24 godziny (serial telewizyjny)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy serialu telewizyjnego. Zobacz też: inne artykuły powiązane z liczbą 24 lub z dobą.
24 godziny
24
Ilustracja
Logo serialu
Gatunek serial sensacyjny, dramat
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone Kanada (Burnaby, Vancouver)
Oryginalny język angielski
Twórcy Joel Surnow
Robert Cochran
Główne role Kiefer Sutherland
Mary Lynn Rajskub
D.B. Woodside
James Morrison
Peter MacNicol
Carlos Bernard
Jayne Atkinson
Carlo Rota
Eric Balfour
Marisol Nichols
Regina King
Elisha Cuthbert
Liczba odcinków 192 + film telewizyjny pt. Redemption
Liczba serii 8[1]
Nagrody Emmy
Lista odcinków serialu 24 godziny
Produkcja
Produkcja Kiefer Sutherland
Jon Cassar
Cyrus I. Yavneh
Norman S. Powell
Andrea Newman
Michael Loceff
Stephen Kronish
Produkcja wykonawcza Ron Howard
Tony Krantz
Joel Surnow
Robert Cochran
Evan Katz
Howard Gordon
Brian Grazer
Reżyseria Ian Toynton
Rodney Charters
Frederick King Keller
Bryan Spicer
Jon Cassar
James Whitmore Jr.
Paul Shapiro
Davis Guggenheim
Stephen Hopkins
Ken Girotti
Kevin Hooks
Brad Turner
Winrich Kolbe
Scenariusz Robert Cochran
Andrea Newman
Howard Gordon
Joel Surnow
Michael S. Chernuchin
Chip Johannessen
David Fury
Matt Michnovetz
Manny Coto
Evan Katz
Gil Grant
Duppy Demetrius
Stephen Kronish
Peter M. Lenkov
Remi Aubuchon
David Ehrman
Muzyka John Frusciante
Sean Callery
Zdjęcia Rodney Charters
Peter Levy
Jeffrey C. Mygatt
Guy Skinner
Scenografia Joseph A. Hodges
Carlos Barbosa
Tim Beach
Andrew Murdock
Ellen Brill
Cloudia
Oana Bogdan
Wytwórnia 20th Century Fox Television
Czas trwania odcinka 42 min (bez reklam)
Pierwsza emisja
Data premiery 6 listopada 2001
Stacja telewizyjna FOX, Canal+, Polsat, TV4, FOX, ATM Rozrywka
Lata emisji 2001-2010
Status zakończony
Chronologia
Kontynuacja 24: Dziedzictwo
Powiązane 24: Jeszcze jeden dzień

24 godziny (w oryginale 24; także jako Przez 24 godziny) – amerykański serial sensacyjny z domieszką dramatu, emitowany od 6 listopada 2001 do 24 maja 2010 przez telewizję Fox.

Wyemitowano 192 odcinki w ośmiu seriach (każda liczy 24 epizody).

O serialu[edytuj | edytuj kod]

Akcja serialu rozgrywa się w czasie rzeczywistym, tzn. każdy godzinny odcinek to jedna godzina z życia bohaterów. Po odjęciu przerw na reklamy oraz przerw zamierzonych przez twórców (kilkuminutowe przeskoki) na jeden odcinek przypada około czterdziestu dwóch minut. Wydarzenia każdego sezonu toczą się wokół jednego głównego wątku, a każdy odcinek w różnym stopniu przybliża do jego rozwiązania. Oprócz głównego wątku równie ważne są dramaty i historie poszczególnych bohaterów, jak np. ich problemy rodzinne czy problemy z prawem. Serial uhonorowany został kilkoma prestiżowymi nagrodami, m.in. Złotymi Globami oraz nagrodami Emmy.

Sezon Początek/Koniec Prezydent Wiceprezydent Szef CTU LA
1 12:00 a.m. Harold Barnes nieznany Jack Bauer/Alberta Green
2 8:00 a.m. David Palmer Jim Prescott George Mason/Tony Almeida
3 1:00 p.m. David Palmer Jim Prescott Tony Almeida/Michelle Dessler/Jack Bauer
4 7:00 a.m. John Keeler/Charles Logan Charles Logan Erin Driscoll/Tony Almeida/Michelle Dessler
5 7:00 a.m. Charles Logan Hal Gardner Bill Buchanan/Lynn McGill/Bill Buchanan/Karen Hayes/Bill Buchanan
6 6:00 a.m. Wayne Palmer Noah Daniels Bill Buchanan/Nadia Yassir
7 8:00 a.m. Allison Taylor Mitchell Hayworth Larry Moss/Renee Walker[2]
8 4:00 p.m. Allison Taylor Mitchell Hayworth Brian Hastings/Chloe O’Brian[3]

Opis[edytuj | edytuj kod]

Sezon 1.[edytuj | edytuj kod]

