24 godziny (serial telewizyjny)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy serialu telewizyjnego. Zobacz też: inne artykuły powiązane z liczbą 24 lub z dobą.
24 godziny
24
Ilustracja
Gatunek serial sensacyjny, dramat
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone Kanada (Burnaby, Vancouver)
Oryginalny język angielski
Twórcy Joel Surnow
Robert Cochran
Główne role Kiefer Sutherland
Mary Lynn Rajskub
D.B. Woodside
James Morrison
Peter MacNicol
Carlos Bernard
Jayne Atkinson
Carlo Rota
Eric Balfour
Marisol Nichols
Regina King
Elisha Cuthbert
Liczba odcinków 192 + film telewizyjny pt. Redemption
Liczba serii 8 sezonów[1]
Nagrody Emmy
Lista odcinków serialu 24 godziny
Produkcja
Produkcja producenci:
Kiefer Sutherland
Jon Cassar
Cyrus I. Yavneh
Norman S. Powell
Andrea Newman
Michael Loceff
Stephen Kronish
producenci wykonawczy:
Ron Howard
Tony Krantz
Joel Surnow
Robert Cochran
Evan Katz
Howard Gordon
Brian Grazer
Reżyseria Ian Toynton
Rodney Charters
Frederick King Keller
Bryan Spicer
Jon Cassar
James Whitmore Jr.
Paul Shapiro
Davis Guggenheim
Stephen Hopkins
Ken Girotti
Kevin Hooks
Brad Turner
Winrich Kolbe
Scenariusz Robert Cochran
Andrea Newman
Howard Gordon
Joel Surnow
Michael S. Chernuchin
Chip Johannessen
David Fury
Matt Michnovetz
Manny Coto
Evan Katz
Gil Grant
Duppy Demetrius
Stephen Kronish
Peter M. Lenkov
Remi Aubuchon
David Ehrman
Muzyka John Frusciante
Sean Callery
Zdjęcia Rodney Charters
Peter Levy
Jeffrey C. Mygatt
Guy Skinner
Scenografia Joseph A. Hodges
Carlos Barbosa
Tim Beach
Andrew Murdock
Ellen Brill
Cloudia
Oana Bogdan
Czas trwania odcinka 42 min (bez reklam)
Pierwsza emisja
Data premiery 6 listopada 2001
Stacja telewizyjna FOX, Canal+, Polsat, TV4, FOX, ATM Rozrywka
Lata emisji 2001-2010
Chronologia
Kontynuacja 24: Dziedzictwo
Powiązane 24: Jeszcze jeden dzień

24 godziny (w oryginale 24; także jako Przez 24 godziny) – amerykański serial sensacyjny z domieszką dramatu, emitowany od 6 listopada 2001 do 24 maja 2010 przez telewizję Fox.

Wyemitowano 192 odcinki w ośmiu seriach (każda liczy 24 epizody).

O serialu[edytuj | edytuj kod]

Akcja serialu rozgrywa się w czasie rzeczywistym, tzn. każdy godzinny odcinek to jedna godzina z życia bohaterów. Po odjęciu przerw na reklamy oraz przerw zamierzonych przez twórców (kilkuminutowe przeskoki) na jeden odcinek przypada około czterdziestu dwóch minut. Wydarzenia każdego sezonu toczą się wokół jednego głównego wątku, a każdy odcinek w różnym stopniu przybliża do jego rozwiązania. Oprócz głównego wątku równie ważne są dramaty i historie poszczególnych bohaterów, jak np. ich problemy rodzinne czy problemy z prawem. Serial uhonorowany został kilkoma prestiżowymi nagrodami, m.in. Złotymi Globami oraz nagrodami Emmy.

