UNIT

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
UNIT
Język roboczy angielski
Siedziba Szwajcaria Genewa, Szwajcaria
Walia Snowdon, Walia
Anglia Londyn, Anglia
Stany Zjednoczone Nowy Jork, USA
Członkowie kapitan Mike Yates
sierżant John Benton
Doktor
dr Elizabeth Shaw
Jo Grant
Sarah Jane Smith
porucznik Harry Sullivan
generał brygady Winifred Bambera
dr Martha Jones
pułkownik A. Mace
generał Sanchez
kapitan Erisa Magambo
Kate Stewart
Brygadier Sir Alistair Lethbridge-Stewart
Utworzenie 1968
Oficjalna strona organizacji

UNIT (UNified Intelligence Taskforce, wcześniej United Nations Intelligence Taskforce) (pol. Zjednoczona jednostka wywiadowcza do zadań specjalnych, wcześniej Jednostka wywiadowcza Narodów Zjednoczonych do zadań specjalnych) – fikcyjna organizacja militarna, związana z brytyjskim serialem science fiction pt. Doktor Who oraz jego spin-offamiPrzygody Sary Jane oraz Torchwood. Organizacja ta działa pod opieką Organizacji Narodów Zjednoczonych, a jej głównym celem jest badanie nadprzyrodzonych zjawisk oraz ochrona Ziemi przed pozaziemskimi zagrożeniami. Motto organizacji brzmi: Jakiekolwiek zagrożenie. Gdziekolwiek. Ochrona ludzkości bez względu na to jak daleko będziemy musieli się posunąć[1].

W serialu Doktor Who kilkoro członków personelu organizacji, m.in. Brygadier Lethbridge-Stewart, Sara Jane Smith, Jo Grant oraz dr Martha Jones, odgrywało istotną rolę w serialu, stało się bliskimi współpracownikami Doktora czy też towarzyszyło mu w jego podróżach przez czas i przestrzeń.

Po wznowieniu serialu w 2005 roku producent wykonawczy Russell T Davies ogłosił że ONZ nie chce być kojarzona z tą fikcyjną organizacją, więc dotychczasowe rozwinięcie akronimu nie mogło być dłużej używane, choć sam skrótowiec mógł się pojawiać tak długo jak nie podawano pełnej nazwy organizacji[2]. W 2008 roku ogłoszono zmianę nazwy organizacji na UNified Intelligence Taskforce[3]. Na ekranie, nowa nazwa po raz pierwszy została wspomniana w odcinku Manewr sontariański.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Doktor po raz pierwszy dowiaduje się o istnieniu organizacji w historii pt. The Invasion (1968), gdzie po raz drugi spotyka się z Lethbridge-Stewartem i świeżo utworzona organizacja musi zmierzyć się z atakiem Cybermanów. Po regeneracji Doktora, on postanawia wejść do UNIT-u by bronić Ziemie przed Autonami. Organizacja przydziela mu dr. Liz Shaw. Doktor postanawia później by zostać w organizacji. Towarzyszka Doktora, Liz Shaw zazwyczaj pomagała Doktorowi na ziemi, nigdy nie podróżowała TARDIS-em, przez co często nie jest zaliczana jako towarzysz. Trzeci Doktor do kolejnej regeneracji pomagał UNIT-owi. Czwarty Doktor również na początku współpracował z organizacją, lecz to przerwało rozstanie z Sarą Jane Smith. Później organizacja poszła swoją drogą, a Doktor swoją. Piąty Doktor dwa razy ma styczność z Brigadierem Lethbridge-Stewart, w: Mawdryn Undead i The Five Doctors, mimo to UNIT nie jest lub jest tylko chwilowo pokazany. Całkowicie organizację można zobaczyć dopiero u Siódmego Doktora w historii Battlefield. Jest to również ostatnia historia Brigadiera Lethbridge-Stewart w serialu Doktor Who (późnej pojawia się raz w Przygody Sary Jane). W odcinkach od 2005 roku UNIT pojawia się głównie w erze Dziesiątego Doktora. Wtedy można zauważyć różnicę pomiędzy zarządzaniem organizacji, wcześniej organizacją zarządzał Brigadier Lethbridge-Stewart i była uchylna dla Doktora, w nowych odcinkach organizacją zarządza Colonel A. Mace i organizacja nie chce się słuchać doradzeń Doktora. Jedenasty Doktor w UNIT-cie jest pokazany w The Power of Three i Dzień Doktora. Motyw organizacji jest pokazany w kontynuacjach Doktora WhoPrzygodach Sary Jane i Torchwood.

