Pomoc:Pytania nowicjuszy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Skrót: WP:PN

Dla czytelników Pierwsze kroki Edytowanie
Załóż konto Testuj wiki Interfejs Przewodnicy FAQ
O Wikipedii Konto użytkownika Edytowanie Prawa autorskie Akceptowanie zmian Multimedia Technikalia


Postaraj się sformułować precyzyjne pytanie. Pytania niekulturalne i eksperymenty będą kasowane. Nie udzielamy porad fachowych i nie odrabiamy prac domowych.

Archiwum: część 1, część 2

Znaki diakrytyczne[edytuj | edytuj kod]

Czy w DEFAULTSORT używamy znaków diakrytycznych?

Tak, jak najbardziej, możemy np. w biogramie Jadwiżka Bęcwałówna napisać {{DEFAULTSORT|Bęcwałówna, Jadwiżka}}. Tar Lócesilion|queta! 17:29, 11 paź 2014 (CEST)
  • Niech będzie dopowiedziane, że kilka lat temu nie można było znaków diakrytycznych używać, były bowiem umieszczane na końcu i wspomniana Bęcwałówna wylądowałaby za Bzykowską. Ciacho5 (dyskusja) 15:35, 15 paź 2014 (CEST)

a dlaczego tylko bardzo zdolni???[edytuj | edytuj kod]

A dlaczego fundacja preferuje tylko wybitnie uzdolnionych młodych ludzi?, czy mniej uzdolnieni to gorsza kategoria ludzi w rozumieniu "Fundacji"?...to materiał na współczesnych niewolników?. Pomagać należy słabszym, bo zdolni dają sobie radę, albo znajdą sposób gdzie porady zasięgnąć. Zapominacie o słowach "ostatni będą pierwszymi". Tomek.

To nie jest pytanie do wikipedystów. Marek Mazurkiewicz (dyskusja) 17:41, 14 paź 2014 (CEST)

DLACZEGO JASIEK NIE POTRAFI POMOC ZAKLETYM WESELNIKOM?[edytuj | edytuj kod]

DLACZEGO JASIEK NIE POTRAFI POMOC ZAKLETYM WESELNIKOM?

  • To niestety nie jest rodzaj pytania, na które tu odpowiadamy. :) Emptywords (dyskusja) 10:41, 15 paź 2014 (CEST)

umieszczanie treści[edytuj | edytuj kod]

witam, jak najszybciej (jest może jakiś manual etc.) nauczyć się wprowadzania tekstów ze wszystkimi niezbędnymi odnośnikami etc. żeby uwiarygodnić treści? skąd wiedzieć (bez metod prób i błędów na podstawie dość skomplikowanego przewodnika dla wikipedystów) jak je przyporządkować, jak je oznaczać (czasami jest to oznaczenie cyfrowe, czasem aktywny wyraz/ wyrażenie. Jak i gdzie liki zewnętrzne wstawiać?

z góry dziękuję za pomoc pozdrowienia, e.

Zasady umieszczania wartości kontraktów-zamówień pojazdów kolejowych[edytuj | edytuj kod]

W dniu dzisiejszym w haśle Pesa Link podałem wartość kontraktu, zawartego między kolejami DB a firmą Pesa. Wpis ten został usunięty przez redaktora Therud z uzasadnieniem, że "przyjęliśmy taki zwyczaj". Na pytanie, czyj to zwyczaj i gdzie został sformułowany w wikizasadach, odpowiedzi nie uzyskałem. Po ponownym dokonaniu edycji w przytoczonym haśle - tym razem z podaniem źródła - inny redaktor Muri również dokonał rewertu, ponownie bez przytoczenia zasady, którą miał naruszyć przytoczony przeze mnie wpis.

Ponieważ i od tego redaktora nie uzyskałem wystarczających wyjaśnień - a jestem formalistą - to proszę albo o upomnienie ww. redaktorów, aby nie stosowali zasad będących ich nieujawnionym wytworem, albo też o potwierdzenie, że:

  • zasady niepisane są uważane w polskiej wikipedii za obowiązujące
  • Wikipedia jest elitarnym klubem, w którym nie obowiązuje elementarny szacunek dla wszystkich użytkowników nakazujący przedstawiać im jasne, czytelne i powszechnie dostępne zasady edytowania.
  • wpisy niezarejestrowanych użytkowników mogą być dowolnie usuwane, a uzyskiwanie konsensusu w drodze dyskusji tego rodzaju użytkowników nie dotyczy, cyt. z dyskusji z Muri "Generalnie nie dyskutuję z niezarejestrowanymi użytkownikami".

Jeżeli faktycznie w polskiej wikipedii grono znajomych sobie kolegów-redaktorów może arbitralnie decydować co ma się w niej znaleźć, a co nie, to proszę o potwierdzenie tego faktu. Nie ma co angażować się w projekt, w którym zdanym się jest na łaskę i niełaskę osobników preferujących niemerytoryczne kryteria oceny. Szczegóły sporu w dyskusjach mojej oraz użytkowników Therud i Muri. Pozdrawiam 213.192.80.182 (dyskusja) 18:45, 17 paź 2014 (CEST)

  • Poprawiłem linki, żeby wspominani wikipedyści zauważyli ten wątek. @Therud, @Muri, odpiszcie. Z pozycji administratora porządkującego takie sprawy mogę napisać tyle, że faktycznie zdarzają się zasady obowiązujące w danych dziedzinach, np. w dziedzinie tolkienowskiej piszemy konsekwentnie „elfowie”, nie „elfy”. Takie rzeczy nie są nigdzie napisane, wynikają ze stanu faktycznego, a gdyby spisać je wszystkie, rzetelny formalizm i łatwość dodawania treści przeszedłby w trudną do opanowania biurokrację i labirynt. Zamiast spisywania ustalamy konsensus (zasadniczo głosy czytelników są przynajmniej brane pod uwagę) i się go trzymamy. Myślę, że to właśnie Therud i Muri mogli wytłumaczyć i nie byłoby szkodliwego wrażenia, że użytkownicy zarejestrowani są gorzej traktowani. Tar Lócesilion|queta! 19:09, 17 paź 2014 (CEST)
    Ze swojej strony dodam, że nie znam ustaleń projektów kolejowych zbyt dobrze, natomiast nie widzę nic złego w podawaniu tej wartości kontraktu, skoro jest poparta jakimś źródłem. Zdecydowanie przydałaby się dyskusja między zainteresowanymi. Emptywords (dyskusja) 19:34, 17 paź 2014 (CEST)
  • Chciałbym dodać że zawsze ubolewam gdy coś jest anulowane bez możliwości odwołania się do zasad, zaleceń lub chociażby dyskusji. @Tar Lócesilion tak przy okazji to jakiś czas temu zastanawiałem się czy elfowie czy elfy i dlaczego więc gdybyśmy mieli to w zaleceniach uważam że byłoby lepiej. A co do wątku to podawanie wartości kontraktów, o ile są źródła jak najbardziej popieram. Marek Mazurkiewicz (dyskusja) 22:08, 19 paź 2014 (CEST)

czy można odebrać nagrode w tyczynie lusisie[edytuj | edytuj kod]

prosze o pomoc

tu odpowiadamy tylko na pytania dotyczące edytowania Wikipedii. Tickmark icon.svgT Załatwione masti <dyskusja> 11:59, 18 paź 2014 (CEST)

ewangelia[edytuj | edytuj kod]

według kogo była ewangelia 19.10.2014r

Czytamy nagłówki stron, na których zadajemy pytania. Tar Lócesilion|queta! 19:19, 19 paź 2014 (CEST)