Struś szaroskóry

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Struś szaroskóry
Struthio molybdophanes[1]
Reichenow, 1883
Struś szaroskóry
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ptaki
Podgromada Neornithes
Nadrząd paleognatyczne
Rząd strusie
Rodzina strusie
Rodzaj Struthio
Gatunek struś szaroskóry
Systematyka Systematyka w Wikispecies
Commons Multimedia w Wikimedia Commons

Struś szaroskóry, struś somalijski[2] (Struthio molybdophanes) – gatunek dużego, nielotnego ptaka z rodziny strusi (Struthionidae), wyodrębniony na podstawie testów hybrydyzacji DNA, wcześniej uznawany za podgatunek strusia czerwonoskóregoStruthio camelus molybdophanes.

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Struś szaroskóry występuje we wschodniej Afryce na północno-wschodnich terenach Etiopii i Kenii oraz w całej Somalii. Zasięg jego występowania odpowiada w przybliżeniu obszarowi znanemu jako Róg Afryki.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Choć struś szaroskóry jest ogólnie podobny do innych strusi, jego skóra na szyi i udach jest szaroniebieska (a nie różowawa, jak u Struthio camelus), dodatkowo u samców w okresie godowym staje się jasnoniebieska. Pióra ogona są białe, ale na szyi brak typowego białego pierścienia. Samice są nieco większe niż samce, a ich upierzenie jest bardziej brązowe niż u innych samic strusia. Wysokość od 200 do 240 cm.

Ochrona[edytuj | edytuj kod]

Raport IUCN z 2006 r. wskazuje, że w latach 1970–1980 struś szaroskóry powszechnie występował w środkowych i południowych regionach Somalii. Jednak na skutek politycznego rozpadu tego kraju i braku skutecznej ochrony dzikiej przyrody, zasięg jego występowania i liczebność populacji kurczą się progresywnie. Dodatkowo, w wyniku niekontrolowanych polowań dla mięsa, jaj i produktów leczniczych, gatunek ten staje przed ryzykiem wytępienia w Rogu Afryki.

Przypisy

  1. Struthio molybdophanes w: Integrated Taxonomic Information System (ang.)
  2. struś szaroskóry (Struthio molybdophanes) Reichenow, 1883 (pol.). Avibase. [dostęp 7 października 2009].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Freitag, Stephanie; & Robinson, Terence J.. Phylogeographic patterns in mitochondrial DNA of the Ostrich (Struthio camelus). (pdf). „The Auk”. 110 (3):, s. 614-622, 1993 (ang.). 
  2. Osman G. Amir. Wildlife trade in Somalia (pdf). „Wildlife Middle East News”. 4 (1), marzec 2007 (ang.).