usunięto szablon {{Bibliografia}} po głosowaniu w którym ten pomysł został zmiażdżony stosunkiem 40:5, czy coś koło tego. Mimo tego, szablon został usunięty a wielkość czcionki przypisów i bibliografii zwiększona do standardowej. Na pytanie dlaczego to zrobili wbrew wynikom głosowania, otrzymałem odpowiedź "możesz je sobie zmniejszyć indywidualnie tylko dla siebie, w opcjach. To już nie jest Wikipedia, lecz dyktatura informatyków. -Matrek (dyskusja) 01:20, 12 lut 2018 (CET)
          • @Matrek Jak do listy artykułów? Link pod tutaj prowadzi do mojego brudnopis2, czyli do [1]. Jeśli chodzi o linki, to z punktu widzenia czytelnika różnica jest duża, szczególnie jeśli pozycji bibliograficznych jest dużo, a jeszcze większa, jeśli przypisów także jest dużo (ponad setkę), gdyż zamiast scrollować kilka stron przypisów masz przeskok od razu po kliknięciu. Przewaga linka ujawnia się także, jeśli jest kilka pozycji tego samego autora - można oczywiście szukać po roku/tytule, ale trwa to dłużej niż przez kliknięcie na link. Ja osobiście, jeśli tylko jest link, to i tak zawsze klikam, nawet jeśli przypisów nie jest zbyt wiele - jest to wygodniejsze. Dygresja z usuniętym szablonem, to odejście od tematu, jak piszesz tam było głosowanie 40:5 (jak rozumiem przeciwko usunięciu szablonu było 40) - w tym wypadku informacja przed rozpoczęciem wprowadzania zmian wisiała długo, pokaż mi miejsce, gdzie zrobiła się jedna kolumna, a powinny być dwie lub więcej. KamilK7 08:27, 12 lut 2018 (CET)
 • Nie ma żadnego uregulowania w tej sprawie, natomiast rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Plusem jest zwiększenie czytelności samego kodu artykułu oraz łatwiejsze poprawianie przypisów, gdzie jest ich dużo (jeśli ktoś nie próbował kiedyś poprawić w jednym artykule >100 przypisów albo sprawdzić, czy są poprawnie wstawione to może tego nie zrozumieć – co prawda częściowo pomóc może w takim przypadku podświetlanie składni, które jest funkcją eksperymentalną, ale nie rozwiązuje to problemu, jakim jest bardzo duża uciążliwość w sprawdzaniu artykułu od strony kodu, w którym przypisów jest bardzo dużo i są naćkane). Minusem natomiast jest brak współpracy tego rozwiązania z VE. Przy wprowadzaniu VE były jakieś głosy, że współpraca będzie zapewniona, ale obecnie jedyne głosy jakie widziałem na ten temat ze strony pracowników WMF są takie, że to jest jedna wielka pomyłka, nieprawidłowe wykorzystanie składni wiki i hack of doom, który podobno – gdyby chcieli – mogliby jedną zmianą w kodzie wyłączyć (a więc wykrzaczyć te wszystkie przypisy wstawione w ten sposób) – związane jest to również z tym, że WMF chciałaby (choć nie ma takich planów), aby VE był jedynym edytorem i kod artykułu stałby się rzeczą nieważną. Dodatkowym minusem jest też słaby user experience – niejednolitość sposobu wstawiania przypisów (ale to dotyczy też szablonów {{r}} i {{odn}}). Dotychczasowa praktyka natomiast w stosunku do przypisów grupowanych na końcu była moim zdaniem taka, że nie robiło się tego na siłę i szanowało się sposób dodawania przypisów autora/głównego edytora rozbudowującego artykuł itd. O to miałem też ostatnimi czasu spięcie ze śp. Halibuttem, bo nie ma tego w żadnych zasadach czy zaleceniach, który sposób powinien być stosowany (podane są często obie możliwości). Wostr (dyskusja) 20:10, 1 lut 2018 (CET)
  @Wostr Dla kogo Wy robicie ta Wikipedię? Mam wrażenie że tylko dla siebie - dla informatyków."jakim jest bardzo duża uciążliwość w sprawdzaniu artykułu od strony kodu" - przepraszam, ale WIkipedia nie jest dla "sprawdzajacych od strony kodu", lecz dla piszących ją. Nie ważne co myślą piszący artykuły, Wazne aby dłubiącym przy liniach kodu i mechanizmach Wiki było dobrze. Zaczeło się od WMF - od forsowanej przez jej informatyków zmiany Commons na galerię przy sprzeciwie niemal wszystkich wypowiadajacych sie tam na ten temat. A potem jak zwykle - sh.t zawsze leci z góry w dół. --Matrek (dyskusja) 04:59, 12 lut 2018 (CET)
  @Matrek, z wykształcenia jestem chemikiem, z zawodu też informatykiem nie jestem. Moja główna styczność z informatyką polegała na nauce podstaw Pascala i rozwiązywaniu w nim jakichś układów równań różniczkowych, więc proszę nie pleć bzdur i nie ustawiaj mnie w opozycji do piszących artykuły, a tym bardziej nie pisz do mnie per wy, sugerując udział w jakiejś zorganizowanej grupie o najwyraźniej niezbyt dobrych zamiarach. Wejdź w artykuł z >100 przypisami i popraw w nich te przypisy w taki sposób, aby dobrze się wyświetlały (były poprawnie sformatowane, nie zawierały błędów czy braków, czy śmieciowego kodu powstałego po skorzystaniu z Citoida z edytorze wizualnym), nie wchodząc w edytor kodu (a więc nie sprawdzając kodu artykułu). Masz to w d*** jak te przypisy będą wyglądały, spoko – nikt nie każe nikomu się tym przejmować. Natomiast kiedy ja widzę jakieś błędy w przypadku przypisów, staram się je poprawić i w tym celu muszę robić to w kodzie (bo edytor wizualny to jest droga przez mękę w takim przypadku). Natomiast samo grupowanie przypisów na końcu to nie jest wymysł informatyków, sprawdzaczy kodu, masonów czy cyklistów – obserwuję, że wiele osób stosuje to, bo np. jest to bardziej podobne do układu typowego m.in. w naukach przyrodniczych czy ścisłych układu pracy (artykułu) czy innej publikacji, Wostr (dyskusja) 15:22, 13 lut 2018 (CET)
 • Nie tylko nie ma żadnego konsensusu w tej sprawie, ale wręcz jest konflikt. Jest grupa redaktorów którym podoba się ten nowy sposób wstawiania przypisów, i wstawiają go nie tylko do swoich artykułów, lecz także zmieniając kody przypisów także w już istniejących nie swoich artykułach - nawet medalowych, bez zasięgania choćby opinii ich autorów. --Matrek (dyskusja) 20:13, 1 lut 2018 (CET)
