Przejdź do zawartości

γ-Tokoferol

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
γ-Tokoferol
Ogólne informacje
Wzór sumaryczny

C28H48O2

Masa molowa

416,68 g/mol

Identyfikacja
Numer CAS

54-28-4

PubChem

92729

DrugBank

15394

Podobne związki
Podobne związki

α-tokoferol, β-tokoferol, δ-tokoferol

Jeżeli nie podano inaczej, dane dotyczą
stanu standardowego (25 °C, 1000 hPa)

γ-Tokoferol (gamma-tokoferol) – organiczny związek chemiczny będący jedną z form witaminy E. γ-Tokoferol jest główną formą witaminy E występująca naturalnie w roślinach, lecz ze względu na większe stężenie α-tokoferolu w tkankach ludzkich to właśnie forma alfa uważana jest za główną formę witaminy E. Badania jednakże wskazują na to, że forma gamma również posiada duże znaczenie dla zdrowia człowieka i wykazuje unikalne właściwości, które odróżniają γ-tokoferol od odmiany alfa. Jako dodatek do żywności posiada numer E 308.

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Ponieważ organizm ludzki nie wytwarza witaminy E, musi ona być dostarczana wraz z pokarmem, głównie roślinnym. γ-Tokoferol jest główną formą witaminy E w olejach roślinnych wytwarzanych z kukurydzy, soi, sezamu oraz w orzechach włoskich i ziemnych. Forma gamma stanowi główną formę witaminy E obecnej w zrównoważonej diecie. Badania pokazały, że γ-tokoferol stanowi 30–50% witaminy E zawartej w ludzkiej skórze, mięśniach, żyłach i tkance tłuszczowej[3][4].

Dzienna przyjmowana dawka γ-tokoferolu powinna zawierać się w granicach 100–800 mg[4].

Właściwości[edytuj | edytuj kod]

γ-Tokoferol jest aktywniejszą pułapką dla lipofilowych elektrofili niż α-tokoferol. γ-Tokoferol jest dobrze przyswajany i w znacznym stopniu akumulowany w niektórych tkankach. Metabolizowany jest głównie do 2,7,8-trimetylo-2-(β-karboksyetylo)-6-hydroksychromanu (γ-CEHC), który jest wydalany z moczem. γ-CEHC, ale nie odpowiadający mu metabolit α-tokoferolu, posiada aktywność względem sodu, która może mieć znaczenie fizjologiczne. γ-Tokoferol i γ-CEHC, w odróżnieniu od formy alfa, hamują aktywność cyklooksygenazy, przez co posiadają właściwości przeciwzapalne.

Pewne badania na zwierzętach i ludziach wykazały, że stężenie γ-tokoferolu w plazmie jest odwrotnie proporcjonalne związane z zachorowalnością na choroby układu krążenia i raka prostaty[5][4]. Ze względu na swoje właściwości kontroli wzrostu i obumierania komórek rakowych, γ-tokoferol ma potencjalne zastosowanie jako lek przeciwko rakowi[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. (+)-γ-Tocopherol (nr T1782) – karta charakterystyki produktu Sigma-Aldrich (Merck) na obszar Polski. [dostęp 2011-12-07]. (przeczytaj, jeśli nie wyświetla się prawidłowa wersja karty charakterystyki)
  2. (+)-γ-Tocopherol (nr T1782) (ang.) – karta charakterystyki produktu Sigma-Aldrich (Merck) na obszar Stanów Zjednoczonych. [dostęp 2011-12-07]. (przeczytaj, jeśli nie wyświetla się prawidłowa wersja karty charakterystyki)
  3. G.W. Burton. Human plasma and tissue alpha-tocopherol concentrations in response to supplementation with deuterated natural and synthetic vitamin E. „American Journal of Clinical Nutrition”. 67, s. 669–684, 1998. American Society for Clinical Nutrition, Inc. (ang.). 
  4. a b c d Kirk Stokel: Critical Importance of Gamma E Tocopherol Continues to Be Overlooked. Life Extension Magazine, styczeń 2011. [dostęp 2011-12-07]. (ang.).
  5. Qing Jiang, Stephan Christen, Mark K. Shigenaga, Bruce N. Ames. γ-Tocopherol, the major form of vitamin E in the US diet, deserves more attention. „American Society for Clinical Nutrition”. 74 (6), s. 714–722, grudzień 2001. American Society for Clinical Nutrition. (ang.).