Przejdź do zawartości

Grand Theft Auto IV: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
m Przywrócono przedostatnią wersję, jej autor to 83.26.222.115. Autor wycofanej edycji to 83.16.93.50.
Anulowanie wersji nr 15192899 autora Elfhelm
Linia 128: Linia 128:


== Wersja PC ==
== Wersja PC ==
[[6 sierpnia]] [[2008]] Sam Houser z Rockstar Games potwierdził oficjalnie GTA IV w wersji na PC <ref>http://ir.take2games.com/ReleaseDetail.cfm?ReleaseID=326627</ref>. Wersja ta ukazała się [[2 grudnia]] [[2008]] w Ameryce i [[3 grudnia]] [[2008]] w Europie. Gra w wersji PC ma ulepszony, względem wersji konsolowych, tryb gry wieloosobowej oraz podkręcony silnik graficzny,{{Fakt|data=2008-09}} dzięki czemu działa w rozdzielczości nawet do 2560x1600.{{Fakt|data=2008-09}} Twórcy przypisali również GTA IV PC usługę Games for Windows Live, co oznacza, że w sieci mogą rywalizować ze sobą posiadacze dwóch platform: PC i X360.
[[6 sierpnia]] [[2008]] Sam Houser z Rockstar Games potwierdził oficjalnie GTA IV w wersji na PC <ref>http://ir.take2games.com/ReleaseDetail.cfm?ReleaseID=326627</ref>. Wersja ta ukazała się [[2 grudnia]] [[2008]] w Ameryce i [[3 grudnia]] [[2008]] w Europie. Gra w wersji PC ma ulepszony, względem wersji konsolowych, tryb gry wieloosobowej oraz podkręcony silnik graficzny,{{Fakt|data=2008-09}} dzięki czemu działa w rozdzielczości nawet do 2560x1600.{{Fakt|data=2008-09}} Twórcy przypisali również GTA IV PC usługę Games for Windows Live, co oznacza, że w sieci mogą rywalizować ze sobą posiadacze dwóch platform: PC i X360, jednocześnie blokuje to możliwość rozgrywki wieloosobowej mieszkańcom Polski, jako że usługa Games for Windows Live jest w Polsce niedostępna. <ref>http://www.gamesforwindows.com/en-GB/Live/Pages/CountrieswithLIVEService.aspx</ref>


== Wymagania Sprzętowe na PC<ref>[http://gta4pc.pl/index.php?id =102 Wymagania GTA 4 PC]</ref>==
== Wymagania Sprzętowe na PC<ref>[http://gta4pc.pl/index.php?id =102 Wymagania GTA 4 PC]</ref>==

Wersja z 18:56, 16 gru 2008

Szablon:CVG infobox Grand Theft Auto IV (GTA IV) – dziewiąta część serii gier Grand Theft Auto, produkowana przez Rockstar Games. Gra została wydana 29 kwietnia 2008 roku na konsole PlayStation 3 i Xbox 360[1]. GTA IV pierwotnie na PC miała zostać wydana 18 listopada w USA i 21 listopada w Europie. Jednak serwis IGN poinformował o przełożeniu wydania wersji PC na 2 grudnia, z powodu opóźnień w produkcji. Do czasu konferencji prasowej na w 2006 roku było wiadome jedynie, że Grand Theft Auto IV będzie dostępne na konsolę PlayStation 3, a Rockstar zaoferuje dodatkową zawartość wersji Xbox 360[2]. Po konferencji prasowej właściciel Rockstar Games, Take-Two Interactive, oświadczył, że Grand Theft Auto IV będzie równocześnie dostępne na konsole PlayStation 3, Xbox 360. Po kilku miesiącach od wydania, oświadczono o pojawieniu się gry na PC w listopadzie 2008 roku.

GTA IV działa na autorskim silniku RAGE[3].

Według ogólnoeuropejskiego systemu klasyfikacji gier PEGI, gra została sklasyfikowana jako tylko dla graczy pełnoletnich. Wśród rzeczy, na które mogą się natknąć gracze, wymieniane są:

  • wulgarny język
  • narkotyki
  • przemoc[4]

ESRB przypisało grze klasę "M" ("Mature", ang. dojrzały), co oznacza, że każdy, kto ukończył 17 lat, będzie mógł nabyć grę[5]. Natomiast brytyjska organizacja BBFC słynąca z tego, że wielu tytułów nie dopuszcza do sprzedaży (np. Manhunt 2) przyznała tytułowi znaczek "od 18 lat"[6].

