Adam Wajrak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Adam Jerzy Wajrak
Ilustracja
Adam Wajrak
Data urodzenia 3 lipca 1972
Zawód dziennikarz
Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
Galeria
Adam Wajrak podczas Festiwalu Góry Literatury 2017
Adam Wajrak, 2011
Adam Wajrak w Dolinie Rospudy w lutym 2007

Adam Jerzy Wajrak (ur. 3 lipca 1972) – polski działacz na rzecz ochrony przyrody i dziennikarz związany z „Gazetą Wyborczą”. Autor artykułów i książek o tematyce przyrodniczej.

Życiorys[edytuj]

Syn Teresy Wajrak[1]. Wychowywał się na warszawskim Żoliborzu. Jego rodzina mieszkała na jednym podwórku z Jackiem Kuroniem, któremu Wajrak pomagał w kilku kampaniach wyborczych[2]. W dzieciństwie i młodości zajmował się leczeniem chorych zwierząt, głównie ptaków, którym udzielał pomocy w domu[1][3].

Posiada wykształcenie średnie, maturę zdał za drugim podejściem[1]. W 1997 roku przeniósł się do Puszczy Białowieskiej. Obecnie mieszka w miejscowości Teremiski[4], wiosce położonej w Puszczy Białowieskiej[3], skąd pochodzą jego liczne korespondencje przyrodnicze.

Adam Wajrak często angażuje się w akcje mające na celu ochronę przyrody, w 2006 roku zainicjował zbieranie podpisów pod petycją w sprawie obrony Doliny Rospudy.[potrzebny przypis]

Kontrowersje[edytuj]

W lutym 2010 roku miesięcznik „Press” poinformował, że Adam Wajrak był autorem dwóch tzw. artykułów sponsorowanych, na temat Puszczy Białowieskiej, opublikowanych jako artykuły redakcyjne w „Gazecie Wyborczej” i jej dodatku „Dużym Formacie” w ramach cyklu „Puszcza na dziko z Wajrakiem”. Publikacja obydwu artykułów sfinansowana została przez Ministerstwo Środowiska i kosztowała ponad 60 tysięcy złotych[5][6][7].

W artykułach Adama Wajraka ówczesny minister środowiska, prof. Maciej Nowicki przedstawiony został w bardzo korzystnym świetle. Dziennikarz ocenił, że „Minister Maciej Nowicki jest odważnym człowiekiem.”, zaś sekcję dotyczącą listów ministra do mieszkańców puszczy opatrzył tytułem „Trzeba mieć odwagę”[8] Adam Wajrak potwierdził te informacje, podkreślając jednak, że artykuły pisał zgodnie ze swoim sumieniem[5][6][7].

W wyniku doniesień medialnych na temat korzystnych dla ministra Nowickiego artykułów autorstwa Adama Wajraka, Jarosław Kurski zastępca redaktora naczelnego Gazety Wyborczej wydał oświadczenie, w którym zadeklarował, że wedle obowiązujących w gazecie zasad, nie wydaje ona artykułów na zlecenie i zapowiedział zwrot całości wypłaconej kwoty Ministerstwu Środowiska[5][6][7].

Publikacje[edytuj]

Jest autorem lub współautorem sześciu książek:

Nagrody i wyróżnienia[edytuj]

Jest laureatem wielu nagród, otrzymał m.in.:

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]