Acetylocholinoesteraza

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Acetylocholinoesteraza, esteraza acetylocholinowa, hydrolaza acetylocholinowa, AChE (EC 3.1.1.7)[1]enzym rozkładający jeden z podstawowych neuroprzekaźników, acetylocholinę, na cholinę i resztę kwasu octowego.

Schemat hydrolizy acetylocholiny w aktywnym centrum acetylocholinoesterazy

Znajduje się głównie w zakończeniu płytki motorycznej i w synapsach cholinergicznych w centralnym układzie nerwowym. Acetylocholinoesteraza ma bardzo wysoką aktywność enzymatyczną – jej liczba obrotów na sekundę wynosi 14 000[2][3], a czynnikiem ograniczającym szybkość hydrolizy acetylocholiny jest prawdopodobnie jedynie szybkość dyfuzji substratu do miejsca aktywnego[4]. Cholina wytworzona w wyniku rozkładu ACh jest wychwytywana zwrotnie ze szczeliny synaptycznej i transportowana do komórki presynaptycznej celem acetylacji i umożliwia ponowne użycie tak wytworzonej acetylocholiny.

Inhibitory acetylocholinoesterazy[edytuj | edytuj kod]

Odwracalne[edytuj | edytuj kod]

Od końca lat 90. XX wieku trwają intensywne prace badawcze nad swoistymi, w pełni odwracalnymi inhibitorami esterazy acetylocholinowej, co ma duże znaczenie w objawowym leczeniu choroby Alzheimera, głównie przez poprawę przekaźnictwa w układzie cholinergicznym ośrodkowego układu nerwowego. W praktyce klinicznej stosuje się kilka substancji mających udokumentowane korzystne działanie w leczeniu tej choroby (galantamina, donepezil, rywastygmina, takryna).

Nieodwracalne[edytuj | edytuj kod]

Organiczne związki fosforu (fosforanoorganiczne i fosforoorganiczne):

Reaktywatory acetylocholinoesterazy[edytuj | edytuj kod]

Są to związki należące do grupy oksymów. Najczęściej stosowany jest chlorek pralidoksymu, chlorek obidoksymu i chlorek azoksymu (znany jako HI-6). Oksymy przywracają funkcjonowanie AChE przez usunięcie grupy fosforylującej serynę w miejscu aktywnym enzymu.

Działanie reaktywatorów wspomaga się atropiną, która niweluje efekty muskarynowe wywoływane przez gazy bojowe i pestycydy[5].

AChE w diagnostyce medycznej[edytuj | edytuj kod]

Obecność AChE w płynie owodniowym jest wskazaniem wad cewy nerwowej płodu[6][7].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. katalog enzymów (ang.).
  2. D. Voet, J. G. Voet: Biochemistry. John Wiley & Sons, 2011, s. 489.
  3. M. K. Campbell, S. O. Farrel: Biochemistry. Brooks/Cole, Cengage Learning, 2011, s. 154.
  4. Quinn, Daniel M. Acetylcholinesterase: enzyme structure, reaction dynamics, and virtual transition states. „Chemical Reviews”. 87 (5), s. 955–979, 1987. DOI: 10.1021/cr00081a005. 
  5. Atropine Sulfate – Medical Countermeasures Database – CHEMM, U.S. Department of Health & Human Services [dostęp 2019-11-13].
  6. Hieronim Bartel, Embriologia dla studentów, Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 1999, s. 196, ISBN 83-200-2317-3.
  7. Test ID: ACHE. Acetylcholinesterase, Amniotic Fluid (AChE-AF), Amniotic Fluid, www.mayomedicallaboratories.com [dostęp 2018-01-04] (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]