Gra stała się inspiracją dla tajlandzkiego mordercy taksówkarza. Przez psychologów jest określana jako szkodliwa.[7].

Fabuła

Głównym bohaterem gry jest Niko Bellic. Jest on weteranem wojennym pochodzącym z Serbii, który przyjeżdża do Ameryki po listach, które otrzymał od swojego kuzyna, Romana. Roman w korespondencji napisał, że jest bogaty, jednak w rzeczywistości jest zadłużony na tysiące dolarów a jego firma taksówkarska bankrutuje.

Roman staje się pierwszym zleceniodawcą protagonisty i powoli zapoznaje go z lokalną siatką przestępców. Rzecz jasna w miarę sukcesywnego zaliczania kolejnych etapów zabawy lista potencjalnych pracodawców wydłuża się. Można się z nimi kontaktować zarówno osobiście, jak i za pośrednictwem telefonu komórkowego (za jego pomocą uruchamiamy również tryb multiplayer). Istotne jest, że akcja rozwija się w zależności od podejmowanych decyzji i kolejności wykonywania otrzymanych zadań. Pozwala to graczowi wpływać na bieg aktualnych zdarzeń oraz zachęca go do ponownego rozpoczęcia zabawy.

Wykonując konkretną misję należy najpierw przebrnąć przez labirynt poszczególnych ulic, aby dotrzeć do ostatecznego celu, zaznaczonego na mapie miasta. Trasę pokonuje się pieszo, słynnymi żółtymi taksówkami, bądź zdobytym (czyt. skradzionym) pojazdem, wśród których znajdują się m.in. motocykle oraz samochody ciężarowe bądź osobowe. Tradycyjnie w czasie jazdy ma się sposobność słuchania wybranej przez siebie stacji radiowej, emitującej licencjonowane kawałki. Jedną z zaimplementowanych rozgłośni prowadzi Lazlow, znany z wcześniejszych odsłon serii. Po dotarciu na wyznaczone miejsce niejednokrotnie trzeba zmierzyć się z licznymi oponentami – w tym celu można skorzystać z zaoferowanego arsenału broni (m.in. pistolety i różnego rodzaju karabiny).

Postacie

Szablon:Spoiler

Rodzina Bellic

  • Nikolai Bellic - główny bohater gry..
  • Roman Bellic – kuzyn Niko. Ma 31 lat i bankrutującą firmę taksówkarską w Liberty City. Niko może u niego zamówić taksówkę za darmo. Czasami bywa niecierpliwy i głośny, poza tym łatwo go nastraszyć, często panikuje. Roman jest uzależniony od hazardu. Jest chłopakiem Mallorie.
  • Milicja Bellic - matka Niko i ciotka Romana, która utrzymuje kontakt ze swoim synem poprzez e-mail.

Rodzina McReary

  • Francis McReary – skorumpowany glina. W przeszłości chciał być księdzem, lecz przez oszustwa i kradzież pieniędzy z ofiary został wyrzucony z seminarium. Nie lubi swojego brata Derricka. Poza tym jest bratem Patricka, Geralda i Kate.
  • Patrick 'Packie' McRearyIrlandczyk, brat Francisa, Derricka, Kate i Geralda. Najmłodszy z braci McRaery. Członek gangu "Irish Mob". Nałogowy narkoman.
  • Gerald 'Gerry' McReary – Lider "Irish Mob". Ma problemy z lokalnymi organami ścigania w związku ze swoją działalnością. Współpracuje z rodziną Pegorino, która ma swoje terytorium w Alderney. Irish Mob za opłatą od Rodziny Pegorino pomaga im dostać się do Komisji 5 Rodzin. Robią to poprzez niszczenie interesów jednej z pięciu rodzin "Ancelotti".
  • Kate McReary – jedyna siostra w rodzeństwie z Rodziny McReary. Packie mówi, że jest również jedyną 'normalną'. Niko poznaje ją i otrzymuje prośbę od Packiego, by spotykał się z nią, żeby miała parę rozrywek. Jest osobą głęboko wierzącą. W jednej z dwóch zakończeń gry ginie z rąk Jimmy'ego Pegorino.
  • Derrick McReary – po wielu latach Derrick wrócił z Irlandii. Najstarszy z braci McReary. Ma burzliwy kontakt z Francisem, który go nienawidzi. Derrick ma również problemy alkoholowe. W przeszłości miał dwóch przyjaciół: Bucky'ego Sligo i Aidena O'Malleya. Prawdopodobnie doniósł na nich policji, by uniknąć więzienia. Bucky groził zabójstwem Derricka i reszty rodziny McReary, zaś O'Malley zaczął informować policję o przeszłości Derricka.
  • Maureen McReary – matka wcześniej opisanych McReary'ów. Starała się utrzymać rodzinę w całości. Francis opuścił dom kiedy wstąpił do policji. Kiedy Gerald pierwszy raz poszedł do więzienia była zdruzgotana. Jest to typowa mama gotująca obiad dla rodziny w niedzielę i zabierająca dzieci do kościoła.

