Trinitron

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Trinitronznak towarowy należący do firmy Sony oraz marka kineskopów w telewizorach i monitorach tej firmy.

Technologia produkcji została opracowana przez specjalistów z firmy Sony w latach sześćdziesiątych XX wieku. Pierwsze odbiorniki telewizyjne ze znakiem Trinitron wprowadzono na rynek w październiku 1968. Pierwotne zastosowanie technologii miało miejsce w produkowanych przez firmę telewizorach, a wraz z rozwojem rynku komputerów osobistych w latach osiemdziesiątych XX wieku dostosowano ją również do monitorów komputerowych.

Uproszczony opis budowy[edytuj | edytuj kod]

W Trinitronach luminofor jest nakładany na ekran w formie pionowych pasków, zamiast małych punktów jak w konwencjonalnych kineskopach. Natomiast maska kineskopu posiada podłużne pionowe nacięcia w miejsce otworów. Nieprzeźroczysta część matrycy zajmuje mniejszą powierzchnię, co powoduje, że wyświetlany obraz odznacza się większą jasnością i kontrastem. Jednakże maska, która jest zbudowana z setek delikatnych włókien utrzymywana jest w całości przy pomocy jednego lub dwóch poziomych włókien rozciągających się przez całą szerokość ekranu. Poziome włókna pełnią funkcję tłumienia drgań, a ponadto zabezpieczają maskę przed zmianami rozmiarów na skutek rozgrzewania się podczas pracy. Pewną wadą jest to, że mogły być widoczny jako cienka pozioma linia, jednak tylko w przypadku wyświetlania jasnego i jednolitego tła. Dodatkowo włókna umieszczane były zawsze poza środkową częścią obrazu - poniżej lub dodatkowo powyżej w dużych ekranach. Liczba widocznych linii jest zależna od przekątnej ekranu. Dla ekranów telewizyjnych do 21 cali widoczna jest jedna linia, dla większych dwie. W przypadku kineskopów do monitorów, dwa włókna poziome włókna montowano w ekranach o przekątnej od 17 cali.

Najważniejszymi zaletami kineskopów Trinitron jest kształt ekranu zbliżony do wycinka walca lub zupełnie płaski oraz redukcja zmian rozmiaru maski pod wpływem ciepła, a także zwiększenie jasności ekranu przy niezmienionej mocy dostarczanej do urządzenia.

Pod koniec lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku wygasł patent na produkcję kineskopów w technologii Trinitron. Od tej pory inne firmy mogły projektować swoje produkty w tej technice bez zezwolenia koncernu Sony. Jednakże w dalszym ciągu oczywiście nie mogły używać marki Trinitron. W efekcie koncern Mitsubishi wytwarzał w tej technologii kineskopy pod nazwą DiamondTron, a kineskopy PerfectFlat firmy ViewSonic były adaptacją rozwiązania Mitsubishi.

Główną różnicą pomiędzy produktami firmy Sony a pozostałymi jest liczba dział elektronowych. Kineskopy Sony wyposażone są w trzy działa elektronowe po jednym dla każdego z kolorów składowych, natomiast wyrób Mitsubishi posiada jedno wspólne działo dla wszystkich barw.

Firma Sony była również producentem telewizorów marki Black Trinitron oraz Wega.

Aktualnie technologia kineskopowa została wyparta przez wyświetlacze LCD i plazmowe.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]