Sobór Zaśnięcia Matki Bożej we Włodzimierzu (Ukraina): Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Nie podano opisu zmian
Konarski (dyskusja | edycje)
drobne merytoryczne
Linia 73: Linia 73:
[[Plik:Włodzimierz wołyński sobór wnętrze.JPG|mały|<center>Widok wnętrza świątyni</center>]]
[[Plik:Włodzimierz wołyński sobór wnętrze.JPG|mały|<center>Widok wnętrza świątyni</center>]]
[[Plik:Комплекс Успенського собору. Володимир.jpg|right|thumb|200px|<center>Widok kompleksu soborowego z ozdobną bramą i siedzibą biskupów</center>]]
[[Plik:Комплекс Успенського собору. Володимир.jpg|right|thumb|200px|<center>Widok kompleksu soborowego z ozdobną bramą i siedzibą biskupów</center>]]
'''Sobór Zaśnięcia Matki Bożej we Włodzimierzu Wołyńskim''' – [[prawosławie|prawosławny]] [[Sobór (świątynia)|sobór]] we [[Włodzimierz Wołyński|Włodzimierzu Wołyńskim]], pełniący funkcje katedry [[eparchia włodzimiersko-wołyńska|eparchii włodzimiersko-wołyńskiej]] [[Ukraiński Kościół Prawosławny Patriarchatu Moskiewskiego|Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego]]. Jedyny, względnie zachowany zabytek architektury staroruskiej sprzed [[Podbój Rusi przez Mongołów|najazdu mongolskiego]] na [[Wołyń|Wołyniu]]. Z okresu staroruskiego pochodzą tylko najstarsze partie świątyni, a większa część obecnej bryły budynku powstała w 1900 jako rekonstrukcja pierwotnego wyglądu obiektu.
'''Sobór Zaśnięcia Matki Bożej we Włodzimierzu Wołyńskim''' – [[prawosławie|prawosławny]] [[Sobór (świątynia)|sobór]] we [[Włodzimierz Wołyński|Włodzimierzu Wołyńskim]], pełniący funkcje katedry [[eparchia włodzimiersko-wołyńska|eparchii włodzimiersko-wołyńskiej]] [[Ukraiński Kościół Prawosławny Patriarchatu Moskiewskiego|Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego]]. Jedyny, względnie zachowany zabytek architektury staroruskiej sprzed [[Podbój Rusi przez Mongołów|najazdu mongolskiego]] na [[Wołyń|Wołyniu]]. Z okresu staroruskiego pochodzą tylko najstarsze dolne partie świątyni, a większa część obecnej bryły budynku powstała w 1900 jako rekonstrukcja pierwotnego wyglądu obiektu.


== Historia ==
== Historia ==

Wersja z 15:58, 15 wrz 2016

Sobór Zaśnięcia Matki Bożej
sobór katedralny
Ilustracja
Widok ogólny
Państwo

 Ukraina

Obwód

 wołyński

Miejscowość

Włodzimierz Wołyński

Adres

{{{adres}}}

Wyznanie

prawosławne

Kościół

Ukraiński Kościół Prawosławny Patriarchatu Moskiewskiego

Parafia

Zaśnięcia Matki Bożej we Włodzimierzu Wołyńskim

Wezwanie

Zaśnięcia Matki Bożej

Wspomnienie liturgiczne

15/28 sierpnia

Położenie na mapie obwodu wołyńskiego
Mapa konturowa obwodu wołyńskiego, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Sobór Zaśnięcia Matki Bożej”
Położenie na mapie Ukrainy
Mapa konturowa Ukrainy, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Sobór Zaśnięcia Matki Bożej”
50°50′28″N 24°19′13″E/50,841111 24,320278
Strona internetowa
Widok wnętrza świątyni
Widok kompleksu soborowego z ozdobną bramą i siedzibą biskupów

Sobór Zaśnięcia Matki Bożej we Włodzimierzu Wołyńskimprawosławny sobór we Włodzimierzu Wołyńskim, pełniący funkcje katedry eparchii włodzimiersko-wołyńskiej Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego. Jedyny, względnie zachowany zabytek architektury staroruskiej sprzed najazdu mongolskiego na Wołyniu. Z okresu staroruskiego pochodzą tylko najstarsze dolne partie świątyni, a większa część obecnej bryły budynku powstała w 1900 jako rekonstrukcja pierwotnego wyglądu obiektu.