Mafia rodziny Pegorino

  • Jimmy Pegorino – Don Rodziny Pegorino. Stara się doprowadzić ją do Komisji 5 Rodzin. Jest bardzo nerwowym mężczyzną, w podeszłym wieku.
  • Phil Bell – współpracownik rodziny Pegorino, lojalny. W 90% jest Irlandczykiem. Przynosi zyski, lecz przez jego pochodzenie psuty jest respekt mafii.
  • Ray Boccino – właściciel włoskiej restauracji. Niko nazywa go szczurem podczas rozmowy z Philem Bellem. Don Rodziny uważa, iż zbyt interesuje się sobą, by dojść wysoko.

Rosjanie

  • Mikhaił Faustin – rosyjski Mafioso. Ma własny klub "Perestroika". Jest osobą nerwową. Często pociąga za spust. Zabity w pierwszej części gry przez Niko w ramach pułapki Dimitrija na niego.
  • Dimitrij Rascalov – prawnik, prawa ręka Mikhaiła Faustina. Dimitrij często okazuje się zdrajcą i stara się przechytrzyć swoich 'przyjaciół' i partnerów. Uważa na swój własny tyłek i potrafi nawet wystawić najlepszego przyjaciela, by uniknąć kłopotów. W wyniku jego planu zabicia Mikhaiła przez Niko, jego kontakty z głównym bohaterem ulegają nagłemu pogorszeniu. Często szantażuje Niko używając do tego Romana. Współpracuje z Rayem Bulgarinem, zna również Floriana.
  • Vladimir Glebov – alkoholik, mieszka w Hove Beach na wyspie Broker & Dukes. Posiada własny bar – "Comrade's". Roman Bellic jest mu winny dużą kwotę pieniędzy i póki ten zwleka ze spłatą, Niko spełnia jego różne zachcianki. Poza tym podrywa Mallorie, co bardzo się nie podoba Niko, a Roman przez to ma doła.

