Pomoc:Pytania nowicjuszy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Skrót: WP:PN

Dla czytelników Pierwsze kroki Edytowanie
Załóż konto Testuj wiki Interfejs Przewodnicy FAQ
O Wikipedii Konto użytkownika Edytowanie Prawa autorskie Akceptowanie zmian Multimedia Technikalia


Na tej stronie wikipedyści odpowiadają na pytania dotyczące edytowania i działania Wikipedii. Postaraj się sformułować precyzyjne pytanie. Pytania niekulturalne i eksperymenty będą kasowane. Nie udzielamy porad fachowych i nie odrabiamy prac domowych.

Archiwum: część 1, część 2

Zasady umieszczania wartości kontraktów-zamówień pojazdów kolejowych[edytuj | edytuj kod]

W dniu dzisiejszym w haśle Pesa Link podałem wartość kontraktu, zawartego między kolejami DB a firmą Pesa. Wpis ten został usunięty przez redaktora Therud z uzasadnieniem, że "przyjęliśmy taki zwyczaj". Na pytanie, czyj to zwyczaj i gdzie został sformułowany w wikizasadach, odpowiedzi nie uzyskałem. Po ponownym dokonaniu edycji w przytoczonym haśle - tym razem z podaniem źródła - inny redaktor Muri również dokonał rewertu, ponownie bez przytoczenia zasady, którą miał naruszyć przytoczony przeze mnie wpis.

Ponieważ i od tego redaktora nie uzyskałem wystarczających wyjaśnień - a jestem formalistą - to proszę albo o upomnienie ww. redaktorów, aby nie stosowali zasad będących ich nieujawnionym wytworem, albo też o potwierdzenie, że:

 • zasady niepisane są uważane w polskiej wikipedii za obowiązujące
 • Wikipedia jest elitarnym klubem, w którym nie obowiązuje elementarny szacunek dla wszystkich użytkowników nakazujący przedstawiać im jasne, czytelne i powszechnie dostępne zasady edytowania.
 • wpisy niezarejestrowanych użytkowników mogą być dowolnie usuwane, a uzyskiwanie konsensusu w drodze dyskusji tego rodzaju użytkowników nie dotyczy, cyt. z dyskusji z Muri "Generalnie nie dyskutuję z niezarejestrowanymi użytkownikami".

Jeżeli faktycznie w polskiej wikipedii grono znajomych sobie kolegów-redaktorów może arbitralnie decydować co ma się w niej znaleźć, a co nie, to proszę o potwierdzenie tego faktu. Nie ma co angażować się w projekt, w którym zdanym się jest na łaskę i niełaskę osobników preferujących niemerytoryczne kryteria oceny. Szczegóły sporu w dyskusjach mojej oraz użytkowników Therud i Muri. Pozdrawiam 213.192.80.182 (dyskusja) 18:45, 17 paź 2014 (CEST)

 • Poprawiłem linki, żeby wspominani wikipedyści zauważyli ten wątek. @Therud, @Muri, odpiszcie. Z pozycji administratora porządkującego takie sprawy mogę napisać tyle, że faktycznie zdarzają się zasady obowiązujące w danych dziedzinach, np. w dziedzinie tolkienowskiej piszemy konsekwentnie „elfowie”, nie „elfy”. Takie rzeczy nie są nigdzie napisane, wynikają ze stanu faktycznego, a gdyby spisać je wszystkie, rzetelny formalizm i łatwość dodawania treści przeszedłby w trudną do opanowania biurokrację i labirynt. Zamiast spisywania ustalamy konsensus (zasadniczo głosy czytelników są przynajmniej brane pod uwagę) i się go trzymamy. Myślę, że to właśnie Therud i Muri mogli wytłumaczyć i nie byłoby szkodliwego wrażenia, że użytkownicy zarejestrowani są gorzej traktowani. Tar Lócesilion|queta! 19:09, 17 paź 2014 (CEST)
  Ze swojej strony dodam, że nie znam ustaleń projektów kolejowych zbyt dobrze, natomiast nie widzę nic złego w podawaniu tej wartości kontraktu, skoro jest poparta jakimś źródłem. Zdecydowanie przydałaby się dyskusja między zainteresowanymi. Emptywords (dyskusja) 19:34, 17 paź 2014 (CEST)
 • Chciałbym dodać że zawsze ubolewam gdy coś jest anulowane bez możliwości odwołania się do zasad, zaleceń lub chociażby dyskusji. @Tar Lócesilion tak przy okazji to jakiś czas temu zastanawiałem się czy elfowie czy elfy i dlaczego więc gdybyśmy mieli to w zaleceniach uważam że byłoby lepiej. A co do wątku to podawanie wartości kontraktów, o ile są źródła jak najbardziej popieram. Marek Mazurkiewicz (dyskusja) 22:08, 19 paź 2014 (CEST)
 • Witam! Problem ustalenia jednoznacznych zasad jakie informacje "są warte" umieszczenia w haśle dotyczącym taboru kolejowego ciągle wraca jak bumerang. Nie udało ustalić się sztywnych ram, ponieważ informacje istotne w jednym kontekście zakrawają o spam w innym i nie da się moim zdaniem postawić uniwersalnych granic dla wszystkich haseł. Rozbudowując hasła, m.in. z użytkownikami Therud i Muri, wielokrotnie dochodziłem do momentu, że dalsze rozbudowywanie haseł nie poprawiało ich wartości, a jedynie obniżało przystępność dla przeciętnego użytkownika. Przykładem niech będzie umieszczanie w sekcjach o eksploatacji wszystkich tras, na których pojawił się dany typ taboru. Takich informacji nie dało się zebrać w sposób kompletny (brak źródeł) i nic nie wnosiły. Obecnie wpisujemy tylko te, które są subiektywnie istotne - zastosowanie na trasie szczególnej dla danego typu taboru lub zakup/modernizacja do obsługi konkretnej linii (w takim przypadku zwykle sztywno określonej w dokumentacji dofinansowania unijnego). W prawie każdym artykule z tematyki kolejowej znajdą się edycje arbitralnie usuwane przez redaktorów jako nieistotne. Pozornie przeczy to zasadom wikipedii, jednak hasła które pozostają dłużej bez opieki stają się przez serię takich edycji niespójne i chaotyczne.
Z samymi wartościami kontraktów też sprawa nie jest prosta - w cenie często zawarte jest utrzymanie pojazdów, bądź równolegle dostarczany sprzęt, np. części zamienne, a w przypadku Twistów dla Częstochowy m.in. tokarka podtorowa, więc nie ma prostego przełożenia na wartość samego taboru. W przypadku konkretnej edycji, od której zaczęła się ta dyskusja zgadzam się z motywami działania redaktorów Therud i Muri. Informacja o "możliwym maksymalnym koszcie zamówienia 470 pojazdów od 1 do 3 członów i ich ewentualnym 10 letnim utrzymaniu" nie pozwala nawet oszacować wartości pojedynczego pojazdu i porównać z taborem innego rodzaju, ale jest istotna z punktu widzenia rozwoju producenta i właśnie w artykule Pojazdy Szynowe Pesa Bydgoszcz jest umieszczona od dłuższego czasu. Nie mniej jednak nie chciałbym, aby wyżej opisana przeze mnie polityka wikipedii kolejowej zniechęcała nowych użytkowników. Zachęcam do dyskusji w sprawach wątpliwych w ramach Wikiprojekt:Transport szynowy --Jjajjo (dyskusja) 23:09, 24 paź 2014 (CEST)

