Zofia Witkowska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zofia Witkowska
Data i miejsce urodzenia

4 kwietnia 1948
Rogaszyce

Posłanka IX kadencji Sejmu PRL
Okres

od 13 października 1985
do 3 czerwca 1989

Przynależność polityczna

Polska Zjednoczona Partia Robotnicza

Odznaczenia
Złoty Krzyż Zasługi Brązowy Krzyż Zasługi Srebrny Medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa” Medal Komisji Edukacji Narodowej Odznaka „Za Zasługi dla Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych” Odznaka „Za Zasługi w Rozwoju Województwa Poznańskiego” Odznaka honorowa „Za zasługi dla województwa wielkopolskiego”

Zofia Witkowska z domu Duszczyk[1] (ur. 4 kwietnia 1948 w Rogaszycach) – polska polityk, samorządowiec, posłanka na Sejm PRL IX kadencji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Uzyskała wykształcenie średnie. W 1964 była telefonistką w Ostrzeszowskim Przedsiębiorstwie Przemysłu Terenowego, a od 1964 do 2000 pracowała w Fabryce Urządzeń Mechanicznych „Ponar-Ostrzesów” w Ostrzeszowie jako referentka, a następnie kierownik ds. gospodarki materiałowej. Była też zatrudniona w urzędzie gminy w Ostrzeszowie jako inspektor ds. obrony cywilnej. W 1967 wstąpiła do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. W 1985 uzyskała mandat posłanki na Sejm PRL IX kadencji w okręgu Kalisz. Zasiadała w Komisji Administracji, Spraw Wewnętrznych i Wymiaru Sprawiedliwości oraz w Komisji Edukacji Narodowej i Młodzieży.

Jest działaczką związkową i przewodniczącą zakładowego koła Ligi Kobiet Polskich, wiceprezesem (wcześniej była prezesem) stowarzyszenia sportowego Crossy Ostrzeszowskie oraz wiceprezesem stowarzyszenia Bezpieczny Powiat. Należy do Sojuszu Lewicy Demokratycznej. W wyborach parlamentarnych w 2001 bez powodzenia kandydowała do Sejmu z listy SLD-UP. Była przewodniczącą rady powiatu ostrzeszowskiego I kadencji (1999–2002), następnie wybierana na radną powiatu w każdych kolejnych wyborach. W latach 2002–2006 i 2010–2014 pełniła urząd wicestarosty ostrzeszowskiego, ponownie objęła go w 2018; od 2014 do 2018 także zasiadała w zarządzie powiatu. W wyborach parlamentarnych w 2011 ponownie bezskutecznie startowała do Sejmu.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Córka Stanisława i Władysławy[1]. Zofia Witkowska ma męża Jana oraz troje dzieci: Andrzeja, Agnieszkę i Tomasza[2].

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]