Reszta

  • Mallorie – dziewczyna Romana Bellica. Pochodzi z Bohan i zna parę osób między innymi Elizabetę Torres i Manny'ego Escuella.
  • Michelle - na początku gry przyjaciółka Mallorie i Romana oraz dziewczyna Niko. Później okazuje się ona być policjantką o imieniu Karen, która musiała przedostać się do świata przestępczego kosztem przyjaciół i głównego bohatera. Od tamtego czasu nie jest specjalnie lubiana przez Niko. Poza tym załatwia ona jemu pracę u Agenta United Liberty Paper.
  • Elizabeta Torres – jest dilerką narkotyków w Bohanie. Zdaje sobie jednak sprawę z wszelkich powikłań za tym idących. Nieco nerwowa.
  • Brucie Kibbutz – entuzjasta siłowni, pozer. Niko po pierwszym wyścigu zostaje jego przyjacielem. Właściciel zakładu tuningowego "Brucie's Exclusive Autos". Brucie jest miłośnikiem różnych pojazdów. Niko często zabiera Kibbutza i jego dwie dziewczyny na przejażdżki śmigłowcem lub motorówką. Poza tym czasami używa tekstów charakterystycznych dla fandomu Furry.
  • Dwayne Forge – kilka lat temu był jednym z największych dilerów narkotyków w Liberty City. Kiedy trafił do więzienia jego dziewczyna i osoba, która na niego doniosła zostali parą, a banda Latynoskich Gangsterów przejęła jego klub "The Triangle" w Bohan. Często się kłóciz Playboyem X. Prawdopodobnie pochodzi z Dubaju.
  • Manny Escuela – Kiedyś gangster, teraz instruktor tańca. Próbuje pomóc innym gangsterom.
  • Bledar MorinaAlbański imigrant, szantażysta.
  • Bryce Dawkins – polityk z Liberty City, obejmujący stanowisko zastępcy burmistrza. Stawia naciski na walory rodzinne.
  • Little Jacob – diler broni z Dukes. Dobry przyjaciel Romana i Niko.
  • Playboy X – ma kilka biznesów, w tym klub striptizerski w Bohan i posiadłość w Algonquin. Naciągacz i oszust.
  • Agent United Liberty Paper (U.L.C. Agent) – jest on jednym z członków organizacji rządowych nie ujawniający swojego imienia. Nie ma polskiego odpowiednika, lecz działa podobnie do FBI jedynie mniej otwarcie. Również pochodzi z Europy, prawdopodobnie również z Serbii.[8] Poznajemy go przez Michelle i dostajemy parę zadań od niego. W nagrodę pomaga Niko znaleźć osobę, którą szukał od 10 lat - Darko Brevicia.
  • Florian - przyjaciel Niko, z którym działał na wojnie. Homoseksualista, który jest z Bryce'em. Poza tym prawdopodobnie podkochuje się w Niko, co widać poprzez jego akcje typu najpierw wołanie o pomoc,a potem urządzanie pikniku. Zna się z Dimitrijem. Mieszka na zachodnich stronach Algonquinu.
  • Kiki Jenkins – prawniczka. Może zostać dziewczyną Niko po randkowaniu z lovemeet.net. Jej nick to "Lawchick". Kiki jest osobą troszkę naiwną, jednak woli nazywać siebie "idealistką". Nie należy do osób biednych. Uważa, iż świat jest nie fair i chce pomóc osobom potrzebującym. Kiki czasem wspomina do Niko o jego "Tanich dziw***h". Ma 32 lata.
  • Carmen – pielęgniarka. Niko może ją poznać poprzez lovemeet.net. Jej nick to "Sobohoe". Carmen mówi o sobie w trzeciej osobie liczby pojedynczej. Stara się zrobić z siebie gwiazdę i często narzeka na swoją pracę. Jest to raczej głośna dziewczyna, która lubi imprezować. Ma 22 lata.
  • Aleksandra Chilton - Niko może ją poznać poprzez craplist.net. Jej nick to "Liberated Women" .Ma własny blog, który po każdej randce z Niko uzupełnia! Ma 29 lat.
  • Krystyna - Polka, która dzwoni w godzinach popołudniowych do radiostacji Vladivostok FM i mówi, że uwielbia tę radiostację, zazwyczaj jest to przed utworem Olega Kvasha "Zelenoglazoe Taksi" (Club Remix).

Szablon:Endspoiler

Stacje Radiowe (Soundtrack)

Trailery

  • Things Will Be Different – to pierwszy trailer promujący grę. Pojawił się 29 marca 2007 na oficjalnej stronie gry. Można na nim zobaczyć, że Liberty City to tak naprawdę odpowiednik Nowego Jorku. Zostały tu pokazane miejsca, które w dużym stopniu odwzorowują te prawdziwe znajdujące się w Nowym Jorku (np. Statua Wolności czy też plac Times Square).
  • Looking For That Special Someone – kolejny, drugi już zwiastun został zaprezentowany 28 czerwca 2007. Jest to trailer, który ukazuje o wiele więcej szczegółów w stosunku do jego poprzednika.
  • Move Up, Ladies, trzeci filmik udostępniony 6 grudnia 2007 i jest najdłuższym z wszystkich czterech trailerów.
  • Good Lord, What Are You Doing? aka Everyone's a Rat – czwarty, a zarazem ostatni trailer zadebiutował na oficjalnej stronie gry 27 marca 2008.
  • Piąty, niezapowiedziany trailer o nazwie Grand Theft Auto IV Official Trailer 5. Został opublikowany 26 kwietnia 2008 i trwa 1:05. Oprócz nowych scen, są w nim również te ze starych trailerów. Muzyka w tle filmiku to Vagabond (Liberty City Mix) grupy Greenskeepers.

