Chirurdzy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Chirurdzy
Grey’s Anatomy
Chirurdzy
Inny tytuł Grey’s Anatomy: Chirurdzy
Gatunek medyczny serial telewizyjny, dramat, obyczajowy
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
Oryginalny język angielski
Twórcy Shonda Rhimes
Główne role Zobacz sekcję Obsada
Muzyka tytułowa zespół Psapp
Liczba odcinków 342 (+ 5 specjalnych i 12 internetowych)
Liczba serii 15
Nagrody Zobacz sekcję Nagrody
Lista odcinków
Produkcja
Reżyseria Rob Corn
Peter Horton
Jeffrey Melman
Daniel Minahan
Adam Davidson
Wendey Stanzler
Julie Anne Robinson
Michael Grossman
Mark Tinker
Jessica Yu
James Frawley
Tony Goldwyn
Adam Arkin
Seith Mann
Chris Misiano
Tom Verica
Greg Yaitanes
Scenariusz Shonda Rhimes
Narracja Jacek Brzostyński, Radosław Popłonikowski (Polsat)
Paweł Bukrewicz (Fox Life/Fox)
Muzyka Danny Lux
Cary Brothers
zespół Psapp
Zdjęcia Jeff Jur
Adam Kane
Tim Suhrstedt
Scenografia Laurence Bennett
Brandee Dell'Aringa
Czas trwania odcinka ok. 43 min
Pierwsza emisja
Kraj oryginalnej emisji  Stany Zjednoczone
Data premiery Stany Zjednoczone 27 marca 2005
Polska 1 lipca 2005
Stacja telewizyjna Stany Zjednoczone ABC
Polska Polsat, Fox, TVN 7, TVN Fabuła, Polsat 2
Status trwający
Format obrazu 480i
720p
Format dźwięku Stereo
Chronologia
Powiązane Prywatna praktyka, Jednostka 19
Strona internetowa

Chirurdzy (ang. Grey’s Anatomy) – amerykański serial telewizyjny o tematyce medycznej, emitowany od 27 marca 2005 roku na antenie ABC, wymyślony przez Shondę Rhimes.

Serial jest mieszanką dramatu, komedii i filmu obyczajowego. Opowiada o życiu zawodowym i prywatnym grupy młodych lekarzy, pracujących na oddziale chirurgii w jednym ze szpitali w Seattle. Mimo nieustannego boju o ciekawe przypadki medyczne i miejsce przy stole operacyjnym w charakterze asystentów potrafią nawiązać między sobą znajomości, a nawet przyjaźnie. Razem przeżywają sukcesy oraz porażki i to nie tylko te zawodowe. Dodatkowo każdy z bohaterów ma swoje tajemnice, które ujawniają się z czasem.

Główną postacią jest dr Meredith Grey (Ellen Pompeo). Nazwa serialu jest aluzją do jej nazwiska oraz podręcznika do anatomii Gray’s Anatomy. Tytuł każdego odcinka pochodzi od nazwy utworu muzycznego (podobnie jak w innym serialu stacji ABCGotowe na wszystko)[1].

Niektóre z nazw używanych w serialu zostały przyjęte z codziennego życia[2] pseudonim McDreamy (pierwszy z serii, odnoszący się do Dereka Shepherda nadany przez Cristinę Yang), McSteamy (pseudonim wymyślony przez stażystki, odnoszący się do Marka Sloana), McHot (nadany Addison Shepherd przez Alexa), McDog (nadany psu Meredith i Dereka) i McVet (odnoszący się do Finna Dandridge'a).

Emisja[edytuj | edytuj kod]

Światową premierę miał 27 marca 2005. W Polsce serial można było oglądać od 1 lipca 2005 w telewizji Polsat. Powtórną emisję w tej samej stacji serial miał na przełomie lutego i marca 2006 i ponownie na przełomie stycznia i lutego 2007. Pierwszy sezon od stycznia 2007 roku nadawany był na antenie Fox Life.

Drugi sezon od 6 lutego do 8 maja 2007 roku emitowany był przez Fox Life, natomiast od 13 marca do 18 września 2007 pokazywany był w Telewizji Polsat. Podobnie odbyła się emisja trzeciego sezonu: najpierw został wyemitowany przez Fox Life (koniec emisji sierpień 2007), a później na antenie Polsatu.

Odcinki czwartego sezonu wyemitowanego na Fox Life przerwano ze względu na strajk scenarzystów. Od 13 sierpnia Fox Life wznowił emisję odcinków 4 serii.

Kolejny już sezon, piąty, miał swoja premierę w Stanach Zjednoczonych 25 września 2008. W Polsce odcinki 5 sezonu były emitowane na Fox Life od 3 marca 2009.

Szósty sezon miał swoją premierę w USA 24 września 2009. W Polsce był wyemitowany przez telewizję Fox Life od 3 marca 2010.

Premiera siódmego sezonu odbyła się w USA 23 września 2010. 9 marca 2011 premiera odbyła się w Polsce na Fox Life.

W USA, premiera ósmego sezonu odbyła się 22 września 2011. W Polsce serial ten miał premierę 11 stycznia 2012 na Fox Life.

Dziewiąty sezon miał swoją premierę w USA 27 września 2012. Natomiast 9 stycznia 2013 miał premierę w Polsce na kanale Fox Life.

26 września w USA nastąpiła 2-godzinna premiera 10 sezonu serialu, którego finałowy – 24 – odcinek został wyemitowany dnia 16 maja 2014 roku.

W Polsce od 21 stycznia 2015 roku emisja serialu została przeniesiona z zlikwidowanego kanału Fox Life do Fox.

Od 6 września 2018 roku serial powrócił do telewizji Polsat i był emitowany w czwartki o 0.15 lub 2.30 po dwa odcinki, gdzie nadal jest emitowany.

Sezony[edytuj | edytuj kod]

Seria 1 (2005)[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Chirurdzy (seria 1).