 • [po Konflikcie edycji] Ostatnio była akcja z dodaniem do Przypisów tytułu sekcji, dzięki czemu daje się ta sekcja osobno edytować (może być np. przydatne przy naprawie martwych linków). Gdy przypisy faktycznie są w sekcji, jest możliwa edycja przypisów w taki sposób. To niewątpliwa zaleta (bo sensu dodania samego nagłówka sekcji, bez przeniesienia tam przypisów, nie widzę). Kiedyś jednak czytałem gdzieś, że szablon {r} może stwarzać problemy techniczne. Dlatego ograniczyłem jego użycie tam, gdzie ich jeszcze nie ma. Jakie to problemy, nie pamiętam, i czy to jest jeszcze aktualne, chętnie bym się dowiedział. Wiklol (Re:) 20:20, 1 lut 2018 (CET)
  • Sprawia problemy takie, że nie współpracuje dobrze z VE. Tak było, jest i prawdopodobnie zawsze będzie. Wostr (dyskusja) 20:29, 1 lut 2018 (CET) PS A przebotowanie sekcji przypisów podyktowane było właśnie tym, aby nie istniało X różnych sposobów wstawiania tej sekcji i jeszcze więcej różnych szablonów. Wostr (dyskusja) 20:31, 1 lut 2018 (CET)
 • Nieswoich artykułów”? Od kiedy to opublikowany w main artykuł jest czyjąś własnością? Czyżbym przeoczył jakąś ważną zmianę? -Pumpernikiel90 (dyskusja) 21:00, 1 lut 2018 (CET)
  • Od nigdy. Po prostu łapiesz mnie za słówka, zamiast czytać ze zrozumieniem (o zastosowaniach cudzysłowu możesz poczytać tutaj). ptjackyll (zostaw wiadomość) 21:15, 1 lut 2018 (CET)
   • 70% tej wypowiedzi nadaje się do skreślenia ;) -Pumpernikiel90 (dyskusja) 21:44, 1 lut 2018 (CET)
    • Przepraszam, mam alergię na złośliwości. Właśnie po to użyłem cudzysłowu, by było jasne, że nie miałem na myśli dosłownej własności artykułów. ptjackyll (zostaw wiadomość) 16:47, 2 lut 2018 (CET)
  • Nie nie było żadnej zmiany. Zawsze obowiązywały dwie rzeczy - po pierwsze przyzwoitość. Jeśli ktoś spędza kilka miesiecy, czasem nawet niemal rok nad jakimś artykułem, powstaje z tego praca na poziomie wyższym niż poziom niejednej pracy magisterskiej, czy doktorskiej, to zwykła przyzwoitość nakazuje uszanowanie jego pracy i nie psucie jej. Po drugie, w sprawie własności artykułów - przegapiłeś jedną ważną rzecz z zasad Wikipedii - pisząc zrzekamy się autorskich praw majątkowych, ale nie autorskich praw osobistych. Dlatego mój artykuł zawsze będzie własnie moim artykułem a nie Twoim, bo prawo tak polskie jak i amerykańskie wprost zabrania przenoszenia na kogoś własności autorskich praw osobistych. I dlatego jak ktoś chce zacytować poza Wikipedią fragment mojego artykułu, to ma prawny obowiązek nie tylko wskazać Wikipedię jako źródło, ale i mnie jako jej autora. --Matrek (dyskusja) 21:21, 1 lut 2018 (CET)
   • Po pierwsze, nie mówiłem o cytowaniu artykułu, chyba można było się domyślić, że mówiłem o edytowaniu na wiki; nie nadinterpretujmy wypowiedzi... Po drugie - podmiana przypisów na odn nie jest psuciem artykułu. Moim zdaniem odn to przyjazny i funkcjonalny szablon; przypisy wyglądają estetycznie, można go łączyć np. z linkami poprzez funkcję |loc=, co jest bardzo fajnym rozwiązaniem. W przytoczonym przez Ciebie przykładzie nie zalecałbym wprowadzenia szablonu odn, jednak zdarzają się artykuły, gdzie w przypisach za każdym razem powtarza się pełen tytuł pozycji, rok, wydawnictwo itp., co moim zdaniem nie jest najlepszym rozwiązaniem - wtedy sugerowałbym albo skrócenie przypisów jak w twoim przykładzie, albo zastosowanie odna -Pumpernikiel90 (dyskusja) 21:34, 1 lut 2018 (CET)
    • Pytałeś od kiedy moje artykuły są moimi artykułami. Odpowiedziałem więc - od zawsze. A Twoje Twoimi. Z mocy prawa. Możemy tu jednak dyskutować o wyższości Świąt Bożego Narodzenia nad Wielkanocnymi. Tobie podobają się odyny, mi nie - ja uważam nasze tradycyjne klasyczne przypisy za lepsze. I dlatego jak nakupuje mnostwo książek, wloże mnostwo pracy i poświęcę rok swojego prywatnego czasu na napisanie kolejnego artykułu jak Okręt podwodny, Historia okrętów podwodnych, czy Amerykańskie i radzieckie morskie systemy balistyczne, to byłby uprzejmie z Twojej strony, gdybyś nie zmieniał w nich formatu przypisów, na taki jaki Tobie się podoba. A ja Ci gwarantuje wzajemność ze swojej strony. Tym bardziej, że Degustibus de non disputandum est - ja uważam odyny za brzydsze, od klasycznych, zwlaszcza w dużych artykułach z wielką liczbą przypisów. --Matrek (dyskusja) 21:51, 1 lut 2018 (CET)
 • Jak ktoś chce używać odynów, niech używa. Jak ktoś woli używać klasycznych, niech używa. Nie może jednak być tak, by ktoś robił specjalnie edycję, by klasyczne przemienić na odyny! W drugą stronę tak nie robimy, więc tutaj też nie powinno się na to zezwalać. — Paelius Ϡ 22:38, 1 lut 2018 (CET)
  • Tyle że w gruncie rzeczy to nie o {{odn}} chodzi, tylko o grupowanie przypisów na końcu. Czego zresztą, o ile dobrze pamiętam, nie lubisz. I ogólnie wydaje mi się, że w większości przypadków do tej pory było tak, że się nie zmieniało w żadną stronę, jeśli widziało się czyjś rozsądnie napisany artykuł (w odróżnieniu od artykułów, nazwijmy to, porzuconych, straszących szablonami Dopracować i edytowanych głównie przez boty) w jednym czy drugim sposobem. Wostr (dyskusja) 22:48, 1 lut 2018 (CET)
   • Moja wypowiedź tyczyła się również tego typu zmian. Ogólnie, powinno zostać przywrócone formatowanie Kiciora99. — Paelius Ϡ 23:11, 1 lut 2018 (CET) Kolega Kelvin stanowczo nie powinien był takiej edycji uczynić. — Paelius Ϡ 23:12, 1 lut 2018 (CET) Takie zmiany: [2], stanowczo nie ułatwiają pracy głównemu autorowi. Są wręcz kontrproduktywne. — Paelius Ϡ 23:18, 1 lut 2018 (CET)
    • W tym ostatnim to raczej ciężko wymagać, aby bot poprawił technicznie niepoprawne przypisy nie mając w tym przypisie nic, na podstawie czego mógłby wymyślić jakąś nazwę przypisu – gdyby chociaż był tam jakiś szablon cytowania. Wostr (dyskusja) 01:05, 2 lut 2018 (CET)
     • One były poprawne. — Paelius Ϡ 20:20, 2 lut 2018 (CET)