Sezon Początek/Koniec Prezydent Wiceprezydent Szef CTU LA
1 12:00 a.m. Harold Barnes nieznany Jack Bauer/Alberta Green
2 8:00 a.m. David Palmer Jim Prescott George Mason/Tony Almeida
3 1:00 p.m. David Palmer Jim Prescott Tony Almeida/Michelle Dessler/Jack Bauer
4 7:00 a.m. John Keeler/Charles Logan Charles Logan Erin Driscoll/Tony Almeida/Michelle Dessler
5 7:00 a.m. Charles Logan Hal Gardner Bill Buchanan/Lynn McGill/Bill Buchanan/Karen Hayes/Bill Buchanan
6 6:00 a.m. Wayne Palmer Noah Daniels Bill Buchanan/Nadia Yassir
7 8:00 a.m. Allison Taylor Mitchell Hayworth Larry Moss/Renee Walker[2]
8 4:00 p.m. Allison Taylor Mitchell Hayworth Brian Hastings/Chloe O’Brian[3]

Opis[edytuj | edytuj kod]

Sezon 1.[edytuj | edytuj kod]

Akcja 1. sezonu toczy się w czasie prawyborów prezydenckich w Kalifornii. Rozpoczyna i kończy się o godzinie dwunastej w nocy. Jack Bauer, były agent CIA, obecnie szef wydziału CTU w Los Angeles, krótko po północy zostaje wezwany do Agencji, gdzie dowiaduje się o planowanym zamachu na życie senatora Davida Palmera, pierwszego czarnoskórego kandydata na prezydenta z realnymi szansami na wygraną. Jackowi przyjdzie rozwikłać zagadkę zamachu: dowiedzieć się, kto spiskuje, a następnie znaleźć i unieszkodliwić zamachowców. Zamach na Palmera nie jest jednak jego jedynym zmartwieniem – jego córka Kim i jej przyjaciółka zostały porwane przez zamachowców i w każdej chwili mogą zginąć, a w Agencji jest szpieg donoszący spiskowcom, przez co Jack nie może nikomu zaufać. W przeciągu następnych kilkunastu godzin niektóre problemy się rozwiążą, pojawią się także nowe. Jack oraz inni bohaterowie prowadzą dramatyczną walkę z czasem.

Sezon 2.[edytuj | edytuj kod]

Akcja sezonu rozpoczyna się i kończy o godzinie ósmej rano. Do Davida Palmera, wybranego na prezydenta Stanów Zjednoczonych, dociera informacja o planowanym zamachu terrorystycznym na ogromną skalę – w ciągu najbliższej doby terroryści mają zamiar zdetonować w Los Angeles bombę atomową, co może spowodować katastrofę nuklearną na globalną skalę oraz konflikt zbrojny pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a krajami Bliskiego Wschodu i ich sojusznikami. W stan gotowości postawione zostają wszystkie agencje rządowe. Osobą zdolną do odnalezienia i rozbrojenia bomby wydaje się być Jack Bauer, który po śmierci żony porzucił pracę dla rządu i stara się uporządkować swoje życie. Bauer zostaje ściągnięty do CTU, gdzie – bardzo niechętnie – przyjmuje zadanie.

Sezon 3.[edytuj | edytuj kod]

3 lata później. Fabuła koncentruje wokół śmiertelnego wirusa, który może zostać rozprzestrzeniony w Los Angeles, jeśli rząd nie zgodzi się na żądania terrorystów. Jack został dyrektorem operacyjnym CTU i pracuje z nowym partnerem Chasem Edmundsem nad sprawą Ramona Salazara. Tymczasem prezydent Palmer stara się o reelekcję i przygotowuje się do starcia ze swoim konkurentem w wyborach – senatorem Keelerem, który w odcinku 19 zaczyna go szantażować i spiskować z jego żoną, Sherry Palmer.

Sezon 4.[edytuj | edytuj kod]

Akcja sezonu rozpoczyna się o siódmej rano. Wszystko rozpoczyna się 18 miesięcy po dramatycznych wydarzeniach z sezonu 3. Na czele CTU stoi teraz Erin Driscoll, twarda i nieustępliwa agentka rządowa, której jednym z pierwszych priorytetów było pozbycie się Jacka, zanim przejmie swoje nowe obowiązki. Tymczasem po ataku bombowym na podmiejski pociąg, Jack, który obecnie pracuje dla sekretarza obrony Jamesa Hellera i związany jest uczuciowo z jego zamężną córką Audrey Raines, zmuszony jest nagle wrócić do CTU na spotkanie z Driscoll...