czy można odebrać nagrode w tyczynie lusisie[edytuj | edytuj kod]

prosze o pomoc

tu odpowiadamy tylko na pytania dotyczące edytowania Wikipedii. Tickmark icon.svgT Załatwione masti <dyskusja> 11:59, 18 paź 2014 (CEST)

ewangelia[edytuj | edytuj kod]

według kogo była ewangelia 19.10.2014r

Czytamy nagłówki stron, na których zadajemy pytania. Tar Lócesilion|queta! 19:19, 19 paź 2014 (CEST)

Fatamorgana[edytuj | edytuj kod]

Co jest przyczyną miraży optycznych zwanych fatamorganą?

Zachęcam do samodzielnego poszukania w Wikipedii. Doctore→∞ 15:02, 21 paź 2014 (CEST)

eeee!!![edytuj | edytuj kod]

Dlaczego nie piszen jak karmić mastify angielskie

 • No niestety, nie można mieć wszystkiego. W razie faktycznych pytań zw. z edytowaniem Wikipedii - zapraszamy ponownie :) Emptywords (dyskusja) 19:00, 22 paź 2014 (CEST)

Mobilne edycje[edytuj | edytuj kod]

Wpis jest zgłoszeniem, którego nie wiem gdzie zgłosić. Piszę spod IP dla anonimowości. Otórz w trakcie edycji mobilnych, w wersji mobilnej jak i standardowej, macie od dawna problemy techniczne. Pierwsze - w wersji standardowej pole edycji nie przewija się do końca do dołu. Np. w Deja Vu Beyonce zacina się przy sekcji "wydanie". Owszem można edytować w wersji mobilnej, ale niekoniecznie chcę właśnie sekcjami. Drugie - gdy sekcja (lub artykuł) jest długa tekst wcale nie daje się edytować. Zwyczajnie, naciskam klawiaturę, a litery nie pojawiają się. Dotyczy wersji i standardowej, i (!) mobilnej. Poza tym w urządzeniu niekomputerowym często zamiast linku, który chcę, otwiera się inny. Często (nie zawsze) na historię strony muszę iść przez pole edycji, gdyż link historia nie łapie. Nie jet to kwestia precyzji. Jeśli przypomnę sobie jakiś inny dokuczliwy problem, dam znać. 212.180.231.134 (dyskusja) 23:00, 23 paź 2014 (CEST)

Dzięki za zgłoszenie. Przywołam naszego technomaga, niech on się wypowie: @Matma Rex: zerknij, proszę! tufor (dyskusja) 20:40, 24 paź 2014 (CEST)
 • Dotyczy też meta - kiedyś musiałem prosić kogoś o przeniesienie mojego głosu w głosowaniu innego usera. Było dużo innych głosów, a nie miałem czasu czekać na komputer. Inny IP, ale pisze zgłaszający. 212.180.147.130 (dyskusja) 20:45, 24 paź 2014 (CEST)
 • Drogi zgłaszający, naszym programistom bardzo przyda się parę informacji technicznych. Czy możesz, proszę, napisać coś więcej o urządzeniu mobilnym, z którego korzystasz (jaki to system operacyjny, jaka aplikacja była używana do przeglądania/edytowania Wikipedii). --WTM (dyskusja) 21:58, 24 paź 2014 (CEST)

kojaka jest slowianska nazwa konstantynopola?[edytuj | edytuj kod]

Jaka jest słowiańska nazwa konstantynopola?

Ta strona służy zadawaniu pytań związanych z Wikipedią i jej edytowaniem. Nie jest to Ask Yahoo. Einsbor (dyskusja) 02:58, 24 paź 2014 (CEST)