      • @Paelius, merytorycznie tak, technicznie – moim zdaniem nie. MediaWiki tym się różni od życia realnego, że tutaj dwa przypisy z taką samą zawartością powinny być jednym przypisem, z takim samym numerycznym odnośnikiem. Jeśli tak nie jest, to w 99% przypadków będzie to błąd nowicjusza, który nie wie jak wstawiać przypisy w MediaWiki, a tym 1% będziesz m.in. Ty, który umyślnie tak robisz, prawdopodobnie po to, abyś czytając kod, nie musiał szukać danego przypisu po całym tekście, tylko od razu widział zawartość przypisu. I ja naprawdę nie mam nic przeciwko takim przypisom w artykule, którego najprawdopodobniej nigdy nie będę edytował, być może napisanie do operatora bota pozwoliłoby wciągnąć ileś artykułów na jakąś listę wyjątków, nie wiem. Wostr (dyskusja) 20:39, 2 lut 2018 (CET)
       • Dla Ciebie - błędna. Dla mnie - jedyna dopuszczalna. Jak wówczas czytać myśl autora, kiedy kolejność przypisów jest zaburzona? Jak sprawdzać potencjalne NPA w kolejności tekstu? Nie mówię już nawet o tym, że to zwyczajnie utrudnia pracę nad tekstem (na co nawet zwróciłeś uwagę). — Paelius Ϡ 20:57, 2 lut 2018 (CET)
 • @Kicior99 Moim zdaniem, gdyby ktoś wykonał samo grupowanie (lub rozgrupowanie) przypisów, to edycja taka nie ma sensu, natomiast w tej, którą podałeś jako przykład w zgłoszeniu, nie była to jedyna czynność. Były też zmiany merytoryczne w artykule. KamilK7 10:23, 2 lut 2018 (CET)
  • I nie można było dopisać tego zdania, szanując przyzwyczajenia głównego autora artykułu? Gytha (dyskusja) 10:29, 2 lut 2018 (CET)
   • @Gytha Nie mam powodów przypuszczać, aby @Kelvin zdawał sobie sprawę z tego, że ostatnimi czasy pojawił się taki problem. To Wikipedysta z czasów, gdy był tylko edytor kodu i takie grupowanie ułatwiało potem edycje wszystkim. Ale, że nikt go nie poinformował o tym, że dyskusja o jego edycji powstała i się mocno rozrasta, to pozwoliłem sobie przywołać. KamilK7 12:05, 2 lut 2018 (CET)
 • Pomijając kwestie związane z VE, to IMO nie powinno się dokonywać tego rodzaju zmian, zwłaszcza w przypadku artykułów, w których większość tekstu jest dziełem jednego autora. Mamy swoje przyzwyczajenia edycyjne, a tego rodzaju zmiany (obojętnie, w którą stronę) mogą wręcz zniechęcić do dalszego rozwijania artykułu, bo zwyczajnie utrudniają pracę. Gytha (dyskusja) 10:29, 2 lut 2018 (CET)
  • Ja to mam szczęście, że do projektu Chemia trafiłem, tam nie czepiali się głupot, chciałem se pogrupować przypisy, to sobie pogrupowałem i nie cofali tego nawet, jeśli było to tylko przy okazji jakiejś poprawki w artykule stworzonym przez kogoś innego. Myślę, że gdyby (na początku mojej przygody tutaj) za taką głupotę ktoś mnie po kawiarence ścigał, to już dawno na Wikipedii by mnie nie było. KamilK7 11:27, 2 lut 2018 (CET)
   • Nie wiem jak mam rozumieć Twój komentarz. Przecież nie edytujemy „se”. Tar Lócesilion (queta) 13:04, 2 lut 2018 (CET)
    • Teraz jest bardziej zrozumiałe? Generalnie chodzi o to, że jakby ktoś potrzebował w tamtym artykule przypisy rozgrupowane, to włącznie z zachowaniem dodanego zdania, zrobienie takiej wersji artykułu zajmuje 20, może 30 sekund (otwierasz nowy z przypisami pogrupowanymi, copy dodanego zdania, otwierasz stary z przypisami rozgrupowanymi, i wklejasz owo dodane zdanie. A tutaj taka wielgachna dyskusja o tym się zrobiła. KamilK7 13:17, 2 lut 2018 (CET)
     • @KamilK7 Czyli dopuszczasz sytuację, w której przyjdzie za chwile kolejny użytkownik, który rozgrupuje refy wg. sobie znanego schematu i tak w nieskończoność? To jak ze zmianą roku na r. itd. Nie ma zaleceń, więc po co zmieniać i mieszać w kodzie? Strazak sam (dyskusja) 13:56, 2 lut 2018 (CET)
      • Akurat tak się złożyło, że dwaj najaktywniejsi członkowie Wikiprojektu Chemia, czyli Michał Sobkowski i Wostr mają zwyczaj grupowania przypisów. Twoja deklaracja jest jednakowoż bardzo niepokojąca, gdyż wynika z niej, że nie dopuszczasz do siebie myśli, że część Wikipedystów lubuje się właśnie w takich przyzwyczajeniach estetycznych. Być może dla Ciebie nie jest to odpowiednie, ale to jeszcze nie znaczy, że trzeba takich użytkowników na siłę "prostować", czy też nazywać to "czepianiem się głupot". ptjackyll (zostaw wiadomość) 16:44, 2 lut 2018 (CET)
      • @Strazak sam oczywiście, że dopuszczam - jeśli będzie wprowadzał zmiany merytoryczne/rozbudowywał artykuł i będzie mu wygodniej z rozgrupowanymi przypisami, to dlaczego nie? To nie to samo, co zmiana roku na r., gdyż taka zmiana jest widoczna dla czytelnika, a to, jak jest coś w kodzie poukładane, to go nie obchodzi, dlatego jak redaktorowi jest wygodniej, to niech sobie poprawia tak, aby było mu wygodniej. @Ptjackyll nie wiem, gdzie ty wyczytałeś, że ja chcę kogoś prostować - po prostu uważam, że jeśli Kićior chciał ten artykuł dalej rozwijać, to w moment sobie preferowaną metodę przypisów przywrócić, przy okazji na przykład dając znać Kelvinowi, że grupowanie przypisów mu utrudnia pracę nad artykułem - wrzucanie od razu tematu do kawiarenki było moim zdaniem reakcją nadmiarową. KamilK7 08:49, 8 lut 2018 (CET)
   • Masz szczęście, bo akurat inni w projekcie mieli takie przyzwyczajenia ;) (w przeciwnym przypadku by się trochę czepiali...) natomiast w obszarach granicznych, tam gdzie jest więcej edytujących albo tam, gdzie edytujący mają różne przyzwyczajenia, jest to jak najbardziej problem – istnienie nie tylko przypisów grupowanych/niegrupowanych, ale także {{r}}/<ref>, stosowanie/niestosowanie {{odn}}, dzielenie na przypisy i uwagi/tylko przypisy, a wcześniej także istnienie Przypisy/Przypisy-lita. Wszystkie te sprawy są mniej lub bardziej problematyczne zwłaszcza odkąd wszedł VE – mimo że wcześniej to właśnie różne wprowadzone zmiany przez devów umożliwiły takie zabawy z przypisami (jak np. zagnieżdżanie przypisów; sprawy, które teraz są krytykowane, że niby sami użytkownicy porobili sobie jakieś dziwne rzeczy, a których teraz VE nie chce obsługiwać). Niestety sądzę, że na poprawną obsługę wielu rzeczy przez VE nie ma co czekać, bo np. obsługa grupowanych przypisów, czy edytowanie zagnieżdżonych szablonów wiszą już długo na phabricatorze i jeszcze sobie powiszą. Wostr (dyskusja) 14:33, 2 lut 2018 (CET)