Sezon 5.[edytuj | edytuj kod]

18 miesięcy później. Jack zmienił nazwisko i postanowił rozpocząć nowe życie. Zaszył się na pustyni Mojave, gdzie pracuje na platformie wiertniczej. Wkrótce wydarzy się coś, co wywabi go z ukrycia... Tymczasem prezydent USA Charles Logan oczekuje na wizytę rosyjskiego prezydenta...

Sezon 6.[edytuj | edytuj kod]

Po 20 miesiącach spędzonych w chińskim więzieniu Jack zostaje wykupiony przez Wayne’a Palmera, który sprawuje urząd prezydenta USA. Bauer zostaje wysłany do terrorysty Abu Fayeda, który żądał go w zamian za przerwanie nieustających ataków na terenie Stanów. Jack wraz z dawnymi współpracownikami z CTU oraz Białego Domu musi powstrzymać Fayeda przed użyciem pięciu sowieckich miniaturowych walizkowych bomb atomowych.

Redemption.[edytuj | edytuj kod]

3 i pół roku po wydarzeniach sezonu 6 Jack Bauer przebywa w Sangali w Afryce. Uciekł od dawnego życia ale pracownik ambasady USA dostarcza mu wezwanie do stawienia się w Ameryce na przesłuchanie. Do tego Jack miesza się w walkę z ludźmi generała Benjamina Jumy, którzy chcą porwać chłopców ze szkoły jego przyjaciela Carla Bentona i wyszkolić ich na żołnierzy...

Sezon 7.[edytuj | edytuj kod]

Kilka miesięcy po wydarzeniach pokazanych w „24: Redemption”, CTU jest rozwiązane, zaś Jack Bauer staje przed senacką komisją pod zarzutem torturowania podejrzanych. W tym samym czasie grupa terrorystów zdobywa urządzenie pozwalające na ominięcie rządowych firewalli i przejęcie kontroli nad wszystkimi ważniejszymi systemami Stanów Zjednoczonych – od kontroli lotów po sieć energetyczną. Prezydent Taylor musi zaś podjąć decyzję, która zaważy na jej politycznej karierze: czy interweniować w Sangali, afrykańskim kraju, w którym od kilku miesięcy dochodzi do ludobójstwa.

Sezon 8.[edytuj | edytuj kod]

Półtora roku po wydarzeniach z sezonu 7., Jack mieszka w Nowym Jorku i szykuje się do powrotu z córką Kim, jej mężem i ich córeczką do Los Angeles. Jednak dowiaduje się od jednego ze swych dawnych kontaktów, że ktoś planuje zamach na prezydenta Kamistanu Omara Hassana, który ma podpisać traktat pokojowy z prezydent Taylor. Na prośbę Chloe O’Brian pracującej w CTU NY pomaga w śledztwie, ale sam zamach to dopiero początek, bowiem terroryści są w posiadaniu nuklearnych prętów paliwowych, z których mogą zbudować brudną bombę i zniszczyć Manhattan...

Jeszcze jeden dzień (Live Another Day)[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: 24: Jeszcze jeden dzień.

Odcinki specjalne[edytuj | edytuj kod]

Prequel sezonu 4[edytuj | edytuj kod]

3 miesiące po wydarzeniach sezonu 3 nowa szefowa CTU Erin Driscoll zwalnia Jacka. Rok później do USA przedostaje się groźny terrorysta Thomas Sherek.

Prequel sezonu 5[edytuj | edytuj kod]

Rok po wydarzeniach sezonu 4 Chloe spotyka się z Jackiem i informuje go, że ktoś odkrył, iż sfałszował on swoją śmierć. Chwilę po tym spotkaniu Jack zostaje zaatakowany.

