Agencja Pinkertona

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Narodowa Agencja Detektywistyczna Pinkertona
Narodowa Agencja Detektywistyczna Pinkertona
Założyciel(e) Allan Pinkerton
Data założenia 1850
Państwo  Stany Zjednoczone
Branża detektywistyczna
Strona internetowa

Narodowa Agencja Detektywistyczna Pinkertonaamerykańska firma zajmująca się ochroną mienia i osób oraz wykonująca usługi detektywistyczne. Założona przez Allana Pinkertona w 1850 r. Pinkerton stał się sławny, gdy odkrył spisek zmierzający do zamordowania prezydenta elekta Abrahama Lincolna. W czasie apogeum swej działalności agencja posiadała większą liczbę ludzi niż ówczesna armia amerykańska. Ten fakt sprawił, że m.in. stan Ohio zakazał jej działalności na swoim terytorium, obawiając się, iż może być ona użyta jako prywatna milicja.

W czasie strajków robotniczych w XIX wieku właściciele fabryk wynajmowali ludzi Pinkertona, aby ci uniemożliwiali wstęp do ich zakładów strajkującym i działaczom związkowym. Najsłynniejszym przykładem takiej akcji był tzw. Homestead Strike w 1892 r. kiedy to agenci Pinkertona pacyfikując strajkujących zabili kilku z nich. Znakiem firmowym agencji było oko i napis „Nigdy nie śpimy” („We never sleep”). Agencja Pinkertona pełniła też rolę straży w zamieszkach w kopalniach węgla i żelaza w Illinois, Michigan, Nowym Jorku i Pensylwanii oraz przy strajkach kolejarzy z 1877 r.

Obecnie przedsiębiorstwo to działa jako oddział firmy Securitas AB.

Początki[edytuj | edytuj kod]

W latach pięćdziesiątych XIX wieku Allan Pinkerton razem z Edwardem Ruckerem w Chicago stworzył Północno-Zachodnią Agencję Policyjną, która później była znana pod nazwą Agencji Pinkertona. Do jej powstania przyczyniło się zapotrzebowanie, które zgłaszali prywatni przedsiębiorcy, a w szczególności właściciele linii kolejowych.

Praca dla rządu federalnego[edytuj | edytuj kod]

Strażnicy Pinkertona eskortujący strajkujących w Buchtel w Ohio, 1884

W 1871 r. Kongres wyasygnował kwotę 50 tys. $ dla nowo utworzonego Departamentu Sprawiedliwości (Departament of Justice – DOJ), suma ta miała być użyta na „wykrywanie i oskarżanie osób gwałcących prawa federalne”. Pieniądze te okazały się niewystarczające dla realizacji powierzonych zadań, dlatego też DOJ zdecydował, iż zawierane będą umowy na wykonywanie pewnych usług przez podmioty prywatne, takie jak m.in. Agencja Pinkertona.

Molly Maguires[edytuj | edytuj kod]

W latach siedemdziesiątych XIX wieku Franklin B. Gowen, wtedy prezes kolei Philadelphia and Reading Railroad, wynajął agencję w celu inwigilacji związków zawodowych działających w kopalniach należących do firmy. Jeden z agentów James McParlan zinfiltrował tajną organizację Molly Maguires, posługując się pseudonimem James McKenna, i doprowadził do jej upadku. Incydent ten stał się inspiracją dla Arthura Conan Doyle’a, który wykorzystał go w swojej książce „Dolina strachu”.

Strajk Homestead[edytuj | edytuj kod]

W czasie strajku Homestead przybycie 6 lipca 1892 r. 300 agentów Pinkertona z Nowego Jorku i Chicago wywołało gwałtowne starcia, w których zginęło 11 ludzi, musiano także wezwać dwie brygady milicji stanowej.

Morderstwo Steunenberga i proces[edytuj | edytuj kod]

Sławę agencji Pinkertona przyniosło aresztowanie woźnicy Harry’ego Orcharda, który zabił gubernatora Idaho Franka Steunenberga, w szeroko nagłośnionym procesie został on skazany na dożywocie.

Działalność na Dzikim Zachodzie i konkurencja[edytuj | edytuj kod]

Agenci Pinkertona byli wynajmowani w celu tropienia banitów i przestępców grasujących na Dzikim Zachodzie, takich jak m.in.: Jesse James, bracia Reno oraz gang „Wild Bunch” (do którego należeli: Butch Cassidy i Sundance Kid).

Konkurencyjną działalność prowadziła także firma (Thiel Detective Service Company) G.H. Thiela (byłego pracownika Agencji Pinkertona) z siedzibą w Saint Louis. Detektywi Thiela działali także w Kanadzie i Meksyku.

Agencja Detektywistyczna Williama J. Burnsa została założona w 1910 r. W lipcu 2003 r. Securitas AB nabyło agencje Pinkertona i Burnsa i działa od tego czasu pod nazwą Securitas Security Services USA, Inc. Jest to jedno z największych przedsiębiorstw tego typu na świecie.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]