Przejdź do zawartości

Żołna wschodnia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Żołna wschodnia
Merops orientalis[1]
Latham, 1801
Ilustracja
Podgatunek ceylonicus, Sri Lanka
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Gromada

ptaki

Podgromada

Neornithes

Infragromada

ptaki neognatyczne

Rząd

kraskowe

Rodzina

żołny

Rodzaj

Merops

Gatunek

żołna wschodnia

Synonimy
 • Merops viridis[2]
 • Merops aegyptius[2]
 • Merops torquatus[2]
 • Merops cyanophrys (Cabanis & Heine, 1860)
 • Merops viridissimus Swainson, 1837
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[3]

Zasięg występowania
Mapa występowania
Zasięg występowania w ujęciu systematycznym obejmującym tylko 4 podgatunki

Żołna wschodnia (Merops orientalis) – gatunek średniej wielkości ptaka z rodziny żołn (Meropidae). Ma bardzo szeroki zasięg występowania, rozciągający się w Afryce od Egiptu po Sudan Południowy (na tym kontynencie głównie Sahel), w Azji od Bliskiego Wschodu poprzez Półwysep Arabski po Wietnam i Kambodżę. W węższym, coraz częściej stosowanym ujęciu systematycznym do gatunku zalicza się tylko podgatunki azjatyckie występujące od Iranu po Wietnam. Gatunek ten nie jest zagrożony wyginięciem.

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Żołna szmaragdowa często uznawana jest za osobny gatunek M. viridissimus
Żołna niebieskolica także bywa uznawana za osobny gatunek (M. cyanophrys)

Gatunek po raz pierwszy zgodnie z zasadami nazewnictwa binominalnego opisał John Latham w roku 1801. Nadał mu uznawaną obecnie przez IOC nazwę Merops orientalis. Holotyp pochodził z Imperium Marathów (obecnie część Indii)[4][5][6].

W tradycyjnym ujęciu systematycznym do Merops orientalis zalicza się 8 lub 9 podgatunków – np. w wydanym w 2003 roku 6. tomie Handbook of the Birds of the World wyróżniono ich 8[7]; dziewiąty podgatunek ceylonicus bywał uznawany za synonim podgatunku nominatywnego[7][8]. Tradycyjne ujęcie systematyczne do tej pory stosują autorzy Kompletnej listy ptaków świata[9]. Coraz większą popularność zyskuje jednak nowsze ujęcie systematyczne, w którym do Merops orientalis należą tylko cztery azjatyckie podgatunki, a pozostałe wyodrębniane są do dwóch osobnych gatunków: dwa podgatunki z Półwyspu Arabskiego (cyanophrys i muscatensis) jako Merops cyanophrys, a podgatunki afrykańskie (viridissimus, flavoviridis i cleopatra) jako Merops viridissimus[4][8][10][11].

Proponowany podgatunek nadjanus włączony jest w muscatensis[7].

Podgatunki i zasięg występowania[edytuj | edytuj kod]

Wyróżniane w tradycyjnym ujęciu systematycznym podgatunki zamieszkują[10]:

 • żołna szmaragdowa[9]M. o. viridissimus Swainson, 1837Senegal do północnej i centralnej Etiopii
 • M. o. flavoviridis Niethammer, 1955Czad do wschodniego Sudanu
 • M. o. cleopatra Nicoll, 1910Dolina Nilu (Egipt) do północnego Sudanu
 • żołna niebieskolica[9]M. o. cyanophrys (Cabanis & Heine, 1860) – południowy Izrael, zachodni i południowy Półwysep Arabski
 • M. o. muscatensis Sharpe, 1886 – centralny i wschodni Półwysep Arabski
 • M. o. beludschicus Neumann, 1910 – południowy Iran do północno-zachodnich Indii
 • żołna wschodnia[9]M. o. orientalis Latham, 1801 – zachodnie Indie na wschód do Bangladeszu
 • M. o. ceylonicus Whistler, 1944Sri Lanka
 • M. o. ferrugeiceps Anderson, 1879 – północno-wschodnie Indie do południowo-centralnych Chin i Indochin