Sezon pierwszy po raz pierwszy został wyemitowany 27 marca 2005, a ostatni odcinek 22 maja 2005. Seria pierwsza Grey’s Anatomy liczy 13 odcinków, ale ABC zdecydowało się wyemitować tylko 9. Kolejne 4 zostały „przeniesione” do następnej serii (czyli są to odcinki 2x01, 2x02, 2x03, 2x04).

Chirurdzy to serial o zmaganiach w życiu prywatnym i zawodowym pięciu stażystów. Początkowo poznajemy Meredith Grey, córkę słynnej kobiety-chirurga Ellis Grey, która zostaje stażystką w Seattle Grace Hospital. Już pierwszego dnia Meredith spóźnia się do pracy i okazuje się, że mężczyzna, z którym upojnie spędziła poprzednią noc, jest jej przełożonym.

Następnie spotykamy innych stażystów: ambitną Cristinę Yang; byłą modelkę Isobel „Izzie” Stevens, która próbuje pokazać, że poza urodą ma inne atuty; George’a O’Malleya, uznawanego za nieudacznika i Alexa Kareva, kryjącego się za maską arogancji. Opiekunem stażystów jest dr Miranda Bailey, nazywana „Kapo” (w angielskiej wersji językowej – Nazi). Dalej poznajemy dr Dereka Shepherda, neurochirurga, który wdaje się w romans ze stażystką – Meredith; dr Prestona Burke’a, kardiochirurga, który walczy z Shepherdem o objęcie w przyszłości stanowiska po dr Richardzie Webberze, ordynatorze chirurgii, który był dawnym przyjacielem matki Meredith. Odcinki zawierają również wątki romansu dr Prestona Burke’a z Cristiną, próby ukrycia choroby Alzheimera matki Meredith, a także skrywanej miłości George’a do Meredith. Sezon pierwszy kończy się sceną, w której Derek przedstawia Meredith swoją żonę, dr Addison Montgomery-Shepherd (postać grana przez Kate Walsh).

Od 1 lipca 2005 roku emituje Polsat.

Seria 2 (2005-2006)[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Chirurdzy (seria 2).

Sezon drugi został po raz pierwszy wyemitowany 25 września 2005. Ostatni odcinek został pokazany w nocy z 14 na 15 maja 2006 i trwał prawie trzy godziny. Początkowo pierwszy sezon powstały na zamówienie stacji ABC został skrócony z 14 do 9 odcinków, by skończyć się razem z serialem Gotowe na wszystko, emitowanym przed nim. Pozostałe odcinki postanowiono zachować i dołączyć do drugiego sezonu, po czym epizody 10–14 wyemitowano jako pierwsze pięć odcinków drugiego sezonu. Telewizja ABC zamówiła dodatkowe 22 odcinki, zwiększając tym samym liczba odcinków drugiego sezonu do 27. Liczba ta nie dotyczy jednak specjalnych podsumowujących odcinków „Straight From The Heart”, oraz „Under Pressure”, jednak 27. oryginalny odcinek został ostatecznie uwzględniony w drugim sezonie. „Bring the Pain”, który został pokazany jako 14. część, był cytowany w blogu autorki Shondy Rhimes jako ten, który miał być odcinkiem finałowym pierwszej serii. Drugi sezon skupia się na relacjach pomiędzy Meredith a doktorem Derekiem Shepherdem, które stają się oschłe po ujawnieniu, że Derek ma żonę. Izzie Stevens oraz Alex Karev rozpoczynają głębszą znajomość (jednak później Izzie zakochuje się w pacjencie Denny'm Duquette), podobnie jak dr Burke oraz Cristina. Dr Miranda Bailey zachodzi w ciążę, dowiadujemy się także nowych faktów o rodzinie Meredith. Przez kilka tygodni po odcinku wyemitowanym po Pucharze Super Bowl serial przyciągał więcej widzów niż Gotowe na wszystko.

Seria 3 (2006-2007)[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Chirurdzy (seria 3).

Nadawanie sezonu 3 rozpoczęto w dniu 21 września 2006 roku. Premierowy odcinek został obejrzany przez 25,14 milionów widzów w tym 10,9 milionów w wieku 18–49 lat, wyprzedzając widownię premierowego odcinka CSI[3]. Do głównej obsady serialu dołączyli Sara Ramirez ( dr Callie Torres) oraz Eric Dane (dr Mark Sloan), którzy występowali już od drugiej połowy 2 sezonu.

Ostatni odcinek trzeciego sezonu został wyemitowany 17 maja 2007. Ślub dr Cristiny Yang i dr. Prestonem Burkiem został odwołany w czasie ceremonii kościelnej. Dr Richard Webber, w wyniku rezygnacji dr. Dereka Sheperda z proponowanej funkcji, odzyskał pozycję ordynatora chirurgii, a w rywalizacji o posadę szefa rezydentów zwyciężyła dr Calliope Torres. Nierozwiązane zostały wątki związku pomiędzy Derekiem a Meredith Grey, a także trójkątu Callie Torres/George O’Malley/Izzie Stevens. Po otrzymaniu wyników testów, okazało się, że jedynie George O’Malley nie zdał, co stawiało pod znakiem zapytania jego dalszą rolę w serialu. Podczas gdy dotychczasowi stażyści zostali rezydentami, pojawili się nowi stażyści, w tym przyrodnia siostra Meredith – Lexie Grey. Doktor Addison Montgomery oficjalnie przenosi się do Los Angeles jako główna postać nowego serialu ABC Prywatna praktyka.

Cały sezon ma 25 odcinków oraz dwa specjalne.

Seria 4 (2007-2008)[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Chirurdzy (seria 4).