Akcja 1. sezonu toczy się w czasie prawyborów prezydenckich w Kalifornii. Rozpoczyna i kończy się o godzinie dwunastej w nocy. Jack Bauer, były agent CIA, obecnie szef wydziału CTU w Los Angeles, krótko po północy zostaje wezwany do Agencji, gdzie dowiaduje się o planowanym zamachu na życie senatora Davida Palmera, pierwszego czarnoskórego kandydata na prezydenta z realnymi szansami na wygraną. Jackowi przyjdzie rozwikłać zagadkę zamachu: dowiedzieć się, kto spiskuje, a następnie znaleźć i unieszkodliwić zamachowców. Zamach na Palmera nie jest jednak jego jedynym zmartwieniem – jego córka Kim i jej przyjaciółka zostały porwane przez zamachowców i w każdej chwili mogą zginąć, a w Agencji jest szpieg donoszący spiskowcom, przez co Jack nie może nikomu zaufać. W przeciągu następnych kilkunastu godzin niektóre problemy się rozwiążą, pojawią się także nowe. Jack oraz inni bohaterowie prowadzą dramatyczną walkę z czasem.

Sezon 2.[edytuj | edytuj kod]

Akcja sezonu rozpoczyna się i kończy o godzinie ósmej rano. Do Davida Palmera, wybranego na prezydenta Stanów Zjednoczonych, dociera informacja o planowanym zamachu terrorystycznym na ogromną skalę – w ciągu najbliższej doby terroryści mają zamiar zdetonować w Los Angeles bombę atomową, co może spowodować katastrofę nuklearną na globalną skalę oraz konflikt zbrojny pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a krajami Bliskiego Wschodu i ich sojusznikami. W stan gotowości postawione zostają wszystkie agencje rządowe. Osobą zdolną do odnalezienia i rozbrojenia bomby wydaje się być Jack Bauer, który po śmierci żony porzucił pracę dla rządu i stara się uporządkować swoje życie. Bauer zostaje ściągnięty do CTU, gdzie – bardzo niechętnie – przyjmuje zadanie.

Sezon 3.[edytuj | edytuj kod]

3 lata później. Fabuła koncentruje wokół śmiertelnego wirusa, który może zostać rozprzestrzeniony w Los Angeles, jeśli rząd nie zgodzi się na żądania terrorystów. Jack został dyrektorem operacyjnym CTU i pracuje z nowym partnerem Chasem Edmundsem nad sprawą Ramona Salazara. Tymczasem prezydent Palmer stara się o reelekcję i przygotowuje się do starcia ze swoim konkurentem w wyborach – senatorem Keelerem, który w odcinku 19 zaczyna go szantażować i spiskować z jego żoną, Sherry Palmer.

Sezon 4.[edytuj | edytuj kod]

Akcja sezonu rozpoczyna się o siódmej rano. Wszystko rozpoczyna się 18 miesięcy po dramatycznych wydarzeniach z sezonu 3. Na czele CTU stoi teraz Erin Driscoll, twarda i nieustępliwa agentka rządowa, której jednym z pierwszych priorytetów było pozbycie się Jacka, zanim przejmie swoje nowe obowiązki. Tymczasem po ataku bombowym na podmiejski pociąg, Jack, który obecnie pracuje dla sekretarza obrony Jamesa Hellera i związany jest uczuciowo z jego zamężną córką Audrey Raines, zmuszony jest nagle wrócić do CTU na spotkanie z Driscoll.

Sezon 5.[edytuj | edytuj kod]

18 miesięcy później. Jack zmienił nazwisko i postanowił rozpocząć nowe życie. Zaszył się na pustyni Mojave, gdzie pracuje na platformie wiertniczej. Wkrótce wydarzy się coś, co wywabi go z ukrycia... Tymczasem prezydent USA Charles Logan oczekuje na wizytę rosyjskiego prezydenta.

Sezon 6.[edytuj | edytuj kod]

Po 20 miesiącach spędzonych w chińskim więzieniu Jack zostaje wykupiony przez Wayne’a Palmera, który sprawuje urząd prezydenta USA. Bauer zostaje wysłany do terrorysty Abu Fayeda, który żądał go w zamian za przerwanie nieustających ataków na terenie Stanów. Jack wraz z dawnymi współpracownikami z CTU oraz Białego Domu musi powstrzymać Fayeda przed użyciem pięciu sowieckich miniaturowych walizkowych bomb atomowych.

Redemption.[edytuj | edytuj kod]

3 i pół roku po wydarzeniach sezonu 6 Jack Bauer przebywa w Sangali w Afryce. Uciekł od dawnego życia ale pracownik ambasady USA dostarcza mu wezwanie do stawienia się w Ameryce na przesłuchanie. Do tego Jack miesza się w walkę z ludźmi generała Benjamina Jumy, którzy chcą porwać chłopców ze szkoły jego przyjaciela Carla Bentona i wyszkolić ich na żołnierzy...

Sezon 7.[edytuj | edytuj kod]

Kilka miesięcy po wydarzeniach pokazanych w „24: Redemption”, CTU jest rozwiązane, zaś Jack Bauer staje przed senacką komisją pod zarzutem torturowania podejrzanych. W tym samym czasie grupa terrorystów zdobywa urządzenie pozwalające na ominięcie rządowych firewalli i przejęcie kontroli nad wszystkimi ważniejszymi systemami Stanów Zjednoczonych – od kontroli lotów po sieć energetyczną. Prezydent Taylor musi zaś podjąć decyzję, która zaważy na jej politycznej karierze: czy interweniować w Sangali, afrykańskim kraju, w którym od kilku miesięcy dochodzi do ludobójstwa.