Środowisko życia stanowią obszary zalesione z porozrzucanymi drzewami i krzewami, w okolicach strumieni lub wybrzeży. Spotykany również w obszarach pustynnych z akacjami i daktylowcami, na wydmach i niedaleko ogrodów[12]. Występuje na wysokości do około 2800 m n.p.m.[8]

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Porównanie osobnika młodocianego i dorosłego
Para żołn wschodnich, Koczin, Indie

Długość ciała wynosi 26–28 cm, z czego około 10 cm stanowi ogon. Rozpiętość ciała waha się między 29 i 30 cm, zaś masa ciała to 15–20 g[12]. Dla dorosłego samca z Egiptu pozostałe wymiary są następujące: dziób około 2,4 cm, skrzydło 9,2 cm, środkowe sterówki 13,5 cm (pozostałe 7,4 cm), skok 1,1 cm. U podgatunku beludschicus sterówki (nieśrodkowe) mają około 6 cm[12]. U osobników dorosłych wierzch ciała intensywnie zielony, zaś czoło, wierzch głowy i górna część grzbietu mają barwę rudozłotą. Niższa część grzbietu, kuper i bardziej wewnętrzne lotki II rzędu szarozielone lub zielononiebieskie. Lotki I rzędu na wewnętrznych chorągiewkach rude, zaś na zewnętrznych intensywnie zielone. Lotki II rzędu z wyjątkiem tych najbliższych tułowia posiadają czarne plamy na końcu. Sterówki matowozielone, dwie środkowe silnie wydłużone, obrzeżenia chorągiewek wewnętrznych rudawe. Spód ciała jasnozielony. Występuje czarna półobroża na gardle i czarny pasek biegnący przez oko. Pod przepaską przez oczy biegnie jasnoniebieski pasek. Gardło i brzuch posiadają niebieski lub niebieskozielony odcień. Dziób czarniawy, tęczówka szkarłatna, nogi i stopy ołowianoszare. Samice różnią się jedynie brakiem barwy niebieskiej na spodzie ciała oraz węższym niebieskim paskiem pod okiem[2]. U osobników młodocianych brak półobroży, są również bardziej matowe i jaśniejsze, od spodu niemal białe[12].

Behawior[edytuj | edytuj kod]

Theodor von Heuglin pisał o afrykańskich przedstawicielach żołny wschodniej, że w grupach rodzinnych lub w parach przesiadują w zaroślach trojeści (Asclepias). Natomiast T.C. Jerdon, odnosząc się do osobników z Indii, opisał gatunek następująco:

Zazwyczaj poluje, jak to czynią muchołówki, z nieruchomego stanowiska, którym może być szczyt gałęzi drzewa lub krzewu (albo żywopłotu), słup, źdźbło trawy, stara budowla, bardzo często drut telegraficzny, kopiec ziemi w polu. Zasiada niecierpliwie rozglądając się w poszukiwaniu owadów, za którymi może przebyć długi dystans, startując gwałtownie, i łapie ją [zdobycz] w locie przez słyszalne zatrzaśnięcie dzioba [...] Często łapie dwa lub trzy owady, nim znowu siądzie na żerdź [...]

Niekiedy również pożywienie zbiera z gałęzi[2]. Wśród zdobyczy odnotowano pluskwiaki, termity, chrząszcze, muchówki, ćmy, motyle, ważki, pająki i gąsienice. Głos stanowi powtarzany, miły w odsłuchu tryl triiiie. Niekiedy odzywa się przenikliwym tit-tit-tit albo głośnym priit[12].

Lęgi[edytuj | edytuj kod]

Okres lęgowy trwa od marca do czerwca, zależnie od regionu nawet do sierpnia. W Afryce i na Półwyspie Arabskim występują pojedyncze gniazda, w Indiach odnotowuje się luźne kolonie, większe w Mjanmie i Pakistanie – 10 do 30 par[12].

Gniazdo mieści się w zagłębieniu w ziemi wykopanym przez oba ptaki z pary, w afrykańskiej części zasięgu w płaskiej ziemi lub niskim zboczu, zaś w pozostałych partiach w skarpie. Tunel ma długość 79–125 cm[13], zaś komora gniazdowa mieszcząca się na końcu około 15 cm średnicy[12]. W trakcie badań w Tamilnadu gniazda mieściły się około 450–460 m od najbliższych siedzib ludzkich[13].