Emisja rozpoczęła się we wrześniu 2007 r. przez telewizje ABC. Sezon 4 liczy 17 odcinków[4]. Po raz pierwszy w historii serialu zmniejszyła się obsada głównych ról serialu. Postać grana przez Kate Walsh została przeniesiona do Prywatna praktyka spin-offu Chirurgów. 7 czerwca 2007 stacja ABC ogłosiła, że nie przedłuża kontraktu z Isaiahem Washingtonem[5]. 11 czerwca 2007 ogłoszono, że Chyler Leigh, była gwiazda serialu Reunion, zostanie na stałe w obsadzie serialu, a nie jak początkowo planowano tylko w 13 odcinkach. Chyler gościnnie wystąpiła w dwóch ostatnich odcinkach trzeciego sezonu w roli Lexie Grey – nowej stażystki i przyrodniej siostry Meredith Grey.

Ogłoszono również, że trwają poszukiwania aktora do roli postaci, która miałaby „rywalizować” z dr Sheperdem[6]. W oficjalnym blogu, twórczyni serialu Shonda Rhimes zasugerowała, że Mark Sloan w czwartym sezonie stanie się ważniejszą postacią[7]. 16 czerwca 2007 zaprzeczyła plotkom jakoby role Isaiaha Washingtona (dr Preston Burke) miał otrzymać inny aktor, co oznaczało ostateczne wycofanie postaci doktora Burke’a[8].

Premierowy odcinek nosi tytuł „A Change Is Gonna Come” i został wyemitowany 27 września 2007. Ostatni odcinek sezonu został wyemitowany 22 maja 2008 i nosi tytuł „Freedom” odcinek składał się z 2 części wyemitowanych tego samego dnia.

Seria 5 (2008-2009)[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Chirurdzy (seria 5).

Prace na planie zdjęciowym sezonu piątego rozpoczęły się 25 czerwca 2008. Pierwszy, premierowy, dwugodzinny odcinek pt. „Dream a Little Dream of Me” został wyemitowany 25 września w USA. Telewizyjna premiera w Polsce odbyła się 3 marca 2009 r. na antenie telewizji Fox Life. Finał, odcinek dwugodzinny „Here's to the Future” i „Now or Never” wyemitowany 14 maja 2009 r. w USA. Sezon liczy 24 odcinki.

U Izzie zdiagnozowano raka, wychodzi za mąż za Alexa. George O'Maley zostaje śmiertelnie potrącony przez autobus ratując życie kobiecie. Caliope (była żona Georga) decyduje wraz z Izzie o organach Georga.

Seria 6 (2009–2010)[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Chirurdzy (seria 6).

Emisję 6 sezonu serialu stacja ABC rozpoczęła o godzinie 21:00 24 września 2009 r. W Polsce zaś premierę miał 3 marca 2010 roku o godzinie 21:00 na kanale Fox Life.

22 czerwca 2009 informacja na temat zwolnienia T.R.Knight'a została oficjalnie potwierdzona i aktor nie wystąpił w szóstym sezonie. Do obsady dołączyła Kim Raver jako dr Teddy Altman, która specjalizuje się w kardiochirurgii i jest weteranką z Iraku (tak jak Owen Hunt). Z Mercy West zostali przysłani rezydenci: Reed Adamson (Nora Zehetner), Charles Denman (Robert Baker), Jackson Avery (Jesse Williams) i April Kepner (Sarah Drew).

Sezon liczy 24 odcinki, ostatnie dwa zostały wyemitowane razem. Sezon kończy się masakrą w szpitalu, gdzie mąż zmarłej pacjentki poluje na dr Shepherda, raniąc/zabijając jednocześnie wiele pielęgniarek, strażników i lekarzy (m.in. postrzelona zostaje Reed, raniony Alex Karev). Emocje związane z walką o życie męża spowodowały, że Meredith Grey poroniła.

Od 3 września 2018 pojawi się nowe odcinki serialu w Polsacie od poniedziałku do piątku o godz. 15:45, głównie po popołudniowych Wydarzeniach, a od 17 września 2018 powtórki z kilkunastodniowym opóźnieniem pojawi się też w Polsacie 2 od poniedziałku do piątku o godz. 8:00 rano, głównie po serialu Dlaczego ja?.

Seria 7 (2010–2011)[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Chirurdzy (seria 7).

14 maja stacja ABC ogłosiła, że sezon 7 chirurgów rozpocznie się we wrześniu 2010. Premierowy odcinek kolejnego sezonu został pokazany 23 września 2010 roku w USA. Zaś premiera w Polsce pierwszego odcinka odbyła się 9 marca 2011 roku na kanale FoxLife[9]. Jesse Williams i Sarah Drew dołączyli do głównej obsady serialu. Pierwszy odcinek nosił tytuł „With You I’m Born Again” (Z Tobą rodzę się na nowo). Sezon liczy 22 odcinki. Akcja serialu zaczyna się po masakrze, jaka nastąpiła w finale ostatniego sezonu. Lekarze, rezydenci oraz stażyści muszą poradzić sobie z różnymi traumami jakie noszą w sobie. Meredith musi powiedzieć mężowi o poronieniu. Cristina wychodzi za mąż za Owena Hunta. Teddy angażuje się w znajomość z bardzo przystojnym nowym lekarzem w Seattle Grace. Dr Bailey zrywa z dotychczasowym partnerem. Meredith i Derek adoptują Zolę, afrykańską sierotę. Lexie i Mark zostają parą, lecz zrywają, gdy Lexie dowiaduje się, że Mark przespał się z Callie, która zaszła w ciążę. Avery i Lexie zostają parą. Callie i Arizona Robbins znów są razem i wspólnie wychowują córkę Torres, Sofię Robins Sloan Torres.

Od 5 października 2018 siódmy sezon serialu emituje Polsat, emisja bez zmian – od poniedziałku do piątku o godz. 15:45.

Seria 8 (2011–2012)[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Chirurdzy (seria 8).

