Adopcja serca

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Adopcja Serca (Adopcja na odległość, Adopcja Miłości) – forma pomocy ubogim dzieciom (najczęściej z krajów Trzeciego Świata), która służy tworzeniu partnerstwa między nimi a ofiarodawcami (rodzinami, osobami indywidualnymi czy grupami osób, jak wspólnota parafialna, grupa duszpasterska czy klasa szkolna). Darczyńcy – osoby fizyczne bądź firmy – deklarują się, podpisując deklarację wspierania dziecka lub dzieci w formie comiesięcznych opłat (zwykle 15-20 dolarów) na wyżywienie, odzież, kształcenie, ochronę zdrowia i zaspokojenie innych potrzeb. Najczęściej są to sieroty, wychowywane przez dalszą rodzinę lub ludzi obcych (nierzadko wdowy), którzy jednak – sami mając kilkoro dzieci – bez pomocy finansowej z Europy lub Ameryki nie byliby w stanie zapewnić im wykształcenia. Adopcja Serca obejmuje też dzieci pokrzywdzone przez los, które w inny sposób nie mogłyby otrzymać wykształcenia, np. dzieci osób dotkniętych trądem, ofiary tsunami itp.

Opłaty wprowadzane są na minimum rok. W przypadku gdy osoba indywidualna lub firma zadeklarowała wpłaty kwot niższych niż koszt utrzymania jednego dziecka, dziecko to posiadać może więcej niż jednego „rodzica adopcyjnego”. Ideą jest poprawienie warunków rozwoju i polepszenia startu życiowego osieroconych i bardzo ubogich dzieci w krajach Trzeciego Świata. Rodzice nie mają bezpośredniego kontaktu z dziećmi, choć zazwyczaj istnieje możliwość nawiązania korespondencji. Odbywa się to wówczas za pośrednictwem organizacji, które organizują akcję Adopcji Serca.

W Polsce tą formą pomocy zajmują się ruchy katolickie (Ruch Solidarności z Ubogimi Trzeciego Świata MAITRI, a w jego ramach organy prawne poszczególnych ośrodków Ruchu: Stowarzyszenie Ruchu MAITRI w Gdańsku, Stowarzyszenie Adopcji Serca Maitri w Bytomiu czy Stowarzyszenie Wymiany i Pojednania w Warszawie), zakony (księża pallotyni, salezjanie siostry karmelitanki), instytuty świeckie (Sekretariat Misyjny Jeevodaya należący do Instytutu Prymasa Wyszyńskiego, organizacje kościelne Caritas), stowarzyszenia (Salezjański Wolontariat Misyjny „Młodzi Światu”). Wspierają one dzieci m.in. z Rwandy, Burundi, Demokratycznej Republiki Konga, Kamerunu, Sudanu, Boliwii, Indii, Sri Lanki, Indonezji, Tajlandii, Tanzanii.

Jan Paweł II, Evangelium Vitae: „Szczególnie wymownym znakiem solidarności między rodzinami jest adopcja. Wśród różnych form adopcji warto zalecić także adopcję na odległość. Ten typ adopcji nie łączy się z koniecznością wyrwania dzieci z naturalnego środowiska”.

Coraz więcej osób włącza się do społeczności „rodziców adopcyjnych na odległość”. Dla tych dzieci to jedyna szansa na wyjście z kręgu biedy, a dla wspierających ogromna radość z niesienia pomocy.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

  • Sekretariat Misyjny Jeevodaya – organizuje Adocję Serca w ośrodku rehabilitacji trędowatych w Jeevodaya (Indie), który prowadzi polska lekarka, Helena Pyz. Akcja ta była – obok działalności organizacji zachodnich – jednym ze źródeł inspiracji dla Adopcji Serca, zorganizowanej przez Ruch Maitri.
  • Adopcja Serca Ruchu Maitri – obejmuje dzieci w Afryce Środkowej (Rwanda, Burundi, D.R. Kogo), Kamerunie, Sudanie i Boliwii. Pierwsza na szerszą skalę zakrojona akcja w tej formie w Polsce, z której czerpały wzór inne podobne akcje (prócz Sekretariatu Misyjnego Jeevodaya, który działał już wcześniej, aczkolwiek na niewielką skalę i bez większego rozgłosu), zorganizowana przy współpracy z Księżmi Pallotynami w Rwandzie.
  • Pallotyńska Adopcja Serca – wywodzi się z Adopcji Serca Ruchu Maitri, od którego Księża Pallotyni przejęli odpowiedzialność za zbieranie funduszy i administrację związaną ze wspieraniem części dzieci, które znajdowały się pod ich opieką w Rwandzie i D.R. Konga.
  • Adopcja Serca w Tanzanii i Kamerunie oraz inne projekty pomocowe – prowadzone przez Fundację Mają Przyszłość, organizacja pożytku publicznego. Fundacja zrzesza osoby chcące zrealizować swój lub fundacyjny pomysł na akcje dobroczynne – opiera się o działania wolontariuszy, co pozwala na przekazywanie na realizacje celów maksymalną część zebranych środków. Ważnym cele jest stały kontakt korespondencyjny Rodzica Adopcyjnego z Podopiecznym w Afryce. Fundacja prowadzi także akcje charytatywne, koncerty oraz aukcje na Allegro. Poza pomocą dzieciom Afryki fundacja spiera dzieci chore i niepełnosprawe w Polsce.
  • Adopcja na odległość – organizowana przez Salezjański Ośrodek Misyjny.
  • Adopcja Serca dzieci w Kamerunie – adopcja organizowana przez misjonarza Fidei Donum, ks. Mirosława Bujaka, oraz Siostry Pallotynki.
  • Akcja „Watoto” – organizowana przez fundację „Watoto – Dzieci Afryki” („watoto” w języku suahili znaczy „dzieci”) we współpracy z Siostrami Dominikankami (w Kamerunie oraz Republice Buriacji – części Federacji Rosyjskiej), Siostrami Franciszkankami Służebnicami Krzyża (w Rwandzie), Siostrami Służkami Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej (w D.R. Konga i Rwandzie) oraz z Ojcami Marianami (w Rwandzie); priorytetem programu „Watoto” jest edukacja dzieci i młodzieży (również młodzieży pełnoletniej – w przypadku studentów, starszych licealistów oraz osób niepełnosprawnych); ważną częścią programu jest również walka z głodem i chorobą głodową (akcje „Bilet do Stacji Życie” oraz „Dożywianie”) oraz finansowanie trwałych inwestycji na rzecz lokalnych społeczności lub grup w szczególnie trudnej sytuacji (np. budowa szpitalika dla dzieci cierpiących na chorobę głodową, budowa i wyposażenie szkoły podstawowej, wyposażenie ośrodka zdrowia...).
  • Nyatri – Fundacja Pomocy Dzieciom Tybetu – pomoc w kształceniu i utrzymaniu ubogich dzieci tybetańskich z domu dziecka Bon Children’s Home (BCH) w Dolanji w Indiach.
  • Adopcja Serca – Serce dla Afryki – anonimowa strona poświęcona opiece na odległość nad dziećmi z różnych misji, placówek, organizacji. Na stronie znajdują się informacje o placówkach prowadzących “adopcję serca” w Afryce i innych krajach Trzeciego Świata. Można także wziąć udział w wysyłce „wspólnej paczki”, wesprzeć pilne akcje lub pomóc wypromować ten sposób pomocy, dołączając do Adopcji Serca na Facebooku