 • Rzeczywiście, tak jak wspomniał @KamilK7, grupowanie przypisów uważałem (i dalej tak uważam) za działanie pożyteczne, bo porządkujące artykuł – tekst oddzielnie, przypisy oddzielnie. Lepiej wtedy sprawdzić artykuł do CzW, DA, AnM, podejrzeć tekst w wikikodzie, lepiej widać składnię, literówki, a zwłaszcza powtarzanie się tego samego przypisu itp. Długie przypisy w tekście moim zdaniem zaciemniają ten obraz. Ponadto to jest encyklopedia, więc tekst powinien być uporządkowany (podobnie jak artykuły naukowe, gdzie przypisy są na dole strony, albo na końcu) nawet w wikikodzie. Nie zdawałem sobie dotąd sprawy, że są wikipedyści, którym to „pomieszanie” (w sensie fizycznym, bez znaczenia pejoratywnego) odpowiada. Mogę obiecać, że od teraz będę pytać twórcę/rozbudowującego artykuł, czy nie ma nic przeciw temu lub odpuszczę sobie. Zakładam, że jest jednak wielu takich, którym, tak jak mnie, grupowanie się podoba i uważają to za krok w dobrym kierunku. Kelvin (dyskusja) 17:57, 2 lut 2018 (CET)
  • @Kicior99, @Gytha Wycofałem moją edycję i dopisałem zdanie szanując przyzwyczajenia głównego autora artykułu. Kelvin (dyskusja) 18:36, 2 lut 2018 (CET)
 • Jeżeli mogę włączyć się do dyskusji: nie ma co trwać w starych przyzwyczajeniach skoro są dostępne lepsze rozwiązania, artykuł z przypisami w tekście sprawdza się tragicznie, warto ułatwić innym wikipedystom pracę, pamiętając o tym, że żaden artykuł nie jest tylko mój i będzie tak jak ja chcę. Tremendo (dyskusja) 19:20, 2 lut 2018 (CET)
  • @Tremendo, tragicznie – tylko jeżeli edytujesz wyłącznie w wikikodzie bez kolorowania („podświetlania”) składni. Jeżeli korzystasz z VE w jakimkolwiek zakresie, zaczyna Cię zalewać krew. Kod ma mieć taką postać, żeby stosunkowo łatwo dało się edytować wszystkim, czyli lepiej żebyś Ty sam włączył sobie kolorowanie składni, niż żeby reszta musiała pracować na zgrupowanych przypisach. BTW, nie czytałem tej dyskusji całej, ale – czy nie uważacie że rozwiązaniem części problemu jest właśnie stosowanie funkcji podświetlanie składni przez tych, których nie interesują problemy użytkowników VE? Tar Lócesilion (queta) 19:35, 2 lut 2018 (CET)
   • @Tar Lócesilion, byłoby – gdyby miało to funkcję zwinięcia przypisów (coś takiego jak np. w notepad++ możesz sobie zwinąć daną funkcję dajmy na to if i zwija Ci się wszystko co w tym ifie się znajduje; tylko jeden przycisk zwijający wszystkie refy). Podświetlanie, podświetlaniem, ale przy typowym dobrze napisanym artykule na temat naukowy na wiki, przypisy zajmują więcej miejsca niż tekst (w kodzie) + dochodzą przeróżne szablony itp. – wszystko mam na różowo (fioletowo? czy jakaś inna fuksja czy magenta...). Nie dość, że mocno daje po oczach, to w poprawianiu przypisów nie pomaga, bo nadal trzeba ślepić, gdzie jest jeden przypis, gdzie drugi, a czy pomiędzy nie ma jakiegoś jeszcze mikroszablonu. Wostr (dyskusja) 20:19, 2 lut 2018 (CET) PS Nie podoba mi się stwierdzenie przez tych, których nie interesują problemy użytkowników VE. Interesują mnie ich problemy, ale mam duży wewnętrzny opór w sytuacji, gdy wprowadzone rozwiązanie (1) miało to obsługiwać, ale do tej pory nie obsługuje, (2) kiedyś WMF samo dało taką możliwość i jeszcze na bugzilli pamiętam, jak pokazywano jak to się robi; a teraz nagle wszedł VE i każde rozwiązanie jest be; (3) rozwiązanie było po to, aby wyeliminować jakieś problemy danej grupy użytkowników, a WMF nie proponuje żadnych kroków kompromisowych, poza jeśli chcesz edytować łatwiej, użyj VE. I żeby nie było, to nie ludzie z pl.wiki marudzili na phabricatorze, aby to poprawić. Takie rozwiązania stosowane są nie tylko u nas. Wostr (dyskusja) 20:23, 2 lut 2018 (CET)
    • Grupowanie przypisów de facto uniemożliwia pracę w ramach edycji sekcji. Już samo to jest dyskwalifikujące. A pracowania na tekście, w którym nie widać, do czego odsyła dany odnośnik, to dla mnie już w ogóle dążenie ab absurdum. A to kolorowanie to też jakaś niedoróbka. Przy pięciu otwartch kartach już mi przeglądarka muli. — Paelius Ϡ 20:34, 2 lut 2018 (CET)
     • @Paelius taki sam efekt jest, gdy w edytowanej sekcji odnosisz się do przypisu zdefiniowanego w innej sekcji - czy to oznacza, że zamiast dać odnośnik powinno się ten przypis powtórzyć? KamilK7 08:56, 8 lut 2018 (CET)
      • Ja tak robię (przynajmniej w formie skróconej). Bardzo ułatwia pracowanie na długim tekście, umożliwia sprawne edytowanie sekcji. — Paelius Ϡ 21:11, 8 lut 2018 (CET)
       • @Paelius Nie wiem, jak w twojej dziedzinie, ale w mojej takie coś uznawane jest za błąd redakcyjny, będący przejawem braku staranności. Bo albo piszemy dużą książkę, w której uzasadnione jest odrębne dawanie przypisów na końcu np. rozdziałów i wtedy okay, taki sam przypis może się powtórzyć, albo, jeśli decydujemy się dać wszystkie przypisy na końcu, to tam ich już nie powtarzamy, tylko do tego samego przypisu stosujemy ten sam numerek. Kiedyś przekonałem się o tym na własnej skórze, gdyż mi recenzenci artykułu wyłapali - nie próbowałem tłumaczyć, że to były inne rozdziały, po prostu poprawiłem. KamilK7 09:09, 12 lut 2018 (CET)
        • Przypisy końcowe są aefektywne. Czytanie ich równocześnie z czytaniem tekstu głównego to mordęga. Ale wracając do tematu — w naukach humanistycznych — jeden odsyłacz, to jeden przypis. Inne formatowanie jest błędem co najmniej redakcyjnym. — Paelius Ϡ 22:43, 17 lut 2018 (CET)