Ósmy sezon ABC rozpoczęło 22 września 2011 roku. Wyemitowano razem dwa odcinki – „Free Falling” oraz „She's Gone”. Sezon ma 24 odcinki. Ostatni to „Flight” (Lot).

Gdy Meredith podmieniła wyniki badań, pomiędzy nią i Derekiem wszystko się zmieniło. Stracili również Zolę, którą w następnych odcinkach odzyskali. Jackson zerwał z Lexie, ponieważ wiedział, że nadal kocha Marka. W 15-stym odcinku sezonu zobaczymy Amelię (Caterina Scorsone) – siostrę Dereka, która prosi o pomoc w operacji. Cristina podejrzewa, że Owen ma romans z pielęgniarką. Nie wytrzymuje i pyta go. Owen przyznaje się, lecz to nie z pielęgniarką ją zdradził, ale przypadkowo poznaną kobietą w barze. Oświadcza, że był to rewanż za dokonaną aborcję. Cristina załamuje się i nie uczy się do egzaminów, lecz później przychodzi do Meredith i wspólnie się uczą. Gdy rezydenci pojechali na egzaminy, Lexie zamierza wyznać Markowi miłość. W tym samym czasie April ma romans z Jacksonem. Kepner ma wyrzuty sumienia. Po powrocie rezydentów do Seattle otrzymują wyniki egzaminu. Wszyscy zdali oprócz April, która jest załamana. Lexie wyznaje Markowi miłość, lecz pojawia się Julia (dziewczyna Sloana, okulistka ze Seattle Pres). W 23-cim odcinku Webber mówi Alexowi, że ma szanse dostać się na Hopkins. Lekarze mają lecieć na operację do Boise. Arizona dowiaduje się o planach Alexa na Hopkins i nie pozwala mu lecieć. Do Boise polecieli Derek, Mark, Meredith, Lexie, Arizona i Cristina. Samolot się rozbił. W finale sezonu Mark wyznaje miłość Lexie Grey, jednak ta umiera. Nie wiadomo czy ktoś jeszcze umrze. O tym dowiadujemy się w 9. sezonie.

Od 7 listopada 2018 ósmy sezon serialu emituje Polsat, emisja bez zmian – od poniedziałku do piątku o godz. 15:45.

Seria 9 (2012–2013)[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Chirurdzy (seria 9).

Premiera sezonu dziewiątego w stacji ABC odbyła się 27 września 2012[10]. Sezon liczy 24 odcinki. Eric Dane odchodzi z serialu, występuje tylko w dwóch pierwszych odcinkach 9 sezonu[11]. Szpital po tragedii, jaka spotkała lekarzy, boryka się z problemami finansowymi. Ma zostać sprzedany korporacji. Derek, Meredith, Cristina, Arizona i Callie (w imieniu Marka, który nie żyje) chcą kupić szpital, lecz nie mają wystarczająco dużo gotówki. Z pomocą przychodzi dr Catherine Avery, która decyduje się zainwestować pieniądze pochodzące z fundacji Avery, ale pod jednym warunkiem: Jackson, jej syn zostanie przedstawicielem zarządu. W odcinku 17. dr Jackson Avery zmienia nazwę szpitala z Seattle Grace Mercy West na Grey-Sloan Memorial Hospital. W ostatnim odcinku pt. „Perfect Storm” trwa gwałtowna burza. Na izbę przyjęć przybywa coraz więcej pacjentów. Szpital zostaje pozbawiony prądu. Meredith rodzi syna, lecz sama musi poddać się operacji. W ostatniej scenie w Grey-Sloan Memorial Hospital pojawia się prąd. Życie jednego dr Webbera jest zagrożone, a stażystka Heather Brooks (Tina Majorino) umiera.

Od 12 grudnia 2018 dziewiąty sezon serialu emituje Polsat, emisja do 28 grudnia 2018 bez zmian – od poniedziałku do piątku o godz. 15:45, od 7 stycznia 2019 do 5 lutego 2019 – w poniedziałki i wtorki o godz. 15:45[12] (od środy do piątku o godz. 15:45 powtórki serialu Przyjaciółki), a w ostatnich 4 odcinkach – od 11 lutego 2019 do 14 lutego 2019 o godz. 15:45.

Seria 10 (2013–2014)[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Chirurdzy (seria 10).

Pierwszy odcinek sezonu ma premierę 26 września 2013 roku[13]. Sezon liczył 24 odcinki podzielone na dwie części, jesienną i wiosenną. Każda składa się z 12 odcinków. Premierę wiosenna zaplanowano na 27 lutego 2014 roku[14]. Tytuł pierwszego odcinka nosił tytuł „Seal Our Fate”[15]. Camilla Luddington, Gaius Charles, Jerrika Hinton i Tessa Ferrer dołączyli na stałe do obsady głównej. Sandra Oh odchodzi z serialu po 10 sezonie. Postanowiła nie przedłużać kontraktu[16]. James Remar wystąpił gościnnie w kilku odcinkach, a jego rola była owiana tajemnicą[17]. Ellen Pompeo i Patrick Dempsey podpisali z ABC Studios dwuletnią umowę na sezon 11 i 12[18]. Paul James dołączył do obsady serialu[19], natomiast Heaven White zagra gościnnie wcielając się w rolę Zoli[20]

Od 15 lutego 2019 dziesiąty sezon serialu emituje Polsat, emisja tak jak w szóstym, siódmym i ósmym sezonie – od poniedziałku do piątku o godz. 15:45.

Seria 11 (2014–2015)[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Chirurdzy (seria 11).

