Śmierć jak kromka chleba

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Śmierć jak kromka chleba
Gatunek dramat historyczny
Data premiery 7 maja 1994
Kraj produkcji  Polska
Język polski
Czas trwania 116 min
Reżyseria Kazimierz Kutz
Scenariusz Kazimierz Kutz
Główne role Janusz Gajos
Jerzy Trela
Jerzy Radziwiłowicz
Mariusz Benoit
Muzyka Wojciech Kilar
Zdjęcia Wiesław Zdort
Scenografia Bolesław Kamykowski
Kostiumy Renata Kochańska
Montaż Zygmunt Duś
Produkcja Społeczny Komitet Realizacji Filmu Fabularnego o Tragedii w Kopalni "Wujek", Studio Filmowe Tor, Telewizja Polska

Śmierć jak kromka chleba - polski film fabularny (dramat historyczny[1]) z 1994 roku w reżyserii Kazimierza Kutza.

Opis fabuły[edytuj]

Film upamiętnia pacyfikację kopalni Wujek po wprowadzeniu stanu wojennego w 1981.

Katowice, noc z 12 na 13 grudnia 1981 roku. Jednostki wojskowe zajmują strategiczne punkty miasta. Grupa zomowców, rozbijając związkową ochronę, wyciąga z mieszkania przewodniczącego Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność w kopalni Wujek Jana Ludwiczaka. Wiadomość szybko dotarła do kopalni. Górnicy początkowo zaskoczeni, wkrótce reagują spontanicznym protestem. Tej samej nocy trzej górnicy (m.in. Janusz Gajos, Jerzy Trela) przychodzą do proboszcza (Jerzy Radziwiłowicz), aby odprawił mszę na terenie kopalni. Następnego dnia 13 grudnia proboszcz szykuje się na mszę do kopalni, w tym samym czasie słucha komunikatu o wprowadzeniu stanu wojennego.

14 grudnia w zakładzie wybucha strajk. Pojawiły się kolejne postulaty: odwołać stan wojenny, uwolnić wszystkich internowanych, przestrzegać porozumień jastrzębskich. Żaden z nich nie spełnił się. 15 grudnia do górników dotarła wiadomość o strzałach w kopalni Manifest Lipcowy (dziś Zofiówka) w Jastrzębiu-Zdroju. Sprowadzony późnym wieczorem do kopalni ks. proboszcz odmówił z górnikami cząstkę różańca. Nie odprawił mszy, bo atmosfera była już napięta. Modlitwę przerwał alarm. Okazał się fałszywy. 16 grudnia na teren kopalni wjechało wojsko polskie i ZOMO. Rozpoczęła się walka. Wojsko i milicja użyły broni. Zginęło 9 górników[1].

W wydarzeniach autentycznych zginęli górnicy Józef Czekalski, Krzysztof Giza, Joachim Gnida, Ryszard Gzik, Bogusław Kopczak, Andrzej Pełka, Jan Stawisiński, Zbigniew Wilk, Zenon Zając.

Obsada[edytuj]

Przypisy

  1. a b Światowa encyklopedia filmu religijnego. Marek Lis i Adam Garbicz (red.). Kraków: Biały Kruk, 2007, s. 522. ISBN 978-83-60292-30-3.

Linki zewnętrzne[edytuj]