Uwaga na poziomie meta[edytuj | edytuj kod]

Ta dyskusja ma dużo głębsze i ważniejsze podłoże, niż to się wydaje. To kwestia następstwa. Znamy WP:Ponadczasowość, ale to o treści. Tymczasem ta sama myśl powinna dotyczyć także formy: czy artykuły w naszej ulubionej postaci wikikodu przetrwają nasze stąd odejście. Obawiam się, że im bardziej nietypowe preferencje danego wikipedysty pod tym względem, tym trudniej może być z dalszą konserwacją jego dorobku w miarę upływu czasu. W skrajnym wypadku może to nawet oznaczać zaoranie: ktoś przyjdzie i napisze te same artykuły jeszcze raz od początku, bo uzna, że to mniej pracochłonne od wgryzania się w trudną do zrozumienia manierę poprzednika. W każdej deklaracji Ja tu jestem głównym autorem i ma być po mojemu widzę brak zastanowienia nad własną wiki-śmiertelnością. Gżdacz (dyskusja) 21:36, 2 lut 2018 (CET)

Przepisze jak będzie miał co przepisać. — Paelius Ϡ 22:02, 2 lut 2018 (CET)
@Gżdacz Dlatego odszedłem z Wikipedii. Mam już dość użerania się o wszystko, stu pouczeń, a każde inne, i po prostu wybrałem święty spokój. Zrobił się za wielki pieprznik. Edytowanie zaczęło być męczarnią a nie przyjemnością, również dlatego że trzeba wpasować się w tysiąc sposobów edytowania, bo inaczej cię pogonią. Pzdr. kićor =^^= 22:07, 2 lut 2018 (CET)
 • Ale co nazywasz "nietypowa preferencja"? Stosowanie tradycyjnego kodu przypisow, ktory stosujemy od lat? Czy wprowadzanie cichaczem nowych standardow bez zadnego konsensusu, a czesto - jwk w przypadku tych odynow - nawet przy silnym sprzeciwie? --Matrek (dyskusja) 22:42, 2 lut 2018 (CET)
  • Nie przypominam sobie silnego sprzeciwu w przypadku {{odn}}. Wostr (dyskusja) 22:44, 2 lut 2018 (CET)
   • Oj, był. — Paelius Ϡ 19:12, 3 lut 2018 (CET)
    • Oj, super. I była to grupka 3 osób? Silny sprzeciw wyobrażam sobie raczej jako dużą grupę osób, a używanie {{odn}} wedle słów Matreka, jako wprowadzenie czegoś tylnymi drzwiami wbrew większości. Natomiast narzekanie na {{odn}} zdarzyło mi się raz jeden, kiedy nieopatrznie zmieniłem tak kilka przypisów w jednym artykule z wojskowości, włącznie jeśli dobrze pamiętam z jakimiś nieudolnymi próbami stworzenia przypisów skróconych do stron internetowych... – i po tym, już więcej nie próbowałem ruszać. Natomiast wszędzie dookoła (czyt. w artykułach m.in. z nauk przyrodniczych) wszyscy używają, nikt nie narzeka. Wostr (dyskusja) 00:16, 7 lut 2018 (CET)
 • Wszystkie nasze wymyślne sposoby na wstawianie przypisów (czy grupowanie, czy {{odn}}, czy nawet zagnieżdżanie przypisów) to nie są jakieś nasze wymysły. I wcale nie chodzi o to, że przyszły z en.wiki. Większość z nich została umożliwiona przez takie a nie inne działania WMF jeszcze w poprzedniej dekadzie. Tylko teraz, jak już jest VE i problem z wikikodem, WMF twierdzi, że to rozwiązania zupełnie od czapy i najlepiej do wywalenia.
  Drugą sprawą jest to, że – czy tego chcemy, czy nie – będziemy coraz bardziej integrować się z Wikidanymi. Prawdopodobnie kiedyś większość elementów opisu bibliograficznego będzie pobierana do artykułów właśnie stamtąd. Jak? Nie mam pojęcia – tak samo nie mam pojęcia, jak to w ogóle będzie działało i jak dane źródło będzie wywoływane z artykułu. Ale gdyby rzeczywiście tak było, to cały problem grupowania przypisów praktycznie by się rozwiązał – ich edytowanie byłoby związane z edycją Wikidanych, nie artykułu (choć nie wykluczone, że z poziomu artykułu za pomocą jakiegoś zmyślnego narzędzia). Już teraz pojawiają się jakieś głosy i propozycje menadżera przypisów obok artykułu, a nie dłubania przy nich w kodzie artykułu.
  Jest więc zupełnie niemożliwe przewidzieć, jak będzie wyglądała Wikipedia, a raczej jej edycja za X lat; w tym, jak to będzie z przypisami. Ja już jestem oswojony z myślą, że w ciągu 2–5 lat {{r}} i grupowanie przypisów na dole zniknie. Wostr (dyskusja) 22:44, 2 lut 2018 (CET)