Prequel sezonu 6[edytuj | edytuj kod]

7 miesięcy po wydarzeniach sezonu 5 Chińczycy wykorzystują torturowanego Jacka by wykryć zdrajcę, który pracuje dla rządu USA.

Debrief (przesłuchanie)[edytuj | edytuj kod]

5 krótkich odcinków rozgrywających się 15 godzin po wydarzeniach sezonu 6, w których Jack trafia na przesłuchanie do Wydziału Okręgowego w sprawie jego pobytu w Chinach.

Day Zero (Dzień Zero)[edytuj | edytuj kod]

8 internetowych odcinków animowanych. Jack, Nina i agent Devin prowadzą śledztwo w sprawie zdrajcy w CTU, który handluje tajnymi informacjami.

Spin offy[edytuj | edytuj kod]

Conspiration (Spisek)[edytuj | edytuj kod]

W CTU w Waszyngtonie agent Martin Kail i Susan Walker starają się nie dopuścić, by terroryści zdobyli odciski dłoni agentów Departamentu Obrony, które pozwolą im odpalić pocisk nuklearny.

The Rookie (Nowy)[edytuj | edytuj kod]

 • Dzień 1: Coffee Run (Pójście po kawę) – Nowy agent Jason Blane zostaje wysłany po kawę dla pracowników, a po drodze musi stawić czoło przypadkowo spotkanym bandytom.
 • Dzień 2: Mistaken Indentity (Pomylona tożsamość) – Jason wzięty przypadkowo za swojego szefa musi zmierzyć się z terrorystami.
 • Dzień 3: Extraction (Wyciągnięcie) – Jason musi ratować swego szefa uprowadzonego przez trzeciego z braci Salazar.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Główne postacie[edytuj | edytuj kod]

Aktor Bohater Główna rola Rola drugoplanowa Status
Kiefer Sutherland Jack Bauer 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 - żyje
Carlos Bernard Tony Almeida 2, 3,5 ,7 1, 4, żyje
Mary Lynn Rajskub Chloe O’Brian 5, 6, 7, 8 3, 4 żyje
Dennis Haysbert David Palmer 1, 2, 3 4, 5 nie żyje
Elisha Cuthbert Kim Bauer 1, 2, 3 5, 7, 8 żyje
James Morrison Bill Buchanan 5, 6, 7 4 nie żyje
Reiko Aylesworth Michelle Dessler 3 2, 4, 5 nie żyje
Kim Raver Audrey Raines 4, 5 6 żyje
D.B. Woodside Wayne Palmer 6 3, 5 nie żyje

W pozostałych rolach[edytuj | edytuj kod]