Tryby multiplayer

  • Deathmatch – w tym trybie używa się jakiejkolwiek taktyki, by zabić swoich oponentów. Liberty City ograniczone jest do pewnego obszaru by gra była nieco szybsza.[9] Wygrywa ten, kto jako pierwszy zbierze określoną ilość pieniędzy lub będzie miał najwięcej po upływie czasu.
  • Team Deathmatch – gracze pracują w grupach (od 2 do 8), by obrabować przeciwników z ich pieniędzy. Aby zwyciężyć należy uzbierać jak największą ilość gotówki z zabitych wrogów.
  • Team Mafiya Work – gracz jest członkiem załogi wykonującej zlecenia dla mafii (np. eskorta czy kradzież samochodów). Musi pracować w grupie, by zdążyć wykonać zadanie przed upływem wyznaczonego czasu. Każde wykonane zadanie będzie wpływało na zysk drużyny. Ta, która uzbiera największą ilość pieniędzy wygrywa.
  • Mafiya Work – informację o czekającej gracza robocie przekazuje graczowi boss Petrovic przez telefon. Podobnie jak w trybie dla drużyn zadania są różne. Jedne polegają na odebraniu rekruta z firmy, wyeliminowaniu "celu", bądź odszukaniu go.
  • Team Car Jack City – kolejna gra o pieniądze, tym razem jako członek grupy musisz kraść pojawiające się na mapie samochody. Otrzymujemy za nie pieniędze. Ich ilość zależy od stanu, w którym zostanie przywieziony wóz. Wyjątkiem są samochody wyładowane narkotykami, te nie zależnie od stanu będą premiowały załogę dodatkową liczbą gotówki.
  • Cops N Crooks – gra drużynowa (tu tylko 2), w której "Crooks" muszą przetransportować swego Szefa w bezpieczne miejsce, gdy "Coopsi" starają się go dopaść. Dla utrudnienia "Boss" będzie zaznaczony celownikiem, tak by nie mógł schować się przed policjantami. Jest również inny tryb o nazwie "One for All", gdzie nie ma Szefa, a aby zwyciężyć trzeba zabić wszystkich "Crooksów" zanim Ci dotrą do swego wozu.
  • Turf War – ostatni z ujawnionych trybów, polega na zdobyciu jak największej ilości baz w przeciągu wyznaczonego czasu (jak poprzednio 2 drużyny). Im więcej graczy będzie przejmowało dany punkt, tym szybciej im się to uda. Liczba miejsc przejętych przez drużynę wpływa na ilość gotówki dostarczanej na jej konto. Ponownie wygrywa ta załoga, która uzyska największą ilość pieniędzy po upływie wyznaczonego czasu.
  • Race – wyścig pomiędzy punktami kontrolnymi. Polega na dotarciu z punktu startu do mety. Gracze mają do dyspozycji kilka tras, ale istnieje też opcja "Free Race", w którym nie ma ustalonej trasy - po prostu gracze muszą dostać się z jednego punktu miasta do drugiego jakim chce sposobem - skradzionym po drodze samochodem, motorem itd. Poza tym istnieje możliwość wyboru pojazdu i jeśli to możliwe, to również kolor. To, jakie pojazdy można wybrać zależy od ustalonego przez admina pokoju pojazdów - począwszy od eleganckich, sportowych i pojazdów służbowych typu karetka, a skończywszy na łodziach, motorach i helikopterach. Oczywiście wygrywa ten, kto dotrze pierwszy, jednakże gdy jest duża liczba zawodników np. piętnastu, to nagrody pieniężne rozdawane są pierwszym pięciu miejscom.
  • GTA Race – oprócz samego ścigania się, dojdzie jeszcze element walki. Na trasie przejazdu będzie bowiem porozrzucana najróżniejsza broń, którą będziemy mogli wykorzystać, aby wyeliminować konkurentów.
  • Hangmans NOOSE – szef mafii Petrovic nielegalnie wylądował na lotnisku Francis International w Liberty City. Ktoś wezwał NOOSE (odpowiednik SWAT-u), które wysłało małą armię na lotnisko, by zatrzymać Petrovica. Zadaniem drużyny mobsterów jest ochrona bossa i jego bezpieczny transport do kryjówki.[10]
  • Free Mode – dostajemy do dyspozycji całe miasto i można robić w nim, co się podoba. Jednakże zazwyczaj ten typ multiplayera jest pusty.
  • Bomb da Base II
  • Deal Breaker

W trybie multiplayer na platformach PlayStation 3 oraz xBox360 na jednej rozgrywce może grać jednocześnie 16 graczy. Z kolei w wersji na PC może grać maksymalnie 32 graczy.