8 maja 2014 roku stacja ABC ogłosiła zamówienie 11. serii serialu Chirurdzy, którego premiera została zaplanowana 25 września 2014 roku[21][22]. Caterina Scorsone awansowana do stałej obsady w 11 sezonie serialu[23]. Katy Burton ponownie wystąpiła w serialu[24], natomiast Geena Davis dołącza do odsady serialu Chirurdzy[25]. Gościnnie w serialu wystąpili m.in.Connie Ray w roli matki April Kepner, Karen[26]. Shonda Rimes zaplanowała w tym sezonie parę odcinków retrospekcyjnych, gdzie Sally Pressman zagrała młodą Ellis Grey[27]. Wcześniej tę rolę grała Sarah Paulson, która ze względu na zobowiązania wobec serialu American Horror Story nie mogła ponowie zagrać w Chirurgach. Z serialu odchodzi Patrick Dempsey.

Od 21 marca 2019 roku jedenasty sezon serialu emituje Polsat, emisja bez zmian – od poniedziałku do piątku o godz. 15:45.

Seria 12 (2015-2016)[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Chirurdzy (seria 12).

7 maja 2015 roku, stacja ABC ogłosiła zamówienie 12 sezonu[28]. Jason George awansował w 12 sezonie do głównej obsady serialu[29]. Premiera 12 sezonu Chirurgów została zaplanowana na 24 września 2015 roku na kanale ABC[30]. Martin Henderson dołączył do obsady w roli dr Nathana Riggsa, dawnego przyjaciela Owena Hunta[31]. Z serialu odchodzi Sara Romirez. Sezon liczył 25 odcinków[32].

Od 26 kwietnia 2019 dwunasty sezon serialu emituje Polsat, emisja tak jak do tej pory bez zmian – od poniedziałku do piątku o godz. 15:45.

Seria 13 (2016-2017)[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Chirurdzy (seria 13).

4 marca 2016 roku stacja ABC ogłosiła zamówienie trzynastego sezonu[33] . Premiera tego sezonu została zaplanowana na 22 września 2016 roku[34].

Od 2 września 2019 roku emisja trzynastego sezonu będzie miała telewizja Polsat, a emisja – od poniedziałku do piątku o godz. 17:45.

Seria 14 (2017-2018)[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Chirurdzy (seria 14).

10 lutego 2017 roku, stacja ABC ogłosiła zamówienie czternastego sezonu[35].

Od 4 października 2018 roku czternastą serię serialu emituje Polsat, a emisja bez zmian - od poniedziałku do piątku o godz. 17:45.

Seria 15 (2018-2019)[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Chirurdzy (seria 15).

21 kwietnia 2018 roku, stacja ABC ogłosiła zamówienie piętnastego sezonu, którego premiera jest zaplanowana na 27 września 2018 roku[36][37].

Od 14 listopada 2018 roku emisję piętnastego sezonu emituje Fox, a w przyszłości będzie emitować Polsat.

Seria 16 (2019-2020)[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Chirurdzy (sezon 16).

10 maja 2019 roku, stacja ABC ogłosiła zamówienie szesnastego i siedemnastego sezonu[38].

W przyszłości emisję 16. serii emitować będą stacje Fox i Polsat.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Główna[edytuj | edytuj kod]

Aktor(ka) Postać Sezon
S1 S2 S3 S4 S5 S6 S7 S8 S9 S10 S11 S12 S13 S14 S15
Ellen Pompeo Meredith Grey Główny
Sandra Oh Cristina Yang Główny
Katherine Heigl Izzie Stevens Główny
Justin Chambers Alex Karev Główny
T.R. Knight George O’Malley Główny
Chandra Wilson Miranda Bailey Główny
James Pickens Jr. Richard Webber Główny
Isaiah Washington Preston Burke Główny Gościnnie
Patrick Dempsey Derek Shepherd Główny
Kate Walsh Addison Montgomery Gościnnie Główny Gościnnie
Sara Ramirez Callie Torres 2.-plan Główny
Eric Dane Mark Sloan Gościnnie Główny
Brooke Smith Erica Hahn 2.-plan Główny
Chyler Leigh Lexie Grey 2.-plan Główny
Kevin McKidd Owen Hunt Główny
Jessica Capshaw Arizona Robbins 2.-plan Główny
Kim Raver Teddy Altman Główny
Sarah Drew April Kepner 2.-plan Główny
Jesse Williams Jackson Avery 2.-plan Główny
Camilla Luddington Jo Wilson 2.-plan Główny
Jerrika Hinton Stephanie Edwards 2.-plan Główny
Gaius Charles Shane Ross 2.-plan Główny
Tessa Ferrer Leah Murphy 2.-plan Główny
Martin Henderson Nathan Riggs 2.-plan Główny
Jason George Ben Warren 2.-plan Główny
Caterina Scorsone Amelia Shepherd 2.-plan Główny
Kelly McCreary Margaret „Maggie” Pierce 2.-plan Główny

Postacie drugoplanowe[edytuj | edytuj kod]