Sezon 1
Leslie Hope Teri Bauer
Sarah Clarke Nina Myers
Penny Johnson Jerald Sherry Palmer
Richard Burgi Kevin Carroll
Lou Diamond Phillips Mark DeSalvo
Dennis Hopper Victor Drazen
Mia Kirshner Mandy
Michael O’Neill Richard Walsh
Xander Berkeley George Mason
Daniel Bess Rick Allen
Jacqui Maxwell Janet York
Karina Arroyave Jamey Farrell
Michael Massee Ira Gaines
Glenn Morshower Aaron Pierce
Jude Ciccolella Mike Novick
Eric Balfour Milo Pressman
Željko Ivanek Andre Drazen
Misha Collins Alexis Drazen
Paul Schulze Ryan Chappelle
Sezon 2
Sarah Wynter Kate Warner
Penny Johnson Jerald Sherry Palmer
Xander Berkeley George Mason
Michelle Forbes Lynne Kresge
Jude Ciccolella Mike Novick
Lourdes Benedicto Carrie Turner
John Terry Bob Warner
Francesco Quinn Syed Ali
Laura Harris Marie Warner
Phillip Rhys Reza Naiyeer
Billy Burke Gary Matheson
Daniel Dae Kim Tom Baker
Paul Schulze Ryan Chappelle
Harris Yulin Roger Stanton
Donnie Keshawarz Yusuf Auda
Randle Mell Brad Hammond
Tobin Bell Peter Kingsley
Mia Kirshner Mandy
Glenn Morshower Aaron Pierce
Sarah Clarke Nina Myers
Kevin Dillon Lonnie McRae
Sezon 3
James Badge Dale Chase Edmunds
Penny Johnson Jerald Sherry Palmer
Jesse Borrego Gael Ortega
Zachary Quinto Adam Kaufman
Paul Schulze Ryan Chappelle
Paul Blackthorne Stephen Saunders
Vanessa Ferlito Claudia Hernandez
Daniel Dae Kim Tom Baker
Greg Ellis Michael Amador
Joaquim de Almeida Ramon Salazar
Vincent Laresca Hector Salazar
Randle Mell Brad Hammond
Andrea Thompson Dr. Nicole Duncan
Christina Chang Dr. Sunny Macer
Riley Smith Kyle Singer
Glenn Morshower Aaron Pierce
Sarah Clarke Nina Myers
Sezon 4
Chris Pratt Che
Alberta Watson Erin Driscoll
Lana Parrilla Sarah Gavin
Roger Cross Curtis Manning
William Devane James Hellert
Arnold Vosloo Habib Marwan
Mia Kirshner Mandy
Jonathan Ahdout Behrooz Araz
Jude Ciccolella Mike Novick
James Frain Paul Raines
Gregory Itzin Charles Logan
Louis Lombardi Edgar Stiles
Tzi Ma Cheng Zhi
Geoff Pierson John Keeler
Nestor Serrano Navi Araz
Aisha Tyler Marianne Taylor
Glenn Morshower Aaron Pierce
Shohreh Aghdashloo Dina Araz
Sezon 5
Gregory Itzin Charles Logan
Roger Cross Curtis Manning
Louis Lombardi Edgar Stiles
Jean Smart Martha Logan
William Devane James Heller
Sean Astin Lynn McGill
Jude Ciccolella Mike Novick
Julian Sands Vladimir Bierko
Jayne Atkinson Karen Hayes
Connie Britton Diane Huxley
Brady Corbet Derek Huxley
Geraint Wyn Davies James Nathanson
Sandrine Holt Evelyn Martin
Jonah Lotan Spenser Wolff
Paul McCrane Graem
Glenn Morshower Aaron Pierce
John Allen Nelson Walt Cummings
Carlo Rota Morris O’Brian
Mark Sheppard Ivan Erwich
Stephen Spinella Miles Papazian
Ray Wise Hal Gardner
Peter Weller Christopher Henderson
Sezon 6
Peter MacNicol Tom Lennox
Jayne Atkinson Karen Hayes
Carlo Rota Morris O’Brian
Eric Balfour Milo Pressman
Marisol Nichols Nadia Yassir
Regina King Sandra Palmer
William Devane James Heller
Jean Smart Martha Logan
Powers Boothe Noah Daniels
Gregory Itzin Charles Logan
James Cromwell Philip Bauer
Roger Cross Curtis Manning
Rena Sofer Marilyn Bauer
Evan Ellingson Josh Bauer
Nick Jameson Yuri Suvarov
Paul McCrane Graem Bauer
Kari Matchett Lisa Miller
Tzi Ma Cheng Zhi
Rade Šerbedžija Dmitri Gredenko
Adoni Maropis Abu Fayed
Glenn Morshower Aaron Pierce
