Mojave (pustynia)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy pustyni. Zobacz też: inne znaczenia tego pojęcia.
Pustynia Mojave

Mojave (Mohave) – pustynia w Stanach Zjednoczonych, położona w większości we wschodniej części stanu Kalifornia, a także w stanach Utah, Nevada i Arizona, w południowej części Wielkiej Kotliny. Jest piaszczysto-żwirowa. Zajmuje powierzchnię około 65 000 km². Opad roczny wynosi 45–130 mm. Nazwana na cześć Mojave – rdzennego plemienia, które ją zamieszkiwało. Zachodnią granicę stanowią góry Tehachapi, południowo-zachodnią góry San Gabriel i San Bernardino, a także uskok San Andreas i uskok Garlock. Na północy granicę stanowi Wielka Kotlina, a na południu pustynia Sonora. Północno-wschodnie granice są nieregularne – czasem w tej roli występuje zasięg populacji drzewa Jozuego. Liczba gatunków roślin szacowana jest od 1750 do 2000. Znajduje się tutaj Rezerwat Narodowy Mojave, Park Narodowy Joshua Tree i Park Narodowy Zion.

Na pustyni Mojave kręcono wiele filmów, np. Inferno: Piekielna walka[1].

Klimat[edytuj | edytuj kod]

Roczna suma opadów, nie przekracza 150 mm, a w wyższych partiach między 1000 a 2000 mm. W Dolinie Śmierci, latem, temperatura osiąga 50 °C. Śnieg (choć to niezwykłe na pustyni) można spotkać na wysokości 7929 stóp (ok. 2416,75 metrów). Np. ośnieżony jest szczyt Telescope Peak (3392 metrów) i Góra Clark na północ od autostrady międzystanowej nr 15. Najniższa, udokumentowana, temperatura, wynosiła 0 °F (-18 °C). Zimą od 20 °F – 30 °F (od ok. -7 do ok. -1 °C). Latem, zazwyczaj, 100 °F (37,8 °C).

Miejscowości[edytuj | edytuj kod]

Na Mojave znajduje się wiele miast opuszczonych, m.in. Calico, będące niegdyś ośrodkiem przemysłu wydobywczego srebra i Kelso w Rezerwacie Mojave, którego atrakcją jest niemal nietknięta stacja kolejowa.

Znajdują się tu także większe miasta, np. Las Vegas. Wymienić też należy:

Fauna i flora[edytuj | edytuj kod]

Zwierzęta[edytuj | edytuj kod]

Roślinność[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]