Historia

Pierwsza cerkiew w tym miejscu została wzniesiona na polecenie księcia Mścisława Iziasławicza w latach 1156–1160. Książę ten został pochowany w obiekcie[1]. Świątynia nie poniosła większych strat w czasie najazdu mongolskiego w 1240, tym samym będąc jedyną na Wołyniu cerkwią, która przetrwała w dobrym stanie wyżej wymienioną napaść[1]. W kolejnych wiekach budynek pozostawał soborem katedralnym i miejscem pochówku książąt wołyńskich: Wasylki Romanowicza i jego żony oraz syna, Włodzimierza Wasylkowicza. W cerkwi chowano również miejscowych biskupów prawosławnych[1]. W 1491, w czasie kolejnego napadu tatarskiego, budynek został poważnie uszkodzony, jednak już trzy lata później zakończono jego odbudowę, połączoną z wzniesieniem w najbliższym sąsiedztwie rezydencji biskupiej[1].

Po ogłoszeniu aktu unii brzeskiej, zainicjowanego m.in. przez prawosławnego biskupa włodzimierskiego i brzeskiego Hipacego Pocieja, katedra we Włodzimierzu Wołyńskim przeszła w ręce unitów (diecezja włodzimiersko-brzeska)[1]. W 1683 budynek został zniszczony przez pożar. W czasie odbudowy świątynia została znacznie przebudowana: w 1753 jej fasada zachodnia została odrestaurowana w stylu barokowym i na miejscu starszej wzniesiono dwie wieże[2]. W 1782 na zlecenie biskupa Stefana Symeona Młockiego rozpoczęto budowę ukrytych schodów o masywnych stopniach, co jednak doprowadziło do zawalenia się części sklepienia soboru. Już w 1795 budynek wykorzystywano jako magazyn[1]. Dziesięć lat później zostały podjęte działania na rzecz przywrócenia cerkwi do użytku liturgicznego, jednak dopiero w 1885, po likwidacji unii w Imperium Rosyjskim, podjęto prace nad odnowieniem obiektu. Specjalna komisja przeprowadziła uporządkowanie terytorium zrujnowanego soboru, który następnie został zrekonstruowany według projektu G. Kotowa, w stylu neobizantyjskim. Odrestaurowane zostały również dzwonnica i pałac biskupi, zaś od podstaw wzniesiony dom dla przyszłego proboszcza parafii przy cerkwi. Uroczyste poświęcenie soboru, ponownie jako prawosławnego, nastąpiło 17 września 1900[1]. Od tego czasu obiekt jest czynną świątynią prawosławną, administrowaną przez Rosyjski Kościół Prawosławny, w okresie międzywojennym przez Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny, a od 1941 ponownie przez Cerkiew Rosyjską.

Obecnie (2010) jest jednym z dwóch soborów katedralnych eparchii włodzimiersko-wołyńskiej, obok soboru Trójcy Świętej w Kowlu[3]. Obiekt jest wpisany na listę zabytków o znaczeniu ogólnokrajowym[4].

Architektura

Po odbudowie soboru w końcu XIX w. świątynia reprezentuje styl staroruski, przypuszczalnie oddający pierwotny wygląd pierwszej cerkwi. W trakcie XIX-wiecznych prac budowlanych usunięto wszystkie zabytkowe elementy architektoniczne dodane podczas odbudów w czasach gotyku i baroku. Obecnie istniejący budynek wzniesiony jest na planie prostokąta o bokach 34 i 20,8 metra, zaś jego wysokość sięga 18,5 m. Ściany soboru mają półtora metra grubości[1]. Obiekt wzniesiony jest z cegły, malowany na kolor niebieskozielony i biały. W centralnym punkcie jego dachu znajduje się zrekonstruowana pojedyncza kopuła, ze złoconym dachem i krzyżem.

Wnętrze soboru jest pokryte freskami wykonanymi w XIX wieku w czasie przebudowy, przedstawiającymi w większości świętych związanych z ziemiami ukraińskimi i rosyjskimi. Główny ikonostas jest trzyrzędowy, funkcjonują również dwa boczne.