Transoksania

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Transoksania Ma Wara'un-Nahr (arab.: ما وراء النهر) / Farārood (farsi: فرارود) / tur. Maverannehir – rzadko już używana nazwa części Azji Środkowej, odpowiadającej w przybliżeniu dzisiejszemu Uzbekistanowi, Tadżykistanowi oraz południowo-zachodniemu Kazachstanowi. Geograficznie oznacza region pomiędzy rzekami Amu-daria oraz Syr-daria. Dzisiaj tym terminem zwykle oznacza się dany obszar w VIII wieku n.e. lub jeszcze kilka wieków później. W eposie Szahname napisanym przez poetę Ferdousiego, Transoksania jest ojczyzną irańskich koczowników, a rzeka Oksus jest granicą między Iranem a Turanem.

Transoksania i tereny przyległe

Region był jedną z satrapii dynastii Achemenidów perskich pod nazwą Sogdiana. Nazwa Transoxiana jednak pochodzi z łaciny i oznacza "Za rzeką Oxus", jak po grecku nazywała się Amu-daria. Arabskie mā wara` an-nahr - "to co za rzeką", stanowi jeszcze inną nazwę kraju.

Ojczyzna Tamerlana[edytuj | edytuj kod]

Tu w połowie XIV wieku (ok. 1336 roku) przyszedł na świat Timur Leng z plemienia Barłasów, znany później jako Tamerlan, wielki strateg i zdobywca ogromnych połaci Azji Środkowej i Bliskiego Wschodu. Tutaj właśnie zaczynał on swoją zawrotną karierę wojskową i polityczną, zostając emirem Mawarannahru[1].

Przypisy

  1. Rafał Ciastoń. Starcie mocarzy pod Ankarą 1402. „Mówią Wieki”. Lipiec 2008. nr 07/08 (583). s. 45. 

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]