Autografy[edytuj | edytuj kod]

Od kilku dni nurtuję mnie jedno pytanie – do kogo należą prawa autorskie w przypadku autografów? Teoretycznie to tylko podpis, ale te oczywiście także są objęte prawami autorskimi. Tylko do kogo należą – do właściciela podpisu czy też do osoby, która się podpisała (czy też autografy są w domenie publicznej)? Runab (dyskusja) 17:06, 9 lut 2018 (CET)

PA należą oczywiście do autora i wg polskiego PA (majątkowe) wygasają po 70 latach od jego śmierci. Electron   17:48, 9 lut 2018 (CET)
Hm, oczywiście autografy mają charakter indywidualny, ale co w nich (praktycznie we wszystkich) jest twórczego??? Zwłaszcza gdy jest składany w setkach czy tysiącach powtórzeń (świadectwa, np. szkolne czy spotkania autorskie). A co z faksymile podpisu? Słownikowo - twórczy: 1. «mający na celu tworzenie; też: będący wynikiem tworzenia», 2. «dotyczący twórców». Ponadto jak uznajemy, że do autografu (zresztą wyrażającego sposób pisania, dość indywidualny, będący pochodną indywidualnym osobniczych cech, psycho, fizjologiczno, motorycznych) istnieją prawa autorskie, to są osobiste (nieprzenaszalne) i majątkowe, a te można przenieść. Czyli np. książkę z autografem można sprzedać tylko gdy się oddzielnie kupi/uzyska prawa do autografu - tak jest??? Na ten temat jest co nieco na naszej stronie pomocy, i też jest tam zwrócenie uwagi na aspekt twórczości. Jest tam tego niewiele, ponadto mamy też ciekawą sytuację, że na gruncie prawa autorskiego akty normatywne i dokumenty urzędowe nie podlegają ochronie, a przecież w oryginale (i kopiach) zawierają autografy. Ale oczywiście to co powyżej to moje osobiste zdanie. Ency (replika?) 13:09, 10 lut 2018 (CET)
@Ency - ciekawy głos. Stawiałbym tezę, że twórczość podpisu zawiera się też w tym, że w zasadzie nikt inny oprócz samego twórcy nie jest w stanie tego podpisu odtworzyć w sposób nieodróżnialny od oryginału (bo grafologia). Pozostaje rozstrzygnąć, jakiego typu licencji udziela podpisujący osobie, która podpisany przez niego dokument dostaje? Albo osobie, która dostaje do użytku służbowego pieczątkę z faksymile podpisu swojego przełożonego? Trudno będzie wyprowadzić tezę, że ta licencja obejmuje prawo do zwielokrotniania kopii podpisu w mediach elektronicznych. Gżdacz (dyskusja) 13:26, 10 lut 2018 (CET)
To nie do końca tak działa. Kupując np. obraz, kupujesz... obraz, ale tylko ten jeden obraz. Nie możesz go powielić i sprzedawać bez zgody twórcy bo naruszasz jego prawa. Ale oczywiście sam obraz możesz sprzedać, bez pytania twórcy o zdanie, bo za niego zapłaciłeś, jest twój i możesz nim dowolnie dysponować (ale bez możliwości jego zwielokrotniania). Tak też jest z dokumentami, zdjęciami, itp. W tym przypadku może działać także zasada "de minimis", a więc chodzi o to, że jeśli ogólny wkład chroniony prawem autorskim jest w danej pracy niewielki (np. niewielki podpis lub jakiś obiekt na dużym niechronionym już dokumencie) to całość nie jest chroniona - tę zasadę wykorzystuje się zwłaszcza dla zdjęć na Commons. Po za tym trudno sobie wyobrazić coś bardziej osobistego dla człowieka niż jego podpis, nawet jak jest to niezdarny krzyżyk analfabety... Electron   13:57, 10 lut 2018 (CET)
@Electron Taka interpretacja prawa autorskiego jest mocno nieoczywista i prosiłbym o jej źródło. Michał Wadas (dyskusja) 17:36, 21 lut 2018 (CET)
Nie jestem prawnikiem, więc możesz mi wierzyć bądź i nie... Nie bardzo też wiem o co ci chodzi, bo poruszyłem kilka zagadnień; jeśli o zasadę "de minimis" to masz to wyłożone klarowniej tutaj -> commons:Commons:De minimis. Electron   15:27, 22 lut 2018 (CET)

Dokonczmy szkice Halibutta[edytuj | edytuj kod]

Dalej trudno mi myslec o tej stracie, ale... zabierzmy sie do rzeczy bardziej praktycznych. Mysle, ze poza komentarzem na jego stronie pamieci, mozemy tez oddac mu szacunek zajmujac sie jego szkicami - szkoda, by sie wirtualnie kurzyly. Halibutt juz ich nie dokonczy, ale my mozemy. W zasadzie wiele z nich nadaje sie do przeniesienia 'od reki', ot zobaczcie Wikipedysta:Halibutt/Stopa kwadratowa czy Wikipedysta:Halibutt/August Urbański von Ostrymiecz (moze Hali planowal je na jakis konkurs lub do swojego 4-ego podejscia do 100 dni...). Moze ktos doszlifuje je do czywiesza, ale nawet jesli nie, to do przestrzeni glownej wiekszosc nadaje sie od zaraz. Ja planuje zajac sie tym, co zostawil w swoim angielskim sandboxie, mam nadzieje, ze Kolezanki i Koledzy tutaj uratuja to co zostalo na pl wiki. (Mam nadzieje, ze nikt nie zarzuci tu braku szacunku dla czyjegos brudnopisu, ale jesli tak, to tylko zauwaze, ze Halibutt sam ratowal opuszczne brudnopisy, wiec na pewno by sie na nas nie obrazil, i wrecz przeciwnie, pozwole sobie powiedziec, ze mial nadzieje, ze tak zrobimy). --Piotr Konieczny aka Prokonsul Piotrus Słucham? 12:45, 13 lut 2018 (CET)

 • Przede wszystkim trzeba zrobić tak, żeby było widać wkład naszego nieobecnego Kolegi. Krótko mówiąc, żeby uniknąć sytuacji, że ktoś (w dobrej wierze) napisze artykuł od zera. (Anagram16 (dyskusja) 12:59, 13 lut 2018 (CET))
  • To akurat jest bardzo proste, wystarczy przenieść z jego brudnopisu do PG lub jeśli wymaga dalszego dopracowania, to na przykład przenieść do swojego, a po dopracowaniu do PG. KamilK7 13:33, 13 lut 2018 (CET)
 • Były kiedyś DNA im. Belissariusa, może też DNA im. Halibutta? Gżdacz (dyskusja) 13:34, 13 lut 2018 (CET)
 • @Kenraiz już zaczął. Wstawił artykuł do Czywiesza. (Anagram16 (dyskusja) 14:25, 13 lut 2018 (CET))
 • Dla pamięci Halibutta można sporo zrobić, np.:
  • A propos tego co wyżej jest takie coś: Wikipedysta:Halibutt/Przygarnij brudnopis. Można pójść więc dalej i dla jego pamięci pomóc przenieść nie tylko jego brudnopis, ale realizując jego postulat przeglądać Strony przeniesione do brudnopisu (szkoda, że strona fałszywie informuje o brakach artykułów w przestrzeni głównej).
  • Po wtóre mi Halibutt kojarzył się po prostu z ciekawymi i dobrze napisanymi artykułami – zawsze lubiłem zajrzeć do tego co pisał. Nie opisywał kolejnych dziesiątek piłkarzy, rzek, wiosek (nie żebym uznawał to za zbyteczne), ale preferował tematy, w których było coś intrygującego (takie artykuły teraz w głowie nazywam "halibutami"). Można by dla jego pamięci zamiast kolejnego DNA, w którym powstałoby mnóstwo opisów gatunków, parafii itd. napisać po prostu coś niesztampowego. I przy okazji – 1 marca 2018 minie 6000 dni polskojęzycznej Wikipedii – taka ciekawostka, którą przypadkiem odkryłem testując kalkulator dni. Można to wszystko by zgrać. Kenraiz (dyskusja) 14:49, 13 lut 2018 (CET)
 • 6000 to jest coś. Czy są jakieś nieopisane szczyty górskie powyżej 6000 metrów? (Anagram16 (dyskusja) 14:58, 13 lut 2018 (CET))

Bardzo piękna inicjatywa. I jak znam Krzysia byłby zachwycony tym pomysłem. Ja marzę też o jakiejś akcji Stowarzyszeniowej wycelowanej w nowicjuszy, która nosiłaby imię Halibutta, ale czekam aż mi się ułoży w głowie jeszcze. W każdym razie twórzmy te halibuty (dziękuję, Kenraizie, podkradam to określenie!), z jego brudnopisów i spoza nich. A może i zaprojektujemy sobie barnstar z halibutem w podziękowaniu za takie właśnie hasła? Natalia Szafran-Kozakowska (WMPL) (dyskusja) 15:35, 13 lut 2018 (CET)

