Łąka Prudnicka: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Paweł Ziemian BOT (dyskusja | edycje)
m Poprawiam Szablon:Przypisy i dodaję nagłówek
Konarski (dyskusja | edycje)
→‎Zabytki: drobne merytoryczne
Linia 35: Linia 35:
* kaplica przydrożna, z XIX w., wypisana z księgi rejestru
* kaplica przydrożna, z XIX w., wypisana z księgi rejestru
* zespół zamkowy, z XVI w., z poł. XIX w.:
* zespół zamkowy, z XVI w., z poł. XIX w.:
** zamek w Łące Prudnickiej pochodzi z XV w., został przebudowany w XVI w. oraz w latach 1615-17 w stylu [[renesans]]u. Od XVI w. do 1825 w rękach rodu Mettich jako centrum ich dóbr. Przebudowa neogotycka w latach 1875-83 (Wieża zamkowa). Od paru lat popadający w ruinę. Z zamkiem i samą miejscowością związana jest postać generała [[Dietrich von Choltitz|Dietricha von Choltitz]]. Von Choltitz był ostatnim przed 1945 rokiem właścicielem zamku, oraz wojskowym gubernatorem [[Paryż]]a w sierpniu 1944. Sprzeciwił się jawnie rozkazowi [[Adolf Hitler|Hitlera]], by bronić miasta za wszelką cenę przed wkroczeniem [[Alianci|Aliantów]]. Von Choltitz potajemnie negocjował z Aliantami i wbrew rozkazowi Hitlera by spalić [[Paryż]] poddał miasto nietknięte siłom anglo-amerykańsko-francuskim. Zasłużył tym samym w pamięci Paryżan na miano "Obrońcy Paryża", jako tego, który ocalił miasto przed ogromnymi zniszczeniami
** zamek w Łące Prudnickiej pochodzi z XV w., został przebudowany w XVI w. oraz w latach 1615-17 w stylu [[renesans]]u. Od XVI w. do 1825 w rękach rodu Mettich jako centrum ich dóbr. Przebudowa neogotycka w latach 1875-83 (Wieża zamkowa). Od paru lat popadający w ruinę. Z zamkiem i samą miejscowością związana jest postać generała [[Dietrich von Choltitz|Dietricha von Choltitz]]. Von Choltitz był ostatnim przed 1945 rokiem właścicielem zamku, oraz wojskowym gubernatorem [[Paryż]]a w sierpniu 1944. Sprzeciwił się jawnie rozkazowi [[Adolf Hitler|Hitlera]], by bronić miasta za wszelką cenę przed wkroczeniem [[Alianci|Aliantów]]. Von Choltitz potajemnie negocjował z Aliantami i wbrew rozkazowi Hitlera by spalić [[Paryż]] poddał miasto nietknięte siłom anglo-amerykańsko-francuskim. Zasłużył tym samym w pamięci Paryżan na miano "Obrońcy Paryża", jako tego, który ocalił miasto przed ogromnymi zniszczeniami. W 2006 roku zamek został zlicytowany przez komornika.
** park.
** park.
[[Grafika:2012-06 Łąka Prudnicka 06.jpg|thumb|left|Ruina Zamku (2012)]]
[[Grafika:2012-06 Łąka Prudnicka 06.jpg|thumb|left|Ruina Zamku (2012)]]

Wersja z 17:54, 29 sty 2018

Łąka Prudnicka
wieś
{{{alt zdjęcia}}}
Państwo opolskie
Powiat

prudnicki

Gmina

Prudnik

Wysokość

265-290 m n.p.m.

Liczba ludności (2011)

1269[1]

Strefa numeracyjna

77

Kod pocztowy

48-200[2]

Tablice rejestracyjne

OPR

SIMC

0502641

Położenie na mapie gminy Prudnik
Mapa konturowa gminy Prudnik
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Położenie na mapie województwa opolskiego
Mapa konturowa województwa opolskiego
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Położenie na mapie powiatu prudnickiego
Mapa konturowa powiatu prudnickiego
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:airport}
Strona internetowa

Łąka Prudnicka (niem. Gräflich Wiese[3]) – wieś w Polsce położona w województwie opolskim, w powiecie prudnickim, w gminie Prudnik[4].

Leży u północnego podnóża Gór Opawskich, w otulinie Parku Krajobrazowego Gór Opawskich, wzdłuż rzeki Złoty Potok.

Zabytki

Według rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa na listę zabytków wpisane są[5]:

  • kaplica przydrożna, z XIX w., wypisana z księgi rejestru
  • zespół zamkowy, z XVI w., z poł. XIX w.:
    • zamek w Łące Prudnickiej pochodzi z XV w., został przebudowany w XVI w. oraz w latach 1615-17 w stylu renesansu. Od XVI w. do 1825 w rękach rodu Mettich jako centrum ich dóbr. Przebudowa neogotycka w latach 1875-83 (Wieża zamkowa). Od paru lat popadający w ruinę. Z zamkiem i samą miejscowością związana jest postać generała Dietricha von Choltitz. Von Choltitz był ostatnim przed 1945 rokiem właścicielem zamku, oraz wojskowym gubernatorem Paryża w sierpniu 1944. Sprzeciwił się jawnie rozkazowi Hitlera, by bronić miasta za wszelką cenę przed wkroczeniem Aliantów. Von Choltitz potajemnie negocjował z Aliantami i wbrew rozkazowi Hitlera by spalić Paryż poddał miasto nietknięte siłom anglo-amerykańsko-francuskim. Zasłużył tym samym w pamięci Paryżan na miano "Obrońcy Paryża", jako tego, który ocalił miasto przed ogromnymi zniszczeniami. W 2006 roku zamek został zlicytowany przez komornika.
    • park.
Ruina Zamku (2012)

Zobacz też

Przypisy

  1. GUS: Ludność - struktura według ekonomicznych grup wieku. Stan w dniu 31.03.2011 r.. [dostęp 2016-09-23].
  2. Oficjalny Spis Pocztowych Numerów Adresowych - Poczta Polska. „Spis numerów adresowych”, s. według indeksu nazw, 2013. Warszawa: Poczta Polska S.A.. 
  3. Rozporządzenie Ministrów: Administracji Publicznej i Ziem Odzyskanych z dnia 12 listopada 1946 r. o przywróceniu i ustaleniu urzędowych nazw miejscowości (M.P. z 1946 r. nr 142, poz. 262)
  4. Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 13 grudnia 2012 r. w sprawie wykazu urzędowych nazw miejscowości i ich części (Dz.U. z 2013 r. poz. 200)
  5. Rejestr zabytków nieruchomych woj. opolskiego. Narodowy Instytut Dziedzictwa. s. 110. [dostęp 10.1.2013].