Pomoc:Pytania nowicjuszy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Skrót: WP:PN

FAQ – najczęstsze pytania

Ambox blue question.svg O Wikipedii   User icon 2.svg Konto użytkownika     Gnome-colors-alacarte.svg Edytowanie   Orange copyleft.svg Prawa autorskie   FlaggedRevs-2-1.svg Akceptowanie zmian   X-office-document.svg Ilustracje (pliki)   Applications-system.svg Problemy techniczne  Postaraj się sformułować precyzyjne pytanie. Pytania niekulturalne i eksperymenty edycyjne będą kasowane.
Nie udzielamy porad fachowych i nie odrabiamy cudzych prac domowych.

Zadaj nowe pytanie

Archiwum: część 1, część 2

Polemika[edytuj | edytuj kod]

W jaki sposób można podjąć polemikę z autorem wpisu?

Najlepiej napisać mu wiadomość na jego stronie dyskusji. Klikasz w zakładkę Historia i autorzy i masz wylistowanych autorów kolejnych edycji. Przy nich jest link do dyskusji, tam klikasz "Nowy temat" lub znaczek + w zależności od tego, jaki masz wybrany interfejs wikipedyjny. Pamiętaj tylko o dwóch rzeczach: wikietykiecie i podpisie - wystarczy, że wstawisz cztery tyldy ~~~~, a podpis zostanie dodany automatycznie. Einsbor (dyskusja) 15:48, 9 kwi 2014 (CEST)

Przejrzana/ oczekująca na przejrzenie?[edytuj | edytuj kod]

1. Edytowałem sobie Program Operacyjny Inteligentny Rozwój 2014-2020. W historii hasła moja edycja jest na niebiesko (czyli przejrzana? dlaczego?). W moich edycjach jest bardziej prawidłowo "brak wersji przejrzanej" - nie mam jakichś uprawnień, by moje wersje były przejrzane - dziura w systemie?.

2. Edycja tego samego hasła z 10:48, 6 lut 2014‎, wstawienie obrazka - nigdzie go w rządowych dokumentach nie spotkałem. Zadzwoniłem do autora znaku użytego w tym rysunku (swoją drogą dlaczego w wiki nie ma hasła Artur Gosiewski? trochę wstyd...) - czy coś wie, że logo z lat 2007-13 będzie używane do "innowacyjnego rozwoju" - nic nie wie. Czy powinienem to wywalić, biorąc pod uwagę, że nie mogę się skontaktować z osobą, która ten rysunek wstawiła, bo ten redaktor nie ma swojej strony i zweryfikować, skąd ten rysunek został wzięty? Mam na to wielką ochotę, biorąc pod uwagę linki wstawione do prywatnych firm konsultingowych, jako "źródeł danych" przez tę samą redaktorkę... Trochę się krępuję - może ktoś bardziej wtajemniczony w niuanse wiki zasad to wywali?


Pjl (dyskusja) 21:39, 9 kwi 2014 (CEST)

1. Nie wiem o jaki niebieski chodzi, hasło jest nieprzejrzane, zatem teoretycznie nie powinien się niebieski pojawiać. Może masz na myśli zaznaczenie do porównania wersji?
2. Hasła Artur Gosiewski nie ma, bo go nikt nie napisał, Wikipedia jest tworzona przez wolontariuszy w ich czasie wolnym, a nie przez zespół redakcyjny. Rysunek ma opis Praca własna. Jak to się ma do oficjalnych dokumentów i symboli - nie wiem. Sama zaś redaktorka była wielokrotnie proszona o rzetelność, której brakowało. Spróbuj napisać do niej na jej stronie dyskusji. Pzdr! Einsbor (dyskusja) 21:48, 9 kwi 2014 (CEST)

Do przejrzenia[edytuj | edytuj kod]

Dzień dobry. Pewien wandal masowo wycofywał edycje Bukaja. Ja przywróciłem część jego wersji. Jednym z artykułów, w którym do tego doszło był Amber (wydawnictwo). Nie wiem, czy w obecnej formie można go oznaczyć jako przejrzany. Nie jestem pewien. Proszę o ocenę. Wikipedystka Monia-Zjawa napisała do mnie w dyskusji, a ja na wydawnictwach się nie znam. Pozdrawiam Skrzeczk (dyskusja) 14:30, 10 kwi 2014 (CEST)

Nowe hasło.[edytuj | edytuj kod]

Witam.

Chciałem zapytać czy można zamieścić tablice odchyłek otworów i wałków? Nie chodzi tyle o definicje, a bardziej tablice.

Pozdrawiam.

Chyba raczej w Wikiźródłach, o ile takie tablice (jak np. ta) nie podpadają pod chronione prawem autorskim bazy danych. Jeśli podpadają (nie są dokumentami urzędowymi lub nie są w domenie publicznej), to trzeba by na podstawie danych skonstruować twórczo (nie w sensie kreowania danych, ale sposobu prezentacji danych) nową bazę. Zobacz tutaj i dopytaj w tym miejscu. Kłaniam się, Sławek Borewicz (dyskusja) 19:01, 11 kwi 2014 (CEST)

obserwowanie kategorii[edytuj | edytuj kod]

czy jest jakaś metoda na to żeby obserwować daną kategorię w taki sposób aby wyświetlić zawarte w niej nowe podkategorie i strony? jest mi to potrzebne bo dodaję wielkopolskie zabytki opisane na wikipedii do osm po kolei wg list artykułów w poszczególnych kategoriach, kiedy jednak skończę a będą się w nich pojawiać nowe strony ciężko będzie je wyłapać "na oko" Tomasz w (dyskusja) 16:36, 11 kwi 2014 (CEST)

Trochę trzeba pokombinować, ale się da z użyciem CatScana. W wynikach na dole masz najnowsze artykuły (sortowanie po ID strony). Wybrane są artykuły edytowane (a więc też tworzone) po 10.01.2014. Datę można zmieniać w polu „Ostatnia zmiana”. Przy okazji wykluczyłem wyszukiwanie po biografiach, bo miałbyś pochowanych na zabytkowych cmentarzach. Kłaniam się, Sławek Borewicz (dyskusja) 19:37, 11 kwi 2014 (CEST)