@Kenraiz Mamy jakas liste, strone centralna do dyskusji tych art. Halibutta? Ja wlasnie doszlifowalem i przenioslem do mainspace an en en:Battle of Głębokie (nie wiem czemu Krzys porzucil praktycznie dokonczony art. w 2012 r....). Nomen omen, nie ma on odpowiednika na pl wiki, wiec jak ktos by chcial przetlumaczyc... --Piotr Konieczny aka Prokonsul Piotrus Słucham? 11:42, 28 lut 2018 (CET)

Poczekalnia - ki diabeł[edytuj | edytuj kod]

Czy jest jakaś karencja i jak długa na widoczność nowych wpisów w poczekalni? Bo m.in. tu dodałem wpis [3], którego jednak nie widać przeglądając nie konkretny wątek, a ogólny spis wszystkich dyskusji poczekalni: [4], choć wpisy innych osób są tam widoczne. --Piotr967 podyskutujmy 00:27, 20 lut 2018 (CET)

Odśwież pamięć podręczną (cache) twojej przeglądarki oraz wyczyść pamięć podręczną serwera. WP:PURGE. --WTM (dyskusja) 00:32, 20 lut 2018 (CET)

Propozycja nowej strony pomocy[edytuj | edytuj kod]

W związku z coraz szerszym (i moim zdaniem uzasadnionym w sposób oczywisty) użyciem szablonu {{Kontrola autorytatywna}} pozwalam sobie zaproponować nową stronę pomocy. Po okresie prac nad jej udoskonaleniem, marzyłoby mi się linkowanie jej w szablonie zamiast artykułu Kontrola autorytatywna. Starałem się tam ukazać temat kontroli autorytatywnej ściśle z perspektywy Wikipedii - po co nam to, jak z tego korzystać, jak rozumieć itd. Będę wdzięczny za Wasze uwagi (najlepiej w dyskusji strony) i poprawki. Z góry bardzo dziękuję. Powerek38 (dyskusja) 16:04, 21 lut 2018 (CET)

 •  Za. Zdecydowanie. Ented (dyskusja) 16:11, 21 lut 2018 (CET)
 •  Za PMG (dyskusja) 17:06, 21 lut 2018 (CET)
 •  Za (i gdy znajdę czas, to chyba będę w stanie podpowiedzieć, co jest niezrozumiałe dla laika w tych sprawach). KamilK7 09:54, 22 lut 2018 (CET)
 •  Za i jeszcze dobra byłaby sugestia, kiedy dokładnie wskazane jest umieszczanie tego szablonu. ~CybularnyNapisz coś ✉ 10:12, 22 lut 2018 (CET)
  • @Cybularny ja się całkowicie zgadzam z opinią Michała poniżej, że zawsze wtedy, gdy na WD są niezbędne dane. Ale zdaję sobie sprawę z różnicy opinii wśród członków społeczności, więc gdy zapadnie w tej sprawie wyraźna decyzja, w procedurze zbliżonej do przyjmowania nowych zaleceń, wówczas oczywiście dodamy to do strony. Powerek38 (dyskusja) 15:08, 22 lut 2018 (CET)
   • Przetestowałem ten gadżet i w zasadzie też zgadzam się z propozycją Michała Sobkowskiego. Skoro gadżet działa, to nie powinno być problemu z zaimplementowaniem podobnego działania domyślnie. Ponadto niezbyt rozumiem dotychczasowy sposób wprowadzania KA, polegający na ręcznym wstawianiu szablonu. Jestem pewny, że nie byłoby problemem zaprogramować bota, który by wykrywał hasła z kontrolą na WD i wstawiał do nich szablon, gdyby propozycja Michała nie przeszła. ~CybularnyNapisz coś ✉ 16:15, 22 lut 2018 (CET)
 •  Za Można też tam zasugerować włączenie gadżetu "kontrola autorytatywna" – daje trudny do zignorowania wściekle żółty pasek, informujący o braku szablonu. --Fiszka (dyskusja) 12:58, 22 lut 2018 (CET)
 •  Za. Dodatkowo jestem cały czas zdania, że identyfikatory KA powinny się wyświetlać zawsze, we wszystkich hasłach, dla których takowe identyfikatory wprowadzono w WD, bez konieczności wstawiania szablonu {{ka}}. Michał Sobkowski dyskusja 13:38, 22 lut 2018 (CET)
  • @Michał Sobkowski Jestem całym sercem za, podobnie jak za każdą formą głębszej integracji plWiki z WD, naprawdę kilka innych wersji językowych jest dużo dalej na tej drodze niż my. Ale to jest oczywiście decyzja społeczności (myślę, że co najmniej na dyskusję przy stoliku technicznym) i gdy zapadnie, niezwłocznie zaktualizuję stronę pomocy. Powerek38 (dyskusja) 14:41, 22 lut 2018 (CET)
 •  Za Strazak sam (dyskusja) 15:23, 22 lut 2018 (CET)
 •  Za Andrzei111 (dyskusja) 11:54, 28 lut 2018 (CET)

Automatyczne dodanie KA - dyskusja archiwalna[edytuj | edytuj kod]

Dyskusja dostępna jest tu: Wikipedia:Kawiarenka/Kwestie techniczne dyskusja/Archiwum/2015-sierpień#Wbotowanie szablonu {{Kontrola autorytatywna}}. Nie wiem, czy technicznie coś się zmieniło od 2015. Głos zabrali wówczas @Alan ffm, @Chrumps, @Marek Mazurkiewicz, @Paweł Ziemian, @Teukros, @Karol Szapsza. Michał Sobkowski dyskusja 16:31, 22 lut 2018 (CET)

 • Ja tylko dodam, że z moich doświadczeń samo botowanie nie zmieni aż tak dużo, ponieważ w bardzo wielu przypadkach oznaczeń KA dotyczących np. Polaków nie ma jeszcze na WD, bo nikt ich tam nie wstawił. Oczywiście można je tam dodać - na WD jest specjalny gadżet importujący z VIAF, czyli jakby z metabazy KA (ale trzeba to robić półautomatycznie, bo gadżet zwykle pobiera z VIAF kilka propozycji i trzeba ludzkiego mózgu, żeby te propozycje przejrzeć i wybrać). Ja zwykle najpierw działam właśnie na stronie elementu WD, a dopiero potem wstawiam szablon u nas. Dlatego jednorazowy przelot bota nie wniesie aż tak dużo. Lepszą opcją byłoby zadanie stałe albo jakaś forma importu na bieżąco, na podobnej zasadzie jak z linkami interwiki. Powerek38 (dyskusja) 16:39, 22 lut 2018 (CET)
 • Wydaje mi się, że była jeszcze później dyskusja na ten temat. Tak czy siak ja jestem za wbotowaniem szablonu wszędzie tam, gdzie gadżet kontrola autorytatywna „świeci na żółto”. Sam dodaję wszędzie gdzie zauważę czy to ręcznie czy półautomatycznie botem. Andrzei111 (dyskusja) 11:54, 28 lut 2018 (CET)

Wikiwyzwanie[edytuj | edytuj kod]

Czy w tym roku odbędzie się Wikiwyzwanie? Eurohunter (dyskusja) 23:04, 4 mar 2018 (CET)

Możliwe, że tak. Odbędzie się spotkanie z tym związane. --Wargo (dyskusja) 19:16, 5 mar 2018 (CET)

Podświetlanie ostatnich dyskusji[edytuj | edytuj kod]

Cześć, piszę sobie kolejny (jeden już był) user script do Wikipedii który ma mi podświetlać nowe dyskusje. Mój plan zakładał następujące funkcjonalności:

 • Pole wyboru daty i godziny (domyślnie = ostatnia zapisana wizyta na stronie).
 • Dodanie do spisu treści daty ostatniego komentarza (i godziny jeśli został napisany w ciągu ostatnich 3 dni).
 • Podświetlanie łagodnym kolorem komentarzy napisanych po wybranej dacie.

