Symeon (biskup twerski)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Święty
Symeon
Święty biskup połocki i twerski
Ilustracja
Biskup twerski Symeon błogosławi kniahinię Ksenię i jej syna Michała (Iluminowany zwód latopisarski(inne języki))
Data urodzenia

XIII w.

Data i miejsce śmierci

3 lutego 1289
Twer

Czczony przez

Patriarchat Moskiewski

Wspomnienie

3 lutego/16 lutego

Szczególne miejsca kultu

Białoruś

Symeon
ilustracja
Kraj działania

księstwa Rusi Kijowskiej: połockie i twerskie

Data urodzenia

XIII w.

Data śmierci

3 lutego 1289

biskup twerski
Okres sprawowania

1272–1289

biskup połocki
Okres sprawowania

do 1271

Wyznanie

prawosławie

Kościół

Patriarchat Konstantynopolitański

Chirotonia biskupia

XIII w.

Biskup Symeon konsekruje cerkiew Zbawiciela w Twerze

Symeon Połocki (zm. 3 lutego 1289 w Twerze) – siódmy[1] biskup połocki i pierwszy biskup eparchii twerskiej, święty prawosławny ziemi białoruskiej, należy do Soboru Świętych Białoruskich i Soboru Świętych Twerskich.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Przypisuje mu się pochodzenie z książęcego rodu połockich Rurykowiczów[1][2]. Pierwotnie był katedra biskupa znajdowała się w Połocku, ale najazdy litewskie i ingerowanie Litwinów w wewnętrzne sprawy ruskie oraz zamordowanie w 1263 r. księcia połockiego, nazywanego siostrzeńcem biskupa, skłoniły Symeona do przeniesienia się do Tweru, który leżał w tej samej eparchii.

W tym czasie miasto to jako swoją siedzibę obrał sobie książę Jarosław Jarosławowicz, który chętnie przyjął Symeona, a nowo utworzoną diecezję obdarzył wieloma nadaniami.

Latopis Nikonowski przedstawia Symeona jako znawcę Pisma Świętego, cnotliwego mędrca, który wstawiał się za skrzywdzonymi i nieustraszenie potępiał występki możnowładców[1].

Biskup troszczył się również bardzo o budowę i odbudowę kościołów, zwłaszcza po dwóch pożarach, które miały miejsce w Twerze.

Znana jest Instrukcja biskupa Tweru Symeona, zachowana w XVI-wiecznym odpisie. W tym zabytku literatury staroruskiej duchowny poucza księcia Konstantego Połockiego(inne języki), że dobry władce nie mianuje złego ciwuna i nie toleruje występków swojego urzędnika[1].

Biskup Symeon zmarł w spokoju 3 lutego 1289 roku[1][3]. Został pochowany w soborze Przemienienia Pańskiego w Twerze(inne języki)[2].

3 lutego 2016 roku decyzją Synodu Biskupów Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej został kanonizowany jako święty otoczony dotąd lokalnym nabożeństwem, a którego kult uznano w całym Kościele powszechnym[4]. Biskup Symeon Połocki czczony jest indywidualnie 16 lutego, a w Soborze Świętych Białoruskich – 25 czerwca, w Soborze Świętych Twerskich – 16 lipca[3].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]