Żeleznowodsk

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Żeleznowodsk
ilustracja
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo

 Rosja

Kraj

 Stawropolski

Populacja (2008)
• liczba ludności


23 792

Nr kierunkowy

+7 87932

Kod pocztowy

357400

Położenie na mapie Kraju Stawropolskiego
Mapa konturowa Kraju Stawropolskiego, na dole znajduje się punkt z opisem „Żeleznowodsk”
Położenie na mapie Rosji
Mapa konturowa Rosji, blisko lewej krawiędzi nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Żeleznowodsk”
Ziemia44°08′N 43°02′E/44,133333 43,033333
Strona internetowa
Portal Rosja

Żeleznowodsk (ros. Железноводск) – miasto w Rosji w Kraju Stawropolskim, w pobliżu miasta Piatigorsk. Zostało założone w roku 1842. Jest położone na południu Stawropolskiego wzniesienia, w podgórzach Większego Kaukazu, na południowym, południowo-zachodnim i częściowo wschodnim zboczu góry Żelaznej, w dolinie rzeczek Dżejmuk i Kuczuk. W mieście znajduje się uzdrowisko wchodzące w grupę uzdrowisk Kaukaskich Mineralnych Wód. W 2003 roku miasto dostało tytuł „Najlepsze miasto Rosji” wśród małych miast.

Liczba ludności to 23,8 tys. (dane na rok 2008).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Okolice Żeleznowodska

Historia Żeleznowodska zaczyna się w XX wieku. Znany rosyjski lekarz, społecznik i humanista F.J. Haass w 1810 r. odkrył na zboczu góry Żelaznej dwa mineralne źródła. Ten dzień stał się urodzinami Żeleznowodskiego uzdrowiska. W 1911 roku zostało tu otworzone pierwsze sanatorium dla dzieci o nazwie „Górskie powietrze”, przy którym stworzono instytut fizycznych metod leczenia. Wspaniałe górskie powietrze, mineralne wody, bogata roślinność oraz gry na powietrzu sprawiały, że dzieci szybko wracały do zdrowia.

W roku 1841 sławny rosyjski poeta Michaił Lermontow spędził ostatni dzień swojego życia w Żeleznowodsku. Stąd wyruszył na kosztujący go życie pojedynek na zboczach góry Maszuk w Piatigorsku.

Klimat[edytuj | edytuj kod]

Klimat górski podobny do klimatu Średnich Alp. Lato umiarkowanie gorące z chłodnawymi nocami i dużą liczbą słonecznych dni. W okresie zimowym nie jest zimno.

Skład narodowościowy[edytuj | edytuj kod]