 Zobacz więcej w artykule Lista postaci serialu Chirurdzy, w sekcji Postacie drugoplanowe.
Aktor(ka) Postać Sezon
S1 S2 S3 S4 S5 S6 S7 S8 S9 S10 S11 S12
? Bokhee 2.-plan
Steven W. Bailey Joe 2.-plan 2.-plan
Kate Burton Ellis Grey 2.-plan Gościnnie
Sarah Utterback Olivia Harper 2.-plan 2.-plan
Robin Rose Patricia 2.-plan 2.-plan
Moe Irvin Tyler Christian 2.-plan Gościnnie
Loretta Devine Adele Webber 2.-plan
George Dzundza Harold O’Malley 2.-plan
Greg Pitts Jerry O’Malley 2.-plan
Tim Griffin Ronny O’Malley 2.-plan
Jeffrey Dean Morgan Denny Duquette 2.-plan 2.-plan
Kali Rocha Sydney Heron 2.-plan
Cress Williams Tucker Jones 2.-plan 2.-plan
Kyle Chandler Dylan Young 2.-plan
Jeff Perry Thatcher Grey 2.-plan
Mare Winningham Susan Grey 2.-plan
Chris O’Donnell Finn Dandridge 2.-plan
Diahann Carroll Jane Burke 2.-plan
Mitch Pileggi Lawrence Jennings 2.-plan 2.-plan 2.-plan
Debra Monk Louise O’Malley 2.-plan 2.-plan Gościnnie
Elizabeth Reaser Rebecca Pope 2.-plan
Hector Elizondo Carlos Torres Gościnnie Gościnnie Gościnnie
Mark Saul Steve Mostow 2.-plan
Amy Madigan Katharine Wyatt 2.-plan
Lauren Stamile Rose 2.-plan
Mary McDonnell Virginia Dixon 2.-plan
Kimberly Elise Rebecca Swender 2.-plan
Melissa George Sadie Harris 2.-plan
Nora Zehetner Reed Adamson 2.-plan
Robert Baker Charles Percy 2.-plan Gościnnie
Leven Rambin Sloan Riley 2.-plan
Daniel Sunjata Eli 2.-plan
James Tupper Andrew Perkins 2.-plan
Peter MacNicol Robert Stark 2.-plan
Rachael Taylor Lucy Fields 2.-plan
Scott Foley Henry Burton 2.-plan
Amanda Fuller Morgan 2.-plan
Debbie Allen Catherine Avery 2.-plan
Hilarie Burton Lauren Boswell 2.-plan
Tina Majorino Heather Brooks 2.-plan Gościnnie
Justin Bruening Matthew Taylor 2.-plan
Marguerite Moreau Emma Marling 2.-plan
Geena Davis Nicole Herman 2.-plan

Muzyka[edytuj | edytuj kod]

Tytułowa muzyka serialu to część utworu „Cosy in the Rocket”, brytyjskiej grupy Psapp.

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Zwycięski[edytuj | edytuj kod]

Złoty Glob:

 • Najlepszy serial telewizyjny – kat. dramat: Grey’s Anatomy (2007)
 • Najlepsza rola drugoplanowa w serialu, miniserialu lub filmie wyprodukowanym dla telewizji: Sandra Oh (2006)

Nagrody Związku Aktorów:

 • Najlepsza rola żeńska w serialu dramatycznym: Sandra Oh (2006)
 • Najlepsza rola żeńska w serialu dramatycznym: Chandra Wilson (2007)
 • Najlepsza obsada aktorska w serialu telewizyjnym: Grey’s Anatomy (2007)

Nagrody TV Land:

 • Future Classic (2006)

Nagrody NAACP Image:

 • Najlepszy serial dramatyczny (2006, 2007)
 • Najlepsza rola męska w serialu dramatycznym: Isaiah Washington (2006, 2007)
 • Najlepsza drugoplanowa rola żeńska w serialu dramatycznym: Chandra Wilson (2007)

Nagrody Krytyków Radiowych i Telewizyjnych:

 • Program Roku (2006)

Nagrody Emmy:

 • Najlepsza obsada w serialu dramatycznym: Linda Lowy, John Brace (2006)
 • Najlepsza aktorka drugoplanowa w serialu dramatycznym: Katherine Heigl (2007)

Nagrody People’s Choice:

 • Ulubiony dramat telewizyjny: Grey’s Anatomy (2007)
 • Ulubiona postać „kradnąca sceny”: Chandra Wilson (2008)
 • Ulubiona telewizyjna aktorka dramatyczna: Katherine Heigl (2010)
 • Ulubiony dramat telewizyjny: Grey’s Anatomy (2013)
 • Ulubiona telewizyjna aktorka dramatyczna: Ellen Pompeo (2013)

Nagroda Satelita:

 • Najlepszy zespół aktorski w serialu (2006)
 • Najlepsza aktorka w serialu dramatycznym: Ellen Pompeo (2007)

Entertainment Weekly:

 • Entertainers of the Year: Cast of Grey’s Anatomy (2007)

Związek Producentów:

 • Najlepszy serial telewizyjny – kat. dramat: Grey’s Anatomy (2007)

Nominowany[edytuj | edytuj kod]

Nagrody Emmy:

 • Wyróżniający się serial dramatyczny: (2006)
 • Wyróżniająca się reżyseria serialu dramatycznego: Peter Horton (A Hard Day’s Night) (2005)
 • Wyróżniająca się obsada serialu dramatycznego: Linda Lowy, John Brace (2005, 2006)
 • Wyróżniająca się żeńska rola drugoplanowa w serialu dramatycznym: Sandra Oh (2005, 2006, 2008)
 • Wyróżniająca się żeńska rola drugoplanowa w serialu dramatycznym: Chandra Wilson (2006, 2008)
 • Wyróżniająca się rola gościnna w serialu dramatycznym: Kate Burton (Ellis Grey) (2006)
 • Wyróżniająca się rola gościnna w serialu dramatycznym: Christina Ricci (Hannah paramedyk) (2006)
 • Wyróżniająca się rola gościnna w serialu dramatycznym: Kyle Chandler (Dylan Young) (2006)
 • Wyróżniająca się rola gościnna w serialu dramatycznym: Sharon Lawrence (Robbie Stevens- matka Izzie)(2008)
 • Wyróżniający się scenariusz serialu: Shonda Rhimes (It's the End Of The World, As We Know It ) (2006)
 • Wyróżniający się scenariusz serialu: Krista Vernoff (Into You Like A Train) (2006)

Golden Globe:

 • Najlepszy serial telewizyjny (2006)
 • Najlepszy aktor w serialu telewizyjnym: Patrick Dempsey (2006, 2007)
 • Najlepsza aktorka w serialu telewizyjnym: Ellen Pompeo (2007)
 • Najlepsza żeńska rola drugoplanowa w serialu: Katherine Heigl (2007)

Nagrody Image:

 • Wybitna żeńska rola drugoplanowa w serialu: Chandra Wilson (2006, 2007)
 • Wybitna męska rola drugoplanowa w serialu: James Pickens Jr. (2006, 2007)
 • Wybitny serial (2007)
 • Wybitny aktor w serialu: Isaiah Washington (2007)
 • Wybitny scenariusz dramatyczny serialu: Shonda Rhimes (It's the End Of The World, As We Know It) (2007)