Zniesienie liczy 4–8 białych jaj – w trakcie badań w Indiach w 15 lęgach te z trzema jajami stanowiły 46,6%, zaś te z czterema 40%; te z pięcioma i sześcioma jajami były bardzo rzadkie[13]. Przeciętna ich masa to 2,65–3,95 g, a wymiary 21x14 mm[13]. Inkubacja trwa 18–22 dni, wysiaduje głównie samica. W lęgach badanych w Tamilnadu pisklęta kluły się niesynchronicznie i ważyły średnio 3,16 g[13]. Młode opuszczają gniazdo po 22–31 dniach od wyklucia; karmione są przez oboje rodziców[12]. W 27. dniu ich życia dzioby mierzą około 2,5 cm[13].

Status zagrożenia[edytuj | edytuj kod]

W Czerwonej księdze gatunków zagrożonych Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN) od 2014 roku stosowane jest ujęcie systematyczne, w którym takson ten podzielony został na trzy gatunki. IUCN każdy z nich zalicza do kategorii najmniejszej troski (LC, Least Concern)[3][14][15]. Całkowita populacja nie jest znana, lecz prawdopodobnie ma trend wzrostowy[3][14][15].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Merops orientalis, [w:] Integrated Taxonomic Information System (ang.).
 2. a b c d e Henry Eeles Dresser: A history of the birds of Europe : including all the species inhabiting the western palaearctic region. T. 5. 1871–1881, s. 171.
 3. a b c Merops orientalis, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species (ang.).
 4. a b H. Fry i inni, Asian Green Bee-eater (Merops orientalis), [w:] del Hoyo, J., Elliott, A., Sargatal, J., Christie, D.A. & de Juana, E. (red.). Handbook of the Birds of the World Alive [online], Lynx Edicions, Barcelona, 2020 [zarchiwizowane z adresu 2020-05-10].
 5. J. Latham, Supplementum Indicis ornithologici, sive systematis ornithologiae, [1801], xxxiii (łac.).
 6. J. Latham, Supplement II to the General synopsis of birds, 1801, 152.7 (ang.).
 7. a b c J. del Hoyo, A. Elliot, D.A. Christie: Handbook of the Birds of the World. T. 6: Mousebirds to Hornbills. Lynx Edicions, 2003, s. 334. ISBN 84-87334-30-X.
 8. a b c G.M. Kirwan, H. Fry, P.F.D. Boesman, Asian Green Bee-eater (Merops orientalis), version 1.0, [w:] Birds of the World (red. G.M. Kirwan) [online], Cornell Lab of Ornithology, Ithaca, NY, USA, 2020 [dostęp 2023-09-20] (ang.). Publikacja w zamkniętym dostępie – wymagana rejestracja, też płatna, lub wykupienie subskrypcji
 9. a b c d Systematyka i nazwy polskie za: P. Mielczarek, M. Kuziemko, Rodzina: Meropidae Rafinesque, 1815 – żołny – Bee-eaters (wersja: 2023-04-08), [w:] Kompletna lista ptaków świata [online], Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego [dostęp 2023-09-20].
 10. a b F. Gill, D. Donsker, P. Rasmussen (red.), IOC World Bird List (v13.2) [online] [dostęp 2023-09-20] (ang.).
 11. HBW and BirdLife International, Handbook of the Birds of the World and BirdLife International digital checklist of the birds of the world. Version 7 [online], grudzień 2022 [dostęp 2023-09-20].
 12. a b c d e f g h Nicole Bouglouan, Green Bee-eater [online], Oiseaux-Birds, 18 stycznia 2012.
 13. a b c d e f S. Asokan i inni, Observations on Nest-sites, Eggs and Nestling Growth Patterns of the Small Bee-eater Merops orientalis L. in India, „World Journal of Zoology”, 4 (3), 2009, s. 163–168, ISSN 1817-3098.
 14. a b Merops cyanophrys, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species [dostęp 2023-09-20] (ang.).
 15. a b Merops viridissimus, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species [dostęp 2023-09-20] (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]