Themos mayi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Themos mayi
Smith et Janzen, 2003
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

błonkoskrzydłe

Podrząd

rośliniarki

Nadrodzina

pilarzowe

Rodzina

obnażaczowate

Podrodzina

Dielocerinae

Rodzaj

Themos

Gatunek

Themos mayi

Themos mayigatunek błonkówki z rodziny obnażaczowatych i podrodziny Dielocerinae.

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Gatunek ten opisany został po raz pierwszy w 2003 roku przez Davida R. Smitha i Daniela H. Janzena na łamach „Journal of Hymenoptera Research”, na podstawie sześciu samic wyhodowanych z larw przedostatniego stadium, pozyskanych z okolic biologicznej stacji badawczej Cacao na terenie obszaru chronionego Guanacaste w Kostaryce. Większość materiału typowego, w tym holotyp pozyskano w 2000 roku, ale jeden z paratypów odłowiono w 1988 roku. Epitet gatunkowy nadano na cześć Philipa F. Maya, w uznaniu jego wsparcia dla stacji badawczej[1].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Samica osiąga od 11 do 12 mm długości ciała. Głowę ma żółtą z czarnymi czułkami i wierzchołkami żuwaczek. Długość czułków jest nieco większa od szerokości głowy. Stosunek odległości między oczami złożonymi mierzonej w dolnej części twarzy a długości tychże oczów wynosi 1:0,6. Z kolei stosunki odległości między od oka złożonego do tylnego przyoczka, między tylnymi przyoczkami i od tylnego przyoczka do tylnej krawędzi głowy mają się jak 9:5:9. Ubarwienie tułowia jest żółte. Przednie skrzydła są czarne w części nasadowej (do nasady komórki medialnej), czarne z żółtą przepaską w części wierzchołkowej oraz przezroczyste między tymi częściami. Przetchlinka jest żółta w nasadowych ⅔ i czarna w wierzchołkowej ⅓. Żyłki na części żółtej są żółte, a na części ciemnej czarne. Skrzydła tylne są przezroczyste z wyjątkiem czarnej nasadowej ⅓. Odnóża mają żółte uda, czarno-żółte golenie i czarne stopy z żółtą częścią wewnętrzną wierzchołkowego członu. Odwłok jest żółty z czarnym wierzchołkiem osłonki pokładełka. Osłonka ta jest krótka, szeroka, w widoku grzbietowym jednolitej szerokości i o tępym szczycie, a widoku bocznym o prostym wierzchołku[1].

Ekologia i występowanie[edytuj | edytuj kod]

Owad ten znany jest wyłącznie z obszaru chronionego Guanacaste w Kostaryce. Jest występującym najdalej na północy przedstawicielem neotropikalnego rodzaju Themos. Stwierdzono go na rzędnych między 1000 a 1400 m n.p.m.[1]

Jedyną znaną rośliną żywicielską larw tego gatunku jest Meliosma idiopoda z rodziny sabiowatych[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d David R. Smith, Daniel H. Janzen. Food Plants and Life Histories of Sawflies of the Family Argidae (Hymenoptera) in Costa Rica, with Descriptions of Two New Species. „Journal of Hymenoptera Research”. 12 (1), s. 193-208, 2003.