People’s Choice Award:

 • Ulubiony serial dramatyczny: Grey’s Anatomy (2009)
 • Ulubiona serial dramatyczny: Grey’s Anatomy (2010)
 • Ulubiony telewizyjny aktor dramatyczy: Patrick Dempsey (2010)

Nagroda Satelita:

 • Najlepszy serial dramatyczny (2005)
 • Najlepsza aktorka drugoplanowa w serialu, miniserialu lub filmie telewizyjnym: Sandra Oh (2005)
 • Najlepszy serial dramatyczny (2007)
 • Najlepsza aktorka drugoplanowa w serialu, miniserialu lub filmie telewizyjnym: Chandra Wilson (2007)
 • Najlepszy aktor drugoplanowy w serialu, miniserialu lub filmie telewizyjnym: T.R. Knight (2007)
 • Najlepsza aktorka drugoplanowa w serialu, miniserialu lub filmie telewizyjnym: Chandra Wilson (2008)

Nagrody Grammy:

 • Najlepszy album ze ścieżką dźwiękową dla programu telewizyjnego: Alexandra Patsavas, Mitchell Leib (2007)

DVD (polskie)[edytuj | edytuj kod]

Sezon 1[edytuj | edytuj kod]

 • Tytuł polski: Chirurdzy – Sezon 1
 • Tytuł oryginalny: Grey’s Anatomy – Season 1
 • Data wydania: 2007-12-07
 • Dźwięk: DD 5.1, DD 2.0
 • Obraz: 1.78:1
 • Język oryginalny: angielski
 • Język: polski, węgierski
 • Napisy: angielskie, polskie, portugalskie, czeskie, węgierskie, hebrajskie, greckie, bułgarskie, tureckie, słowackie, arabskie, rumuńskie, serbskie, chorwackie, słoweńskie
 • Długość: 369 min.
 • Ilość płyt: 2

Sezon 2[edytuj | edytuj kod]

 • Tytuł polski: Chirurdzy – Kompletny Sezon 2
 • Tytuł oryginalny: Grey’s Anatomy – Season 2
 • Data wydania: 2008-10-14
 • Dźwięk: 5.1 (angielski), 2.0 (polski lektor), 2.0 (węgierski)
 • Obraz: 1.78:1
 • Język oryginalny: angielski
 • Język: polski, węgierski
 • Napisy: angielskie, polskie, węgierskie, hebrajskie, greckie, tureckie
 • Długość: 1107 min.
 • Ilość płyt: 7

Sezon 3[edytuj | edytuj kod]

 • Tytuł polski: Chirurdzy – Poważnie Rozszerzony Sezon 3
 • Tytuł oryginalny: Grey’s Anatomy – Season 3
 • Data wydania: 2008-11-25
 • Dźwięk: 5.1 (angielski), 2.0 (polski lektor), 2.0 (węgierski), 2.0 (czeski), 2.0 (rosyjski)
 • Obraz: 1.78:1
 • Język oryginalny: angielski
 • Język: polski, węgierski
 • Napisy: angielskie, polskie, portugalskie, czeskie, węgierskie, hebrajskie, greckie, bułgarskie, tureckie, słowackie, rosyjskie, ukraińskie, arabskie, rumuńskie, serbskie, chorwackie, słoweńskie
 • Długość: 1025 min.
 • Ilość płyt: 7

Sezon 4[edytuj | edytuj kod]

 • Tytuł polski: Chirurdzy – Sezon 4
 • Tytuł oryginalny: Grey’s Anatomy – Season 4
 • Data wydania: 2009-03-17 (Premiera w Polsce)
 • Dźwięk: 5.1 (angielski), 2.0 (polski lektor), 2.0 (węgierski), 2.0 (czeski), 2.0 (rosyjski)
 • Obraz: 1.78:1
 • Język oryginalny: angielski
 • Język: polski, węgierski
 • Napisy: angielskie, polskie, tureckie, węgierskie
 • Długość: 697 min.
 • Ilość płyt: 5

Sezon 5[edytuj | edytuj kod]

 • Tytuł polski: Chirurdzy – Sezon 5
 • Tytuł oryginalny: Grey’s Anatomy – Season 5
 • Data wydania: 2010-02-19 (Premiera w Polsce)
 • Dźwięk: 5.1 (angielski), 2.0 (polski lektor), 2.0 (czeski)
 • Obraz: 1.78:1
 • Język oryginalny: angielski
 • Język: polski, węgierski DD 5.1 angielski, polski (lektor), DD 2.0 czeski
 • Napisy: polskie
 • Długość: 1092 min
 • Ilość płyt: 7

Sezon 6[edytuj | edytuj kod]

 • Tytuł polski: Chirurdzy – Sezon 6
 • Tytuł oryginalny: Grey’s Anatomy – Season 6
 • Data wydania: 2011-02-11 (Premiera w Polsce)
 • Dźwięk: polski 2.0, angielski 5.1, czeski 2.0, węgierski 2.0
 • Obraz: 1.78:1
 • Język oryginalny: angielski
 • Język: węgierski DD 5.1 angielski, polski (lektor), DD 2.0 czeski
 • Napisy: polskie, angielskie, czeskie, węgierskie
 • Długość: 1009 min
 • Ilość płyt: 6

Sezon 7[edytuj | edytuj kod]

 • Tytuł polski: Chirurdzy – Sezon 7
 • Tytuł oryginalny: Grey’s Anatomy – Season 7
 • Data wydania: 2012-03-09 (Premiera w Polsce)
 • Dźwięk: DD 5.1 angielski, polski lektor, DD 2.0 czeski
 • Obraz: 1.78:1
 • Język oryginalny: angielski
 • Język: DD 5.1 angielski, polski (lektor), DD 2.0 czeski
 • Napisy: polskie, angielskie
 • Długość: 905 min
 • Ilość płyt: 6