Kathleen Gati Anya Suvarov
Chad Lowe Reed Pollock
Alexander Siddig Hamri Al-Assad
Michael Shanks Mark Bishop
Harry Lennix Walid Al-Rezani
Kal Penn Ahmed Amar
David Hunt Darren McCarthy
Ricky Schroder Mike Doyle
Sezon 7
Cherry Jones Allison Taylor
Annie Wersching Renee Walker
Colm Feore Henry Taylor
Bob Gunton Ethan Kanin
Jeffrey Nordling Larry Moss
Rhys Coiro Sean Hillinger
Janeane Garofalo Janis Gold
Kurtwood Smith Blaine Mayer
Jon Voight Jonas Hodges
Omid Abtahi Jibraan Al-Zarian
Philip Anthony-Rodriguez Tom Chapman
Ever Carradine Erika
Christina Chang Dr. Sunny Macer
Rory Cochrane Greg Seaton
Ryan Cutrona John Smith
Mark Derwin Joe Stevens
Cameron Daddo Mitchell Hayworth
Isaach De Bankolé Ule Matobo
Roshawn Franklin Abozi
Sprague Grayden Olivia Taylor
Frank John Hughes Tim Woods
Lovensky Jean-Baptiste Udo
Hakeem Kae-Kazim Ike Dubaku
Johnathan McClain Derek Watts
Glenn Morshower Aaron Pierce
William O’Leary Sid Paulson
Leland Orser Martin Collier
Will Patton Alan Wilson
Tonya Pinkins Alama Matobo
Eyal Podell Ryan Burnett
Carly Pope Samantha Roth
Amy Price-Francis Cara Bowden
Sebastian Roché John Quinn
Carlo Rota Morris O’Brian
Tony Todd Benjamin Juma
Peter Wingfield David Emerson
Sezon 8
Cherry Jones Allison Taylor
Annie Wersching Renee Walker
Katee Sackhoff Dana Walsh
John Boyd Arlo Glass
Freddie Prinze Jr. Cole Ortiz
Mykelti Williamson Brian Hastings
Nazneen Contractor Kayla Hassan
Bob Gunton Ethan Kanin
Chris Diamantopoulos Rob Weiss
Anil Kapoor Omar Hassan
Doug Hutchison Davros
Paul Wesley Stephen
Jennifer Westfeldt Meredith Reed
Gregory Itzin Charles Logan
Necar Zadegan Dalia Hassan
T.J. Ramini Tarin Faroush
Mido Hamada Samir Mehran
Clayne Crawford Kevin Wade
Frank John Hughes Tim Woods
Reed Diamond Jason Pillar
Akbar Kurtha Farhad Hassan
Navid Negahban Jamot
Graham McTavish Mikhail Novakovich
David Anders Josef Bazhaev
Michael Filipowich Nick Coughlin
Julian Morris Agent Owen
Hrach Titizian Nabeel
Ethan Rains Ali
Gene Farber Oleg Bazhaev
Joel Bissonnette Pavel Tokarev
Nick Jameson Yuri Suvarov
Stephen Root Bill Prady
Rami Malek Marcos Al-Zacar
Jordan Marder Dimitri
D.B. Sweeney Mark Bledsoe
Callum Keith Rennie Vladimir Laitanan
Jurgen Prochnow Sergei Bazhaev
Michael Madsen Jim Ricker
Eriq La Salle sekretarz generalny ONZ
Mare Winningham Elaine Al-Zacar

Gra komputerowa i parodie[edytuj | edytuj kod]

Na podstawie serialu powstała gra komputerowa 24: The Game wydana na PlayStation 2.

4. odcinek 11. serii Miasteczka South Park (Szparotomówka) jest parodią serialu. 21. odcinek 18 serii Simpsonów (24 Minutes) również jest parodią 24 godzin.

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

 • 2006: Emmy – Kiefer Sutherland – najlepszy aktor w serialu dramatycznym
 • 2006: Emmy – najlepszy serial dramatyczny
 • 2003: ASCAP Award – Sean Callery, najlepsza muzyka w serialu telewizyjnym
 • 2003: Emmy – najlepsza muzyka w serialu telewizyjnym
 • 2003: Złoty Glob – najlepszy dramat
 • 2002: Złoty Glob – Kiefer Sutherland, najlepszy aktor w serialu dramatycznym

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. „24” anulowane
 2. CTU zostało zlikwidowane. Główną agencją było FBI w Waszyngtonie
 3. Akcja sezonu przeniesiono do Nowego Jorku

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]