Pomoc:Pytania nowicjuszy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Skrót: WP:PN

Dla czytelników Pierwsze kroki Edytowanie
Załóż konto Testuj wiki Interfejs Przewodnicy FAQ
O Wikipedii Konto użytkownika Edytowanie Prawa autorskie Akceptowanie zmian Multimedia Technikalia


Postaraj się sformułować precyzyjne pytanie. Pytania niekulturalne i eksperymenty będą kasowane. Nie udzielamy porad fachowych i nie odrabiamy prac domowych.

Archiwum: część 1, część 2

Prometeusz[edytuj | edytuj kod]

Wątek założony przed: 21:03, 25 wrz 2014 (CET)

Prometeusz-gr. przewidujący, w mitologi greckiej tytan, syn Japeta, opiekun ludzi, skradł bogom święty ogień i podarował go ludziom, oszukał zakłannych bogów podstepnie podsuwając im gorszą część ofiarnego byka, został skazany na okrótne męczarnie

@Kaamyk a jakie jest pytanie? Marek Mazurkiewicz (dyskusja) 21:40, 25 wrz 2014 (CEST)

Dzieci[edytuj | edytuj kod]

Dzieńdobry. Czy dzieci mogą dodawać różne dyskusje w serwisie wikipedii?

Tak, mogą. Muszą tylko pamiętać, do czego służy dyskutowanie w Wikipedii. Na Pomoc:Strona dyskusji jest napisane, że „Wikipedia nie jest forum dyskusyjnym. Strony dyskusyjne przypisane do artykułów powinny służyć wyłącznie do wyjaśniania kontrowersji związanych z edycją danego artykułu. Umieszczanie tekstów propozycji zmian, a także wszelkie komentarze, sugestie i uwagi, o ile dotyczą tekstu dyskutowanego artykułu, są tu jak najbardziej na miejscu.” Tar Lócesilion|queta! 11:31, 27 wrz 2014 (CEST)

Jak dodać artykuł anonimowo(Boz logowania się)?[edytuj | edytuj kod]

Hj. Jak mogę dodać artykuł bez logowania się?

Wpisz jego nazwę w wyszukiwarkę Wikipedii, kliknij na czerwony link i pisz. Tar Lócesilion|queta! 15:07, 27 wrz 2014 (CEST)

Jak mogę dodać linki w dyskusji?[edytuj | edytuj kod]

Nie wiem, jak się dodaje linki w dyskusji...

W dyskusji stosujemy znaczniki kodu źródłowego, opisane w Pomoc:Formatowanie tekstu. Tar Lócesilion|queta! 15:07, 27 wrz 2014 (CEST)

Sortowanie osób według nazwisk[edytuj | edytuj kod]

Witam! Jak wyczytałem w jednym z tekstów pomocy, na listach Kategorii osoby powinny być sortowane według nazwisk, a nie wg imion. Tymczasem widzę, że w Kategorii Polscy żeglarze jakkolwiek większość osób jest posortowana według nazwisk, to jednak niektóre osoby są umieszczone pod literą odpowiadającą początkowi imienia, a nie nazwiska.

Przykładowo, Wacław Liskiewicz i Witold Zakrzewski (żeglarz) zostali umieszczeni pod literą W, a nie pod literą odpowiadającą pierwszej literze ich nazwiska . Usiłowałem znaleźć jakiś parametr, który decyduje takim, a nie innym o sposobie zakwalifikowania danej osoby do odpowiedniej litery, ale nie znalazłem. Czy mogę prosić o wyjaśnienie tego problemu?

--Chris M (dyskusja) 01:49, 28 wrz 2014 (CEST)

Reguluje to {{DEFAULTSORT}}. Spójrz do artykułów, które wymieniłeś, i zobacz, co zmieniłem. Swoją drogą, pojedynczy enter nie przenosi tekstu do następnego akapitu, daje to podwójny enter. Twoja wypowiedź wyświetliła się w dwóch akapitach i dopiero w kodzie widzę, że wstawiłeś więcej enterów. Tar Lócesilion|queta! 02:10, 28 wrz 2014 (CEST)

przechowalnia beztlenowa[edytuj | edytuj kod]

witam nie mogę znaleźć tematu przechowalnia beztlenowa czy można coś z tym zrobić?

Można. Konkretnie możesz napisać artykuł na ten temat (jeśli nie wiesz jak, tam możesz się dowiedzieć) albo dopisać do tej listy: Wikipedia:Propozycje tematów - może kogoś natchnie, ale uprzedzam, że może to długo potrwać. Marek Mazurkiewicz (dyskusja) 17:48, 29 wrz 2014 (CEST) ps a tak przy okazji to czy próbowałeś szukać odpowiedzi na naszych stronach pomocy? Jeżeli tak, to gdzie się spodziewałeś odpowiedzi? Marek Mazurkiewicz (dyskusja) 17:51, 29 wrz 2014 (CEST)
dr. poprawki w odpowiedzi Tar Lócesilion|queta! 19:09, 29 wrz 2014 (CEST)

pytanie[edytuj | edytuj kod]

Jak dodać hasło

Proponuję wpisanie PEŁNEJ nazwy planowanego hasła w wyszukiwarce Wikipedii. Wtedy pojawi się strona z wynikami wyszukiwania (np. Irkuck Sucha Góra z czerwonym linkiem do szukanego artykułu. Po kliknięciu ukazuje nam się okno edycji nowego artykułu. Mario58 -- Skrobnij zdanko 23:02, 29 wrz 2014 (CEST)
Zachęcam do założenia konta Pomoc:Logowanie. Marek Mazurkiewicz (dyskusja) 23:22, 29 wrz 2014 (CEST)
Zajrzyj na stronę, którą niedawno popełniłem: O tworzeniu haseł. Gdybyś miał(a) jakieś pytania lub uwagi, napisz na mojej stronie dyskusji. Postaram się wytłumaczyć wątpliwości. Z ukłonami, Sławek Borewicz (dyskusja) 01:23, 30 wrz 2014 (CEST)

podatek.[edytuj | edytuj kod]

Co mogę odpisac od podatku a co od dochodu?

  • Tutaj można się podeprzeć odpowiednią wiedzą za 2013 r., broszury za 2014 zostaną opublikowane na początku 2014 r., zasadniczo jednak niewiele się zmieni. Emptywords (dyskusja) 10:29, 30 wrz 2014 (CEST)

bratu usunięto wczoraj jelito cienkie[edytuj | edytuj kod]

dzień dobry brat walczy teraz o życie a ja myślę co dalej zostawili mu 5cm.jelita cienkiego jak będzie wyglądało jego życie czy będzie mógłkiedys normalnie jeść

  • Niestety nie jest to portal medyczny i na tego typu pytania, tym bardziej bez odpowiedniego rozpoznania, nikt tutaj nie odpowie. Na pewno odpowiednią osobą dla tego typu pytań będzie lekarz prowadzący sprawę. Możemy jedynie życzyć zdrowia i powodzenia. Emptywords (dyskusja) 10:32, 30 wrz 2014 (CEST)