Afrykański Bank Rozwoju

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Afrykański Bank Rozwoju (African Development Bank, AfDB) – finansowa organizacja międzynarodowa, powstała dzięki zabiegom Komisji Gospodarczej Narodów Zjednoczonych ds. Afryki i Organizacji Jedności Afrykańskiej, w celu finansowania wspomagających rozwój gospodarczy i społeczny państw afrykańskich narodowych i ponadnarodowych projektów inwestycyjnych, związanych m.in. z poszukiwaniami zasobów naturalnych, rozwojem transportu, przemysłu, budownictwa, handlu i rolnictwa oraz wdrażaniem postępu technicznego, poprzez finansowanie szerokiego zakresu projektów i programów.

Organizacja została powołana formalnie w sierpniu 1963 na konferencji ministrów finansów państw afrykańskich w Chartumie, faktyczną działalność rozpoczęła w lipcu 1966. Obecnie zrzesza 53 kraje afrykańskie określane mianem - RMC Regionalny Członek Państw (ang. regional member countries RMCs) i 24 z innych kontynentów (Ameryka, Azja, i Europa) zwane inaczej: non-RMC Nieregionalny Członek Państw (ang. non-regional member countries).

W 2003 roku siedzibę banku przeniesiono z Abidżanu (Wybrzeże Kości Słoniowej) do Tunisu (Tunezja), ale w 2014 roku ponownie wróciła ona do Abidżanu[1].

Od czasu rozpoczęcia działań na kontynencie w latach sześćdziesiątych, Grupa Afrykańskiego Banku Rozwoju była zaangażowana do wielu aspektów dotyczących rozwoju kontynentu. Bank przekazał olbrzymie sumy dla kontynentu by osiągał stałe poziomy ekonomicznego rozwoju . AfDB zwraca szczególna uwagę w opracowywanie systemu urządzeń stanowiącego osnowę, regionalna integracja, skrócenie ubóstwa, edukacja i zdrowie.

AfDB jest wspierany przez kraje Europy Zachodniej i Stany Zjednoczone; Z Afrykańskim Bankiem Rozwoju stowarzyszonych jest kilka instytucji regulujących przepływy kapitałów, takich jak Afrykański Fundusz Rozwoju, Międzynarodowe Stowarzyszenie Finansowe ds.Inwestycji i Rozwoju Afryki (SIFIDA), Afrykańska Korporacja Ubezpieczeń;

Władze: Rada Gubernatorów, Rada Dyrektorów, Prezes i pięciu jego zastępców.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. African Development Bank Group . [dostęp 10 lutego 2017].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]