Tswana

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Tswana
Liczebność ogółem
4,5 - 5,3 mln
Regiony zamieszkania
 Republika Południowej Afryki
3,9 mln
 Botswana
1,4 mln
Języki
Język tswana
Główne religie
Chrześcijaństwo
Pokrewne grupy etniczne
Bantu

Tswana - nazwa plemienia zamieszkującego tereny południowej Afryki. Plemię to posługuje się własnym językiem a także posiada osobne dziedzictwo kulturowe. Lud Tswana zamieszkuje głównie tereny Botswany (90% ludności kraju) a także północne tereny RPA. Populacja plemienia Tswana waha się od 4,5 mln do ponad 5,3 miliona.

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Plemię Tswana jako większość społeczeństwa funkcjonuje na terenie Botswany gdzie przynależność do tego ludu deklaruje ponad 1,4 miliona z ponad 1,6 miliona obywateli tego kraju. Język tswana jest urzędowym językiem tego kraju a plemię stanowi większość w siedmiu z ośmiu prowincji kraju.

Na terenie Botswany zamieszkują także pod plemiona związane z ludem Tswana. Do największych plemion zalicza się m.in. ludy:

  • Bamangwato
  • Balete

Największa społeczność plemienia występuje jednak w RPA. W kraju tym zamieszkuje około 3,9 miliona ludzi którzy deklarują swoją przynależność do plemienia Tswana. Podobnie jak ma to miejsce w Botswanie, także w RPA występują pod plemiona identyfikujące się z ludem Tswana.