Sezon 8[edytuj | edytuj kod]

 • Tytuł polski: Chirurdzy – Sezon 8
 • Tytuł oryginalny: Grey’s Anatomy – Season 8
 • Data wydania: 2013-03-08 (Premiera w Polsce)
 • Dźwięk: DD 5.1 angielski, DD 2.0 polski
 • Obraz: 1.78:1
 • Język oryginalny: angielski
 • Język: DD 5.1 angielski, DD 2.0 polski (lektor)
 • Napisy: polskie, angielskie
 • Długość: 905 min
 • Ilość płyt: 6

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Grey’s Anatomy Magazine, Pierwsze wydanie
 2. Urban Dictionary: McDreamy, urbandictionary.com [dostęp 2017-11-22] (ang.).
 3. Media Life Magazine
 4. ABC Announces Fourteen Early Pick-Ups For The 2007-08 Season, The Futon Critic, 21 marca 2007
 5. Ausiello Michael: Exclusive! Grey’s Fires Isaiah Washington Ausiello-Report. TV guide, (7 czerwca 2007).
 6. ABC’s 'Grey’s Anatomy' planning to add several new cast members.
 7. Shonda Rhimes on Burning Down The House.... Grey Matter, 17 maja 2007.
 8. Grey’s creator speaks, says little. The Money Times, 16 czerwca 2007.
 9. [1], Oficjalna strona serialu.
 10. Matt Webb Mitovich: Fall TV: ABC Announces Premiere Dates – Which Launches Are Being Held for October? (ang.). 2012-07-26. [dostęp 2012-07-27].
 11. odejście Eric Dane z Chirurgów
 12. Podobną sytuację mamy także z serialem Pierwsza miłość, emisja od 7 stycznia 2019 do 19 lutego 2019 – w poniedziałki i wtorki o godz. 19:30 (od środy do piątku o godz. 19:30 powtórki serialu Miodowe lata.
 13. Data premiery 10 sezonu Chirurgów(Hatak.pl)
 14. ABC dzieli sezony na dwie części (hatak.pl)
 15. Chirurdzy – odcinek 1 Seal Our Fate (showtv.pl)
 16. Sandra Oh opuszcza Chirurgów po 10 sezonie Chirurgów (showtv.pl)
 17. James Remar w „Grey’s Anatomy” (showtv.pl)
 18. Gwiazdy „Chirurgów” z nowymi umowami. Kolejne sezony pewne. W: hatak.pl [on-line]. [dostęp 24 stycznia 2014].
 19. Paul James dołącza do obsady „Chirurgów”. W: hatak.pl [on-line]. [dostęp 25 stycznia 2014].
 20. Grey’s Anatomy – Episode 10.17 – Casting News – Heaven White guest starring. W: spoilertv.com [on-line]. [dostęp 28 stycznia 2014].
 21. UPFRONTY 2014: Ogromne zamówienia ABC. W: showtv.pl [on-line]. [dostęp 9 maja 2014].
 22. Daty premier seriali stacji ABC w sezonie 2014/15. W: hatak.pl [on-line]. [dostęp 16 lipca 2014].
 23. Caterina Scorsone dołącza do stałej obsady serialu „Chirurdzy”. W: hatak.pl [on-line]. [dostęp 24 czerwca 2014].
 24. Kate Burton powraca do serialu Chirurdzy. W: hatak.pl [on-line]. [dostęp 7 sierpnia 2014].
 25. Geena Davis dołącza do 11. sezonu serialu „Chirurdzy”. W: hatak.pl [on-line]. [dostęp 9 sierpnia 2014].
 26. Connie Ray w serialu „Chirurdzy”. Kogo zagra?. W: hatak.pl [on-line]. [dostęp 20 września 2014].
 27. Sally Pressman z ważną rolą w serialu „Chirurdzy”. W: hatak.pl [on-line]. [dostęp 26 września 2014].
 28. [Upfronty 2015 ABC podjęło decyzje o przyszłości swoich seriali] (pol.). W: showtv.pl [on-line]. [dostęp 8 maja 2015].
 29. Jason George awansowany do stałej obsady w 12 sezonie „Chirurgów” (pol.). W: spoilertv.pl [on-line]. [dostęp 5 czerwca 2015].
 30. Daty jesiennych premier ABC. Na wtorki wskakuje „Wicked City” (pol.). W: naekranie.pl [on-line]. [dostęp 11 czerwca 2015].
 31. „Chirurdzy” – Martin Henderson dołącza do stałej obsady (pol.). W: naekranie.pl [on-line]. [dostęp 15 czerwca 2015].
 32. Odcinkowe zamówienia ABC na sezon 2015/2016 (pol.). W: showtv.pl [on-line]. [dostęp 19 czerwca 2015].
 33. Chirurdzy, Dawno, dawno temu i inne seriale ABC z kolejnymi sezonami (pol.). W: naekranie.pl [on-line]. [dostęp 4 marca 2016].
 34. ABC – jesienne daty premier nowych i powracających seriali (pol.). W: naekranie.pl [on-line]. [dostęp 28 czerwca 2016].
 35. ABC przedłuża „Chirurgów”, „Skandal” i „Sposób na morderstwo” (pol.). W: spoilertv.pl [on-line]. [dostęp 2017-02-10].
 36. Będzie 15. sezon serialu Chirurdzy (pol.). W: naekranie.pl [on-line]. [dostęp 2018-04-21].
 37. Jesienna ramówka stacji ABC. Oto daty premier seriali (pol.). W: naekranie.pl [on-line]. [dostęp 2018-07-25].
 38. Chirurdzy - będzie sezon 16. i 17. Ellen Pompeo zostaje w obsadzie (pol.). W: naekranie.pl [on-line]. [dostęp 2019-05-10].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]