Przykład jak miałoby to wyglądać. Jestem otwarty na sugestie do kolorystyki.

 • Podświetlanie oczywiście będzie zawodne, bo w wypowiedziach sformatowanych jako kilka linii zostanie podświetlona tylko ta z datą, ale raczej nie da się tego rozwiązać lepiej.

Zachęcam do wyrażania opinii, zadawania pytań i proponowania lepszych rozwiązań. Kod oczywiście będzie dostępny open source na GitHubie. Michał Wadas (dyskusja) 12:53, 6 mar 2018 (CET)

Wyświetlanie (zwandalizowanych) opisów z Wikidanych w wersji mobilnej[edytuj | edytuj kod]

Mariacallas mobile web screenshot.png

W Wikidanych podstawową informacją dla danego elementu (strony) jest etykieta (nazwa) i opis. Opis ten jest obecnie wyświetlany w wersji mobilnej polskojęzycznej Wikipedii pod nagłówkiem (zob. grafikę obok). W zdecydowanej większości przypadków nie ma z tym problemu: albo jest jakiś opis i pozostanie tam na wieki, bo nikt się tematem (i to w Wikidanych) nie zainteresuje, albo też żadnego opisu nie ma (większość przypadków). Czasem jednak temat jest kontrowersyjny i chętnych do edycji jest aż nadto. Starałem się wyłapywać jak się da i jak najszybciej wandalizmy w polskich etykietach/opisach, ale raz, że narzędzia do tego są słabe (w najlepszym razie bazujące na ORES – nie mam pojęcia, czy wyłapują wszystkie wandalizmy, czy nie), dwa że nie zamierzam robić tego 24/7, a nie widzę w WD zbyt wielu aktywnych pl.użytkowników.

Czarę goryczy przelał opis w Romuald Rajs (Q4357685), który przez 9 dni brzmiał Bandyta, morderca, polski zbrodniarz wojenny. To oczywiście nie pierwszy przypadek różnych tego rodzaju opisów i nie tylko w związku z różnymi stronami dot. tzw. żołnierzy wyklętych. Drugą rzeczą było zobaczenie tej strony: mw:Reading/web/Projects/Wikidata Descriptions, z której dowiedziałem się, że obdarzeni tym rozwiązaniem zostaliśmy my i katalońska Wikipedia (nie wiem, na ile to jest aktualne, ale wchodząc na en.wiki z komórki żadnych opisów nie ma, w pl.wiki są). Dodam, że w Wikidanych nie ma wersji przejrzanych i jedyną opcją jest tak na dobrą sprawę blokowanie edycji poszczególnych elementów (po fakcie, bo przecież nie prewencyjne).

W każdym razie, nie zachęcę nikogo do sprawdzania Wikidanych, ale w preferencjach jest Informacja o elemencie Wikidanych wyświetlana na samej górze każdej strony – można włączyć i zerkać na ten opis, czy na pewno jest poprawny. To raz.

A dwa: z phab:T161596 nic nie wynika (rozwiązaniem problemu wandalizmu ma być ułatwienie edytowania opisu? dobre sobie), ale z np. phab:T151342 wynika, że do włączenia tego udogodnienia wymagany jest konsensus społeczności. Czy my gdzieś się na to zgadzaliśmy? Bo ja osobiście sobie nie przypominam. Wostr (dyskusja) 22:44, 10 mar 2018 (CET)

Zostaliśmy powiadomieni Wikipedia:Kawiarenka/Kwestie_techniczne_dyskusja/Archiwum/2016-czerwiec#Showing_Wikidata_Description_underneath_article_name_in_Polish. Żadnych pytań czy jest konsensus nie było. --WTM (dyskusja) 22:57, 10 mar 2018 (CET)
Ah, tak coś podejrzewałem, że jakieś powiadomienie musiało być. W każdym razie, co tam 9 dni... Do prostego człowieka (Q5286427) miał przez prawie 4 lata opis nie do złożonegolol. I pewnie odkąd nam to włączyli, taki też opis wyświetlał się każdemu kto z urządzenia mobilnego wyświetlił ten artykuł. Wostr (dyskusja) 03:17, 11 mar 2018 (CET)

Z automatycznych narzędzi istnieje także gadżet Oznaczanie linków do artykułów, dla których brakuje elementu, polskiej etykiety lub polskiego opisu w Wikidanych, można sobie włączyć w preferencjach. Daje on pojęcie jak niewiele naszych artykułów ma i etykietę i opis. Gżdacz (dyskusja) 23:27, 10 mar 2018 (CET)

Apka Wikipedii grzecznie prosi o dodawanie opisów – czemu się dziwić, że wandale też je dodają? Do tego przez smarkfona jest to znacznie przyjaźniejsze niż wprost przez Wikidane, gdzie straszą (kuszą?) czasem dziesiątki deklaracji. Od dawna mam włączone oba gadżety, akurat dodawanie lub poprawianie opisu i etykiety jest najbanalniejszą rzeczą w całych Wikidanych. Każdy redaktor mógłby to robić pisząc nowy artykuł, lub edytując stary, do tego nie trzeba uczyć się nowych umiejętności. Dopiero z deklaracjami zaczynają się schody, niestety dość strome, ale tego przeciętny czytelnik i tak nie zobaczy. Szczureq (π?) 11:36, 15 mar 2018 (CET)

Facebook - Wikipedia jako źródło cierpień (i wielu przyjemności)[edytuj | edytuj kod]

Zapraszam wszystkich zaangażowanych w przyjemności i cierpienia polskiej Wikipedii na zapisanie się do tej grupy i... poprawianie gdy trzeba. Grupa wychwytuje nie tylko błedne treści (często stylistyczne, też nieuźródłowione, gdzie ciężko się sprzeczać ze źródłami), ale również i głupoty, które jakimś cudem zostały z czasów "wolności pisarskiej" ale i ze zwykłego pominięcia jakichś tam pomyłek czy większych błędów. Można to traktować jako nasz pozawikipedyjny "zgłoś błąd". To chyba dobrze, że ktoś patrzy na nasze palce, ręce czy też oczy. Przykład sprzed chwili diff, a to nie pierwszy raz, gdy poprawiam za jakimś komentarzem właśnie stamtąd. Stanko (dyskusja) 23:12, 11 mar 2018 (CET)

Jak rozumiem chodzi o stronę a nie grupę. Marek Mazurkiewicz (dyskusja) 02:26, 12 mar 2018 (CET)