Żeleznowodsk

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Żeleznowodsk
Ilustracja
Herb
Herb
Państwo  Rosja
Kraj Stawropolski
Populacja (2008)
• liczba ludności

23 792
Nr kierunkowy +7 87932
Kod pocztowy 357400
Położenie na mapie Kraju Stawropolskiego
Mapa lokalizacyjna Kraju Stawropolskiego
Żeleznowodsk
Żeleznowodsk
Położenie na mapie Rosji
Mapa lokalizacyjna Rosji
Żeleznowodsk
Żeleznowodsk
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Żeleznowodsk
Żeleznowodsk
Ziemia 44°08′N 43°02′E/44,133333 43,033333
Strona internetowa
Portal Portal Rosja

Żeleznowodsk (ros. Железноводск) – miasto w Rosji w Kraju Stawropolskim, w pobliżu miasta Piatigorsk. Zostało założone w roku 1842. Jest położone na południu Stawropolskiego wzniesienia, w podgórzach Większego Kaukazu, na południowym, południowo-zachodnim i częściowo wschodnim zboczu góry Żelaznej, w dolinie rzeczek Dżejmuk i Kuczuk. W mieście znajduje się uzdrowisko wchodzące w grupę uzdrowisk Kaukaskich Mineralnych Wód. W 2003 roku miasto dostało tytuł "Najlepsze miasto Rosji" wśród małych miast.

Liczba ludności to 23,8 tys. (dane na rok 2008).

Historia[edytuj]

Okolice Żeleznowodska

Historia Żeleznowodska zaczyna się w XX wieku. Znany rosyjski lekarz, społecznik i humanista F. J. Haass w 1810 r. odkrył na zboczu góry Żelaznej dwa mineralne źródła. Ten dzień stał się urodzinami Żeleznowodskiego uzdrowiska. W 1911 roku zostało tu otworzone pierwsze sanatorium dla dzieci o nazwie "Górskie powietrze", przy którym stworzono instytut fizycznych metod leczenia. Wspaniałe górskie powietrze, mineralne wody, bogata roślinność oraz gry na powietrzu sprawiały, że dzieci szybko wracały do zdrowia.

W roku 1841 sławny rosyjski poeta Michaił Lermontow spędził ostatni dzień swojego życia w Żeleznowodsku. Stąd wyruszył na kosztujący go życie pojedynek na zboczach góry Maszuk w Piatigorsku.

Klimat[edytuj]

Klimat górski podobny do klimatu Średnich Alp. Lato umiarkowanie gorące z chłodnawymi nocami i dużą liczbą słonecznych dni. W okresie zimowym nie jest zimno.

Skład narodowościowy[edytuj]