Sezon 8.[edytuj | edytuj kod]

Półtora roku po wydarzeniach z sezonu 7., Jack mieszka w Nowym Jorku i szykuje się do powrotu z córką Kim, jej mężem i ich córeczką do Los Angeles. Jednak dowiaduje się od jednego ze swych dawnych kontaktów, że ktoś planuje zamach na prezydenta Kamistanu Omara Hassana, który ma podpisać traktat pokojowy z prezydent Taylor. Na prośbę Chloe O’Brian pracującej w CTU NY pomaga w śledztwie, ale sam zamach to dopiero początek, bowiem terroryści są w posiadaniu nuklearnych prętów paliwowych, z których mogą zbudować brudną bombę i zniszczyć Manhattan.

Jeszcze jeden dzień (Live Another Day)[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: 24: Jeszcze jeden dzień.

Odcinki specjalne[edytuj | edytuj kod]

Prequel sezonu 4[edytuj | edytuj kod]

3 miesiące po wydarzeniach sezonu 3 nowa szefowa CTU Erin Driscoll zwalnia Jacka. Rok później do USA przedostaje się groźny terrorysta Thomas Sherek.

Prequel sezonu 5[edytuj | edytuj kod]

Rok po wydarzeniach sezonu 4 Chloe spotyka się z Jackiem i informuje go, że ktoś odkrył, iż sfałszował on swoją śmierć. Chwilę po tym spotkaniu Jack zostaje zaatakowany.

Prequel sezonu 6[edytuj | edytuj kod]

7 miesięcy po wydarzeniach sezonu 5 Chińczycy wykorzystują torturowanego Jacka by wykryć zdrajcę, który pracuje dla rządu USA.

Debrief (przesłuchanie)[edytuj | edytuj kod]

5 krótkich odcinków rozgrywających się 15 godzin po wydarzeniach sezonu 6, w których Jack trafia na przesłuchanie do Wydziału Okręgowego w sprawie jego pobytu w Chinach.

Day Zero (Dzień Zero)[edytuj | edytuj kod]

8 internetowych odcinków animowanych. Jack, Nina i agent Devin prowadzą śledztwo w sprawie zdrajcy w CTU, który handluje tajnymi informacjami.

Spin offy[edytuj | edytuj kod]

Conspiration (Spisek)[edytuj | edytuj kod]

W CTU w Waszyngtonie agent Martin Kail i Susan Walker starają się nie dopuścić, by terroryści zdobyli odciski dłoni agentów Departamentu Obrony, które pozwolą im odpalić pocisk nuklearny.

The Rookie (Nowy)[edytuj | edytuj kod]

 • Dzień 1: Coffee Run (Pójście po kawę) – Nowy agent Jason Blane zostaje wysłany po kawę dla pracowników, a po drodze musi stawić czoło przypadkowo spotkanym bandytom.
 • Dzień 2: Mistaken Indentity (Pomylona tożsamość) – Jason wzięty przypadkowo za swojego szefa musi zmierzyć się z terrorystami.
 • Dzień 3: Extraction (Wyciągnięcie) – Jason musi ratować swego szefa uprowadzonego przez trzeciego z braci Salazar.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Główne postacie[edytuj | edytuj kod]

Aktor Bohater Główna rola Rola drugoplanowa
Kiefer Sutherland Jack Bauer 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 -
Carlos Bernard Tony Almeida 2, 3,5 ,7 1, 4
Mary Lynn Rajskub Chloe O’Brian 5, 6, 7, 8 3, 4
Dennis Haysbert David Palmer 1, 2, 3 4, 5
Elisha Cuthbert Kim Bauer 1, 2, 3 5, 7, 8
James Morrison Bill Buchanan 5, 6, 7 4
Reiko Aylesworth Michelle Dessler 3 2, 4, 5
Kim Raver Audrey Raines 4, 5 6
D.B. Woodside Wayne Palmer 6 3, 5

Gra komputerowa[edytuj | edytuj kod]

Na podstawie serialu powstała gra komputerowa 24: The Game wydana na PlayStation 2.

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

 • 2006: Emmy – Kiefer Sutherland – najlepszy aktor w serialu dramatycznym
 • 2006: Emmy – najlepszy serial dramatyczny
 • 2003: ASCAP Award – Sean Callery, najlepsza muzyka w serialu telewizyjnym
 • 2003: Emmy – najlepsza muzyka w serialu telewizyjnym
 • 2003: Złoty Glob – najlepszy dramat
 • 2002: Złoty Glob – Kiefer Sutherland, najlepszy aktor w serialu dramatycznym

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. „24” anulowane
 2. CTU zostało zlikwidowane. Główną agencją było FBI w Waszyngtonie
 3. Akcja sezonu przeniesiono do Nowego Jorku

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]