Airbourne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Airbourne
Airbourne – Elbriot 2014 01.jpg
Rok założenia 2003
Pochodzenie  Australia (Warrnambool)
Gatunek rock & roll
hard rock
heavy metal[1]
Wytwórnia płytowa Roadrunner, EMI
Obecni członkowie
Joel O'Keeffe
Ryan O'Keeffe
David Roads
Justin Street
Byli członkowie
Adam Jacobson
Strona internetowa

Airbourneaustralijski zespół hardrockowy założony w 2003 roku w Warrnambool.

Historia[edytuj]

Formowanie (2003)[edytuj]

Kapela została założona w roku 2003 przez dwójkę braci – Joela i Ryana O'Keeffe. Ten pierwszy gra na gitarze od 11 roku życia, a Ryan dostał pierwszą perkusję w tym samym wieku, kiedy to Joel miał już 15 lat. Podczas pracy w Hotel Warrnambool Joel poznał przyszłego członka zespołu, gitarzystę – Davida Roadsa. Wkrótce potem został on zaproszony do wspólnej gry. Obraz zespołu dopełnił basista, Justin Street, który dołączył do grupy w 2003 roku.

Ready to Rock (2003-2006)[edytuj]

Zespół w roku 2004 wydaje swój pierwszy niezależny albumReady to Rock, a z początkiem roku 2005 przenosi się do Melbourne. Tego samego roku grupa podpisuje kontrakt z wytwórnią Capitol Records oraz gra jako support dla takich zespołów jak Mötley Crüe, Motörhead czy The Rolling Stones. Zespół uczestniczył także w kilku festiwalach muzycznych.

Runnin' Wild (2006-2008)[edytuj]

W roku 2006 grupa przenosi się po raz kolejny – tym razem do Stanów. Tam rozpoczynają, razem z producentem Bobem Marlettem, pracę nad swoim pierwszym międzynarodowym albumem – Runnin' Wild. Ukończone dzieło zostaje po raz pierwszy wydane rok później, 23 czerwca, w rodzinnym kraju zespołu. 19 lutego 2007 roku wytwórnia Capitol Records zrywa wcześniej podpisaną umowę, lecz album był nadal rozprowadzany na terenie Australii poprzez EMI. Dystrybucją na resztę świata zajęła się (i zajmuje nadal) wytwórnia Roadrunner Records.

We wrześniu 2008 magazyn MetalSucks przeprowadził wywiad z frontmanem grupy – Joelem O'Keefe. Na pytanie o częste porównanie gry zespołu do słynnego AC/DC, wokalista odpowiedział:

Quote-alpha.png
Człowieku, w dzisiejszych czasach kiedy pojawiasz się na scenie, jesteś z Australii i brzmisz jak my, to nie sposób uniknąć takich porównań. Nie jest ważne kim jesteś, zawsze zostaniesz porównany do kogoś innego. Jednak być przyrównanym do najlepszej kapeli rock and rollowej, która na dniach wydaje kolejny album, to komplement najlepszy z możliwych...[2]

No Guts. No Glory. (2010)[edytuj]

David Roads potwierdził w przeprowadzonym z nim wywiadzie, że grupa od stycznia 2009 roku pracuje nad nowym materiałem[3]. W styczniowym wydaniu magazynu Kerrang! Joel O' Keeffe wyjawił, że zespół pisze nowe piosenki w Criterion Hotel w mieście Warrnambool gdzie dawali swoje pierwsze koncerty. Jedna z piosenek, która prawdopodobnie znajdzie się na nowym albumie, nosi tytuł "Heads Are Gonna Roll" i została ona wykorzystana w trailerze gry Madden 2010.[4]

Utwór – którego fragment można usłyszeć na oficjalnym blogu EA Sports[5] – znajdzie się również na ścieżce dźwiękowej gry.

27 października do wiadomości publicznej została podana informacja o nazwie nowego albumu – "No Guts. No Glory." – oraz przewidywanej dacie premiery: 23 lutego 2010[6]

Premiera "No Guts. No Glory." odbyła się oficjalnie 8 oraz 9 marca 2010 roku w zależności od regionu świata. Zespół przygotował również niespodziankę dla fanów – wersję limitowaną najnowszego albumu zawierającą pięć bonusowych utworów oraz otwieracz do butelek z logo "No Guts. No Glory."[7][8].

Obecność w innych mediach[edytuj]

Niewątpliwą zasługą sukcesu Airbourne jest wykorzystanie ich utworów w wielu mediach, a zwłaszcza grach. Wśród wielu można wymienić chociażby:

Dyskografia[edytuj]

Albumy studyjne[edytuj]

Albumy koncertowe[edytuj]

Minialbumy[edytuj]

Nagrody i wyróżnienia[edytuj]

Rok Kategoria Tytułem Nagroda Nota Źródło
2008 Incoming! Best Band Runnin' Wild Metal Hammer Golden Gods Awards Laur [9]
2009 Breakthrough Artist Airbourne Laur [10]
2010 Best Live Band Nominacja [11]

Przypisy

 1. allmusic ((( Airbourne > Biography )))
 2. MetalSucks Interview with Joel O'Keeffe
 3. Metal Hammer » MHTV
 4. http://www.spike.com/video/madden-nfl-10/3162710 filmowa zapowiedź gry Madden 2010, w której występuje piosenka Heads Are Gonna Roll
 5. http://insideblog.easports.com/Default.aspx?game=Madden&PageIndex=1 wykaz (wraz z odsłuchem) wszystkich piosenek, które pojawią się w grze Madden 2010
 6. http://www.roadrunnerrecords.com/blabbermouth.net/news.aspx?mode=Article&newsitemID=129359 wywiad (wideo) z zespołem
 7. http://www.nonelouder.com/profiles/blogs/airbourne-no-guts-no-glory informacja o premierze nowego albumu (EN)
 8. http://www.metalhammer.co.uk/news/airbourne-no-guts-no-glory-special-edition-digipack-announced/ informacja o premierze specjalnej edycji nowego albumu w brytyjskim Metal Hammer(EN)
 9. Metal Hammer Golden Gods 2008: winners list and hot gossip (ang.). www.thrashhits.com. [dostęp 2015-08-16].
 10. Metal Hammer Golden Gods nominations announced (ang.). www.completemusicupdate.com. [dostęp 2015-08-16].
 11. METAL HAMMER GOLDEN GODS AWARDS NOMINEES 2010 (ang.). www.smnnews.com. [dostęp 2015-08-16].