Członkowie[edytuj | edytuj kod]

Już drugie wcielenie Doktora miał styczności z UNIT-em, jednak mimo wszystko to Trzeci Doktor jest najbardziej utożsamiany z organizacją. Trzeci Doktor właśnie dzięki UNIT-u poznał dwie swoje towarzyszki – Liz Shaw i Jo Grant. Sara Jane Smith, ostatnia towarzyszka trzeciego wcielenia Doktora, również była członkinią UNIT-u, dzięki Doktorowi. Doktor podczas swojego uczestnictwa w organizacji poznał wielu jego członków, w tym m.in. Brigadiera Lethbridge-Stewart, Mike Yatersa czy Sergeant Benton, których nieoficjalnie uważa się za towarzyszy Doktora. Po regeneracji w UNIT-cie Doktor poznał swojego kolejnego towarzysza – Harry'ego Sullivana, lecz to był ostatni towarzysz Doktora, który należał do UNIT-u w klasycznej wersji Doktora Who. W nowej wersji serialu uczestnictwem w UNIT-cie wyróżniał się Dziesiąty Doktor, a jedynym towarzyszem, który należał do organizacji była Martha Jones. Do UNIT-u należała też córka generała brygady Lethbridge-Stewarta, Kate Stewart.

Historie, w których UNIT jest pokazany[edytuj | edytuj kod]

Rok Sezon Historia
1968 5 The Web of Fear[mc 1]
6 The Invasion
1970 7 Spearhead from Space
Doctor Who and the Silurians
The Ambassadors of Death
Inferno
1971 8 The Ambassadors of Death
The Mind of Evil
The Claws of Axos
Colony in Space[mc 2]
The Dæmons
1972 9 Day of the Daleks
The Mutants[mc 2]
The Time Monster
1972-1973 10 The Three Doctors
1973 The Green Death
1973-1974 11 The Time Warrior[mc 2]
1974 Invasion of the Dinosaurs
Planet of the Spiders
1974-1975 12 Robot
1975 13 Terror of the Zygons
The Android Invasion
1976 The Seeds of Doom
1983 20 Mawdryn Undead[mc 1]
Specjalne The Five Doctors[mc 2]
1989 26 Battlefield
1993 Specjalne Dimensions in Time[mc 1]
2005 1 Aliens of London[mc 2]
World War Three[mc 2]
Specjalne The Christmas Invasion
2007 3 The Sound of Drums
Last of the Time Lords
2008 4 The Sontaran Statagem
The Poison Sky
Turn Left
The Stolen Earth
Journey's End[mc 2]
2009 Specjalne Planet of the Dead
2009-2010 The End of Time[mc 2]
2012 7 The Power of Three
2013 The Bells of Saint John[mc 2]
Specjalne The Day of the Doctor
  1. 1,0 1,1 1,2 W odcinkach The Web of Fear, Mawdryn Undead i Dimensions in Time nie jest ukazany UNIT, ale jest wątek opowiadający o nim
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 2,8 Wątek mówiący o UNIT-cie jest odstawiony na bok

Przygody Sary Jane[edytuj | edytuj kod]

Rok Sezon Oryginalny tytuł odcinka Polski tytuł odcinka
2008 2 Enemy of the Bane Wróg Bane'ów
2010 4 Death of the Doctor Śmierć Doktora

Torchwood[edytuj | edytuj kod]

Rok Sezon Oryginalny tytuł odcinka Polski tytuł odcinka
2008 2 Fragments
2009 3: Dzieci Ziemi Day One Dzień pierwszy
Day Two Dzień drugi
Day Three Dzień trzeci
Day Four Dzień czwarty
Day Five Dzień piąty

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. oficjalna strona UNIT (ang.). [dostęp 23 grudnia 2013].
  2. Doctor Who Magazine #360 (kwiecień 2005)
  3. Russell T Davies. Calling UNIT!. „SFX”, kwiecień 2008.