ABB

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Inne znaczenia Ten artykuł dotyczy koncernu. Zobacz też: Aeroklub Bielsko-Bialski.
Asea Brown Boveri Group Ltd.
Asea Brown Boveri Group Ltd.
Data założenia 1988
Państwo  Szwajcaria
Siedziba Zurych
Ważni pracownicy Ulrich Spiesshofer
Hubertus von Grünberg
Branża automatyka, energetyka
Produkty aparatury rozdzielcze, stacje i systemy elektroenergetyczne
Zatrudnienie 150 000 (2012)
Giełda NYSE: ABB
Strona internetowa

ABB (Asea Brown Boveri Group Ltd.) – międzynarodowy koncern, działający m.in. w branży automatyki i energetyki, producent aparatury rozdzielczej wysokich, średnich i niskich napięć, transformatorów rozdzielczych, aparatury elektrycznej oraz stacji i systemów elektroenergetycznych.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Grupa ABB powstała w 1988 w wyniku fuzji 2 dużych przedsiębiorstw branży elektroenergetycznej:

  • ASEA (Allemana Svenska Elektriska Aktienbolaget) istniejącej od 1883,
  • BBC (Brown Boveri Company, pierwotnie Brown Boveri & Cie) istniejącej od 1891.

Już w pierwszym roku (1989) przedsiębiorstwo wchłonęło około 40 mniejszych, m.in. oddziały zajmujące się przesyłem i dystrybucją energii w Westinghouse Electric Company.

Od 1990 przedsiębiorstwo skierowało swoje zainteresowania na Europę Wschodnią, gdzie m.in. w Polsce przejęło przedsiębiorstwo ZWAR.

Działalność[edytuj | edytuj kod]

ABB jest światowym liderem w budowie sieci elektroenergetycznych, aktywnym w wielu sektorach, głównie skupiając się na technologiach z zakresu energetyki i automatyki.

ABB zatrudnia około 150 000 pracowników w ponad 100 krajach[1].

Jednym z członków rady nadzorczej grupy ABB był Donald Rumsfeld (w latach 1990–2001). W 2000 roku grupa ABB podpisała kontrakt na sprzedaż reaktorów jądrowych dla Korei Północnej[2].

Struktura organizacyjna[edytuj | edytuj kod]

Spółka ABB posiada dywizję korporacyjną oraz pięć dywizji produkcyjno-sprzedażowych[3] od reorganizacji w styczniu 2010.

Produkty Energetyki

Produkty energetyki są to kluczowe elementy do przesyłania i dystrybucji energii elektrycznej. Dywizja ta obejmuje sieć zakładów ABB produkujących transformatory, rozdzielnice, wyłączniki, kable i urządzenia pokrewne.

Systemy Energetyki

Systemy „pod klucz” i usługi związane z przesyłem energii elektrycznej oraz sieciami dystrybucyjnymi i elektrowniami są oferowane w ramach tej Dywizji. Kluczowymi obszarami działania są podstacje oraz aparatura i systemy automatyki stacyjnej, FACTS, HVDC oraz systemy zarządzania siecią.

Napędy i Automatyzacja Produkcji

Dywizja Napędów i Automatyzacji Produkcji skupia się na rozwiązaniach z zakresu automatyki, które zwiększą produktywność w dyskretnych systemach przemysłowych oraz efektywność energetyczną. Portfolio produktowe firmy obejmuje silniki i generatory, sterowniki programowalne PLC, energoelektronikę oraz robotykę.

Produkty Niskich Napięć

Dywizja Produktów Niskich Napięć składa się z wyłączników i rozłączników, obudów i systemów kablowych, osprzętu elektroinstalacyjnego i komponentów elektrycznych aparatury sterowniczej w celu ochrony ludzi i instalacji przed elektrycznym obciążeniem. W skład dodatkowo wchodzi inteligentny system instalacyjny KNX, który integruje i automatyzuje instalacje elektryczne w budynkach, systemy wentylacyjne i bezpieczeństwa.

Automatyka Procesowa

Produkty i rozwiązania w zakresie aparatury kontrolno-pomiarowej, automatyzacji i optymalizacji procesów produkcyjnych. Obsługiwane branże to przemysł ropy i gazu, elektroenergetyka, przemysł farmaceutyczny, papierniczy i celulozowy, przemysł wydobywczy i przetwarzania surowców mineralnych, oraz zastosowania morskie i turbosprężarki.

Przypisy

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Kevin Barham, Claudia Heimer: ABB: the dancing giant. Creating the globally connected corporation. Financial Times u. a., London 1998, ISBN 0-273-62861-5.
  • Catrina Werner: ABB. Die verratene Vision. Orell Füssli, Zürich 2003, ISBN 3-280-06004-4.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]