Edycja Kolekcjonerska

Wersja specjalna "Grand Theft Auto IV" jest dostępna w sklepach od 29 kwietnia 2008. Metalowe pudełko wersji specjalnej zawiera, oprócz samej gry, książeczkę z ilustracjami z gry, w tym te niepublikowane wcześniej, a także gadżety Rockstar Games – torbę i breloczek. Ponadto zawiera także płytę audio ze ścieżką dźwiękową, z następującą listą utworów:

  • Soviet Connection [The Theme From Grand Theft Auto IV] – Michael Hunter
  • Dirty New Yorker – Mobb Deep Feat. Havoc & Prodigy from H.N.I.C. Part 2 Sessions
  • No Sex For Ben – The Rapture
  • No Fraid A – Munga
  • Where's My Money – Busta Rhymes
  • I Want You – C.J.
  • Rocky Mountain Way – Joe Walsh
  • Stand Up Jamrock – Bob Marley & The Wailers and Damian Marley
  • Liberty City: The Invasion – Seryoga
  • Vagabond – Greenskeepers
  • On A Journey – Electrik Funk
  • Nickname – Qadir
  • Holy Thursday – David Axelrod

Wersja PC

6 sierpnia 2008 Sam Houser z Rockstar Games potwierdził oficjalnie GTA IV w wersji na PC [11]. Wersja ta ukazała się 2 grudnia 2008 w Ameryce i 3 grudnia 2008 w Europie. Gra w wersji PC ma ulepszony, względem wersji konsolowych, tryb gry wieloosobowej oraz podkręcony silnik graficzny,[potrzebny przypis] dzięki czemu działa w rozdzielczości nawet do 2560x1600.[potrzebny przypis] Twórcy przypisali również GTA IV PC usługę Games for Windows Live, co oznacza, że w sieci mogą rywalizować ze sobą posiadacze dwóch platform: PC i X360, jednocześnie blokuje to możliwość rozgrywki wieloosobowej mieszkańcom Polski, jako że usługa Games for Windows Live jest w Polsce niedostępna. [12]

Wymagania Sprzętowe na PC[13]

Minimalne

Zalecane

  • System operacyjny: Windows Vista - Service Pack 1 / XP - Service Pack 3
  • Procesor: Intel Core 2 Quad 2.4 GHz, AMD Phenom X3 2.1Ghz
  • Pamięć: 2 GB (Windows XP) 2.5 GB (Windows Vista)
  • 18 GB wolnego miejsca na dysku
  • Karta graficzna: 512MB NVIDIA 8600 / 512MB ATI 3870
  • Napęd: DVD-ROM Dual Layer (ewentualnie Blu-ray)

Ciekawostki

Szablon:Trivia

  • Lazlow występuje również w Grand Theft Auto IV, można nawet do niego zadzwonić. Wystarczy wybrać numer 948-555-0100 by usłyszeć powitanie Lazlowa. Poza tym jeśli nie wyłączymy telefonu do końca rozmowy (szczególnie w czasie trwania ciszy) to Lazlow się rozłączy i po chwili przyśle SMS-a z tytułem utworu, który słuchamy w danym momencie w jednej z radiostacji.
  • W grze można spotkać Polaków. Wśród przechodniów można usłyszeć teksty typu "Przepraszam","Moje auto","Jesteś głupi", a do radia Vladivostok FM dzwoni Krystyna mówiąca "Ja uwielbiam tę radiostację! Vladivostok FM, Vladivostok FM".
  • Ilość sprzedanych egzemplarzy :
    Sony PlayStation 3 - 4,800,000[14]
    Xbox 360 - 6,200,000[15]

Linki zewnętrzne

Szablon:GTA