Tennō-ji (Tokio)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Tennō-ji
天王寺
Ilustracja
Główny budynek świątyni i posąg Buddy
Państwo

 Japonia

Miejscowość

Tokio

Adres

7-14-8 Yanaka, Taito-ku, Tokio 110-0001, Japonia

Typ budynku

świątynia

Ukończenie budowy

1274

Położenie na mapie Tokio
Mapa konturowa Tokio, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Tennō-ji”
Położenie na mapie Japonii
Mapa konturowa Japonii, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Tennō-ji”
Położenie na mapie prefektury Tokio
Mapa konturowa prefektury Tokio, po prawej znajduje się punkt z opisem „Tennō-ji”
Ziemia35°43′36,12″N 139°46′16,68″E/35,726700 139,771300
Strona internetowa

Tennō-ji (jap. 天王寺) – świątynia buddyjska szkoły tendai w dzielnicy Yanaka w Tokio (okręg specjalny Taitō), w Japonii[1][a].

Opis[edytuj | edytuj kod]

Świątynia jest położona w rogu rozległego cmentarza Yanaka w otoczeniu przyrody. Jest jedną z najbardziej znanych, starych świątyń w Tokio. Staroświecki pawilon główny jest wzorowany na świątyni Jūrin-in w Nara. Z tyłu znajduje się Jōzen-dō (sala wykładowa) ukończona w 1998 roku oraz Kyaku-den (sala gościnna)[1].

Obiektami kultu są posągi Amidy Nyorai oraz Bishamontena jako jednego z Yanaka Shichi-fukujin (siedmiorga bogów szczęścia)[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Tennō-ji była pierwotnie świątynią sekty buddyzmu Nichirena. W późnym okresie Kamakura (1185/1192–1333) lokalny władca zbudował krytą strzechą chatę ku czci Nichirena, który zatrzymywał się tu w swoich podróżach[1].

W 1700 roku siogunat zezwolił na organizowanie loterii w celu utrzymania świątyni i wraz ze świątynią Ryūsen-ji (inaczej Meguro Fudō) i chramem Yushima Tenjin (Tenman-gū), zaliczono ją do jednego z trzech bogactw Edo[1].

Podczas wojny boshin (1868–1869), teren świątyni stał się obozem sił siogunatu biorących udział w bitwach z armią rządową[1].

Polityka nowego rządu Meiji polegająca na oddzieleniu shintō od buddyzmu spowodowała silny ruch antybuddyjski w całej Japonii. Mimo tego kolejni kapłani przywracali znaczenie świątyni i odbudowywali ją po zniszczeniach[1].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. W piśmiennictwie polskim dot. Japonii przyjęto słowo „chram” jako tłumaczenie jinja (shintō), a słowo „świątynia” – buddyjskiej tera (o-tera, -ji). Podobnie jest w innych językach, w tym w języku angielskim: jinja → „shrine”, tera → „temple”.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g 護国山尊重院 天王寺. Tendai Tokyo. [dostęp 2023-01-30]. (jap.).