Wiesław Świderski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wiesław Świderski
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

12 maja 1952
Katowice

Data i miejsce śmierci

3 kwietnia 2020
Tychy

Instrumenty

wiolonczela, organy

Zawód

wiolonczelista, organista, aranżer i kompozytor

Powiązania

Filharmonia Zabrzańska, Przemienienie (zespół)

Odznaczenia
Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”

Wiesław Świderski (ur. 12 maja 1952 w Katowicach, zm. 3 kwietnia 2020 w Tychach) – polski wiolonczelista, organista, pedagog, kompozytor i aranżer[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Wiesław Świderski był absolwentem Państwowej Szkoły Muzycznej im. M. Karłowicza w Katowicach. Uczył się tam gry na wiolonczeli w klasie Konstantego Bożyka. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie Bernarda Poloka.

Pracował jako muzyk w Filharmonii Śląskiej i Orkiestrze Radia Katowice, przez 25 lat był wiolonczelistą Filharmonii Zabrzańskiej. Grał też w zespołach kameralnych. Było nauczycielem w Państwowej Szkole Muzycznej im. M. Karłowicza w Katowicach i szkołach muzycznych w Bielsku-Białej, Rudzie Śląskiej i Jaworznie. W wielu kościołach pracował jako organista, m.in. w Parafii Najświętszych Imion Jezusa i Maryi w Katowicach[2].

W 1983 stworzył chrześcijański młodzieżowy zespół wokalno-instrumentalny Przemienienie. Wystąpił z nim ponad 1,3 tysięcy razy, grając w Polsce i za granicą, m.in. w Norwegii, Szwecji, Niemczech, na Ukrainie, we Włoszech i Francji. Z Przemienieniem wystąpił kilkukrotnie dla papieża Jana Pawła II[1].

W latach 1993-1995 współorganizował chrześcijański festiwal „Gaude Fest” w Ustroniu. Poprowadził grającą na tym festiwalu orkiestrę i dokonał z nią nagrań dla radia i telewizji. Na potrzeby tej imprezy stworzył też wiele muzycznych opracowań i aranżacji.

Jest autorem w sumie ponad 3 tysięcy kompozycji i opracowań muzycznych[3]. Opracował m.in. Taniec góralski z baletu Harnasie Karola Szymanowskiego[4].

W 1996 roku współtworzył musical Album rodzinny Erwina Respondka wyprodukowanym przez Antenę Górnośląską. Opracowywał utwory muzyczne dla Stołecznej Estrady, Królewskiej Orkiestry Symfonicznej w Wilanowie, Kwartetu Śląskiego, kwintetu dętego NOSPR, Orkiestry Aukso, Orkiestry Zdrojowej w Krynicy i Filharmonii Zabrzańskiej. Współpracował m.in. z Wiesławem Ochmanem, Małgorzatą Walewską, Iwoną Hossą, Adamem Zdunikowskim, Zbigniewem Wodeckim, Rayem Wilsonem znanym z zespołu Genesis[3].

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Otrzymał wiele nagród i wyróżnień m.in.: Srebrną Odznakę "Zasłużony dla województwa śląskiego", Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2015) oraz Nagrodę Prezydenta Miasta Zabrze w Dziedzinie Kultury[3]. Pośmiertnie w 2020 roku został również odznaczony Wyróżnieniem im św. Kamila[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Instytut Gość Media, Zmarł Wiesław Świderski, twórca zespołu Przemienienie [online], katowice.gosc.pl, 4 kwietnia 2020 [dostęp 2021-04-14].
  2. Instytut Gość Media, Zmarł Wiesław Świderski [online], Instytut Gość Media, 3 kwietnia 2020 [dostęp 2021-04-14] [zarchiwizowane z adresu 2021-04-14].
  3. a b c Filharmonia Zabrzańska – Instytucja Kultury Miasta Zabrze [online], www.facebook.com [dostęp 2021-04-14] (pol.).
  4. Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, 43. Dni Muzyki Karola Szymanowskiego [online], Stowarzyszenie Autorów ZAiKS [dostęp 2021-04-14].
  5. l (ilustr.), W Zabrzu wręczono wyróżnienia im. Św. Kamila – Zabrze informacje [online], zabrze.com.pl [dostęp 2021-04-16].