Kościół Przemienienia Pańskiego w Wąsoszu: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Paterm (dyskusja | edycje)
m drobne merytoryczne
Konarski (dyskusja | edycje)
drobne redakcyjne
Linia 67: Linia 67:
|www =
|www =
}}
}}
'''Kościół Przemienienia Pańskiego w Wąsoszu''' – [[kościół łaciński|rzymskokatolicki]] [[kościół parafialny]] znajdujący się we wsi [[Wąsosz (województwo podlaskie)|Wąsosz]], dawnym mieście, przy ulicy Henryka Sienkiewicza.
'''Kościół Przemienienia Pańskiego w Wąsoszu''' – [[kościół łaciński|rzymskokatolicki]] [[kościół parafialny]] z XVI wieku znajdujący się we wsi [[Wąsosz (województwo podlaskie)|Wąsosz]], dawnym mieście, przy ulicy Henryka Sienkiewicza.


== Historia ==
== Historia ==
Budowla wybudowana w latach [[1508]]-[[1534]] z fundacji księdza proboszcza Andrzeja Noskowskiego, późniejszego biskupa płockiego. Świątynia kilkakrotnie była zniszczona przez pożary między innymi w [[1710]] i [[1834]]. Około [[1900]] roku zostały wykonane sklepienia oraz przebudowana została [[zakrystia]]. Po [[1912]] roku została dobudowana [[kruchta]].
Kościół został zbudowany w latach [[1508]]-[[1534]] z fundacji księdza proboszcza Andrzeja Noskowskiego, późniejszego biskupa płockiego. Świątynia kilkakrotnie była niszczona przez pożary, między innymi w [[1710]] i [[1834]]. Około [[1900]] roku we wnętrzu zostały wykonane sklepienia oraz przebudowana została [[zakrystia]]. Po [[1912]] roku została dobudowana [[kruchta]].


== Budowa i wyposażenie ==
== Architektura i wyposażenie ==
[[Plik: Wąsosz ( pow. szczuczyński) - Dzwonnica przy kościele paraf.jpg|thumb|left|Dzwonnica przy kościele paraf. ok. 1915 r.]]
[[Plik: Wąsosz ( pow. szczuczyński) - Dzwonnica przy kościele paraf.jpg|thumb|left|Dzwonnica przy kościele paraf. ok. 1915 r.]]
Jest to świątynia murowana, reprezentująca styl późnogotycki o trzech nawach, [[pseudobazylika]]. Na kalenicy umieszczona jest [[sygnaturka (wieża)|sygnaturka]] z przełomu [[XIX wiek|XIX]] i [[XX wiek]]u. Ściany zewnętrzne posiadają oszkarpowania. Wewnątrz, między nawą główną a bocznymi, umieszczone są arkady o ostrych łukach, sklepienia krzyżowo - żebrowe w stylu neogotyckim. Polichromia posiadająca motywy ornamentalno – figuralne, reprezentująca postsecesję, wykonana przez Władysława Drapiewskiego w [[1926]] roku. Wyposażenie z początku XX w, wykonane w duchu neogotyku. Obrazy w ołtarzu głównym: ''Przemienienie Pańskie'', ''Wizja św. Franciszka'', ''Św. Rozalia'' pochodzą z [[1908]] roku. Organy z [[1894]] roku stworzone przez firmę Blomberg i Syn z Warszawy.
Jest to świątynia murowana w stylu późnogotyckim z trzema nawami, o układzie [[pseudobazylika|pseudobazyliki]]. Na kalenicy umieszczona jest [[sygnaturka (wieża)|sygnaturka]] z przełomu [[XIX wiek|XIX]] i [[XX wiek]]u. Ściany zewnętrzne posiadają szkarpy. Wewnątrz, między nawą główną a bocznymi, umieszczone są arkady o ostrych łukach, sklepienia krzyżowo-żebrowe w stylu neogotyckim. Polichromia posiada motywy ornamentalno – figuralne, reprezentująca postsecesję, wykonana przez Władysława Drapiewskiego w [[1926]] roku.
Wyposażenie z początku XX w, wykonane w stylu neogotyckim.
* Obrazy w ołtarzu głównym z 1908 roku: ''Przemienienie Pańskie'', ''Wizja św. Franciszka'', ''Św. Rozalia''
* Organy z [[1894]] roku wykonane zostały przez firmę Blomberg i Syn z Warszawy.


{{SORTUJ:Wąsosz}}
{{SORTUJ:Wąsosz}}

Wersja z 14:06, 24 cze 2019

Kościół Przemienienia Pańskiego
w Wąsoszu
73 z dnia 27 lipca 1956
kościół parafialny
Ilustracja
Kościół parafialny pw. Przemienienia Pańskiego w Wąsoszu
Państwo

 Polska

Miejscowość

Wąsosz

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Przemienienia Pańskiego w Wąsoszu

Wezwanie

Przemienienia Pańskiego

Wspomnienie liturgiczne

6 sierpnia

Położenie na mapie gminy Wąsosz
Mapa konturowa gminy Wąsosz, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Przemienienia Pańskiegow Wąsoszu”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Przemienienia Pańskiegow Wąsoszu”
Położenie na mapie województwa podlaskiego
Mapa konturowa województwa podlaskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Przemienienia Pańskiegow Wąsoszu”
Położenie na mapie powiatu grajewskiego
Mapa konturowa powiatu grajewskiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Przemienienia Pańskiegow Wąsoszu”
Ziemia53°31′10″N 22°19′11″E/53,519444 22,319722

Kościół Przemienienia Pańskiego w Wąsoszurzymskokatolicki kościół parafialny z XVI wieku znajdujący się we wsi Wąsosz, dawnym mieście, przy ulicy Henryka Sienkiewicza.

Historia

Kościół został zbudowany w latach 1508-1534 z fundacji księdza proboszcza Andrzeja Noskowskiego, późniejszego biskupa płockiego. Świątynia kilkakrotnie była niszczona przez pożary, między innymi w 1710 i 1834. Około 1900 roku we wnętrzu zostały wykonane sklepienia oraz przebudowana została zakrystia. Po 1912 roku została dobudowana kruchta.

Architektura i wyposażenie

Dzwonnica przy kościele paraf. ok. 1915 r.

Jest to świątynia murowana w stylu późnogotyckim z trzema nawami, o układzie pseudobazyliki. Na kalenicy umieszczona jest sygnaturka z przełomu XIX i XX wieku. Ściany zewnętrzne posiadają szkarpy. Wewnątrz, między nawą główną a bocznymi, umieszczone są arkady o ostrych łukach, sklepienia krzyżowo-żebrowe w stylu neogotyckim. Polichromia posiada motywy ornamentalno – figuralne, reprezentująca postsecesję, wykonana przez Władysława Drapiewskiego w 1926 roku.

Wyposażenie z początku XX w, wykonane w stylu neogotyckim.

  • Obrazy w ołtarzu głównym z 1908 roku: Przemienienie Pańskie, Wizja św. Franciszka, Św. Rozalia
  • Organy z 1894 roku wykonane zostały przez firmę Blomberg i Syn z Warszawy.